Smoczy kamień

Okładka książki Smoczy kamień Paweł Gołuch
Okładka książki Smoczy kamień
Paweł Gołuch Wydawnictwo: Dreams Cykl: Smocze kroniki (tom 2) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Smocze kroniki (tom 2)
Dreams
2022-04-07
2022-04-07

Rewelacyjnie czyta się tą książkę w formie rymowanej. Mam duży podziw dla rymopisarzy, jak Pan Paweł Gołuch.

Opowieść jest urocza, pouczająca, ale nie w sposób irytujący, a książka jest wydana przepięknie, i nadaje się na prezent dla dziecka.
To 2 część z 3, a premiera trzeciej miała miejsce 1. III. 2023.

Polecam całą serię.

To 2 część z 3, a premiera trzeciej miała miejsce 1. III. 2023.

Polecam całą serię.

Hejka.  Przedstawiam Wam kolejną część serii Smocze kroniki Pawła Gołucha, a mianowicie Smoczy kamień. Została napisana rymami. Jestem Pełna podziwu dla autora, aby bajkę napisać tym stylem. Do tego duże, kolorowe rysunki, które przyciągają uwagę dzieci. Uważam, że coś napisać i wydać nie jest problemem, ale, żeby przyciągnąć uwagę czytelniczą, to już trzeba zaczarować. Paweł to zrobił. Przynajmniej w przypadku moich chłopców i mnie.

Smoczy kamień jest wartościową bajką. Ma wiele przekazów i mądrości. Niejeden dorosły człowiek powinien cofnąć się do literatury dziecięcej, aby przypomnieć sobie, co w życiu jest najistotniejsze.
Książka jest ciekawą przygodą. Zaklęcie rzucone przez czarownicę oraz upór, miłość, strach i tęsknota, wymieszane wszystko razem, sprawią, że Janek i Karolina, wyruszą w daleką podróż pełną przeszkód. Nie poddadzą się pierwszemu lepszemu zagrożeniu. W bajkowy sposób jest opisana odwaga, jaką mają bohaterowie.

Kiedy skończyłam czytać książkę, syn powiedział: Baśnie zostały wplątane w aktualny świat. Nie ukrywam, że również czeka na kolejną część. Czy będzie? To już trzeba spytać samego autora.

Pochodzącego z ubogiej rodziny Janka oraz królewnę Karolinę połączyło uczucie zaraz po tym jak pomogli w rozwiązaniu sprawy ze smokiem. Teraz para jest świeżo upieczonym małżeństwiem, jednak okazuje się że młoda żona skrywa tajemnicę. Pewnego dnia Janek śledzi królewnę i odkrywa piękną kobietę, która została zaklęta w kamień. Małżeństwo wyrusza w niebezpieczną podróż w celu odczynienia złego uroku.

"Smoczy kamień" to drugi tom literatury dla najmłodszych z cyklu "Smocze kroniki". Tak jak w przypadku poprzedniej częścia, ta również została napisana w rymowany sposób co zdecydowanie nadaje lekturze atrakcyjności oraz dla młodego czytelnika może stanowić dodatkową zachętę do poznania opisanej historii. Kolejnym urozmaiceniem są urocze ilustracje autorstwa Marceliny Gradowskiej, które idealnie współgrają z treścią. Zwróciłam również uwagę na to, że "Smoczy kamień" zawiera więcej tekstu na stronach niż poprzedni tom, co miłośnikom przygód pozwoli dłużej cieszyć się opowieścią. Sama historia prezentuje wartościowe treści i pokazuje jak ważna jest życzliwość i pomoc okazana innym. Oczywiście w środku nie zabraknie niebezpiecznych przygód, odległych podróży, złych zaklęć i prób ich odczynienia oraz oczywiście fantastycznych stworzeń takich jak m.in. smoki. Bohaterownie również zostali stworzeni w bardzo przyjemny sposób. Jak najbardziej polecam oba tomy!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka. Macie już pomysł na książkowy prezent dla Waszych milusińskich lub młodszego rodzeństwa?

Nie sztuka kupić dziecku książkę - tych jest na rynku wydawniczym całe mrowie. Sztuką jest podarować mądrą książkę - taką, która bawi i uczy, a przekazując ciekawe, wartościowe treści odziałuje na wyobraźnię dziecka i jego emocje.

I tutaj z pomocą spieszy Paweł Gołuch ze swoją fantastyczną serią zatytułowaną "Smocze kroniki". Recenzję pierwszego tomu pt. "Smocze jajo" możecie przeczytać u mnie w mikołajkowym poście sprzed pół roku, dziś natomiast nie zawaham się wychwalać pod niebiosa tomu nr 2.

W "Smoczym kamieniu" ponownie spotykamy łebskiego Janka (teraz już królewskiego zięcia) oraz nieustraszoną księżniczkę Karolinę. Ich długo i szczęśliwie zostaje jednak zakłócone tajemniczym wymykaniem się świeżo poślubionej żony z zamku. Kiedy zatroskany mąż podejmuje próbę śledzenia małżonki, odkrywa utrzymywany w wielkiej tajemnicy rodzinny sekret. A ponieważ Janek i Karolina są nierozłączni podejmują wspólne starania o złamanie straszliwej klątwy, która pozbawiła księżniczkę dorastania u boku ukochanej mamy.

Rozpoczyna się wielka, pełna niebezpieczeństw przygoda, w której nie zabraknie mitycznych stworzeń, legendarnych opowieści, dalekich podróży i oczywiście tego, co w tej opowieści najcenniejsze: gotowości do poświęceń, bezinteresownej pomocy, przełamywania stereotypów, wzajemnej życzliwości i troski. I jak to w bajkach bywa - szczęśliwego zakończenia, za które je przecież tak kochamy.

To cudowna, rymowana, a przy tym uroczo ilustrowana opowieść o potędze miłości, sile rodzinnych więzi, prawdziwej przyjaźni i odwadze stokroć ważniejszej od silnego oręża. Jej lektura z pewnością zachwyci każdego małego czytelnika. Dostarczy mu wielu emocji, nauczy jak ważna jest współpraca, a Wam da cenną możliwość wpływania na kształtowanie właściwych postaw społecznych swojego dziecka.

Dlatego gorąco polecam tę "smoczą serię" - uśmiech na twarzy malucha gwarantowany😘

I tutaj z...

Nie, co dzień pojawiają się u mnie bajki, ale są takie, które trzeba pokazać. Cykl Smoczych Kronik doczekał się drugiego tomu, Paweł Goluch nie próżnuje. „Smoczy kamień” dla młodszych i nieco starszych czytelników może okazać się niesamowitą przygodą i chwilą oddechu. Nie miałam okazji przyjrzeć się pierwszemu tomowi kronik pod tytułem „Smocze jajo”, ale nie przeszkadzało mi to w wzięciu w swoje dłonie tej książki. Wiedziałam doskonale, któremu z dzieci w rodzinie ją podaruję, ale najpierw sama chciałam wkroczyć do baśniowego, niesamowitego świata.
Bohaterami książki „Smoczy kamień” są Janek i księżniczka Karolina, wiedli szczęśliwe życie, jednak nie było ono idealne. Księżniczka miała, bowiem własne sekrety, które z czasem zaczęły martwić męża. Karolina od jakiegoś czasu wychodziła z zamku i udawała się w stronę Ciemnoboru. Ten ciemny las miał wiele sekretów, budził lęk i zabobony wśród mieszkańców królestwa. Zmartwiony Janek nie widział innej drogi, jak udanie się za swoją żoną, chciał zapewnić jej bezpieczeństwo. Droga dłużyła się i zaprowadziła mężczyznę do starego klasztoru, o którym praktycznie zapomniano. W pięknej kaplicy znajdowała się rzeźba śniącej kobiety, która wyglądała niemalże jak matka ukochanej małżonki. Karolina zdołała wyjaśnić mężowi, że ta rzeźba była jej matką, została ona przeklęta. Karolina była dzieckiem, kiedy to się stało, poszukuje leku, który zwróci jej matkę. Czy wspólnie z Jankiem będą mogli zdjąć klątwę z królowej?
„Smoczy kamień” jest kontynuacją „Smoczego jaja”, chociaż brak tej pozycji w niczym nie przeszkadza w odbiorze opowieści. Byłam zaskoczona, kiedy zagłębiałam się w lekturę specyficznymi rymowankami, które zastosował w książkę Paweł Goluch. Dzięki temu zyskuje ona niesamowity klimat, co wzbudzi zainteresowanie u najmłodszych czytelników. Książka ta jest bardzo pouczająca, a zarazem zabawna i baśniowa, sprawia, że chętnie nawet duży czytelnik przeniesie się do zupełnie innego świata. „Smoczy kamień” ma w sobie wiele wierzeń, legend i magii, bez której nic nie byłoby takie same. Bohaterowie książki wyruszają w podroż, która sama w sobie jest przygodą, która niesie za dobą wiele prawd. Najważniejsze jest serce człowieka i to aby postępować zgodnie z jego przeczuciami.

Po "Smoczym jaju" przyszedł czas na dalszą historię o Janku i jego ukochanej Karolinie. Wspomniana Karolina wymyka się z zamku, więc Janek postanawia śledzić swoją małżonkę. Dociera do Ciemnoboru, w którym znajduje się klasztor, a w nim rzeźba pięknej śpiącej kobiety w koronie. Gdy żona przedstawia mu jej historię, chce pomóc w zdjęciu klątwy. W ten oto sposób księżniczka i książę wyruszają w niebezpieczną podróż.

"Smoczy kamień" to idealna książka dla dzieci, które lubią sekrety, tajemnice, przygody, a ich głębszy sens uczy zwracać uwagę na pewne zachowania. W tej książeczce nie zabraknie odwagi bohaterów, którzy dążą do tego, by pomóc zdjąć klątwę z rzeźby. Szukają rozwiązań przy których podejmują ryzyko niebezpiecznych sytuacji, ale na szczęście nie opuszcza ich także rozwaga. Są życzliwi i pomocni dla osób czy stworzeń, które z pozoru są niesympatyczne i groźne. Historia Janka i Karoliny mówi także o tym, jak ważne jest pokonywanie uprzedzeń, przez które nie raz można być pozbawionym naprawdę wartościowych przyjaźni.

Przecudowne ilustracje, nad którymi można naprawdę się zachwycać bez końca, zdobią tą jakże piękną treść. Podzielona na rozdziały, w całości rymowana urozmaici rodzicom i dzieciom czas przeznaczony na czytanie. Jestem pod wrażeniem, że tyle treści można rymować "bez końca". Ja jako rodzic jestem zachwycona i sama z niecierpliwością czekałam na kolejną część przygód Janka. Co mnie ucieszyło, to jeszcze nie koniec! Nie pozostaje nic, jak tylko czekać na dalsze losy bohaterów Smoczych kronik.

www.feminadomi.pl
Kto czytał pierwszy tom ten wie, że po historii o smoczym jaju, ślubie księżniczki Karoliny z Jankiem nie nastąpiło zwyczajowe - i żyli długo i szczęśliwie. Autor przygotował dla swoich bohaterów kolejne kręte ścieżki, którymi oni nie zawahali się podążyć. Księżniczka Karolina skrywała sekret, który bardzo chciał poznać jej mąż Janek. Jak skończyło się szpiegowanie żony? Oczywiście, jak w najlepszych bajkach przystało, przygodami, od których trudno się oderwać.

W "Smoczym kamieniu", jak w najlepszych thrillerach i kryminałach, nic nie jest proste i nawet gdy już nam się wydaje, że zagadka została rozwiązana następuje kolejna. Mówiąc obrazowo, autor za każdym zakrętem ukrył kolejny. Wielką przyjemnością było dla mnie czytanie o przygodach odważnej pary, Karoliny i Janka, pisanych wierszem. Przypomniały mi się czasy dzieciństwa, gdy mama, bądź tata czytali nam "Pchłę Szachrajkę", "Ptasie radio", czy "Przygody rycerza Szaławiły". Trzeba mieć duży talent, by tak zestawić wyrazy, by tworzyły rymowaną - spójną, ciekawą i barwną opowieść dla dzieci. Pawłowi Gołuchowi to się udało. Nie ma tu zbędnych rymów, nic nie znaczących opisów, jest akcja, historia, która cały czas pcha naszych bohaterów do przodu. Czytając, z pewnością nie można się nudzić. "Smoczy kamień" to bajka, która zainteresuje dzieci i utrzyma ich zainteresowanie do samego końca... które nie do końca zaspokoi młodych czytelników :)

Polecamy tę bardzo dobrze napisaną opowieść, w której odwaga i miłość grają pierwsze skrzypce, a których tłem są przygody i oczywiście smoki.

www.feminadomi.pl

Choć nie umiem tak rymować jak autor tej powieści
To spróbuję chociaż krótko, nim pokrzywa mnie popieści.

Aby czytać tę baśń i nowe przygody
nie trzeba znać bajki o Janku z Cichej Wody
Ale my z zachwytem śledziliśmy jego losy w pierwszej części
Wierząc głęboko że i w drugiej, chłopakowi się poszczęści.

Janek żonaty jest szczęśliwie
Z Karoliną - córką Króla panującego miłościwie
Pokój zapanował pomiędzy ludźmi i Smokami
A Smocze Jaja stały się już małymi Smoczętami.
Brzmi jak klasyczne szczęśliwe zakończenie?
A tu nowe przygody czekają i bajdurzenie.

Karolina tajemnicę skrywa
I co jakiś czas z zamku się urywa.
Janek raz podążył śladem żony
I odkrył sekret pilnie strzeżony

Matka królewny przed laty została
W kamień zamieniona i długo spała
A każdy kto jej dotknie jak dym się rozwieje
Karolina na odzyskanie Mamy już straciła nadzieję
Nikt nie wie co to za kamień w pasy magiczny
Lecz Janek - człowiek czynu już ma plan błyskawiczny.
Wyruszają na wyprawę przygód pełną
By jak odczynić urok posiąść wiedzę tajemną.
Wyruszają w podróż po tym baśniowym świecie
Przemierzając go lotem Błyskawicy na smoczycy grzbiecie.
Przemierzą jasknie, spotkają gnomy czy tam inne Skrzaty
Jest nawet Bazyliszek i Chwastomikstyrus czyli Rysiek brodaty.
Czy odnajdą krzemień - kamień - Smoczym zwany?
Czy to wystarczy do odczarowania królewskiej Mamy?
Jak się skończy ta niezwykła wyprawa
Przekonajcie się sami - czeka Was dobra zabawa.

Każdy miłośnik baśni będzie zachwycony
Śledząc losy Janka i jego Żony.
Jest to historia o odwadze i życzliwości
O szacunku dla innych stworzeń i potędze miłości.

Opowieść jest długa lecz podzielona na rozdziały,
Można połknąć w jeden wieczór albo czytać tydzień cały.
Akcja płynie wartko, czyta się lekko, rymy idą zgrabnie
A i w szacie graficznej jest naprawdę ładnie
Przepiękne ilustracje baśń tę ozdabiają
Skutecznie uwagę czytelnika skupiają
A zakończenie odrobinę zaskakuje
I czyżby tom trzeci Smoczej Kroniki zwiastuje?
Autor nie powiedział jeszcze ostatniego słowa
Więc czekam, na kolejną przygodę gotowa.

Choć nie umiem tak rymować jak autor tej powieści
To spróbuję chociaż krótko, nim pokrzywa mnie popieści.

Aby czytać tę baśń i nowe przygody
nie trzeba znać bajki o Janku z Cichej Wody
Ale my z zachwytem śledziliśmy jego losy w pierwszej części
Wierząc głęboko że i w drugiej, chłopakowi się poszczęści.

Janek żonaty jest szczęśliwie
Z Karoliną - córką Króla panującego...

Jak to mówią w każdej bajce, opowieści jest ziarnko prawdy. Tak samo w tej pozycji mamy do czynienia z historią, jakże nierealna, a jednak prawdziwą.

Królowa Karolina skrywa przed swoim mężem niebezpieczną tajemnicę. Janek domyśla się, że ona nie mówi mu wszystkiego. Pewnego dnia postanawia ją śledzić. Podróż doprowadza go do szczeliny w skale, przez którą przeszła jego żona. Rusza za nią i dostrzega piękny posąg z kamienia. Uświadamia sobie, że ten posąg to matka Karoliny zamieniona w kamień. Kiedy Karolina dostrzega, że Janek ją śledził i przyszedł za nią, opowiada mu druzgocącą historię. Razem wyruszają szukać sposobu na uratowanie matki Karoliny. Pomaga im w tym smoczyca Błyskawica a ich celem jest odnalezienie Smoczego Kamienia, który według legendy mógłby zdjąć zaklęcie i uratować matkę królowej. W jego poszukiwaniu i rozwikłaniu zagadki pomaga im wiele życzliwych postaci.

,,Smoczy Kamień" Paweł Goluch to magiczna pozycja dla dzieciaków. Rozbudza wyobraźnię. Treść jest rymowana. Niektóre fragmenty z tej książki przypominają mi baśń ,, Rumpelstiltskin" Braci Grimm. Jest mowa również o Bazyliszku oraz pewne podobieństwo do bajki o Złotej Rybce. Ta pozycja ukazuje nam, że życzliwość i odwaga mają wielką moc. Bardzo ważnym atutem tej pozycji jest to, że ukazuje dzieciom same plusy bycia dobrym człowiekiem. Uświadamia, że walką nic nie wskóramy a dobrym sercem zbierzemy wielu sprzymierzeńców, pokonamy trudności i rozwiążemy wszelkie problemy. Ważne jest, aby się nie poddawać i mieć nadzieję. Wytrwałość popłaca i nie warto kierować się uprzedzeniami.

Okładka oraz ilustracje w środku bardzo kolorowe, magiczne, bajkowe, przyciągające wzrok dziecka. Dodatkową furorę zrobił dołączony do książki Smoczy Kamień. Moje dziecko uwierzyło, że ten przedmiot ma wielką moc.

Fajna i zabawna!

Fajna i zabawna!

• Dziecięce
  • Biblioteka
  • Szczęście
  • Chcę przeczytać, już ją mam
  • Cykl: Smocze kroniki
  • Polecam