Wino. Przelane na papier

Okładka książki Wino. Przelane na papier Kuba Janicki, Tomasz Kosiński, Magdalena Kubiaczyk, Joanna Plichta
Okładka książki Wino. Przelane na papier
Kuba JanickiTomasz Kosiński Wydawnictwo: Znak Literanova kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak Literanova
2022-10-17
2022-10-17
literatura polska Wino przyjaciele Alkohole

Przyjemna książka o winie. Dla początkujących amatorów wina, którzy nie znają terminologii uważam, że świetne wprowadzenie w większość aspektów. Napisana bez pretensji i prostym językiem.

Napisane przez milenialsów dla milenialsów (albo jak się te kolejne pokolenia nazywają).

Myśl przewodnia: ma być obrazoburczo, rewolucyjnie, wbrew tradycji. Stąd zapewne wina bio, kapslowane butelki, pet-naty, hipsterskie etykiety, wina pomarańczowe. Aż dziw bierze ile razy mimo to zgadzałem się z autorami gdy pisali o tzw. klasyce. Dla przykładu niewątpliwy plus za bardziej szczegółowe rozróżnienie posiłków (np. tłusta i chuda wieprzowina) w rozdziale o food & wine pairing, ale już proponowanie konkretnych win to przesada. Już widzę oczami wyobraźni jak jakiś neofita na podstawie książki w rozpaczy szuka wyłącznie chardonnay z Kalifornii(sic!) do pieczonego kurczaka.

Ma być też lekko czyli dowcipnie, a że dowcip ciągnięty na siłę jest ciężki to wyszło przyciężko.

Nie pomaga też fakt, iż książka ma 4 autorów – widać przepaść w wiedzy i kompetencji między nimi. Stąd sprzeczności między rozdziałami, jakby nikt nie przeczytał całości przed wydaniem, albo nie chciał ingerować w to co współautor napisał. Nie chciałbym, aby zabrzmiało to szowinistycznie, ale panie się nie popisały, zwłaszcza ich dwa ostatnie rozdziały o zamawianiu wina w restauracji i etykietach to dramat. Złota myśl pani Joasi, że o wartości wina stanowi nie tylko to co w butelce, ale i etykieta na niej powinna od dziś otwierać i zamykać wszystkie warsztaty sommelierskie. Zaś co do pani Madzi to o jej profesjonalizmie niech świadczy opisana anegdota jak to jako właścicielka wine baru (specjalistka?) od klientów dowiedziała się jak działa trybuszon. Wiem, że to drobiazg, ale już wypociny na temat kalkulacji ceny butelki wina już nie.

Niech puentą będzie fakt, że książka wyszła w 2022, a już z końcem tego samego roku wine bar autorów zbankrutował.

Mimo wszystko polecam zaczynającym swoją przygodę z winem, zwłaszcza młodym. Tym, którzy będą chcieli więcej (i poważnej) proponuję np.Zraly’ego.

Gdy na spotkaniach towarzyskich rozpoczyna się przeważnie ciekawa konwersacja dialogowa o wszelkiego rodzaju tematach i przychodzi taki moment, że trzeba, napić się wina to pojawia się najczęściej notoryczny problem, jaki rodzaj wybrać, gdyż nie każdy je lubi lub nie wie, jak ma powiedzieć o tym gospodarzowi, że nie pija na ogół wina, z przyczyn, że jest kierowcą w danym dniu, a nie chce, wyjść na osobę w odbiorze negatywną to dokonuje wyboru wbrew sobie, ale nie zawsze tak musi być. Wszystko zależy od sytuacji i ludzi przebywających na takich spotkaniach i występującej w niej atmosfery towarzyskiej. Miło przebywa się w gronie osób, tam, gdzie nas lubią, liczy się obecność, podzielenie się swoimi refleksjami, co nas przytłacza, co cieszy, a z czasem wystarczy być dobrym słuchaczem.

Bardzo ucieszyłam się na myśl, że mogę poznać nowych czterech autorów książki Pana Kuby Janickiego, Tomasza Kosińskiego, Magdaleny Kubiaczyk, Joanny Plichty pt. ''Wino. Przelane na papier'' z tego względu, że widoczna jest u nich nutka szaleństwa, takiej normalnej życzliwości, życia na luzie oraz to, że są głodni wiedzy na temat, w którym czują się mocni i dzielą się z nim swoim doświadczeniem dotyczącym spożywania alkoholowych trunków.

Odnosiłam, wrażenie czytając tę książkę, że może nie jestem kolekcjonerką jak, co poniektóre osoby alkoholi, ale każdy czytany rozdział przyczyniał się do tego, że gromadziłam nową wiedzę o winach, które znam jedynie z nazw oraz jak się produkuje wina podczas domowej produkcji.

Nie ukrywam tego, że zapoznając, się z przekazem zamieszczonych informacji w rozdziałach można pozwolić sobie na poczucie humoru, gdyż autorzy starają się, aby czytelnik mógł towarzyszyć im w tej niezwykłej podróży, która jest im bliska dotycząca win oraz innych trunków.

Podejście do opisywanego głównego tematu bardzo mi się podoba, bo czasem nie znając, go od strony praktycznej można przyswoić o nim wiedzę i za namową autorów skosztować butelkę wina zwracając uwagę na etykietę, butelkę, a przy okazji można skorzystać z wielu porad, z którymi dzielą się tak chętnie.

Książka ta została ładnie wydana. Zawiera 17 rozdziałów, informacje o autorach, indeks, spis etykiet.

Wydawnictwu Znak Literanova dziękuje za możliwość przeczytania książki autorstwa Pana Kuby Janickiego, Tomasza Kosińskiego, Magdaleny Kubiaczyk, Joanny Plichty pt. ''Wino. Przelane na papier''.

Polecam mieć tę książkę w swojej kulinarnej kolekcji.

🍷"Wino przelane na papier" to świetny poradnik z ktorego dowiecie się wszystkiego na temat win.

🍷Siegacie po wino czy lubicie inne trunki?
Ja lubię wino oraz likiery, i gdy mam ochotę na alkohol (co nie zdarza się często),to wybieram wtedy kieliszek dobrego wina. Więc gdy dostałam propozycję recenzji tej książki, to pomyślałam sobie, że tak naprawdę niewiele wiem na temat win, i byłaby to świetn okazja aby poszerzerzyć swoje horyzonty.

🍷Zacznę od tego, że książka ta jest pięknie wydana i ma twardą oprawę, dlatego może być naprawdę fajnym prezentem dla smakoszy win i nie tylko.
Autorami tej książki jest czwórka przyjaciół, którzy prowadzą własny wine bar w Krakowie. Książka podzielona jest na siedemnaście rozdziałów, z których dowiecie się między innymi historii wina oraz jak powstaje, z czego i jak pić wino, jak je otwierać i przechowywać, oraz jak dobierać je do potraw, poznacie podział win oraz dowiecie się gdzie najlepiej je kupować.
W środku mamy ciekawe ilustracje oraz śliczne zdjęcia, które są niewątpliwie ozdobą tej książki i sprawiają, że czytanie jej to sama przyjemność. Dowiedziałam się z niej wielu ciekawych rzeczy i zamierzam wypróbować wino pomarańczowe, które nie jest z pomarańczy 😉 o którym do tej pory nie słyszałam. Na końcu mamy przedstawionych autorów tej książki i kilka słów na ich temat.
Mój mąż uwielbia wino i był nawet na kursach o winach gdyż pracował w restauracji, także jak zobaczył tą książkę, to bardzo się ucieszył i na pewno również ją przeczyta.
Uważam, że jest to fantastyczna książka i polecam ją każdemu miłośnikowi win.

🍷Siegacie po wino czy lubicie inne trunki?

Lubicie wino?
Jeśli tak, to po jakie najczęściej sięgacie? 😊

Zastanawialiście się kiedyś, jak w ogóle powstaje wino?
Ile jest odmian winogron, czym się różnią?
A słyszeliście o winie pomarańczowym, które nie jest z pomarańczy? 🤔

Na te wszystkie pytania - i na wiele więcej - znajdziecie odpowiedzi w interesującej lekturze: "Wino. Przelane na papier" autorstwa czwórki przyjaciół - Joanny Plichty, Magdaleny Kubiaczyk, Kuby Janickiego oraz Tomka Kosińskiego, którzy prowadzą swój wine bar w Krakowie.

Autorzy w świetny sposób opowiadają o procesach powstawania, podziale win, dają wskazówki z czego i jak pić wino, jak je przechowywać, a nawet uchylą rąbek historii, jak odkryto ten trunek. To fascynująca podróż po świecie win. To kompendium wiedzy, które rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości związane z winem.

Książka zawiera siedemnaście rozdziałów, gdzie każdy został intrygująco zatytułowany. Napisana jest lekko, w interesujący sposób i z poczuciem humoru. Czyta się ją przyjemnie, poznając przeróżne ciekawostki ze świata win. Poszczególne rozdziały zawierają nazwy i definicje, by wszystko łatwiej przyswoić, ale nie jest to typowo naukowy wpis. Autorzy w ciekawy sposób przedstawiają wszystkie zagadnienia, z łatwością obrazują i tłumaczą, a nawet bawią niektórymi porównaniami i anegdotami 😉
Szczególnie spodobały mi się rozdziały:
Proszę nie deptać winogron
Nos, usta, sukienka
W Hollywood robią to źle
Awangarda na froncie 😁

Nie mogę zapomnieć o prezentacji książki, ponieważ wydana jest bardzo pięknie. W twardej, iście winnej czerwonej oprawie z wyróżnionymi rozdziałami, świetnymi fotografiami i rysunkami pokazującymi co i jak 😊

Po tej lekturze wino już nie będzie takie samo 🍷 Będziecie odczuwać je wszystkimi zmysłami 😉

Lubicie wino?
Jeśli tak, to po jakie najczęściej sięgacie? 😊

Zastanawialiście się kiedyś, jak w ogóle powstaje wino?
Ile jest odmian winogron, czym się różnią?
A słyszeliście o winie pomarańczowym, które nie jest z pomarańczy? 🤔

Wino to formalnie mieszanina przeszło tysiąca różnych związków chemicznych, głównie wody, etanolu, glicerolu, polisacharydów oraz różnych kwasów i związków fenolowych. Lecz nieformalnie to magiczny eliksir łączący ludzi, takich jak Kuba Janicki, Tomek „Kosa” Kosiński, Magda Kubiaczyk i Asia Plichta. Z ich miłości do wina powstał krakowski wine bar „Chabry z poligonu”. Lecz jak powiadał de Charost do Ludwika IV: „wino nalane, trzeba je wypić”, kolejnym krokiem wesołej ekipy stało się kompendium ich namiętności – „Wino. Przelane na papier”.

Kaukaski wynalazek sprzed czterech tysiącleci dotarł do Polski wraz z chrztem. Później bywało różnie („W Węgrzech wino się rodzi, w Polsce umiera” – jak głosi przysłowie),by zupełnie zniknąć w szarości PRL. Na szczęście ten mrok mamy już za sobą, a jak pisał Johann Strauss „Kto nie miłuje wina, kobiety i śpiewu, ten przez całe życie zostanie głupcem” (Walc, opus 333, 1869).

Autorzy z pewnością głupi nie są, więc na stronach książki znajdziemy wszystko, co potrzeba. Nie tylko wiedzę dostępną enologom, lecz praktyczne porady pozwalające wybrać przyzwoitą butelkę na prezent, zamówić w restauracji czy prawidłowo trzymać odpowiedni kieliszek. Ale przede wszystkim dobrze się bawić, mieć z tego frajdę oraz poznać ciekawe historie. Napisana z miłością, mądrością, swadą i pasją, świetnie zilustrowana, wspaniale wydana będzie nietuzinkowym podarkiem. Także dla siebie.
Już Kochanowski wiedział, że „z wina dobra myśl rośnie" („Pieśni”, 1, 24, 38).

Napisana z pasją, znawstwem i poczuciem humoru książka o trunku, który ludzkości znany jest już od kilku tysięcy lat. Okraszona mnóstwem ciekawostek, świetnych zdjęć i praktycznych porad publikacja ucieszy nie tylko wytrawnych winiarzy ale i tych, którzy wino piją okazjonalnie.

"Wino. Przelane na papier" to dzieło czwórki przyjaciół, których fascynacja tym napojem bogów zaowocowała powstaniem w Krakowie klimatycznego wine baru, gdzie serwują swoim gościom wina ze wszystkich zakątków świata, szczególną zaś atencją darzą wina naturalne i są ich głośnymi orędownikami. Pozycja to to kompendium wiedzy podanej w sposób przystępny, intrygujący i miejscami żartobliwy. Co ciekawe autorzy nie przypisują sobie pozycji nieomylnych ekspertów, których misją jest szerzyć wiedzę wśród ciemnego ludu, który jeśli już kupuje wino to najczęściej w dyskoncie przed rodzinną imprezą przy ciasteczku i kawie.
Przekonują, że dobre wino to to które nam smakuje, a nie które kosztuje niebotyczne pieniądze. Zachęcają do eksperymentów, szukania własnych smaków kierują się czasami tak zwariowanymi wytycznymi jak etykieta na butelce, która wpadnie nam w oko.
Z książki tej o winie dowiemy się wiele począwszy od historii tego trunku, przez produkcję (dzięki tej publikacji w towarzystwie mogę zabłysnąć znajomością takich terminów jak maceracja czy winifikacja),klasyfikację, po informacje jak dobierać wino do jedzenia, jakie gadżety przydadzą się początkującemu winiarzowi czy jak zamawiać wino w restauracji.
A wszystkiemu temu przyświeca jedna myśl: łam zasady, próbuj, smakuj, nie bój się powiedzieć że coś ci nie smakuje (nawet jeśli inni pieją z zachwytu) . Po prostu baw się dobrze, w miłym towarzystwie z kieliszkiem wina w ręku.
W trakcie czytania robiłam sobie notatki i mam już cała listę win, których chciałabym spróbować. Na pierwszym miejscu jest wino pomarańczowy i nie robi się go z pomarańczy. Zaintrygowała mnie też informacja o tym, że z roku na rok produkcja tego trunku w Polsce stale rośnie. Nie przypominam sobie abym piła kiedyś jakieś polskie wino. Czas to zmienić.

"Wino. Przelane na papier" to kompendium wiedzy o winie: świetnie napisane i przepięknie wydane. Jeśli myślicie już o gwiazdkowych prezentach to warto sobie wpisać te pozycję na listę. To doskonały pomysł na upominek dla każdego kto wino lubi i pija a niekoniecznie dużo o nim wie. Jak mawiali starożytni: in vino veritas. Polecam!

Książka napisana jest lekko i przyjaźnie, nawet dla laika w temacie. Wiele przydatnych wskazówek i ciekawostek. Idealna do lektury przy kieliszku wina!

📖 Ta książka to wyjątkowa i nieszablonowa podróż po wszystkim, co związane jest z tym trunkiem.
Idealny przewodni i kompendium wiedzy o winie.

Dowiemy się z niej: co o winie mówi nam jego etykieta? jak dobierać wino do potraw? jak zamówić wino w restauracji, a jak kupować wino w sklepie? kto, jak i po co robi wino naturalne? o co chodzi z winem pomarańczowym? jakie są winiarskie akcesoria?
i wiele, wiele więcej❕☺️
Krótko mówiąc > historia wina od owocu po finalną lampkę wina 😁🍷

Autorzy pokazują, jak czerpać radość z eksploracji świata win i odkrywania nowych smaków.

Napisana jest w przystępny sposób, prostym językiem > dzięki czemu bez problemu zrozumiemy nawet te bardziej skomplikowane kwestie związane ze światem wina 🌍🍷

➕ Wzbogacona jest również o wiele zabawnych anegdot z codziennych przeżyć i obserwacji autorów.

A poza tym książka jest przepięknie wydana 🥰👌🏼, okraszona niezwykłymi grafikami 🤩📸

Będzie ona również naprawdę fantastycznym prezentem 😀🎁
(chodź ostrzegam > gdy weźmiecie ją już w ręce.. nie będziecie chcieli jej nikomu oddać!)

Postawny sprawę jasno: wino i ludzie są dla siebie stworzeni! ❣️

Ja jestem tą pozycją zachwycona i gorąco Wam ją polecam ❤️‍🔥👌🏼

Idealny przewodni i kompendium wiedzy o winie.

• Wino
  • 053 Kulinaria