Choujin X tom 1

Karolina Dwornik
Dramat Sensacja Japonia Współczesność Supermoce

2016

POPKulturowy Kociołek:
W roku 1998 świat uległ przemianie i podziałowi na autonomiczne prowincje. Wszystko to z powodu ludzi dotkniętych dziwną chorobą (zwanych „choujin”),która dawała im wyjątkowe moce. Z czasem pogrążyli się oni jednak w morderczym szale stanowiąc poważne zagrożenie dla reszty społeczeństwa. Od tego momentu minęło pięćdziesiąt lat, a nowe pokolenia starają się jakoś normalnie funkcjonować w tym niestabilnym i niezwykłym świecie. Do tego grona zalicza się między innymi nastolatek Tokio Kurohara, który cały czas funkcjonuje w cieniu podziwianego przez siebie kolegi Azumy. W jego życiu zajdą jednak pewne daleko idące zmiany. Wszystko zaczyna się od katastrofy samolotu, za którą odpowiedzialny był choujin. Późniejsze wydarzenia prowadzą młodego bohatera do przyjęcia pewnego tajemniczego specyfiku, który może zrealizować część jego marzeń, ale przy okazji stać się również początkiem prawdziwego koszmaru.

Scenariusz Choujin X tom 1 kładzie podwaliny pod naprawdę intrygująco zapowiadającą się historię. Sięgając po ten tomik, trzeba być jednak gotowym na pewną dawkę niedopowiedzeń i fabularnego chaosu (przynajmniej na samym początku komiksu). Sui Ishida nie bawi się tu bowiem w żadne wprowadzenia, od razu wrzucając nas w środek akcji. Dopiero na kolejnych stronach konsekwentnie odsłania on szerszy obraz wykreowanego świata oraz oblicza żyjących w nim bohaterów.

Fani wspomnianego już Tokyo Ghoul na pewno dostrzegą tutaj pewne przenikanie się obu tytułów. Dotyczy to zwłaszcza głównego bohatera (Tokio Kurohara),który musi odnaleźć się w nowej dla siebie strasznej rzeczywistości. Nie jest to jednak bezmyślne kopiowanie znanych rozwiązań, a wykorzystanie pewnych podstaw do zaprezentowania czegoś nowego z o wiele mroczniejszym i cięższym klimatem.

Obserwowanie trudności, z jakimi musi borykać się Kurohara to tylko jedna drobna część fabuły. Narracja toczy się tu bowiem w wielu różnych kierunkach, nie stroniąc od dobrze nakreślonych tajemnic. Chłopak dość szybko znajdzie się bowiem pośrodku dynamicznych wydarzeń, które mogą zakończyć się jego śmiercią, a za którymi kryje się coś wielkiego, mrocznego i poważnego. Do tego wszystkiego dość intrygująco wypadają również inne pojawiające się tu postacie. Począwszy od wielbionego przez Koroharę Azumy, przez groźnego choujina odpowiedzialnego za katastrofę samolotu, kończąc na pewnej młodej farmerce, która znalazła się w złym miejscu o nieodpowiednim czasie....

POPKulturowy Kociołek:

[Recenzja tomów 1-3]

1998 rok.
Z powodu wzrostu liczby choujinów ponad 59 lat temu i ogolnoświatowego chaosu spowodowanego ich działaniami, państwa podzieliły się na autonomiczne regiony.

„Chciałbym latać po niebie wolny jak ptak.”

🔻Tokio w nietypowych okolicznościach sam staje się choujinem. Przed tym wydarzeniem był on do bólu zwyczajnym nastolatkiem, który posiadał niskie poczucie wartości i który nie potrafił samodzielnie podejmować decyzji. Był cieniem swojego przyjaciela - Azumy, który był dla niego wzorem do naśladowania. Do czasu… Bo nowa sytuacja sprawia, że w Tokio zachodzą drobne zmiany.

🔻Autorem mangi jest Sui Ishida, przez co czytelnik podświadomie szuka podobieństw do Tokyo Ghoul i nie ma co ukrywać, że na pierwszy rzut oka te dwa tytuły są do siebie podobne.
Jednak Choujin X ma zupełnie inny klimat. W końcu seria jest pełna absurdalnego humoru i dużej ilości groteski. Co daje poczucie odrelanienia, a my sami zostajemy wciągnięci do świata, który rządzi się swoimi „szalonymi zasadami”.

🔻Nie zabraknie też dużej ilości akcji i dynamicznych walk, podczas, których autor nie oszczędza swoich bohaterów. Dlatego krew leje się tutaj hektolitrami.

🔻Sui Isihida stopniowo zdradza nam kolejne fakty dotyczące tego świata jak i choujinów, jednocześnie utrzymując atmosferę tajemnicy. Dostajemy też dużo notatek, które pozwalają nam zobrazować siłę poszczególnych postaci i zrozumieć, co przyczyniło się do obecnego stanu.

🔻Podsumowanie: Po tylu negatywnych recenzjach nie miałam żadnych oczekiwań co do tego tytułu - jednak miło się zaskoczyłam 🙆🏼‍♀️
Wiadomo nie jest to dzieło na miano Tokyo Ghoul, ale mimo tego uważam, że Choujin X to ciekawy tytuł z dużym potencjałem, który wyróżnia się na tle innych pozycji!

[Recenzja tomów 1-3]

1998 rok.

„Chciałbym latać po niebie wolny jak ptak.”

Kupiłam tę mangę ze względu na estetyczną okładkę i cudowną ilustracje na pierwszej stronie. Opis przeczytałam dopiero stojąc w kolejce przy kasie. Czasem takie zakupy ''w ciemno'' okazują się być naprawdę świetną opcją. Tak jak w przypadku Choujin x!
Historia w tej mandze opowiada o losach dwóch licealistów, którzy pracują w wolontariacie. Podczas sprzątania wraku samolotu trafiają na znajomych chuliganów, po chwili okazuje się, że coś jest z nimi nie tak.
Niezwykle podoba mi się kreska, równie jak sama historia! I chociaż moja wiedza jak działa przedstawiony świat oraz jak działają nadludzkie moce tych tajemniczych postaci, po przeczytaniu pierwszego tomu jest dość nikła, to i tak bawiłam się świetnie. Dopiero po dodaniu tej mangi na goodreadsa, zobaczyłam, że Sui Ishida to autor Tokyo Ghoul! To jedna z najpopularniejszych mang na świecie, więc czytelnicy tym bardziej mogli mieć wysokie oczekiwania. Jeśli jesteście fanami Tokyo Ghoul, lub po prostu krwawych bitw i dziwnych stworów - warto sięgnąć po te pozycję. Zdecydowanie będę czytać kolejne tomy:)

Ok, zobaczymy jak się to rozkręci w kolejnych tomikach. Na ten moment zapowiada się interesująco.

Wyobraźcie sobie, że stoicie przed następującym wyborem – możecie uratować obcą osobę z opresji, co jest bardzo szlachetne albo odpuścić i zająć się własnymi sprawami. Zapewne wiele osób wybrałoby tę drugą opcję by nie przysporzyć sobie niepotrzebnych problemów. Jednakże, pewien zupełnie przeciętny nastolatek i jego utalentowany przyjaciel wybrali opcję numer jeden, co na zawsze odmieniło ich życie. O początku ich nowego życia przeczytacie w pierwszym tomie mangi, pt. Choujin X.

Sui Ishida, autor bestsellerowej serii Tokyo Ghoul po dłuższej przerwie powraca z nowym tytułem. I już pierwsze strony jego mangi gwarantują, że będzie ciekawie i oryginalnie. Najpierw widzimy rozmarzonego bohatera, a następnie pokrótce poznajemy świat, w którym będzie toczyć się akcji mangi Choujin X. Mamy lata 90. Państwa podzieliły się na autonomiczne regiony. To wszystko za sprawą tytułowych choujinów, osób obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami. Niestety, wielu z nich nie korzysta z tych umiejętności w szlachetnym celu, o czym niebawem się dowiadujemy.

Historia rozpoczyna się dość niewinnie. Oto mała dziewczynka ze wsi pierwszy raz leci samolotem. Udaje się na rolnicze targi. Rozmawia ze starszą panią, dzieląc się z nią swoimi marzeniami i pragnieniami. Ta słodka chwila zostaje jednak przerwana przez tajemniczego, chamskiego jegomościa. Nie mija wiele czasu od jego pojawienia się, a dostajemy próbkę możliwości choujina i to jednego z tych złych.

Następnie oddalamy się od tego wątku, przechodząc do głównego bohatera. Tokio Kurohara to absolutnie przeciętny chłopak. Nie jest w niczym specjalnie dobry. Trzyma się swojego przyjaciela Azumy Higashiego jak rzep psiego ogona. Ten jest z kolei jego przeciwieństwem. Odważny, inteligentny, dobrze się uczy i nie boi się pomóc potrzebującym. To właśnie ta jego chęć niesienia wsparcia innym sprawia, że życie dwójki chłopaków zmienia się na zawsze. W sytuacji bez wyjścia, walcząc o przetrwanie wstrzykują sobie tajemniczy środek, który ma uczynić z nich choujinów.

Witajcie w innym świecie
Pierwszy tom Choujin X wprowadza nas do świata zupełnie innego od otaczającej nas rzeczywistości. Nakreśla sylwetki najważniejszych postaci. Zdradza nam co nieco na temat wspomnianych nadprzyrodzonych zdolności, jednocześnie utrzymując atmosferę tajemnicy. W kolejnych rozdziałach wraz z Kuroharą odkrywamy bowiem możliwości choujinów, zarówno plusy jak i minusy posiadania supermocy. Jego rozterki związane z ich zdobyciem są bardzo wiarygodne, a można je nawet odnieść do wielu innych sytuacji z życia nastolatków.

Naszą uwagę przykuwa fakt, że autor w jednej chwili potrafi przejść od sceny pełnej humoru i komedii do dynamicznej akcji, czy brutalnych walk. Wszystko zmienia się tu jak w kalejdoskopie od momentu podjęcia przez Tokio i Azumę dramatycznej decyzji. Ishida, podobnie jak zrobił to w Tokyo Ghoul tak i tutaj potrafi doskonale zobrazować bohaterów, zmagających się z poważnymi rozterkami. Warto bowiem wspomnieć, że uzyskanie mocy przez Kuroharę zniekształca jego wygląd i już nie przypomina on na twarzy człowieka, lecz ptaka. Nie potrafi kontrolować nowych zdolności i za wszelką cenę stara się powrócić do normalności.

Bardzo podoba mi się fakt, że w przypadku tego autora emocje wręcz wylewają się z poszczególnych postaci. Czasami może nawet są one nieco wyolbrzymione, ale ma to w moim odczuciu pozytywny efekt. Ich oblicza w trakcie stresu, walki, ucieczki, ale także zwykłej rozmowy zawsze wychodzą na pierwszy plan. No i zapadają nam w pamięć. Mam jeszcze wrażenie, że jest w stylu Ishidy pewien chaos i niedopowiedzenie, które potrafią być bardzo atrakcyjne i kuszące. Doskonale współgrają zarówno z dramatyczną jak i komediową częścią Choujin X.

Podsumowanie
I na koniec jeszcze jedno. Po przeczytaniu pierwszego tomu mangi naprawdę ciężko jest określić w jakim kierunku będzie zmierzać historia. Z jednej strony mamy tutaj typowy dla wielu tytułów motyw nadprzyrodzonych mocy, a z tymi wiąże się dużo akcji i najczęściej ratowanie świata. Z drugiej strony, główny bohater to postać, której za nic w świecie nie uznalibyśmy za herosa i nawet on sam tak by o sobie pomyślał. Wydaje się, że jest to także opowieść o odnajdywaniu i akceptacji samego siebie. Ta tajemniczość działa na korzyść japońskiego komiksu, zachęcając nas do śledzenia dalszych losów Tokio i pozostałych bohaterów.

Co więcej, na samym końcu mangi znajdziecie szczegółowe opisy kilku postaci wraz ze statystykami i krótką historię świata stworzonego przez Ishidę. Jest tam również krótka notka od samego autora na temat tego czym zajmował się od czasu ukończenia Tokyo Ghoul re:. Choujin X to manga z potencjałem na wciągającą historię. Musicie się o tym przekonać.

Wszystko zaczyna katastrofa samolotu. Świadkowie twierdzą, że jeszcze na górze maszynę spowił czarny dym. Wszyscy podejrzewają, że to sprawka jakiegoś Choujina. Każdy z nich posiadał różne moce i mogli być bardzo niebezpieczni. Co dziwniejsze nikomu nic się nie stało i kraksę przeżyło ponad dwieście osób.

Dwaj licealiści Tokio Kurohara i Azuma Higashi wracając z wolontariatu przy sprzątaniu zostają zaczepieni przez chuliganów. Ta sytuacja zmieni całe ich życie, a wszystkie emocje ujrzą światło dzienne.

Kiedyś zostanie Choujinem nie było takie proste, jednak teraz, gdy wymyślono substancje, każdy może się nim stać. To prowadzi tylko do chaosu i wielu osobom zniszczy życie.

Ojeju ile tu się działo. Zacznę od tego, że sama manga jest przepiękna!! Ilustracje są świetne 😻 Muszę przyznać, że bardzo mnie wciągnęła, mimo że na początku nie za bardzo rozumiałam co się dzieje. Fabuła jest naprawdę dobra i nie mam się do czego doczepić.
Do tego główny bohater jest uważany za mało ważną osobę i podczas akcji zmienia również swoje nastawienie. Zachodzi przemiana wewnętrzna, Tokio powoli przestaje szukać pomocy u swojego przyjaciela i wyrywa się z jego cienia, w którym zawsze był. Zaczyna patrzyć na początku na siebie, a dopiero potem na innych.

Z niecierpliwością czekam, aż zostają wydane następne tomy, bo coś czuję, że ta seria może zostać moją ulubioną!!

Dwaj licealiści Tokio Kurohara i Azuma Higashi wracając z...

Manga rozgrywa się w świecie, gdzie istnieją ludzie z niezwykłymi mocami. Swego rodzaju mutanci posiadają niecodzienne zdolności. Nie są one jednak wykorzystywane dla dobra świata. Dlatego Choujin X otwiera się katastrofą lotniczą spowodowaną przez jednego z choujinów. Na miejscu wypadku pojawia się dwóch nastolatków Tokio Kurohara i jego bardziej uzdolniony kolega Azuma Higashi. Chłopcy zostają zaatakowani przez choujina i ich jedynym pomysłem na wyjście żywo z tej sytuacji jest wstrzyknięcie dziwnej mikstury do swoich ciał. Tak rozpoczyna się ich przygoda, a zarazem niezwykły koszmar.

Pierwszy tom skoncentrowany jest na Tokio, który został przemieniony w krzyżówkę człowieka i ptaka. Chłopak nie ma już normalnej twarzy, tylko gigantyczny dziób i jest w stanie rozmawiać z ptakami. Tokio jest przerażony swoim wyglądem, a także faktem, że nie potrafi powrócić do ludzkiej formy. Zagubiony młodzieniec staje się celem podejrzanej grupy, która chce go przetestować i zabić jeśli zostanie uznany za bezużytecznego

Więcej przeczytasz na https://operacjapanda.pl/2023/recenzja-mangi-choujin-x-tom-1

CHOUJIN LOST

Und zum Herrgott fliegt das Kind
Himmel nimm zurück den Wind
Bring uns unversehrt zu Erden
- Rammstein

Dwie dekady minie niedługo od powstania serialu „Lost: Zagubieni”. Wielki hit swego czasu, wciąż w sumie jeden z moich ulubionych seriali, choć bardziej, jako zlepek motywów podpatrzonych u Stephena Kinga, niż cokolwiek innego. Teraz, po latach, serial popadł już w pewne zapomnienie, niemniej wciąż gdzieś tam w świadomości odbiorców funkcjonuje. W mojej na pewno, więc pierwsze wrażenie po zapoznaniu się z blurbem tej mangi było takie, że ktoś tu się dużo „Losta” naoglądał. Lektura nieco to zweryfikowała, już tak lostowa nie jest, ale skojarzenia zostały. A ja bawiłem się naprawdę przyjemnie i chętnie jeszcze do tego świata wrócę.

Lot samolotem czasem kończy się tragicznie. Ten spotyka taki właśnie los, ale nic nie jest tu takie, jakim się wydaje. Coś stało się w powietrzu, do czegoś doszło w trakcie lotu – i to bynajmniej nie do niczego normalnego. Mówi się o niejakim Choujinie, ale o co tu właściwie chodzi?
Co więcej, z katastrofy cało wychodzi ponad dwieście osób. I to dosłownie cało, bez poważniejszych obrażeń! Happy End? Dopiero początek. I to początek dziwnych i niebezpiecznych wydarzeń…

CHOUJIN LOST

Und zum Herrgott fliegt das Kind
Himmel nimm zurück den Wind
Bring uns unversehrt zu Erden
- Rammstein

Dwie dekady minie niedługo od powstania...

• Manga
  • Mangi