Okładka książki Sposób na hormony. Jak naturalnie pozbyć się zaburzeń hormonalnych i odzyskać równowagę Sara Gottfried
Sara Gottfried Wydawnictwo: Znak zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Znak
2020-01-29
2020-01-29
Joanna Dziubińska
Hormony kobieta zdrowie

Okładka książki Ona. Pytania intymne Zbigniew Lew-Starowicz, Krystyna Romanowska
Ona. Pytania i... Zbigniew Lew-Starow...
Okładka książki Partnerstwo bliskości. Jak teoria więzi pomoże ci stworzyć szczęśliwy związek Rachel Heller, Amir Levine
Partnerstwo bl... Rachel Heller, Amir...
Okładka książki Sztuka kobiecości Aneta Borowiec, Beata Wróbel
Sztuka kobiecości Aneta Borowiec, Bea...

Trudno mi ocenić tą książkę. Duzo merytorycznej wiedzy, natomiast niesamowicie nużący sposób w jaki jest napisana sprawia, że po prostu trudno się ją czyta. Dużo powtórzeń i niepotrzebnych wtrąceń.

Szanuję za to, że autorka sama mówi czytelnikowi, że nie musi czytać całej książki jeżeli nie jest osobą o wykształceniu medycznym. Jednak nawet omijając rozdziały teoretyczne, miałam problem z koncentracją na danym temacie przez wspomniane wyżej zupełnie zbędne wtrącenia.

Książka, przyjemna w treści, ale wg mnie dość trudna w praktyce. Mało wciągająca. Ocena 7/10 ze względu na walory naukowe :)

Książka zdecydowanie na plus - polecam każdemu kto chciałby poznać podstawy endokrynologii.

Merytorycznie jest naprawdę porządna, jest sporo przystępnie wyjaśnionej wiedzy z odniesieniami do badań. Oczywiście, są to tylko podstawy i niemożliwe byłoby pomieszczenie wszystkich zagadnień/hormonów na kilkuset stronach. Zdziwiło mnie natomiast niemal kompletne pominięcie prolaktyny, która jest hormonem niezwykle ważnym, choćby w kwestii płodności. Dodatkowo bardzo często jest zaburzona.

Bardzo podoba mi się sposób w jaki książka jest uporządkowana, wszystko jest przystępnie rozpisane, dzięki czemu po książce można 'skakać' wedle potrzeb. Na końcu są bardzo fajne załączniki z podsumowaniem wiedzy i dodatkowymi informacjami.

Nie za bardzo podobał mi się typowo amerykański styl pisania czyli z pozycji wielkiego cudotwórcy/uzdrowiciela, który znalazł lek na wszystko (spoiler: it didn't happen). Niestety, łączy się to też z laniem wody. Książkę można by znacznie skrócić, pozostawiając części merytoryczne.

Część endokrynologiczna to kawał dobrej, mrówczej pracy. Niektórzy z nas pierwszy raz usłyszą o pregnenolonie czy ACTH.
Nie wiem, czy statystyczny czytelnik z popularną (zdaniem autorki) kombinacją jednocześnie wysokiego i zbyt niskiego kortyzolu będzie umiał nawigować po kryzysach hormonalnych i odpowiednio w porę dobrać "protokół Gottfried".
Autorka radzi by cieszyć się sukcesami, poznać swoje mocne strony, odpuścić, wyspać się, zdrowo odżywiać, poznać stresory, wyodrębnić główną przyczynę zaburzeń hormonalnych. Nie są to zbyt pomocne zalecenia.
Gdy Gottfried porusza się po nie swoich dziedzinach, potrafi wykazać się niepotrzebną brawurą (np. "U kobiet czujność wyłącza się tylko, gdy mają orgazm.").
Ogromnie cenię załączniki, które systematyzują obszerne, złożone zalecenia.

Autorka radzi by cieszyć się...

Myślę, że wiele kobiet z rozhuśtanymi hormonami znajdzie tu coś dla siebie. Książka podzielona jest na konkretne problemy hormonalne i można się skupić na tym co jest problemem u nas (np. za niski progesteron, za wysoki estrogen). Przeczytałam sporo książek dotyczących tych kwestii i ta jest bardzo kompetentna.

Książka moim zdaniem warta przeczytania. Spodoba się osobom, które szukają naturalnych substancji, ziół, które dała nam natura. Szczególnie osobom dociekłym powinna odpowiadać, ponieważ szczegółowo opisuje działanie każdego hormonu. Osoby, które boją się wielu medycznych nazw mogą się troszkę zrazić i porzucić lekturę jednak moim zdaniem ( a nie jestem jakims medykiem ani farmaceutą lecz po prostu interesuję się zdrowiem i dużo czytam) ksiązka jest napisane dość przystępnym językiem.
W książce autorka podała nazwy naturalnych substancji, które mogą przywrócić równowagę hormonalną.
Mam 29lat. W ksiązce jest więcej nawiązań do kobiet 35+, 40 i po menopauzie ale kto jest osobą myślącą wyciągnie poprawne wnioski i dla siebie. Załuje, że nie miałam tej ksiązki w rękach nawet w wieku 20lat, ponieważ moje hormony dawno już były rozchwiane ze względu na dużą ilość STRESU - tak to on odgrywa ogromną rolę w pracy innych hormonów.
Również sama forma w jakiej książka jest napisana pomaga w zrozumieniu całości. Ciekawy podział treści pomaga w lekturze.
Z czystym sumieniem polecam. Przeczytałam w 2 dni i dużo się dowiedziałam. Nie spotkałam się jeszcze z gienkologiem, który przekazałby mi jakąkolwiek wiedzę na temat hormonów - może dlatego, ze nie pytałam. Nie wiem.

Uważam, że każda kobieta wchodząca w wiek dorosły powinna mieć przekazywaną wiedzę jak działają hormony i że pewne zachowania u nas kobiet wynikają z ich rozregulowania i można temu zaradzić zanim bedzie za późno.

Książka zawiera sporo wiedzy dla osób z zaburzeniami hormonalnymi. Chociaż przyznam, że nie zdążyłam jeszcze wprowadzić w życie przedstawionych porad to uważam, że zawiera sporo przydatnych informacji popartych badaniami naukowymi, co mnie dodatkowo przekonało. Mimo, że autorka sporo skupia się na temacie menopauzy, to jest sporo rozdziałów, czy też akapitów dotyczących płodności, pracy tarczycy, stresu itp. Warto też wspomnieć, że książka jest skonstruowana tak, żeby każdy skupił się na rozdziałach dotyczących swoich problemów, nie trzeba jej czytać całej od deski do deski. Dla zainteresowanych jest też sporo opisów mechanizmu działania hormonów od strony naukowej. Całość uzupełniają liczne podsumowania, skrótowe opisy i tabelki.

Bardzo dobra książka dla osób, które walczą z zaburzeniami hormonalnymi. Pełno porad, które pomogą złagodzić nieprzyjemne skutki zaburzeń.

Garść cennych informacji i hektolitry wylanej wody. Można oczywiście wyłuskać wartościowe porady, ale w książce jest bardzo dużo powtórzeń i zbędnych, pustych treści. Z pewnością nie nadaje się do czytania "od deski do deski".

Bardzo obszerna i interesująca skarbnica wiedzy na temat najczęstszych zaburzeń hormonalnych u kobiet - normy, objawy, przyczyny, skutki, leczenie. Warto się regularnie badać drogie Panie!

• Poradniki
  • Zdrowie