Małgorzata Walewska. Moja twarz brzmi znajomo

Okładka książki Małgorzata Walewska. Moja twarz brzmi znajomo Agata Ubysz, Małgorzata Walewska
Okładka książki Małgorzata Walewska. Moja twarz brzmi znajomo
Agata UbyszMałgorzata Walewska Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak Horyzont
2022-05-18
2022-05-18

Panią Małgorzatę bardzo lubię, więc z wielką przyjemnością czytałam wiadomości o niej, opowieści z całego życia, wspomnienia... I nawet znalazłam dwie rzeczy, które nas łączą :) też mam boreliozę i rozmiar stopy 42 :) niestety głosu takiego nie posiadam. Polecam książkę.

1965

Pani Walewska gości w moim domu regularnie od kilku lat, gdyż namiętnie oglądam program "Twoja twarz brzmi znajomo". Teraz z radością przeczytałam jej biografię. Warto było. Wiele ciekawostek ze świata opery.

Niezbyt często sięgam po biografie i wywiady, ale tym razem jestem zadowolona, że miałam okazję bliżej poznać panią Małgorzatę Walewską.

Z przyjemnością przeczytałam o jej dzieciństwie, dylematach nastolatki i wielkich miłościach do rodziny, a zwłaszcza do opery.
Zaskoczyło mnie z jaką determinacją dążyła do spełnienia marzeń o śpiewaniu.
Praca, upór, łzy pozwoliły jej pokonać walkę z przeciwnościami.

Zawsze pogodna, z wielką empatią i szczerością opowiada swojej przyjaciółce o występach na scenach całego świata, o tym z kim śpiewała i o ludziach, których spotkała na drodze swojej kariery artystycznej.

Dzięki lekturze tej książki miałam okazję poznać w pigułce piękny świat opery.
Wielka Diwa operowa, której piękny głos i osoba stały się jeszcze bardziej znajome:)

Szczerze polecam :)

Zaskoczyło mnie z jaką determinacją dążyła do spełnienia marzeń o śpiewaniu.
Praca, upór, łzy pozwoliły...

Przyszło mi w końcu sięgnąć po od dawna upatrzony, polecany w mediach wywiad z Małgorzatą Walewską i muszę przyznać, że była to bardzo przyjemna lektura.

Samą postać pani Walewskiej znam nie tylko z mediów i programów rozrywkowych. Miałam to szczęście oglądać ją dwukrotnie podczas śpiewania na żywo, w tym raz w Operze Śląskiej i w trakcie pandemii uczestniczyć online w jeszcze dwóch spektaklach operowych z jej udziałem. Nie interesują mnie celebryci i chyba już nigdy nie zainteresowali. Nie ma dla mnie znaczenia jak bardzo ktoś jest znany. W przypadku pani Walewskiej zupełnie oczarował mnie jej talent i profesjonalizm, z jakim podchodzi do występów.

Wywiad zgrabnie opisuje najważniejsze wydarzenia z życia śpiewaczki. Opisuje jej dzieciństwo, wczesną młodość i dorosłość. Krąży zarówno wokół spraw prywatnych, jak też zawodowych. I dobrze – bo wpływ środowiska i następujących po sobie zdarzeń losowych miało znaczący wpływ na budowanie doświadczeń i przenikają do wrażliwości artysty. Treść wywiadu nie zamęcza, podając dane szczegółowe w przystępny sposób.

Nie jest to wywiad-rzeka. Nie drąży każdego jednego tematu, nie skupia się na sprawach filozoficznych i nie wydobywa na wierzch trudnych, podświadomie skrywanych przez współrozmówcę opinii. Jeśli ktoś szuka czegoś takiego w tej książce, to tego nie znajdzie. Jest to pozycja, którą czyta się szybko i przyjemnie, nawet kiedy w treści poruszane są smutniejsze tematy. Całość napisano bardzo dobrym, lekkim językiem.

Nie jest to książka, która zmieni czyjeś życie. Nie jestem pewna, czy może też kogoś zafascynować operą, ale czy musi? Nakreśla obraz bardzo dobrej polskiej artystki sceny klasycznej i nie powinna rozczarować osób zainteresowanych informacjami dotyczącymi przebiegu jej kariery.

Zupełnie nie znałam Pani Małgorzaty. To było krótkie, ciekawe spotkanie. Szkoda, że pozostał niedosyt...

Bardzo lubię wywiady-rzeki, a ten uważam za wyjątkowo udany. Może dlatego, że Małgorzata Walewska, jak sama przyznaje w ostatnim rozdziale, jest gadułą, wszystkie emocje łatwo i chętnie uzewnętrznia, więc to w zasadzie samograj. Wystarczy włączyć dyktafon i to potem spisać. Może będzie druga część? Mimo arcyciekawych opowieści czuję niedosyt, a wiem, że pani Walewska ma w zanadrzu jeszcze niejedną ciekawą historię i anegdotę!
"Moja twarz..." to świetna książka. Ukazuje nie tylko wątki biograficzne Małgorzaty Walewskiej, ale też pracę artystki operowej od kulis i warsztatu. To było dla mnie zdecydowanie najciekawsze - jak wygląda praca i życie śpiewaczki, jak artystka godziła to z macierzyństwem i życiem rodzinnym. Świetne, choć krótkie wzmianki o kulisach programu "Twoja twarz brzmi znajomo".
Książka rewelacyjna, połknąłem ją na trzy posiedzenia!

Warto przeczytać, poza opowieścią o życiu Pani Małgorzaty można się wiele dowiedzieć szczególnie o pracy nad rolą, emocjach, jakie temu towarzyszą i ciężkiej pracy, jaka trzeba włożyć, żeby osiągnąć tak wiele. Myślę, że od tej pory inaczej będę odbierać operę, teatr...

Widzowie Polsatu z pewnością znają tę twarz. Pani Małgorzata Walewska jest jurorem w programie "Twoja twarz brzmi znajomo”, ale wszystkim fanom opery znana jest również ze jej scen, jej wyśpiewane arie znane są na całym świecie. Muszę przyznać, że nie słyszałam na żywo śpiewu pierwszej damy polskiej opery, ale oglądałam i słuchałam wykonania Carmen dzięki Internetowi...
Od dziecka uwielbiała śpiewać i jej marzeniem było dostanie się do Akademii Muzycznej, wszyscy jej mówili, że ma talent, więc nie powinno być z tym problemu, ale... jak się okazuje, talent to nie wszystko.
"Nie wiedziałam nic. Tak dalece nic, że w tej chwili nawet nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że można z taką niewiedzą startować do Akademii. Moi rodzice mieli podobne pojęcie o muzyce, wobec tego byli bardzo zawiedzeni, kiedy się nie dostałam. Przecież wszyscy znajomi im wmawiali, że mam talent, a tu dupa!"
Książka "Moja twarz brzmi znajomo” to niby biografia, ale w formie rozmowy z przyjaciółką, bo to nie jest tylko zwykły wywiad. Takiego rodzaju biografie aż chce się czytać, gdyż czujemy się częściowo jakbyśmy sami byli świadkami takiej rozmowy.
Agata Ubysz znając bardzo dobrze swoją rozmówczynię musiała wręcz czasami hamować jej wypowiedzi, gdyż mogłoby to doprowadzić do kilkutomowej nawet serii a poplątanie różnych wątków i zdarzeń z różnych okresów trudno byłoby uporządkować. Jako przyjaciółce zdecydowanie łatwiej było sprowadzać Małgorzatę Walewską na właściwe tory.
Pani Małgorzata opowiada nam o swoim dzieciństwie, o muzyce, która towarzyszyła jej bez przerwy, a także tym kiedy tak naprawdę odkryła swoje jakby powołanie do śpiewu, jak zapragnęła zostać śpiewaczką operową i jak trudna to była droga i pełna wyrzeczeń aby ten cel osiągnąć.

"Zdałam sobie sprawę, że zostanę śpiewaczką bez względu na wszystko. Zrozumiałam, że takich właśnie emocji chcę doświadczać, a Akademia jest moim celem. I nie ma znaczenia, ile mnie to będzie kosztowało czasu i poświęceń."
W czasie tych wspomnień poznać możemy nie tylko drogę na szczyt, ale także poznajemy operę jakby od tyłu, zza kulis, gdzie nie mamy raczej dojścia.
Tak entuzjastyczne przedstawienie wszystkich zależności w tym muzycznym zawodzie oraz ogrom pracy, który trzeba włożyć żeby zadowolić publiczność oraz krytyków, pozwala na lepsze zrozumienie jakim wyzwaniem jest taka światowa kariera śpiewaczki operowej.
Książka napisana jest bardzo lekkim językiem, szybko się czyta i aż szkoda, że to już koniec...
Tym, którzy znają Małgorzatę Walewską, polecać nie muszę, ale pozostałych zachęcam do lektury, bo warto poznać losy pierwszej damy polskiej opery.

Od...

Nie jestem ani fanką biografii, ani reportaży, ale ten konkretny jest po prostu świetny!!!
Bardzo lubiłam program TTBZ, lubię muzykę klasyczną oraz śpiew więc postać Małgorzaty Walewskiej jest dla mnie synonimem klasy i rozrywki.
Już oglądając programy wiedziałam, że jest to bardzo inteligentna, uzdolniona i dowcipna kobieta o wszechstronnej wiedzy i zdolnościach, a ta książka tylko umocniła moje przekonanie o tym, jakim jest człowiekiem.
Książka jako taka jest napisana w taki sposób, że się przez nią płynie i nawet nie wiadomo kiedy przychodzi koniec.
Świetna pozycja - polecam każdemu kto chce poznać WIELKI świat WIELKIEJ MUZYKI.

Moja ocena zasłużone 10/10

Biografie lubię przeczytać o życiu gwiazd,a tą książkę czytałam z wielkim zainteresowaniem,o Pani Małgorzacie Walewskiej Pierwszej Damie Polskiej Opery o najpiękniejszym głosie i cudownej,bardzo pięknej kobiecie śpiewaczce operowej śpiewa cudnie,niesamowicie.
Rozmowę szczerą,inną i ciekawą prowadziła ze swoją wspaniałą,prawdziwą przyjaciółką Agatą Ubysz.
Dużo informacji wspaniałych się dowiedziałam o Pani Małgosi,jest świetną jurorką w super programie rozrywkowym Twoja Twarz Brzmi Znajomo.
Podróż czytelniczą miałam fantastyczną,przyjemnie się mi czytało.
Wciągnęła mnie i przepadłam z lekturą bezgranicznie.
Okładka uwiodła mnie,przecudna jest i zdjęcia ładne zawiera książka.
Świetną lekturę czytałam warta przeczytania.

Dużo informacji...

• PRL