Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika

Okładka książki Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika Marian Eile-Kwaśniewski
Okładka książki Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika
Marian Eile-Kwaśniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Biblioteka Stańczyka publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Biblioteka Stańczyka
Wydawnictwo Iskry
1959-01-01
1959-01-01
humor aforystyka publicystyka

1965

Myśli różne. Jedne zabawne, inne świetne, jeszcze inne całkiem przeciętne.

Myśli różne. Jedne zabawne, inne świetne, jeszcze inne całkiem przeciętne.

Ten zbiór cytatów i aforyzmów z "Przekroju" to moje pierwsze "spotkanie" z twórczością Mariana Eilego. Na razie trudno mi powiedzieć, czy jest mi z nim po drodze i czy nadajemy na tych samych falach, ponieważ większość cytatów jest autorstwa cudzego: Hemingway, Wilde, Napoleon, Churchill. Część jest wymyślona przez samego Eilego (pies Fafik, Bracia Rojek, Krecia Pataczkówna, Marilyn Nabiałek),i tu mam wątpliwości, czy nasze poczucie humoru jest zbieżne. Ja jestem kociarzem, Eile był psiarzem (tak bardzo, że nawet przeinaczył jedno z najsłynniejszych polskich zdań na "Ala ma psa"). Na razie oceniam ostrożnie i do tematu "Marian Eile" wrócę za czas jakiś. Tymczasem garść myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika, które mnie urzekły, rozbawiły albo w jakikolwiek sposób zaintrygowały:
- W jeden tydzień, przez sześć dni, nie można zrobić nic naprawdę porządnego. Przykład: świat (B-cia Rojek)
- Pochwały nie zmienią wielbłąda w dromadera (Ali Ben Marabut)
- Demokracja to jest najlepszy ustrój państwowy. W nim każdy obywatel może postępować tak, jak życzy sobie jego żona (Antoni Uniechowski)
- Skarpetka jest apolityczna: nie jest ani lewa, ani prawa (Łapkin)
- Im wyżej małpa się wspina, tym bardziej odsłania swój tyłek (Feuchtwanger)
- Przy szukaniu pcheł konieczny jest pośpiech (Fafik)
- Inni zmieniają ciągle poglądy polityczne, to jest w porządku. A jak ja dla odmiany zrobiłam sobie płukanką włosy trochę na rudo, to zaraz przytyki. (Krecia Pataczkówna)
- Kto ordery daje niegodnym, sprawia, że nosić ich nie będą chcieli godni (Z księgi Wu)
- Trzeba brać pieniądze, skąd się da, więc i od biednych. Biedni mają mało pieniędzy. Ale biednych jest dużo (Makaryn z Cedetu)
- Gość, dziecię, król i kobieta nie kłopoczą się, czy coś jest, czy nie ma. Zawsze mają jedną śpiewkę: "Daj, daj!" (Seraidzkie)
- Pieniądze nie dają szczęścia, ale pozwalają nam znacznie wygodniej być nieszczęśliwymi (Lord Gallux)
- Pocałunki przenoszą mikroby. Ale o ileż przyjemniej dostać grypy w ten sposób niż przez przeziębienie! (Krecia Pataczkówna)
- Między szczęściem a nieszczęściem jest przepaść. W niej żyją wszyscy ludzie (Jakiś Sławny Pisarz)
- Gdybyśmy czekali na spotkanie ideału, spędzilibyśmy całe życie w poczekalni (Pitigrilli)
- Jeśli ci się psuje od ogona, to znaczy, że nie jest to ryba (Agrypius)
- Gdy cię rzuci 24-letnia, pamiętaj, że są jeszcze na świecie 23-letnie (Ali Ben Marabut)
- Lekarstwo na miłość: małżeństwo (Antoni Uniechowski)
- Szczęście małżeńskie to umiejętność bycia prawie tak szczęśliwym we dwoje, jak mógłby człowiek być szczęśliwy sam (Karol de Knot)
- Woda, co upłynie, czas, który już minie, słowo wyrzeczone, dziewictwo stracone - nie wracają (Podobno ludowe)
- Kobiety nigdy mi nie wybaczą, że czterokrotnie się ożeniłem; mężczyźni - że cztery razy się rozwiodłem (Sacha Guitry)
- Tyle razy byłem na filmie "Czarownica", że gdybym spotkał Marinę Vlady na ulicy, to by mnie ona chyba poznała i pierwsza powiedziała dzień dobry (Alojzy Kaczanowski)
- Z ładną dziewczyną postępuj jak ze szklanką: obejmij ręką i przytknij do ust (Wiesław San)
- Gdy usiłuje czytać w sercu suczki, każdy z nas okazuje się analfabetą (Fafik)
- Trzy rzeczy mogą w życiu dać szczęście mężczyźnie: kobieta, praca lub samochód. Najlepszą z nich jest pies (Fafik)
- Ach! Znaleźć 19-letnią, piękną, inteligentną, szykowną, miłą, kulturalną, a przy tym z temperamentem sierotkę i zaopiekować się nią! (B-cia Rojek)
- Kto ma dużo pieniędzy, jest szczęśliwy. Kto ma piękną żonę, jest szczęśliwy. Kto nie ma ani jednego, ani drugiego, ten śpi spokojnie (Odwieczne powiedzenie)
- Naszą tak ciężką teraźniejszość będą w przyszłości nazywali "dawne dobre czasy" (Alojzy Kaczanowski)
- Młodym ludziom zdaje się, że pieniądze są najważniejszą rzeczą w życiu. Gdy się zestarzeją, są już tego pewni (Oscar Wilde)
- Chwal dzień po zachodzie słońca, miecz po bitwie, żonę po śmierci, babkę po skosztowaniu, psa zawsze (Fafik)
- Smutnemu bigamia nie pomoże (Karol de Knot)
- Nie rozpaczaj daremnie; z każdym nieszczęściem należy się przespać - rano wyda ci się znacznie mniej groźne. Młode ładne kobiety to nieszczęście dla mężczyzny (Z księgi Pi)
- Życie nie pieści. Pieśćmy się sami (Ludowe)
- U nas są takie kłopoty z pogrzebem, że człowiekowi odechciewa się umierać (B-cia Rojek)
- Różnica między dużym a małym miastem polega na tym, że w dużym mieście można więcej zobaczyć, a w małym więcej usłyszeć (Jean Cocteau)
- Nic tak nie dzieli jak wspólne mieszkanie (Cecylia Czabanowa)
- Życie nocne jest drogie, zwłaszcza gdy jest młode i ładne (Salami Kożerski)
- Strzeż się względem przyjaciela trzech rzeczy: nie graj z nim w karty, nie pożyczaj mu pieniędzy, nie odwiedzaj jego żony, gdy go nie ma w domu (Ali Ben Marabut)
- Pieniądze prawie nigdy nie szkodzą. W najgorszym razie nie przydadzą ci się na nic (Agrypius)
- Po dniu, w którym się nie pracuje, następny powinien być także wolny od pracy. I tak dalej... (Salami Kożerski)
- Jeśli żeby zarabiać podwójnie, trzeba dwa razy tyle pracować, to nie widzę, gdzie tu jest jakiś zysk (Mgr St. Kawusia)
- Młodzież - ludzie, którzy swoją żądzę oryginalności objawiają tym, że wszyscy ubierają się jednakowo (Karol de Knot)
- Ze wszystkich stworzeń tylko człowiek pije, choć nie ma pragnienia; je, choć nie jest głodny; mówi, choć nie ma nic do powiedzenia (John Steinbeck)
- Inteligencja - to, czego mężczyzna szuka w kobiecie, obejrzawszy uprzednio wszystko inne (Salami Kożerski)
- Nieprawda, jakoby ludzie byli lepsi w biedzie niż w dostatku (Vauvenargues)
- Nikt nie jest tak odważny jak anonim (Salami Kożerski)
- Jeśli chcesz zemścić się okrutnie na mężczyźnie, który porwał ci żonę - zostaw mu ją (Przysłowie hinduskie)
- Dziecię, które się sparzyło, pijąc gorące mleko, dmucha nawet na twaróg. Kto ma serce zranione przez kobietę, nawet psu nie wierzy (Fafik)
- Nieżonaty - mężczyzna posiadający wady, o których jeszcze nie wie (Antoni Uniechowski)
- Kobieta mówi dobrze o drugiej kobiecie tylko na złość trzeciej (Lordowa Galluxowa)
- Z żoną obchodzimy się jak z ozdobnym wydaniem klasyków literatury: dzieciom każemy szanować, znajomym pożyczamy niechętnie, sami zaś bierzemy do ręki rzadko, raczej dla przypomnienia fragmentów, niż dla przeczytania od deski do deski (Wiesław San)
- Gentleman nie zdradza żony, on ją oszczędza (Lord Gallux)
- Moje rówieśniczki tak szybko się starzeją, że aż miło patrzeć (Betty Davis)
- Mądry mężczyzna powinien zaślubić tylko bardzo piękną kobietę. To mu pomoże, aby w przyszłości ktoś go od niej uwolnił (Sacha Guitry)
- Są mężczyźni, którzy mają to, na co zasłużyli. Inni pozostają kawalerami (Sacha Guitry)
- Kobieta jest jak pończocha, czasem musi to oczko puścić (Krecia Pataczkówna)
- Ożenić się jest bardzo łatwo, tylko niełatwo być żonatym (Miguel de Unamuno)
- Nowa sukienka działa na kobietę tak samo jak cztery wódki na mężczyznę (Krecia Pataczkówna)
- Smutne, gdy książki umierają przed ich autorami (Podsłuchane w Warszawie)
- Aby istnieli wielcy poeci, muszą być wielcy czytelnicy (Whitman)
- Ożenić się dlatego, że się ją kocha - to jest usprawiedliwienie, ale to nie jest uzasadnienie (Pampaile)

Do serca przytul myśl
Nie bez przyczyny mówi się, że przysłowia są mądrością narodów – to właśnie na takich ustnych przekazach opierały się całe pokolenia, to one wyznaczały rytm podstawowych aktywności, wyznaczały granice czy przestrzegały przed konsekwencjami. Mimo upływu lat, do dziś chętnie korzystamy z przysłów różnych krajów, wspomagając się jednak przy wyborze kierunków działania i uzasadnieniach wyborów, myślami ludzi wielkich, a przynajmniej znanych.
Cenne spostrzeżenia, uwagi, warte zapamiętania przysłowia – to wszystko towarzyszy nam każdego dnia i nawet nie zauważamy, jak wiele z naszych wypowiedzi, to tak naprawdę cytaty, to złote myśli wypowiedziane niegdyś przez myślicieli, polityków, aktorów czy inne osoby, które z różnych względów przeszły do historii. Z pewnością ich utrwaleniu służyła rubryka, którą w roku 1951 stworzono w „Przekroju”. Dział „Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika”, w którym publikowano między innymi poprawiające humor aforyzmy, portretowano słowem rzeczywistość oraz zachowania ludzi, miał stałe grono wiernych czytelników i dziwi fakt, iż wiele lat upłynęło do chwili, kiedy zbiór ten doczekał się wydania książkowego.
Dziś ponownie możemy sięgnąć po tę swojego rodzaju antologię i zatopić się w opublikowane nakładem Wydawnictwa Iskry „ Myśli…”. Lektura książki zadowoli nawet najbardziej wymagających czytelników, rozbawi ponuraków, skłoni do refleksji oraz do modyfikacji swoich zachowań. Przede wszystkim jednak nikt, kto sięgnął po książkę, nie zachowa dla siebie emocji z nią związanych – to jedna z tych publikacji, które muszą krążyć, muszą żyć, których zawartość będzie przekazywana z ust do ust, przy wybuchach nieskrępowanego śmiechu.

(...)
Pełna treść recenzji znajduje się na stronie: http://qulturaslowa.blogspot.com/2016/10/mysli-ludzi-wielkich-srednich-oraz-psa.html

Do serca przytul myśl

Absolutnie zachwycający zbiór Przekrojowego humoru, subtelnego i wysmakowanego paradoksu, ironii i złośliwości, po prostu kocham – jak zresztą „Zieloną gęś” czy „Listy z fiołkiem”. Od niedawna Makaryn z Cedetu, Ali ben Marabut i Krecia Pataczakówna to moi ulubieni myśliciele.

• (O)powieści o 🐶 lub z 🐶 w tle
  • Storia 14,07,2016
  • Virtualo
  • Kkk
  • Rozwój

Marian Eile-Kwaśniewski Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika Zobacz więcej