Ojciec zadżumionych w El-Arish

Okładka książki Ojciec zadżumionych w El-Arish Juliusz Słowacki
Okładka książki Ojciec zadżumionych w El-Arish
Juliusz Słowacki Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy "Bibjoteka polska" Seria: Wielka Bibljoteka literatura piękna
23 str. 23 min.
Wielka Bibljoteka
Instytut Wydawniczy "Bibjoteka polska"
1936-01-01
1936-01-01
23 min.

Wielki Słowacki...

Wielki Słowacki...

Postawa wobec nieuniknionego nieszczęścia.

Postawa wobec nieuniknionego nieszczęścia.

Bardzo współczuję głównemu bohaterowi. Ciosy, które na niego spadały wydają mi się nie do udźwignięcia.

Bardzo krótki utwór, a tak bogaty w emocje!

Przepiękny, zrozumiały język. Moje wydanie z 2020 roku jest poprzedzone wstępem autora, opisującym kwarantannę Juliusza Słowackiego na terenie tamtego kraju. Takich utworów chce się czytać, chce się do nich wracać i trudno o nich zapomnieć.

Przez te 20-30 krótkich stron towarzyszymy tytułowemu Ojcu w współodczuwaniu jego bólu i cierpienia podczas utraty kolejnych członków rodziny.

Czuje się ten pustynny klimat i morowe powietrze zarazy... Gorąc dnia i chłód nocy. Chciałabym więcej przeczytać o tej tematyce. Od razu nasuwają się kolejne utwory Mickiewicza jak Bakczysaraj lub Sienkiewicza W Pustyni i w Puszczy...

Jednak tu szczególnie chylę czoła. Ojciec Zadżumionych na zawsze pozostanie w mej pamięci jako piękny, smutny, lecz zarazem cudowny dorobek literacki naszego narodu. Wrażliwy czytelnik znajdzie tu swój azyl.

Polecam!

Bardzo krótki utwór, a tak bogaty w emocje!

Smutna opowieść napisana wierszem. Maestrię Słowackiego widać w tym nietypowym utworze pełnym bólu, goryczy i bezsilnego płaczu. Mistrzowskie przedstawienie, stonowany lektor, nietypowy wstęp.

Fenomenalny utwór. Ileż w tym emocji i cierpienia. Ojca zadżumionych przesłuchałam w audiobooku- świetna interpretacja. Rekomendował mi empik go i takie rekomendacje lubię. To było świetne i zdecydowanie warte poznania

Mam na to za miękkie serce.

Mam na to za miękkie serce.

Słowacki z innej strony. Genialne ujęcie tematu i szokujące przedstawienie emocji w tych odmiennych czasach. Godne polecenia, zwłaszcza że (co niespotykane) utwór poprzedza piękna przedmowa prozą Słowackiego.

Niestety, w pewnym stopniu się zaktualizowała. Przejmująca historia.

Niestety, w pewnym stopniu się zaktualizowała. Przejmująca historia.

Słowacki w nieznanej mi odsłonie. Zwłaszcza teraz tematyka bliższa niż kiedykolwiek aczkolwiek nie tak drastyczna. Przerażający ból utraty bliskich gdzie nie można nic zrobić, tylko patrzeć..

• Klasyka
  • Lektury