Miecz zabójcy demonów - Kimetsu no Yaiba #16

Okładka książki Miecz zabójcy demonów - Kimetsu no Yaiba #16 Koyoharu Gotouge, Ryoji Hirano
Okładka książki Miecz zabójcy demonów - Kimetsu no Yaiba #16
Koyoharu GotougeRyoji Hirano Wydawnictwo: Waneko Cykl: Miecz zabójcy demonów (tom 16) komiksy
komiksy
Miecz zabójcy demonów (tom 16)
Kimetsu no Yaiba
Waneko
2022-09-18
2022-09-18
2020-09-01
Wojciech Gęszczak
shounen anioły/demony przemoc japonia przeszłość supermoce

Czy gdy spojrzymy na człowieka, to jesteśmy w stanie stwierdzić, kim on jest? Niektórzy na pewno próbują i na pewno oceniają. Lecz w rzeczywistości ta ocena jest nic nie warta i nieprawomocna. W końcu nie jesteśmy w stanie poznać od początku do końca czyjeś historii. Owszem, możemy uczestniczyć w życiu człowieka, być stałym elementem tej opowieści, ale tak naprawdę do końca nigdy nie wiemy wszystkiego. Każdy ma swoje własne przeżycia, swoje własne myśli, postanowienia i przede wszystkim swoje własne sumienie. Dlaczego więc ciągle oceniamy innych?

Po raz pierwszy w swojej historii piszę tego typu recenzję – mam tu na myśli pełnowymiarową recenzję mangi. Zaczęłam czytać ten rodzaj komiksu na początku studiów. To właśnie wtedy odkryłam, jak bardzo odnajduję się w tej kulturze i przede wszystkim w takiej formie. Jednak dotychczas pisałam tylko krótkie opinie. Przyszedł czas, by zadebiutować! Dlatego dzisiaj przedstawiam Wam szesnasty tom cyklu "Miecz zabójców demonów". Jak mi się spodobał?

Może trzeba zacząć od tego, że nie znam wcześniejszych tomów, ale przecież mnie znacie i doskonale wiecie, że nie jest to dla mnie przeszkodą. Powiedziałabym, że wręcz zachętą. Jest coś kuszącego w czytaniu historii od środka. Między innymi może dlatego od razu przypadł mi do gustu sam pomysł na całą serię. Uważam go za naprawdę fascynujący i mocno pobudzający wyobraźnię, a przynajmniej moją wyobraźnię. Ma w sobie coś z powtarzalności, co akurat tym razem mi nie przeszkadzało, ale trzeba pamiętać, że to też nie jest historia z dzisiaj. Ma już za sobą trochę, więc ciężko mi określić ten rodzaj powtarzalności w momencie, gdy seria zaczynała być wydawana. Być może wtedy była całkowicie inaczej postrzegana.

Styl, czyli w tym przypadku dialogi w dymkach, okazały się być dla mnie trudne. Nie mogłam się w nich odnaleźć, choć zrzuciłam to na moją nieznajomość poprzednich tomów. Gdy czytałam, miałam poczucie, że dominuje tu klimat czegoś starego, czegoś nieznanego. I właśnie to tak mocno uderzyło w mój gust. Uwielbiam takie zabiegi i zawsze dodatkowo mnie to zachęca do dalszego czytania.

Natomiast sama fabuła okazała się dla mnie jedną wielką niewiadomą. Strasznie ciężko było mi się odnaleźć na początku, lecz po chwili przemyślenia, ułożenia sobie w głowie pewnych sprawa, raz dwa zaczęłam wsiąkać w historię. Stałam się jej częścią i już w tej chwili mogę Wam powiedzieć, że przy pierwszej możliwości nadrobię poprzednie tomy i ruszę dalej. Tym bardziej że ten szesnasty tom okazał się nieprzewidywalny. Już dawno wiele elementów i ścieżek opowieści nie zaskoczyło mnie tak jak właśnie ta manga. A co najlepsze było to połączone z wieloma uroczymi momentami, co też sprawiło, że moje serduszko wielokrotnie stopniało.

Kreska w tej mandze jest dla mnie symbolem "starego" japońskiego rysownictwa. Choć podkreślę, że nie znam się na tym i tu nie podaję konkretnych informacji, ale moje własne skojarzenia, a one właśnie były takie. Pamiętam czasy, gdy gdzieś tam pojawiały się mangi i co jakiś czas wpadały mi w ręce. "Miecz zabójców demonów" przypomina mi poprzez kreskę właśnie tamte czasy. Podoba mi się to, jednak mocno mi brakuje w całym tomie przejrzystości. Pomijając moją nieznajomość całej historii, to wielokrotnie nie mogłam się odnaleźć na obrazkach, dopasować dymki. To mocno utrudniało mi czytanie.

Ostatecznie manga spodobała mi się i tak jak zapowiedziałam – planuję czytać pozostałe tomy. Czy polecam? Myślę, że miłośnikom mangi jak najbardziej, choć oczywiście przede wszystkim osobom, które znają cykl. Jeśli zastanawiacie się, czy warto dalej w niego brnąć, to jak najbardziej! Tutaj nie ma, co się zastanawiać, a przynajmniej w to wierzę.

Trening oczywiście nie trwał zbyt długo, akcja rozpędza się jeszcze bardziej. Wygląda na to że mamy do czynienia z rozpoczęciem finałowej walki.

Mamy bowiem do czynienia z ostatecznym pojedynkiem, na który łowcy demonów szykowali się od wieków. Dzięki sprytnie zastawionej, kosztownej pułapce siły dobra mają okazję zniszczyć pana demonów i doprowadzić do końca trwający długi lata konflikt. Niestety nie wszystko idzie po myśli bohaterów i czeka ich nie tylko potężną batalią z najsilniejszymi demonami, ale także gorycz związana z utratą wielu przyjaciół stających do boju z siłami mroku.

Ciekawe jest to, że mało kto był przygotowany na to stracie. Czytelnik zostaje zaskoczony tak samo jak bohaterowie tym, że demony dokonują ataku na jedno z najważniejszych miejsc łowców. Ten moment wychodzi naprawdę sprawnie, jest pomysłowy i prowadzi do starcia, na które czekaliśmy od początku mangi.

2021

PopKulturowy Kociołek:

Wszystkie wydarzenia, których byliśmy do tej pory świadkami, jasno pokazały, że Tanjirou i jego przyjaciele są dopiero na początku swojej drogi zostania prawdziwymi mocnymi Zabójcami Demonów. Muszą oni jeszcze poświęcić wiele czasu na trening, aby osiągnąć poziom Filarów. Dlatego też chłopak udał się do Himejimy (Filara Kamienia) w celu odbycia kolejnego etapu nauki. Trening jest nie tylko bardzo intensywny, ale również przesycony charakterystycznym dla serii niezłym poczuciem humoru. Do tego wszystkiego bardzo przyjemnie obserwuje się interakcje między postaciami i to jak stopniowo się one rozwijają. Jest to również doskonała okazja dla autora, aby kolejny raz zanurzyć się w przeszłości i pokazać odbiorcy wycinki z dawnego życia Himejimy.

Wątek ten jest jednak tylko przystawką przed dalszą częścią fabuły, która powinna zachwycić fanów mangi. Król Demonów konsekwentnie bowiem wprowadza w życie swój plan zniszczenia organizacji. Nie będę się tu zbytnio zagłębiał w szczegóły fabularne, aby nikomu nie psuć dobrej zabawy. Wystarczy napisać, że intensywność wydarzeń jest ogromna, ekspozycja świata i bohaterów zjawiskowa i mocno angażująca, a następujące po sobie wydarzenia często dość zaskakujące.

PopKulturowy Kociołek:

TRENING FILARÓW

Kolejny sympatyczny tomik sympatycznej shounenowej serii trafił na rynek. Bo tym dokładnie jest „Kimetsu no Yaiba: Miecz zabójcy demonów”. I każda kolejna jego odsłona także. A tym razem jeszcze udało się autorce zagrać na moich sentymentach, więc tym bardziej cieszyłem się, czytając kolejne rozdziały.

Na Tanjirou czeka nowy etap treningów! Teraz jednak jego szkolenie będzie zupełnie inne. Wytwarzanie naporu pod wodospadem? Ciężkie kłody drewna do noszenia? Głazy do pchania? Co dzięki temu osiągnie?

TRENING FILARÓW

Na Tanjirou czeka nowy etap treningów! Teraz jednak...

1931

Szybkie zakończenie treningu. I czyżby decydująca walka? Ale z walkami pobocznymi.

Nudna i przewidywalna.

Nudna i przewidywalna.