Okładka książki Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet o tym, jak nie zgubić siebie, kiedy świat wie lepiej Anna Tatarska
Anna Tatarska Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2023-02-13
2023-02-13

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 10 (46) / październik 2021 Anna Alboth, Wojciech Bonowicz, Karol Grygoruk, Eliza Kącka, Katarzyna Kazimierowska, Zuzanna Kowalczyk, Siergiej Lebiediew, Karolina Lewestam, Ania Morawiec, Herta Müller, Urszula Pieczek, Mateusz Roesler, Ewa Stusińska, Beata Szady, Lisa Taddeo, Anna Tatarska, Aleksandra Warecka, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Wojcie...

Wywiady/rozmowy z interesującymi kobietami. Czyta się świetnie. Mam nadzieję na kolejne części.

"JAK DZIEWCZYNA" ANNA TATARSKA

Inspirujące historie kobiet o tym, jak nie zgubić siebie, kiedy świat wie lepiej.

Świetny pomysł, ważne przesłanie i ciekawe bohaterki.
Będzie o dojrzewaniu, dorastaniu, poznawaniu siebie i nie tylko swej fizyczności, ale i swoich emocji.
O kobiecości i jej doświadczaniu oraz o funkcjonowaniu kobiet w społeczeństwie.
Będzie też o traumach, przemocy, molestowaniu, mobbingu i wykorzystywaniu kobiet.

Od dawna mówi się o pełnej równości kobiet i mężczyzn, jednak stwierdzenie "Jak dziewczyna" ; "Jak baba" ma jednak wciąż jasny i niesprawiedliwy przekaz.

Przekonamy się jak ważne jest życie w zgodzie z sobą, poznanie siebie, polubienie, pokochanie.
Jasne, że bycie innym nie jest łatwe i naraża nas na drwiny, plotki i brak akceptacji innych.
Jednak musimy walczyć o siebie, o to kim jesteśmy, jacy jesteśmy.
Nie dajmy się zepchnąć do szuflady stereotypów, wiecznych oczekiwań innych.
Ważne jest to co czujemy, co myślimy i czego pragniemy.
Porażki, rozczarowania, wątpliwości, wkurzenie są naturalne.

Dzięki tej lekturze poznamy historię kilku kobiet i ich podejście do życia, świata, ludzi a nade wszystko do samej siebie.
Te kobiety dzieli wiele : wiek, wykształcenie, doświadczenie, zainteresowania, potrzeby, marzenia.
Jednak większość z nich spotkała się z wszechobecnie panującymi stereotypami czy wręcz opiniami, że kobiety są gorsze, słabsze, głupsze i powinny siedzieć w domu i rodzić dzieci.

Pani Janina Bąk, Sylwia Chutnik, Maja Heban, Martyna Kaczmarek, Magdalena Mołek, Helena Norowicz, Maja Ostaszewska, Agnieszka Smoczyńska, Danuta Stenka, Katarzyna Wolińska, Aleksandra Petrus odważyły się na szczerą i bardzo naturalna rozmowę.

Polecam tę lekturę, jest bardzo ciekawie i inspirująco.
Prosty i czytelny język oraz styl i ta naturalna wnikliwość autorki powoduje, że książkę czyta się bardzo szybko.

"JAK DZIEWCZYNA" ANNA TATARSKA

Świetny pomysł, ważne przesłanie i ciekawe bohaterki.
O kobiecości i jej doświadczaniu oraz o funkcjonowaniu kobiet w społeczeństwie.
Będzie też o traumach,...

Książka w ogóle do mnie nie przemówiła. Tematy stereotypów, doświadczania kobiecości i funkcjonowania w polskim społeczeństwie uważam za ważne i ciekawe. Jednak ta pozycja nie wzbogaciła mnie o żadną wiedzę, nie zmieniła mojego myślenia, nie wywołała żadnych emocji ani nie zainspirowała do działania. Być może wymagałam - ze względu na tytuł - innych rzeczy, niż autorka chciała nam przekazać.

Książkę czyta się łatwo i szybko, więc jeśli ktoś jest zainteresowany historią życia konkretnych bohaterek lub są to dla niego nowe tematy - można przeczytać, ale nie jest to obowiązkowa lektura i nic nie stracicie, jeśli ją sobie odpuścicie :)

autorka rozmawia tu z niezwykłymi, silnymi kobietami o życiowych wyzwaniach, przed którymi stają każdego dnia 🏋🏼‍♀️

porusza się tu wiele ważnych społecznie kwestii 🔥

a odważna kobiecość przełamuje sztywne ramy stereotypu 💪🏼

książka ma bardzo pozytywny wydźwięk i skłania do naprawdę wielu refleksji 🔥
czym tak naprawdę jest kobiecość❔ gdzie jest jej miejsce w społeczeństwie❔ jak jest postrzegana❔

z czystym serduszkiem mogę polecić Wam to czytadełko pokazujące ogromną różnorodnością i siłę kobiecości 💙 wielu z Was wesprze i doda pozytywne energii 🥰 📖

✨ 💙 zawsze bądźmy sobą i zawsze bądźmy z tego dumne 💙 ✨

porusza się tu wiele ważnych społecznie kwestii 🔥

a odważna kobiecość przełamuje sztywne ramy stereotypu 💪🏼

książka ma bardzo pozytywny wydźwięk i skłania do naprawdę wielu refleksji 🔥
czym tak naprawdę jest kobiecość❔ gdzie jest jej miejsce w...

"Jak dziewczyna"... słyszą chłopcy, którzy nie wpasowują się w schemat 'chłopackiego' życia. Czy wobec tego dziewczęcy/kobiecy styl jest łatwy do zdefiniowania, do opisania miękkimi przymiotnikami i rzeczownikami stycznymi ze słabością? Otóż nie. Seria rozmów przeprowadzonych przez Annę Tatarską dowodzi, że kobiecość to często znak inności, wyjątkowości, odrębności i siły. Po lekturze można dojść do wniosku, że "jak dziewczyna" wyrasta do rangi komplementu o wyjątkowej jakości.

Na książkę składają się niezwykle ciekawe "inspirujące historie kobiet, które żyją po swojemu". Przez dojrzewanie, budowanie tożsamości, wzmacnianie pewności siebie, na której oprą się życiowe decyzje, przejdziemy do momentu, w którym teraz znajdują się znane i wyjątkowe kobiety. I choć będzie trudno, gdy przyjdzie przyjrzeć się kpinom, ostracyzmowi, plotkom i hejtowi, to końcowe wrażenie przepełnione będzie podziwem i chęcią podążania ich śladem.

Walka o prawo do miłości wbrew zasadom, niezwykła wrażliwość na problemy społeczne, mocne głosy w sprawach środowiska i polityki, odrzucanie ograniczeń wiekowych w modzie i kina, wspieranie prawa do dbałości o siebie i pozytywnego egoizmy - wszystko to i wiele innych przewinie się przez cenne dyskusje. Po lekturze jest się wolnym człowiekiem, dumną kobietą, pewną swych praw feministką bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Bo to historie z życia, nie zaś naukowe slogany i wyliczenia. Bo to prywatne relacje i światy, z których możemy czerpać naukę i rady na dalszą kobiecość.

Serial historii szalonych i bolesnych. W rolach głównych pisarka i aktywistka, dziennikarka, instagramerka walcząca z chorobą, satyryczka, aktorka walcząca o prawa ludzi i zwierząt, trans publicystka, modelka poza wiekiem, reżyserka i kreatorka nowego typu bohaterki, niskorosła stand-uperka, adwokatka ciałopozytywności, ikona stylu i klasy. Silne kobiety o połamanej przeszłości, wojowniczki o potłuczonych kolanach, mistrzynie przetrwania i wstawania po upadkach. Warto w całości lub w odcinkach, na raz lub raz na jakiś czas.

Katarzyna
we współpracy z Wydawnictwem Znak

Wydaje się, że mają tylko dwa punkty wspólne - każda z nich jest kobietą i każda umiała o siebie zawalczyć. Ale to nieprawda. Wszystkie są silne i potrafią swoją siłą dzielić się z innymi. Są rozpoznawalne. Są głośne i niepokorne. Każda z nich ma własną opowieść, pod którą mogłoby się podpisać wiele innych kobiet. I, nawet, jeśli te opowieści dotyczą bardzo różnych problemów, to przekaz jest jeden - nie daj się, jesteś osobnym człowiekiem, masz prawo do decydowania o sobie, nie musisz się poświęcać w imię czyichkolwiek oczekiwań.
Znajdziecie w tych rozmowach wszystkie emocje, jakie przeżywają kobiety - bunt, traumy, gorycz porażek i smak zwycięstw. Znajdziecie opowieści o tym, jak wyjść z ram, w które często wciska kobiety tradycyjne wychowanie, jak zaakceptować swoje ciało i pragnienia. Ale to nie jest poradnik. To rozmowy z kobietami, które na co dzień wciąż zmagają się nie tylko ze światem, ale i z własnymi słabościami...

(cd recenzji na fb)

📚 Jak dziewczyna. Inspirujące historie kobiet o tym, jak nie zgubić siebie, kiedy świat wie lepiej📚
Anna Tatarska zaprosiła do rozmowy kilka wyjątkowych kobiet. Są to kobiety w różnym wieku, pochodzące z różnych środowisk i mających inne doświadczenia życiowe. Rozmawiają o ich doświadczeniach, poszukiwaniu siebie, dojrzewaniu. O bolesnych chwilach, porażkach, traumach, przemocy. O dojrzewaniu, szczęściu i byciu innym.
"Jak dziewczyny" to przede wszystkim rozmowy o życiu będąc tą pozornie słabszą płcią. Robić coś jak dziewczyna to oznacza często robić to gorzej, bohaterki książki łamią ten stereotyp. Są silne!
Wspaniale się czytało i czułam, że płynę przez tę książkę. Mimo że tematy w niej poruszane nie zawsze są łatwe to cała książka ma bardzo pozytywny wydźwięk, przez co też jej czytanie to czyta przyjemność.
Niektóre panie znałam o innych słyszałam pierwszy raz i miałam okazję poznać nowe silne kobiety. To autentyczne osoby, historię i sytuację, które mają wzbudzić czytelnika do refleksji o kobiecości i o miejscu kobiety w społeczeństwie.
Polecam każdemu nie tylko dziewczyną!

W życiu trzeba mieć odwagę i być zawsze wyłącznie sobą!

Z wielką przyjemnością przychodzi mi jeszcze przed premierą polecić Wam pewną książkę. Jest to publikacja wyjątkowa i nieprzypadkowo pojawi się ona na księgarskich półkach w Dzień Kobiet. Jest to tytuł napisany przez kobietę, dedykowany kobietom i przede wszystkim dla kobiet. Oczywiście płeć silna może po nią sięgnąć głównie po to, by usłyszeć co kobietom w duszy gra.
A jak się okazuje kobiecość niejedno ma imię i jest bardzo różna! Ta refleksja płynie wyraźnie z książki, która składa się z kilkunastu wywiadów przeprowadzonych przez Autorkę z kobietami mającymi status osoby znanej i publicznej.

Zaproszone do rozmowy Panie są w różnym wieku, mają różne doświadczenia życiowe, pochodzą z różnych środowisk, zajmują się czym innym zawodowo, choć wszystkie są znane. Łączy jej jedno - kobiecość. A ona niejedno ma oblicze, różne problemy i jest niczym manekin, który na wystawie sklepowej może być ubrany w przeróżne stroje.

Tak właśnie różne są rozmówczynie Anny Tatarskiej z którymi przeprowadza ona bardzo ciekawe dialogi. Są one do granic możliwości szczere i intymne. Nie ma w nich tematów tabu. Nie ma ucieczki od trudnych tematów. Króluje bezpośredniość i brak murów obronnych skrywających jakieś sekrety.
I to jest czynnikiem, który sprawia, że pryskają bariery, które mogłyby być zbudowane z uprzedzeń, kontrowersji czy inności. Czytelnik ma wrażenie, że jest trzecim do brydża, że siedzi sobie z kubkiem kawy czy herbaty i przysłuchuje się interesującym rozmowom będąc ich naocznym świadkiem.

Rozmówczynie Autorki to m.in. Sylwia Chutnik, Magda Mołek, Maja Ostaszewska czy Danuta Stenka.
Każda z nich opowiada o sobie. Swoim dojrzewaniu, swojej życiowej ścieżce, swojej oryginalności, macierzyństwie, traumach, problemach i emocjach, które drzemią gdzieś w głębi ich duszy. Każda wskazuje swoją wizję siebie i porównuje ją z rzeczywistością, z tym jak naprawdę jej osoba jest odbierana i postrzegana przez otoczenie. W rozmowach jest miejsce i na sukcesy i na porażki. Jest margines na marzenia i oczekiwania. Na odkrycie swojego ja, na coś w rodzaju spowiedzi z przeszłości i na coś w rodzaju planera przyszłości.

Te zapisy rozmów są tak ciekawe, że czyta się je z wypiekami na twarzy niczym sensację w najlepszym gatunku. Przykuwa do nich ich autentyczność. Ta książka należy do grona lektur, które same pchają się w dłonie i nie dają się tak łatwo odłożyć. Ich lektura zlewa się w jedno ciekawe doświadczenie. Przeczytanie tego tytułu zmusza do wnikliwego zastanowienia się nad pojęciem kobiecości, roli kobiety w społeczeństwie i postrzeganiu jej przez otoczenie.
Ta książka to też petarda dostarczająca emocji, to akumulator w którym zmagazynowane są pokłady dobrej, pozytywnej energii, to tytuł dodający wiatru w żagle i skrzydeł, to lektura, która niczym najlepszy poradnik doradza jak cieszyć się kobiecością, jak przeskakiwać życiowe przeszkody, jak radzić sobie w podbramkowych sytuacjach.
Każda z rozmówczyń rysując swój intymny portret mówi, że kobiety zasługują na bycie sobą, że mają prawo do zrzucenia kajdan, które zostały im przez lata narzucone przez obyczaje, normy, mody i oczekiwania. Nie, nie musimy być takie jak nam przez lata kazano. Możemy być sobą, realizować się po swojemu i w zgodzie z naszym wewnętrznym ja. Mamy prawo iść w życiu taką ścieżką jaką chcemy. My kobiety nic nie musimy, my wiele możemy!

To była świetna lektura, to była podróż przez ocean kobiecości. W trakcie czytania otulił mnie niesamowity klimat kobiecej solidarności, siostrzanej miłości i ciepło bijące z zapisanych słów. Czytałam i odnajdywałam w poszczególnych rozmówczyniach samą siebie, swoje rozterki, problemy i dylematy. Każda z nich mówi - "nie jesteś sama"! To daje siłę do działania, aktywności, to buduje odwagę by śmiało iść, patrząc z dystansem na rzeczywistość, własną drogą nie oglądając się na to, co mówią inni. Tę lekturę przeczytałam w kilka godzin, nie potrafiłam odmówić sobie czytania jednym ciągiem. Czułam się jak na babskiej imprezie z przyjaciółkami, które dobrze znam od lat.
"Jak dziewczyna" to książka łamiąca stereotypy, wypuszczająca na wolność marzenia, dodająca kobiecej mocy. Można z niej czerpać wiele dobrych fluidów, dlatego też uważam, że powinno ją przeczytać jak najwięcej kobiet. Ze swoje strony ciepło ją rekomenduję i stanowczo polecam.

W życiu trzeba mieć odwagę i być zawsze wyłącznie sobą!

1982

Bardzo ciekawe rozmowy, z ciekawymi, tak różnymi od siebie kobietami.

Bardzo ciekawe rozmowy, z ciekawymi, tak różnymi od siebie kobietami.

• Brak?
  • Polonica