Po prostu przyjaźń

Dziwimisie
2022-05-12
2022-05-12
32 min.

Człowiek jako istota społeczna ma potrzebę przebywania wśród innych osób, tworzenia i bycia w relacjach. I tak jak nie ma dwóch takich samych osób, tak nie ma dwóch takich samych relacji, dwóch takich samych rodzin czy przyjaźni. A ta różnorodność jest czymś pięknym, co powinniśmy pielęgnować i nade wszystko tolerować. To, że ktoś ma inaczej niż my, nie oznacza, że jest gorszy – z takim przekazem chcemy wypuszczać w świat nasze dzieci.
Tym, co poza naszą tolerancyjną i empatyczną postawą, może wspierać dzieci w odkrywaniu różnorodności świata będącej źródłem jego piękna są mądre książki. A gdy przy tym są bajecznie kolorowe, bardzo przystępne i prezentują szerszą perspektywę, to jest to idealny rodzaj wsparcia w nauce tolerancji wobec innych i akceptacji siebie i swojego życia.

Z pewnością tę funkcję spełniać mogą dwie pozycje Sophy Henn traktujące o najistotniejszych formach relacji – rodzinie i przyjaźni. Autorka obrazuje różnorodność odnosząc się do świata zwierząt czym jeszcze silniej podkreśla naturalność różnych form przyjaźnienia się i różnych modeli rodziny. To, co w świecie ludzi może budzić kontrowersje, zdziwienie czy brak zrozumienia wśród innych gatunków zwierząt (którymi przecież też jesteśmy) jest oczywiste i normalne. Rolą tych książek jest normalizacja różnorodności, ich akceptacja i przejście nad nimi do porządku dziennego.

„Po prostu przyjaźń” mówi o przyjaźni zwracając uwagę na takie jej aspekty, jak: wspólne cele i pasje, troska o drugą osobę, współpraca, wzajemna pomoc, wspólne spędzanie czasu i zabawa, zaufanie, obecność. A bohaterami tych opowieści są: kraby i ukwiały, małpy, zebry i strusie, hipopotamy i bąkojady, strzyżyk i sikorki, humbaki i delfiny, dzięcioły i mrówki, rekiny i ryby remora, nosorożec.

A tak naprawdę na miejscu każdego z tych zwierząt mógłby być człowiek. I skoro zachwyca nas to u innych gatunków, to powinno zacząć i w obrębie naszego.
Książeczki mają spory format, miękkie okładki i bardzo śliski papier wewnątrz. Tekstu jest niewiele, ale wystarczająco by trafić w sedno sprawy. Bardzo ciekawe, ładnie ilustrowane i niezwykle mądre, aż pragnie się by każde dziecko miało do nich dostęp.

Ostatnio nakładem Wydawnictwa Dziwimisie ukazała się przyjemna w odbiorze książka dla najmłodszych opowiadająca o przyjaźni.
Autorka Sophy Henn przedstawia w niej przyjaźń między zwierzętami, co pozwala czytelnikom zaobserwować relacje w przyrodzie.
Natura tak to zorganizowała, że pewne zwierzęta żyją w stadach, a inne raczej nie, a dzięki tej książce dzieci poznają zależności między zwierzętami. 👍
Podobnie jak u ludzi, zwierzęce przyjaźnie bywają bardzo różne. Można się o tym przekonać czytając o krabach pustelnikach wyruszających na przygody z ukwiałami, zebrach i strusiach wspierających się nawzajem czy humbakach i delfinach bawiących się razem z wodzie. Wspólna zabawa jest czymś, co może łączyć - zupełnie tak jak wśród ludzi. 😉
Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/06/po-prostu-przyjazn.html

Dodaj cytat z książki Po prostu przyjaźń