Droga do samozależności

Tłumaczenie: Bernadeta Krysztofiak
Wydawnictwo: Replika
El camino de la autodependencia
Eljot

Ta książka nie jest poradnikiem. Bucay wciąga czytelnika w rozmowę. Ta książka to jednocześnie monolog, wykład, prowokacja i dialog, napisana prostym językiem, opatrzona jak zwykle u Bucaya przypowieściami i historiami. Mówi o tym, co możemy zrobić dla siebie, żeby nasze relacje były pełniejsze i dawały satysfakcję, żebyśmy sami mogli pełniej żyć. Nie zastąpi psychoterapii, ale pozwoli...

Ta książka nie jest poradnikiem. Bucay wciąga czytelnika w rozmowę.
Ta książka to jednocześnie monolog, wykład, prowokacja i dialog, napisana prostym językiem, opatrzona jak zwykle u Bucaya przypowieściami i historiami. Mówi o tym, co możemy zrobić dla siebie, żeby nasze relacje były pełniejsze i dawały satysfakcję, żebyśmy sami mogli pełniej żyć. Nie zastąpi psychoterapii, ale pozwoli czytelnikowi wejść na drogę zrozumienia samego siebie.
Ewa Canert-Łąka, psychoterapeutka

Zależysz tylko od siebie:
Zależysz od dorosłego, który jest w Tobie i który musi zająć się dzieckiem, którym nadal jesteś.
Droga do samozależności to droga do przejęcia kontroli nad samym sobą.
Książki z serii Drogowskazy mają służyć tym, którzy gubią się gdzieś po drodze, albo tym, którzy wybierają drogę na skróty.

Cztery składające się na cykl książki to drogowskazy, które od zrozumienia pojęcia samozależności prowadzą przez spotkanie
z drugim człowiekiem, pomagają zaakceptować ból w drodze przez łzy, a wszystko po to, żeby w końcu wskazać najbardziej upragnioną drogę, drogę szczęścia.

Jorge Bucay wyjaśnia zgodnie z teorią Gestalt procesy rządzące naszą psychiką, uzupełniając te wyjaśnienia wiedzą z innych dziedzin.

źródło opisu: http://www.replika.eu

źródło okładki: http://www.replika.eu

Ewa | 2016-02-24
Przeczytana: luty 2016

Założenia terapii Gestalt są mi bliskie, więc z dużą ciekawością sięgnęłam po książkę Jorge Bucaya - psychoterapeuty tego nurtu.
Książka podejmuje temat bycia / stawania się osobą czyli właśnie człowiekiem samozależnym. W ciepły, przystępny sposób autor wiedzie czytelnika przez różne formy i etapy zależności, opowiada o wolności, możliwości wyboru i odpowiedzialności za swoje życie. Polubiłam tę książkę i z pewnością będę do niej zaglądać, bo warto.

coszniczegoo | 2016-12-20

Ksiazka otworzyla mi oczy na nowo, poruszajac pewne kwestie. Jednak nic nowego nie wniosla , malo intrugujaca jak dla mnie, ksiazka "na poczatek" :)

Natasha Natblue | 2013-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

W świecie wydawniczym pojawia się tyle poradników, iż czujemy się nimi wręcz przytłoczeni. Coraz to kolejni autorzy pouczają nas jak mamy jeść, ćwiczyć, kochać... jak mamy żyć. Nie każdemu może się to spodobać. Nie każdy chce być zależny od kogoś. Książka Jorge Bucaya „Droga do samozależności” została stworzona właśnie dla tych osób!

Jorge Bucay zajmuje się, jak sam nazywa swój zawód, pomocą profesjonalną i od wielu lat pracuje zgodnie z teorią Gestalt. Jest autorem m.in. książki „Pozwól, że ci opowiem" oraz serii „Drogowskazy” na którą składają się cztery pozycje. Jedną z nich jest recenzowana przeze mnie „Droga do samozależności”.

Od kiedy tylko pamiętam, moi znajomi powtarzali mi, iż cenią mnie za moją niezależność. Mówiąc nieskromnie byłam z tego dumna. Za wszelką cenę starałam się tak postępować, aby od nikogo nie być zależnym. A teraz za sprawą Jorge Bucaya wszystko się rozprysło. Totalne rozczarowanie. Dlaczego? A dlatego, iż autor książki „Droga do samozależności”...

lovebird | 2016-06-04

Jorge Bucay jest jednym z moich ulubionych autorów, dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po jego kolejną książkę. Początek bardzo mnie zniechęcił i przez kilkdziesiąt pierwszych stron, zawiedziona, miałam ochotę odłożyć książkę bez przeczytania jej do końca. Okazało się, że pozycja ta jest lepsza, niż wydało mi się na początku. Niewątpliwie nie jest to typowe czytadło, a także różni się znacznie od innych książek tego autora, które czytałam wcześniej. Może nie nazwałabym tej książki typowym dla dzisiejszych czasów poradnikiem, jednak autor wyjaśnia nam, w jaki sposób być sobą, niezależnym od innych. Z chęcią sięgnę po kolejne tomy serii "Drogowskazy".

davedave | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

przeciętne czytadło choć płynie z niego interesująca lekcja warto przeczytać, ale nie za katalogową cenę.

Podoba mi się w niej to, że autor nazywa rzeczy po imieniu, prosto, uczciwie. Dzięki temu trafia ze swoim przesłaniem. Powiedzenie "bądź sobą" nabiera głębszego znaczenia - psychologicznego zdrowia. Moim zdaniem szczególnie wartościowa jest pierwsza połowa książki. Potem nieco gorzej, ale i tak polecam.

ksiazkaznadzieja | 2015-06-23

Autorem obu pozycji jest JORGE BUCAY (ur. 30 października 1949 w Buenos Aires) – argentyński pisarz, z wykształcenia lekarz psychiatra. Jego książki przetłumaczono na ponad siedemnaście języków.
Cała recenzja na http://ksiazkaznadzieja.pl/2014/05/683/

Monika Marciniak | 2015-05-01
Przeczytana: 30 kwietnia 2015

Dla mnie najsłabsza pozycja tego autora. Jednak warto się zapoznać.

Jaqueline | 2017-06-20
anamorphosee | 2017-04-13