Okładka książki Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej Sara Gottfried
Sara Gottfried Wydawnictwo: Znak Literanova zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Women, Food, and Hormones: A 4-Week Plan to Achieve Hormonal Balance, Lose Weight, and Feel Like Yourself Again
Znak Literanova
2022-05-18
2022-05-18

Znowu nie zdążyłam z dietą do lata  Miałam dobre chęci i obiecującą metodę, ale słomiany zapał stanął mi na drodze. Gdyby jednak ktoś z Was miał na uwadze zdrowie i dobre samopoczucie, możecie to sobie zapewnić dzięki diecie ketogenicznej. Dr Sara Gottfried w książce „Keto detoks” przedstawiła swój program zrzucenia zbędnych kilogramów i przywrócenia równowagi hormonalnej. Swoje zalecenia kieruje do kobiet, które zmagają się z problemem wolnej przemiany materii i zaburzeń hormonalnych pojawiających się po 35 roku życia.
Pani doktor trochę przynudza w swojej książce. „Keto detoks” jest przegadany, chaotyczny i pełen powtórzeń. Jednak jest też oparty na solidnej wiedzy naukowej i wieloletniej praktyce, więc uznaję, że nie ma róży bez kolców. Autorka przekonuje, że kobiety częściej niż mężczyźni mają zaburzoną równowagę hormonalną, którą można przywrócić odpowiednią dietą, opartą na prawidłowych proporcjach makroskładników. Dieta ketogeniczna w dużej mierze polega na ograniczeniu spożycia węglowodanów na rzecz tłuszczów i białka. Uwzględniając specyfikę funkcjonowania kobiecego organizmu należy wprowadzić do codziennych posiłków mnóstwo warzyw, najlepiej zielonych oraz zdrowe oleje roślinne. W książce znajdziemy sporo przepisów na szybkie i pożywne śniadania, obiady i kolacje, które są ponadto wykonalne w polskich warunkach.
Jeśli trudno wam zrezygnować z węglowodanów, słodyczy i wieczornej lampki wina, doktor Gottfried z pewnością was przekona, że warto. W swojej książce szczegółowo omówiła pozytywne tego skutki, które widać będzie gołym okiem, jak i te, które ujawnią się w poprawnych wynikach badań. Nie mówiąc o wskazaniach wagi i miary wokół talii. Autorka przekonuje do pozytywnych skutków stosowania postu przerywanego, korzystania z sauny, treningu i odpowiedniej ilości snu. Jednocześnie wskazuje na częste błędy podczas stosowania diety, które uniemożliwiają osiągnięcie wyznaczonych celów.
W mojej opinii największą wartością książki jest wyjaśnienie tego, jak hormony wpływają na nasz organizm oraz jak nasza dieta wpływa na hormony. Myślę też, że gdyby książka była lepiej przemyślana, czytałoby się ją z większą przyjemnością. Tymczasem po kilkanaście razy autorka powtarza jedną tezę, przez co czytelnik traci zainteresowanie. Tym niemniej opisywana metoda wydaje się skuteczna. Postaram się o tym przekonać w najbliższym czasie. Poświęcenie czterech tygodni na regulację hormonu wzrostu, testosteronu i kilku innych – nie wydaje się wyzwaniem ponad siły.

„… Świadomość, że hormony potrafią blokować utratę wagi oraz, że kobiety są bardziej narażone na zaburzenia hormonalne, jest pierwszym krokiem do rozwiązania problemu …”

W diety cud nie wierzę. Przyznaję bez bicia. Do książki podejdę w sposób czysto teoretyczny, jako ciekawa czytelniczka. Moja Mama, ma fajne powiedzenie kiedy widzi, że przejmuję się, chorą tarczycą, dostrzega to, że źle się czuję, albo jak moja waga łazienkowa ze mną nie współpracuje😉: „Nie martw się - życie cię odchudzi…”, coś w tym jest, ponieważ w sytuacjach stresowych zrzucamy zawsze parę kilogramów. A jak wygląda ten modny keto detoks stosowany przez gwiazdy telewizyjne?

Dieta keto stworzona została dla kobiet. Szukasz skutecznego sposobu na szczupłą sylwetkę? Zależy ci na zgubieniu zbędnych kilogramów, ale chcesz osiągnąć swój cel bez efektu jojo i skutków ubocznych? Wypróbuj dietę przygotowaną specjalnie dla kobiet! Mówią to nie tylko modne slogany reklamowe. Przed odbiorcą otwiera się ten poradnik dla kobiet. Metabolizm to fundament zdrowia. Zły tłuszcz, zły cukier – co jeść? Od tego, co jemy zależy produkcja hormonów w ciele. W pewnym momencie życia metabolizm zwalnia, ale apetyt rośnie, co oznacza odkładanie tkanki tłuszczowej. To z kolei zaostrza stany zapalne, a waga idzie w górę.

Większość kuracji dietetycznych została stworzona przez mężczyzn dla mężczyzn. Warto pamiętać, że kobiece ciała nie działają w ten sam sposób i mają nieco inne potrzeby. Popularne plany żywieniowe mogą utrudniać odchudzanie i siać spustoszenie w złożonym i delikatnym układzie hormonalnym kobiety.

Dr Sara Gottfried poświęciła swoją karierę demistyfikacji zdrowia hormonalnego oraz pomaganiu pacjentkom w kompleksowej poprawie ich zdrowia z wykorzystaniem medycyny funkcjonalnej. Teraz ekspertka dzieli się nową, przyjazną kobietom dietą keto, która odpowiada na wyjątkowe potrzeby hormonalne ich organizmów.

Na czym polega protokół Gottfried? Skupiamy się na detoksykacji, czyli procesie oczyszczającym, ketozie żywieniowej, poście przerywanym ( od 12 – 24 godzin). Przywracamy naturalną równowagę wielu hormonom. Hormony rządzą naszym ciałem. Decydują o naszych myślach, samopoczuciu i wyglądzie. Przykładowo skupimy się na hormonie wzrostu, który jest jednym z najważniejszych. Odgrywa rolę w kontroli wagi, zdrowia i sprawności fizycznej. Z kolei testosteron jest ważny dla kobiet i mężczyzn. Ten kluczowy hormon spełnia swoją rolę, kiedy chodzi o masę ciała, witalność, siłę i popęd płciowy.

Keto detoks to 4-tygodnowy plan dr Gottfried łączący detoksykację hormonalną z dietą ketogeniczną dostosowaną do potrzeb kobiet, uzupełniony okresowym postem oraz ponad 50 przepisami. Dzięki tej książce mamy przywrócić równowagę hormonalną, zdrowo zrzucić zbędne kilogramy i poczuć się lepiej.

Gorąco polecam

Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 352
Wydanie I
(nowość wydawnicza)

Zapewne o diecie ketogenicznej słyszało już wielu.

Dla niezorientowanych, jest to dieta polęgająca na ograniczeniu węglowodanów, przy jednoczesnym podwyższeniu tłuszczów w codziennym jadłospisie. Jako, że jest to dieta dosyć wyśrubowana, a organizm mężczyzny organizmowi kobiety nierówny, to właśnie kobieta stała się obiektem obserwacji autorki.

Układ hormonalny kobiety to niemal tykająca bomba, jak więc dostosować dietę stworzoną w oparciu o stabilny układ hormonalny mężczyzny, do potrzeb płci przeciwnej? Temat ten bierze na warsztat dr Sara Gottfried. Nie zostawia kobiet samych, tylko krok po kroku tłumaczy jak działają hormony, dlaczego czujemy się tak a nie inaczej, dlaczego jednego dnia jesteśmy pełne energii, dieta sprawia nam radość, a drugiego spadek sił i motywacji nie pozwala postawić kroku na przód?

Autorka rozbija dietę ketogeniczną na czynniki pierwsze, odpowiada na nurtujące pytania, podaje przykłady swoich pacjentek i trudności z jakimi się zmagały. Odowiada na pytanie, czym właściwie jest ta dieta ketogeniczna i ketoza. Oddaje w ręce czytelnika gotowy 4-tygodniowy plan na zmianę sposobu żywienia.

Takie połączenie wiedzy teoretycznej, podpartej wieloletnim doświadczeniem, z praktycznymi wskazówkami, daje pełnowartościowy tytuł powiększający świadomość o ludzkim organizmie. I to co najważniejsze dla mnie, to ogromna wartość dodana tej książki, przypominająca o regularnych badaniach. Czasem małe sygnały dawane przez nasz organizm, mogą być zwiastunem czegoś groźnego.

Książkę polecam wszystkim kobietom, nie tylko tym chcącym zmienić sposób żywienia. Jak to mówią - hormonów nie oszukasz!

Mój bookstagram: my.books.shelf

Zapewne o diecie ketogenicznej słyszało już wielu.

Układ hormonalny kobiety...

Książka łączy w sobie ogromną wiedzą, którą możemy zastosować praktycznie. Urozmaicona została odpowiednio skonstruowanymi przepisami. To wszystko pomaga nam, kobietom, odzyskać równowagę hormonalną w następstwie czego mamy czuć się lepiej, lżej i zdecydowanie zdrowiej. Zgubimy parę kilo i nauczymy się jak w poprawny sposób dbać o siebie na co dzień, nie robiąc przy tym żadnej krzywdy.

Jeśli odbywałby się konkurs na najpopularniejsze słowo roku 2022 w literaturze, to w kategorii poradniki bezapelacyjnie zwyciężyłoby hasło "hormony".
Te związki chemiczne ogrywają w naszym organizmie niebagatelną rolę. Regulują procesy życiowe oraz wpływają na prawidłowe funkcjonowanie wszystkich tkanek. Ich znaczenie dla człowieka jest nadal przedmiotem badań i dociekań naukowców.
Hormony są też od pewnego czasu w kręgu zainteresowań specjalistów ds. żywienia i zdrowego trybu życia.

"Keto detoks" Sary Gottfried to kolejna w ciągu ostatnich tygodni przeczytana przez mnie książka, która udowadnia jak zrównoważona gospodarka hormonalna jest ważna dla naszego dobrego samopoczucia i utrzymania szczupłej sylwetki. Autorka, absolwentka studiów medycznych i dietetyki, od lat pomaga kobietom w powrocie do formy poprzez tworzenie indywidualnych planów żywieniowych opartych na popularnej diecie ketogenicznej. To sposób odżywiania, który radykalnie wpływa na procesy metaboliczne zachodzące organizmie człowieka. Główne założenia diety keto to spożywanie tłuszczy i wyeliminowanie węglowodanów, a ponad to ograniczenie posiłków zawierających cukier takich jak owoce i warzywa.
Taki sposób odżywiania przynosi szybko spektakularne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów ponieważ polega on na pozyskiwaniu energii przez organizm z własnej tkanki tłuszczowej, przez co ulega ona znacznemu zmniejszeniu (zjawisko to zostało nazwane ketozą).
Zauważono jednak, że te sposób odżywiania idealnie sprawdza się w przypadku mężczyzn u kobiet zaś często wywołuje wręcz odwrotny skutek, powodując przyrost wagi.
Dlatego też, metodą prób i błędów, eksperymentując na sobie i zgłębiając tajniki diety Sara Gottfried opracowała 4-tydodniowy plan dla kobiet, który pozwoli im stracić zbędne kilogramy i przywrócić równowagę hormonalną, która jest tu kwestią kluczową.

Drobiazgowo rozpisany plan żywieniowy, uzupełniony o przepisy wypróbowane przez autorkę daje nadzieję wszystkim tym kobietom, które bezskutecznie walczą z dodatkowymi kilogramami. Spodobało mi się podejście autorki do swoich czytelniczek. Nie zwraca się do nich z pozycji osoby wszystkowiedzącej i nieomylnej. Mówi o swoich porażkach, dołkach i popełnionych błędach. Pokazuje też, że zawsze można zacząć proces od nowa, a 4 tygodnie to realny czas w którym powinny pojawić się widoczne rezultaty naszej pracy.

To świetna lektura dla kobiet, które rozważają przejście na dietę ketogeniczną. To książka drogowskaz, która łagodnie i z ze zrozumieniem potrzeb kobiecego organizmu przeprowadzi czytelniczki przez ten proces. Polecam!

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Znak Literanova.

4 tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i Odzyskanie równowagi hormonalnej.

Odpowiednią, zbilansowana dieta jest bardzo ważna. A próbowaliście kiedyś diety keto?

Dieta przedstawiona w tej książce jest stworzona specjalnie dla kobiet, rozumiejąc ich potrzeby hormonalne. Znajdziemy tu sposoby na detoks, na odchodzenie, na poprawę metabolizmu, komponowanie posiłków, nie tylko poprzez sama wiedzę, ale też dzięki 50 przepisom.

Mam tu bardzo dużo wiedzy o diecie keto i hormonach, wiedzy, którą mnie zaskoczyła bo o wielu rzeczach nie miałam pojęcia. Właśnie to jest świetne w takich książkach, że można dowiedzieć się z nich czegoś czegoś.

Początkowo miałam wątpliwości do diety keto, bo obawiałam się, że za bardzo obciąża organizm i jest raczej nie dla mnie. Do sięgnięcia po tę książkę zachęciło mnie nazwisko autorki - czytałam jej wcześniejsze książki o zdrowiu hormonalnym, które pomogły mi uporać się z niektórymi zdrowotnymi problemami. W tej książce znalazłam merytoryczne objaśnienie tego, jak działają poszczególne hormony i jak możemy kontrolować ich poziom poprzez dietę ketogeniczną. Wypróbowałam także kilka przepisów, które są bardzo proste, smaczne i które zjadłam bez wyrzutów sumienia :) Fajnie, że powstała książka o diecie, co do której - jako kobieta - mam pełne zaufanie i nie boję się, że rozreguluje mi organizm.

Dieta stworzona typowo dla kobiet? Dlaczego nie!

Większość diet o których możemy poczytać została stworzona przede wszystkim z myślą o mężczyznach. Jednak kobiece organizmy działają zdecydowanie inaczej, dlatego do nich należy podejść w zdecydowanie inny sposób. Hormony w kobiecym organizmie odgrywają ogromną rolę, a niektóre diety mogą siać w nim spustoszenie i prowadzić do zachwiania całej gospodarki hormonalnej. I tutaj z pomocą nam - kobietą, przychodzi dr Sara Gottfierd.

Dr Sara Gottfierd w swojej książce "Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej" dzieli się wskazówkami dotyczącymi diety keto. Diety, która uważana jest za przyjazną kobietom dietę odchudzającą, a przy tym nie zaburzającą gospodarki hormonalnej.
Prawda jest taka, że o diecie keto mówi się już od dawna, a jej fenomen był kilka lat temu. Sama miałam okazję ją przetestować i muszę przyznać, że faktycznie można na niej uzyskać fajne wyniki odchudzające i nie pogorszyć przy tym wyników badań hormonalnych. Jednak sama autorka zaznacza, że nie jest to dieta dla każdego i nie u każdego wyniki będą takie same. Może się okazać, że zamiast schudnąć przytyjemy pomimo, że będziemy trzymać się planu w 100%. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas jest inny i nie zawsze w naszym przypadku musi sprawdzić się to co u reszty.
Już na samym wstępie dzięki pani doktor mamy okazję bliżej przyjrzeć się gospodarce hormonalnej i zrozumieć jej działanie. Krok po kroku tłumaczy nam działanie hormonów i wyjaśnia dlaczego coś sprawdza się u jednej osoby, a drugiej już nie. Wszystko to napisane jest bardzo przejrzyście i dość lekko. Dzięki temu nikt nie powinien mieć problemu ze zrozumieniem autorki i jej przekazu. Każda z jej tez poparta jest dowodem naukowym, czy przykładem z życia zawodowego. Dr Gottfierd niejednokrotnie przytacza nam przykłady o swoich pacjentach, a one sprawiają że sami wiemy na co zwrócić uwagę we własnym organizmie.
Kolejna część dotyczy stricte diety ketogenicznej i jej zasad. Dowiadujemy się co jest na niej dozwolone, a co zakazane i jakie są przeciwskazania w jej stosowaniu. W związku z tym autorka zaleca nam przed przystąpieniem do programu konsultację lekarską, abyśmy nie zrobili sobie krzywdy.

"Keto detoks. 4-tygodniowy plan na zrzucenie zbędnych kilogramów i odzyskanie równowagi hormonalnej" to naprawdę fajnie napisany poradnik, w którym znajdziemy najważniejsze zagadnienia dotyczące diety keto. Krok po kroku wyjaśniono nam jak zabrać się za dietę, jak na niej wytrwać i przede wszystkim jak utrzymać wyniki, które uda nam się osiągnąć. Autorka pokazuje nam na przykładach swoich pacjentów, że nic nie jest niemożliwe i z odpowiednim programem żywieniowym, nastawieniem, przy odrobinie aktywności fizycznej, a może i nawet pomocy farmakologicznej możemy osiągnąć wymarzone efekty i poprawić nie tylko sylwetkę i samopoczucie, ale i zdrowie.

Książkę zdecydowanie polecam każdej osobie zainteresowanej tematyką dietetyki i zdrowia. Czy po prostu tym którzy chcą zadbać o swoje zdrowie i sylwetkę.

Dieta stworzona typowo dla kobiet? Dlaczego nie!

Dwa lata temu pojawiła się na polskim rynku pierwsza książka Sary Gottfried – Sposób na hormony. Rok temu księgarniane półki wypełniła Dieta 7 hormonów. A dziś w Wasze ręce trafia najnowsza publikacja jej autorstwa. Tym razem autorka skupiła się nie tylko na keto diecie, ale też hormonach, które, czy tego chcemy, czy nie, mają sporo do powiedzenia.

O diecie ketogenicznej słyszałam już jakiś czas temu. Jedni ją zachwalali, inni wręcz przeciwnie, narzekali, że albo ich waga się nie zmieniła, albo wręcz przeciwnie – poszła w górę. Postanowiłam więc zweryfikować, co o tej diecie ma do powiedzenia lekarka, która zajmuje się zdrowiem od wielu, wielu lat.

Nie zaskoczy Was zapewne to, że Sara Gottfried oznajmia, iż keto dieta nie jest rozwiązaniem idealnym, bo wszystko zależy od naszych organizmów i... gospodarki hormonalnej. To, co dla jednego będzie idealnym sposobem na zrzucenie wagi, dla innego może spowodować odwrotny efekt. Dlaczego tak się dzieje? Dlatego że jesteśmy różni, różne potrzeby mają nasze organizmy i na wszystko nasze ciała reagują inaczej.

Sara Gottfried na dzień dobry opowiada o hormonach, które mają szalenie duży wpływ na to, czy chudniemy, czy przybieramy na wadze, a nawet stoimy pod tym względem w miejscu. Omawia wszystko krok po kroku, podpierając się przykładami z życia zawodowego w postaci historii swoich pacjentek. Czyni to na tyle obrazowo i wyczerpująco, że w mig pojmiecie, o co chodzi i na co ewentualnie zwracać uwagę przy wykonywaniu badań albo na co nakierunkować lekarza, by sprawdzić, czy proponowane sugestie Sary Gottfried mają przełożenie na Wasze życie.

Kolejna rzecz to omówienie, czym jest dieta ketogenicza i z czym się ją je – dosłownie. Poznajemy więc tajniki i kruczki, jakie należy znać, jeśli chce się wziąć za ten tym diety. Jednak nim to, należy skonsultować się z lekarzem, gdyż istnieje wiele schorzeń i chorób (a jakże),które uniemożliwiają zmiany nawyków żywieniowych na keto, gdyż mogą być niebezpieczne dla zdrowia lub wywoływać inne zmiany w naszych organizmach. Autorka wymienia część z nich, więc nawet jeśli nie znajdziecie go w danym akapicie, nie oznacza to, że nie jest on na liście, która dyskryminuje ten rodzaj diety.

Jak w poprzedniej książce, tak i tu Sara Gottfried zwraca uwagę na to, by notować swoje wyniki. Od dawna bowiem wiadomo, że jeśli człowiek widzi namacalne wyniki tego, że jego decyzja o zmianach przynosi skutki, tym pewniej stawia kolejne kroki na nowej drodze.
A przy wdrażaniu „Protokołu Gottfried” będzie to istotne, jeśli chcemy być na bieżąco z tym, co dzieje się z naszym ciałem.

Autorka krok po kroku wyjaśnia, na czym jej „pomysł” polega i jak należy się za keto dietę zabrać, by efekt był wymierny i byśmy mogli cieszyć się nie tylko lecącymi w dół wartościami na wadze, ale też lepszym samopoczuciem. Omawia również ewentualne potknięcia, jakie mogą nam się na tej ścieżce przytrafić i uświadamia, że nie ma w tym nic złego, gdyż jesteśmy tylko ludźmi.

Na końcu znajdziecie również przepisy na autorskie potrawy i shaki, z których możecie korzystać. Dodatkowo znajdziecie kilka planów tygodniowych i to takich, z których będą mogli skorzystać weganie, wegetarianie, pestkarianie i... wszystkożercy!

Opierając się na historiach pacjentek Sary Gottfried, można wysnuć wniosek, że odpowiednio zmodyfikowana dieta ketogeniczna, wysiłek fizyczny i niekiedy również farmakologia, dają wymierne wyniki w osiąganiu odpowiedniej/wymarzonej wagi i poprawie samopoczucia. Myślę więc, że jeśli ktoś szuka podpowiedzi, jak zabrać się za keto albo chce rozwikłać zagadkę, dlaczego jemu ta dieta nie pomogła, może sięgnąć po książkę, a nuż właśnie ona będzie kluczem do osiągnięcia wymarzonych celów.

O diecie ketogenicznej...

Z czasem keto stało się dość przekerlamowane, mimo wszystko jedzenie wysokotłuszczowych dań pozwoliło mi poprawić samopoczucie oraz sylwetkę.

• 52 książki (2022)
  • Egz. recenzyjny