Baśnie zimowe

Dwukropek
2022-11-09
2022-11-09

Okładka książki Brud. Cuchnąca historia higieny Piotr Socha, Monika Utnik
Brud. Cuchnąca... Piotr Socha, Monika...
Okładka książki Dzik Dzikus Marta Kurczewska, Krzysztof Łapiński
Dzik Dzikus Marta Kurczewska, K...
Okładka książki Dwa słowa Dominika Czerniak-Chojnacka, Anna Taraska
Dwa słowa Dominika Czerniak-C...
Okładka książki Pozdrowienia z Wielorybiego Przylądka Iwasa Megumi, Jörg Mühle
Pozdrowienia z... Iwasa Megumi, Jörg ...

Zimowy okres magii i przytulności oficjalnie kończę zbiorem baśni zimowych z różnych zakątków świata. Znajdziemy tu opowieści bardziej znane (Dziadek do orzechów, Królowa Śniegu),jak i te raczej zapomniane albo niepopularne na naszych terenach (Płaszcz dla księżyca, Rękawiczka). Historie ludowe napisane są w przystępny sposób oraz zawierają zjawiskowe ilustracje. Idealna pozycja dla tych najmłodszych, trochę starszych i dojrzałych czytelników.

Pieknie wydane baśnie z całego świata, czytanie ich to niespodzianka i egzotyka, zwłaszcza basnie chińskie i japońskie zrobiły duże wrażenie.

Na półkach: , , , , , ,

Współczesny retelling baśni zimowych z różnych stron świata. Każda opowieść poprzedzona jest króciutkim wstępem przybliżającym kulturę czy społeczność, z której ta historia się wywodzi. Jest nawet jedna z Polski, ale z ręką na sercu muszę przyznać, że nigdy o takiej bajce nie słyszałam.
Równorzędną współautorką tej pozycji jest Zanna Goldhawk, spod ręki której wyszła oprawa graficzna. Wspaniałe ilustracje, stylizowane na wzory ludowych haftów czy malowideł na drewnie, czyste, jaskrawe kolory na czarnym tle, dodatkowo zachęcają do zanurzenia się w baśniowej magii.
Książka wydana dopiero co, w 2022 roku, ale spokojnie może stać się zimowym klasykiem na pokolenia. Do wielokrotnego czytania i zachwycania się obrazkami.
#WyzwanieLC2024

zachwycajaca ksiązka, piękne baśnie i wspaniała oprawa graficzna. spędziałm cudowny zimowy wieczór

Magiczne zimowe baśnie! Zdecydowanie czuć klimat zimowy, jednak baśnie te potrafią stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę. Na plus, że baśnie pochodzą z różnych stron świata, taki przekrój i ciekawe urozmaicenie.

Wieje i sypie i idę i myślę co by tu kupić na gwiazdkę maluchom moim ukochanym, bratankom, jak oni tylko te lawety, koparki i dźwigi doznają? Baśnie myślę (i Lego wiadomo),bo pamiętam jak mleko pociągając z butelki słuchałem z zachwytem, gdy mama czytała te indiańskie, arabskie czy chińskie a ja pragnąłem wspinać się już tylko po kwietnikach, z kanarkami rozmawiać, chwytać gwiazdy, na dywanie latać. Przyjaciel mi mówi, że z psim patrolem to nie wygrasz stary i jak im tu o księżycu czytać, co z zimna płaszcza zimowego mu się zachciało, jak oni wiedzą, że księżyc z kolizji kosmicznej powstał, bo tego koniunkturalisty Cezika słuchają? A co ja kocham na tym świecie? Złote słonko, cudne kwiecie! Boże ptaszki śpiewające, Jasne rosy, w kwiatach drżące, Błękit nieba i obłoki, Cały piękny świat szeroki, a Któż to płynie na miękkich poduszkach? To wróżka, Przyjechała wróżka młoda, Niech różana szumi woda, Stara jabłonko, dojrzej na słonku, pod gałęziami mień się owocami. Niech w zdjętych czapkach tłoczą się jabłka! I w każdej kieszeni niech się jabłko mieni. Srebrne fale, Płyńcie w dale, Płyńcie chyże, Niżej, wyżej! a Słońce świeciło na morską toń, Świeciło z całej siły, starając się wygładzić fale, aby jak lustro lśniły: Co było zresztą dziwne, gdyż Zegary północ biły. Księżyc przyświecał nadąsany, sądząc, iż słońce żółtawe już nic tu nie ma do roboty, gdy z dniem załatwiło sprawę: „To chamstwo - mówił - pchać się tu I psuć mi całą zabawę!" I można by tak jeszcze długo lecz wchodzę na rynek iluminacją świateł zalany, co wygląda jak sala balowa, choinki, dorożki, skłębiony tłum, muzyka, zapach grzanego wina i cynamonu i mały człowieczek co na mnie woła: Witaj drogi książę, witaj w Cukierkowie! Tańcząc wpływam do księgarni, wybieram, płacę, cukierka dostaję i skrzydeł w ramionach, wychodzę, zawiewa i frunę radosny w stronę Ogrodzieńca, do Gucia i Henia. Wesołych Świąt

Zimą szukamy ciepła i przytulności, które znajdziemy bez wątpienia w czasie spędzonym z tą książką. Świat baśni wciągnie Was bez reszty, zabierając w podróż dookoła świata przez różnorodne opowieści. Jak to z baśniami bywa- czasem mają zaskakujące zwroty akcji, często bardzo abstrakcyjną narrację, są przepełnione magią i nadnaturalnością. Czasem ich morał jest głęboko ukryty, a czasem podany jak na dłoni! Do tego przepiękne ilustracje, wspaniałe wydanie - ta książka może uchodzić za klasyk, który posłuży rodzinie może nawet nie przez jedno pokolenie💁‍♀️🤔

Zbiór opowiadań pełnych zimowej atmosfery i osadzonych w naturze. Każde opowiadanie pochodzi z innego zakątka świata, co jest dobrze opisane i poprzedzone odpowiednim wstępem. Większość z tych historii ma morał i formę zrozumiałą też dla tych młodych czytelników, którzy sami nie potrafią jeszcze czytać. Piękne ilustracje!

Książka składa się z 18 indywidualnych historii z różnych zakątków świata. Znajdziecie tutaj opowieści ludowe z Norwegii, Niemiec, Szkocji, Francji, Anglii, Grecji, ale także z dalekiej Japonii, Chin, Meksyku czy Grenlandii. W zbiorze znalazła się nawet baśń pod tytułem ,,Płaszcz dla księżyca” podpisana jako polska i muszę szczerze przyznać, że… nigdy wcześniej o niej nie słyszałam!
Książka zgromadziła pod jednym tytułem najpiękniejsze zimowe opowiastki, których bohaterowie przekazują małym oraz dużym czytelnikom uniwersalne wartości. Uczciwość, poświęcenie dla innych, miłość, troska. Każda baśń poprzedzona jest krótkim wstępem autorki, dzięki czemu poszerza się jej kontekst oraz znaczenie niektórych symboli.
Pięknie ilustrowany zbiór baśni, który przekazuje uniwersalne mądrości skryte w postaciach magicznych i całkiem zwyczajnych. Ciekawa lektura dla dzieci jak i dorosłych.

Przepiękne ilustracje, ciekawe legendy ze świata, nie tylko dla najmłodszych ;-)

• Dla dzieci
  • Święta
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Baśnie zimowe