Popularne hasła / tagi
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Marian Eile-Kwaśniewski

- Pisze książki: publicystyka literacka, eseje, sztuka
- Urodzony: 7 stycznia 1910
- Zmarły: 2 grudnia 1984
Polski dziennikarz, satyryk, malarz i scenograf.
Absolwent Gimnazjum imienia Stefana Batorego w Warszawie. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1934 r. pracował jako dziennikarz i grafik w "Wiadomościach Literackich". W 1945 r. założył w Krakowie tygodnik Przekrój i był jego redaktorem naczelnym w latach 1948-1969. Na łamach tygodnika popierał Piwnicę pod Baranami, opublikował wywiad z Piotrem Skrzyneckim, zamieszczał rysunki Kazimierza Wiśniaka oraz tworzoną przez Skrzyneckiego i Wiśniaka "obrazkową powieść współczesną" pt. Szaszkiewiczowa czyli Ksylolit w Jej życiu[2].
Był współzałożycielem w 1946 r. kabaretu Siedem Kotów w Krakowie. W latach 1947-1951 był wykładowcą w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Był twórcą koncepcji szaty graficznej i linii programowej Przekroju. Został uwieczniony w "przekrojowym" cyklu rysunkowym o Profesorze Filutku Zbigniewa Lengrena. Był autorem rubryki Myśli ludzi wielkich, średnich oraz psa Fafika.
Po zwolnieniu z Przekroju współpracował m.in. ze Szpilkami.
- 19 przeczytało książki autora
- 33 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Człowiek rodzi się istotą rozumną, i taką pozostaje do śmierci, z wyjątkiem krótkich przerw, kiedy zabiera głos w dyskusji. (Ali Ben Marabut).
Człowiek rodzi się istotą rozumną, i taką pozostaje do śmierci, z wyjątkiem krótkich przerw, kiedy zabiera głos w dyskusji. (Ali Ben Marabut...
Rozwiń ZwińNie bierz życia zbyt serio. I tak z tej historii nie wyjdziesz żywy. (Makaryn z Cedetu).
Nie bierz życia zbyt serio. I tak z tej historii nie wyjdziesz żywy. (Makaryn z Cedetu).