Prowizorka w mózgu. O niedoskonałościach ludzkiego umysłu

Tłumaczenie: Agnieszka Nowak
Seria: Kontrowersje
Wydawnictwo: Smak Słowa
Kluge.The Haphazard Construction of the Human Mind

W jaki sposób przypadki ewolucyjne ukształtowały nasz dziwaczny, niedoskonały umysł - i co możemy na to poradzić? Czy rzeczywiście jesteśmy "wielcy przez rozum"? Doskonali, stworzeni na obraz i podobieństwo Boga? Nic podobnego - twierdzi psycholog z Uniwersytetu Nowojorskiego, Gary Marcus. W swojej klarownej, niezwykle odkrywczej książce Marcus dowodzi, że ludzki umysł nie jest elegancko...

Czy rzeczywiście jesteśmy "wielcy przez rozum"? Doskonali, stworzeni na obraz i podobieństwo Boga? Nic podobnego - twierdzi psycholog z Uniwersytetu Nowojorskiego, Gary Marcus. W swojej klarownej, niezwykle odkrywczej książce Marcus dowodzi, że ludzki umysł nie jest elegancko zaprojektowanym organem, lecz byle jaką prowizorką (kluge) - urządzeniem skleconym naprędce z tego, co akurat było pod ręką.
Autor odkrywa przed nami zupełnie nowe podejście do ludzkiego umysłu - twierdzi, że ma on więcej wspólnego z samoprzylepną taśmą naprawczo-montażową niż z superkomputerem - podejście, które rzuca nowe światło na niektóre spośród najbardziej zagadkowych aspektów natury ludzkiej. Oprowadzając nas po najważniejszych obszarach ludzkiego doświadczenia - pamięci, przekonaniach, podejmowaniu decyzji, języku i szczęściu - Marcus ujawnia niezliczone usterki i niedociągnięcia umysłu. Zastanawia się, dlaczego ludzie w wielu wypadkach głosują wbrew swoim interesom, dlaczego szczęścia nie można kupić za pieniądze, dlaczego przywódcy często z uporem trwają przy swoich błędnych decyzjach, a także dlaczego zdanie w rodzaju "People people left left" [Ludzie, których opuścili ludzie, opuścili (pomieszczenie)] wprawia nas w zakłopotanie, chociaż składa się z zaledwie czterech słów. Marcus przedstawia również zdumiewająco skuteczne sposoby, w jakie możemy przechytrzyć swój wewnętrzny bałagan z korzyścią dla nas samych i dla całego społeczeństwa. Na stronach swojej książki pokazuje, że tylko ewolucja - chaotyczna i nieukierunkowana - mogła stworzyć ludzki umysł, dając wspaniałe świadectwo potęgi niedoskonałości. Książka okazała się bestsellerem na rynku amerykańskim i tłumaczona jest już na 10 języków!

źródło opisu: http://www.smakslowa.pl/

źródło okładki: http://www.smakslowa.pl/

Mariusz | 2010-07-11
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka
Przeczytana: 06 marca 2010

Autor książki stara się udowodnić że ludzki umysł jest niedoskonały że to prowizorka natury i nie przystaje do dzisiejszego świata, pewnie można z nim się zgodzić można wyobrazić sobie ludzi doskonalszych których pamięć jest niczym komputer który jest w stanie wszystko odtworzyć w jednej chwili bez zniekształceń związanych z upływem czasu. Niestety autor patrząc na umysł z punktu widzenia psychologa nie wziął pod uwagę tego że człowiek ciągle podlega zmianą bo zmienia się środowisko, które notabene sam kształtuje, to co dzisiaj jest ułomnością kiedyś dawało człowiekowi przewagę na ziemi i w perspektywie pewnie zostanie wyeliminowane przez naturę w procesie ewolucji, ale na to trzeba czasu, człowiek istnieje w tej formie 10 000 pokoleń i te kilkaset lat obecnej cywilizacji nie musi trwać wiecznie, nikt nie da nam gwarancji że nie cofniemy się w tył i nagle to co obecnie przeszkadza stanie się zaletą.
Mam wrażenie że książka ta napisana została z punktu widzenia mieszkańca wielkiego...

MLB | 2014-02-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Polecane
Przeczytana: 2012 rok

Wielu z nas, ludzi, żyje w przekonaniu, że mózg ludzki jest najwyższym osiągnięciem ewolucji, jej ukoronowaniem,a co za tym idzie - tworem doskonałym.
Warto przeczytać i zyskać szerszą perspektywę oraz świadomość.

noemat | 2016-06-06
Przeczytana: 24 czerwca 2016