Tamten utracony świat

Replika
2023-01-24
2023-01-24
literatura polska wojna Gliwice

Okładka książki Mikołowski kalejdoskop - antologia opowiadań Dominika Caddick, Jacek Fleiszfreser, Katarzyna Godefroy, Ada Johnson, Andrzej Konefał, Marta Kopacz, Magdalena Krok, Magdalena Lytek-Dehiles, Radosław Olek, Anna Partyka-Judge, Magdalena Anna Sakowska, Alina Staneczek
Mikołowski kal... Dominika Caddick, J...

Jak na debiut literacki uważam ,że "Tamten utracony świat" to całkiem udana powieść ,która jest ciekawa w odbiorze.
To powieśc o wojnie,której nigdy nie powinno być,o poszarpanym i zdruzgotanym życiu wielu osób,które zostały rozdzielone i wtrącone w wir koszmaru.
Główną bohaterką pierwszej części jest Zośka,drugiej Inka a trzeciej Michalina.Jest tu jeszcze sporo imion i nazwisk czasem trudnych do zapamiętania kto,z kim ale autorka na początki każdej części umieściła listę nazwisk z wytłumaczeniem kto jest kim ,ale i tak troszkę jest tu tłoczno.
Niewątpliwe jest to,że każda z tych kobiet :Zośka,Inkai Michalina żyją w innym czasie ,reprezentuja inne pokolenie ,ale niektóre problemy ,z którymi sie borykają są podobne. Zmieniaja się tu tylko okoliczności ich występowania a dotyczą one miłości,przyjaźni,sekretów i rodzinnych dylematów.
Ci co lubią powieść historyczna zapewne się nie zawiodą ,być może nawet i się wzruszą ,mnie jednak coś w tej całej historii brakowało.

Powieść historyczna rozpoczynająca się w czasie drugiej wojny światowej bardzo dobrze się czyta.
Pełna emocji,wzruszeń to książka była.
Przepiękna i poruszająca książka.

Pełna emocji,wzruszeń to książka była.
Przepiękna i poruszająca książka.

„W życiu tyle rzeczy dzieje się za późno.”

Wojna nie powinna mieć miejsca w żadnym miejscu na świecie, ale niestety, nie jest to możliwe. To okrutna, bezlitosna machina niszcząca wszystko dookoła, a wraz z tym druzgocząca życie zwykłych ludzi. Widać to zwłaszcza teraz, gdy toczy się wojna tuż za naszą granicą w Ukrainie, więc tym bardziej jest trudno czytać powieści takie jak "Tamten utracony świat", które opowiada o ludzkich losach poplątanych przez wojenną zawieruchę. Gdy mija wojenne piekło, wydaje się, że teraz będzie coraz lepiej, ale pani Alina Staneczek pokazuje, że nie zawsze jest to takie łatwe i pewne.

"Tamten utracony świat" jest debiutem pani Aliny Staneczek i zaliczam go do udanych, gdyż opowiedziana historie chwyta za serce, a to dzięki stylowi, w jaki została napisana. Świetnie opowiedziana historia, która wywołuje mnóstwo emocji. Powieść prowadzi nas przez wiele lat, w które wpisane są losy trzech bohaterek, a wraz z nimi poznajemy losy kilkunastu osób, które w ich życiu odegrały ważne role. Początki ich dziejów mają miejsce w 1945 roku i kończą się aż w 2014 roku. Losy kilku pokoleń śledzimy w kilku wątkach, które zgrabnie się ze sobą przeplatają ukazując przemiany i realia czasów, w których dzieją się poszczególne wątki. W ciekawy sposób zbudowała fabułę swojej pierwszej powieści, gdyż fabułę podzieliła na trzy części, z której każda opowiada o innej bohaterce.

Główną bohaterką pierwszej części jest Zośka, drugiej - Inka, a trzeciej o Michalina. Jedyną trudnością była duża ilość nazwisk i imion, co powodowało małe zamieszanie, mimo że na początku każdej części autorka umieściła listę występujących w niej osób. Każda z tych kobiet żyje w innym czasie, z innymi historycznymi wydarzeniami w tle, ale ich rozterki, problemy, dylematy są bardzo do siebie podobne. Łączy je ta sama historia. Kochają, tęsknią, cierpią, dokonują życiowych wyborów i razem tworzą wspólną opowieść o życiu, które nie zawsze spełnia oczekiwania, ale zawsze wszystko dzieje się w odpowiednim momencie.

Książkę przeczytałam, dzięki współpracy z księgarnią Bonito i serwisem Dobre Chwile

„W życiu tyle rzeczy dzieje się za późno.”

Autorka przenosi nas do przedwojennego Lwowa, gdzie ostatnia wojna zniszczyła wszystkie plany wielu ludzi. Mamy poruszającą opowieść o trzech kobietach, Zośce, Ince i Mice, które choć są w różnym wieku i żyją w innej rzeczywistości łączy kresowa krew i jeden mężczyzna z przeszłości. To również historia miłości do miejsc i miłości do ludzi. To opowieść o tym jak niespodziewane okoliczności zmieniają życie bohaterek, które wciąż toczy się po szynach przypadków. Polecam więc tą ciekawą rodzinną sagę z dużą ilością postaci oraz wątków.

Ciekawa saga rodzinna, ale bardzo dużo postaci, czasami się już gubiłam. Często wracałam wstecz aby przypomnieć te wszystkie koligacje. Tak poza tym napisana fajnym językiem, dobrze się czyta.

Piękna i wzruszająca opowieść. Polecam

Piękna i wzruszająca opowieść. Polecam

Mnóstwo niedopowiedzeń, bohaterowie przedstawieni tak, jakby czytelnik miał ich znać już z innej książki. Słabo wytłumaczone koligacje rodzinno-towarzyskie (?). Wielka szkoda, bo może i jest to fajny pomysł na fabułę, ale sposób jej przekazu - fatalny.

Trochę saga rodzinna, historia uczuć, miejsc i ludzi ale jakoś mało się zgrałam z tą książką. Może za dużo postaci, może losy każdej zbyt pobieżne...ale przeczytalam i pod koniec nawet mnie wciagnęla😊

- Trzy bohaterki, ta sama historia -

Jest to już kolejna z przeczytanych powieści historycznych w tym roku.
Zośka, Inka, i Mika to trzy bohaterki książki w których płynie kresowa krew.
Trzy pokolenia, które są spokrewnione i które dotąd nie miały pojęcia o swoim istnieniu, i mężczyzna, który odegrał bardzo ważną rolę w ich życiu.

Autorka w swojej powieści oprowadza nas po pięknych miejscach naznaczonych wojną. Powieści ta rozciągnięta jest w czasie, i w której poznamy wielu bohaterów. Wojna to ciężki kaliber i ciężko jest się po niej pozbierać. Pozostaje po niej tylko żal i tesknota za tym co zostało nam odebrane i bezpowrotnie utracone.

"Czy utraconą wielką miłość można zastapić inną ?"

Zachęcam do poczytania książki "Tamten utracony swiat". Z pewnością jest to powieść, która pozostawi swój ślad w naszych sercach.
Polecam !!!

- Trzy bohaterki, ta sama historia -

Jest to już kolejna z przeczytanych powieści historycznych w tym roku.
Zośka, Inka, i Mika to trzy bohaterki książki w których płynie kresowa krew.

Autorka w swojej powieści oprowadza nas...

Zośka, Inka i Mika. Trzy przedstawicielki różnych pokoleń, które są spokrewnione ze sobą i w których płynie kresowa krew. Zośka jest ciotką dziewczyn, które przez długi czas nie mają pojęcia o swoim istnieniu.

„Tamten utracony świat” to rodzinna saga z wątkami historycznymi, która zabiera nas w podróż do Gliwic, Gdańska i Wrocławia.
Historia toczy się na przestrzeni wielu lat obfitując we wspomnienia i retrospekcje, które przenoszą nas również do przedwojennego Lwowa. To rozciągnięcie w czasie skutkuje dużą ilością bohaterów, wątków oraz przeskokami czasowymi, a tym samych sprawia, że czytając tę powieść, trzeba się bardzo skupić, aby się nie pogubić, co może umniejszyć przyjemność z czytania. Przyznam, że miałam kilka momentów, kiedy musiałam wrócić do rozpiski bohaterów, aby mieć pewność, że dobrze pamietam powiązania i zależności między nimi.
Sama fabuła jak dla mnie ciekawa i wciągnęła mnie na tyle, że pomimo wyżej wspomnianych niedogodności, w każdej wolnej chwili chętnie wracałam do lektury tej powieści.
Podobał mi się klimat jaki stworzyła autorka, pełen nostalgii i tęsknoty za tym co utracone.
Również postacie kobiece, Zośka, Inka i Mika, zyskują na uznanie, bo są dobrze wykreowane, wyraziste i wzbudzają zainteresowanie czytelnika.
Podsumowując, ja jestem zaciekawiona i chciałabym sprawdzić, co autorka ma jeszcze dla nas w zanadrzu.

Historia toczy się na przestrzeni wielu...

• Przeczytane 2023
  • II wojna światowa
  • Lektury 2023
  • Prawdziwe Historie

Dodaj cytat z książki Tamten utracony świat