rozwińzwiń

Outcast: Opętanie #6 - Scaleni

Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni Paul Azaceta, Robert Kirkman
Okładka książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni
Paul AzacetaRobert Kirkman Wydawnictwo: Mucha Comics Cykl: Outcast: Opętanie (tom 6) komiksy
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
komiksy
Cykl:
Outcast: Opętanie (tom 6)
Wydawnictwo:
Mucha Comics
Data wydania:
2021-12-21
Data 1. wyd. pol.:
2021-12-21
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366589612
Tagi:
komiks horror egzorcysta demony
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Marvel Zombies. Tom 1 Robert Kirkman, Mark Millar, Sean Phillips, praca zbiorowa
Ocena 7,8
Marvel Zombies... Robert Kirkman, Mar...
Okładka książki Spawn: Compendium, vol 4 Bing Cansino, Greg Capullo, Jon Gof, Brian Haberlin, David Hine, Brian Holguin, Robert Kirkman, Szymon Kudrański, Erik Larsen, Rob Liefeld, Mike Mayhew, Todd McFarlane, Rodel Noora, Whilce Portacio, Khary Randolph, Philip Tan, Geirrod Van Dyke
Ocena 7,0
Spawn: Compend... Bing Cansino, Greg ...
Okładka książki Invincible 12 Robert Kirkman, Ryan Ottley, Cory Walker
Ocena 8,3
Invincible 12 Robert Kirkman, Rya...
Okładka książki Oblivion Song, tom 4 Lorenzo De Felici, Robert Kirkman
Ocena 7,0
Oblivion Song,... Lorenzo De Felici, ...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Historie prawdopodobne Rafael Albuquerque, Mark Buckingham, Paul Chadwick, Neil Gaiman, Scott Hampton, Troy Nixey, Philip Craig Russell, Rafael Scavone
Ocena 6,8
Historie prawd... Rafael Albuquerque,...
Okładka książki Departament prawdy. Tom 01: Koniec świata Martin Simmonds, James Tynion IV
Ocena 7,0
Departament pr... Martin Simmonds, Ja...
Okładka książki Maska Omnibus. Tom 1 John Arcudi, Doug Mahnke
Ocena 7,3
Maska Omnibus.... John Arcudi, Doug M...
Okładka książki Amazing Spider-Man Epic Collection: Kosmiczne przygody Sal Buscema, Gerry Conway, Colleen Doran, Tony Isabella, Stan Lee, David Michelinie, Alex Saviuk
Ocena 6,1
Amazing Spider... Sal Buscema, Gerry ...
Okładka książki Jessica Jones tom 1: Wyzwolona! Brian Michael Bendis, Michael Gaydos, Matt Hollingsworth
Ocena 7,2
Jessica Jones ... Brian Michael Bendi...

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
745
483

Na półkach: ,

Seria "Outcast" jest przyzwoita, niestety nic więcej i taka jest do samego końca. Finał nie zaskakuje, nie powala, praktycznie nie budzi żadnych emocji - ani pozytywnych, ani negatywnych. To po prostu dobre czytadło, o którym pewnie bardzo szybko zapomnę. Przyzwoity komiks z naprawdę dobrymi momentami, ale jednak nie zapadający w pamięć.

Seria "Outcast" jest przyzwoita, niestety nic więcej i taka jest do samego końca. Finał nie zaskakuje, nie powala, praktycznie nie budzi żadnych emocji - ani pozytywnych, ani negatywnych. To po prostu dobre czytadło, o którym pewnie bardzo szybko zapomnę. Przyzwoity komiks z naprawdę dobrymi momentami, ale jednak nie zapadający w pamięć.

Pokaż mimo to

avatar
1442
1179

Na półkach:

Ocena dla całej serii - przyjemne czytadło, ale jednocześnie najgorszy z czytanych przeze mnie dotąd komiksów Kirkmana. Bohaterowie są nieznośnie generyczni, dialogi momentami boleśnie oczywiste. W ostatnim tomie za bardzo podążyło już wszystko w stronę rural fantasy, a po horrorze pozostało już tylko wspomnienie.

Zabrakło mi też na koniec - zamiast tego festiwalu deus ex machin w postaci aniołków i promieni mocy - jakiegoś solidnego plot twista. Szczerze liczyłem, że np ostatecznym antagonistą okaże się nasz ojczulek, który od kilku tomów tworzył sobie na boku własną sektę... i w sumie nic z tego nie wyniknęło. A o ileż ciekawiej byłoby, gdyby - jak to u Kirkmana już bywało - właśnie ludzie okazali się większymi potworami od samych demonów i to oni pod wodzą nawiedzonego księdza zgotowali naszym wypędzonym prawdziwe piekło na ziemi. Szkoda, bo miał Kirkman tutaj szansę opowiedzieć coś ciekawego o naszym społeczeństwie, a teraz z jego historii wychodzi trochę tak, że fanatyzm to w sumie takie tam niegroźne, całkiem urocze bajdurzenie, które można tolerować i kwitować okazjonalnym przewróceniem oczu.

https://www.instagram.com/polishpopkulture/

Ocena dla całej serii - przyjemne czytadło, ale jednocześnie najgorszy z czytanych przeze mnie dotąd komiksów Kirkmana. Bohaterowie są nieznośnie generyczni, dialogi momentami boleśnie oczywiste. W ostatnim tomie za bardzo podążyło już wszystko w stronę rural fantasy, a po horrorze pozostało już tylko wspomnienie.

Zabrakło mi też na koniec - zamiast tego festiwalu deus ex...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1266
995

Na półkach:

Nie ma co gadać, na początku ostatniego tomu „Outcast” powinno znajdować się jakieś streszczenie. Nawet najwięksi fani serii, jeśli nie odświeżali sobie niedawno poprzednich części, mieli prawo zapomnieć, co działo się wcześniej, a to z tego względu, że poprzednia odsłona ujrzała światło dzienne już ponad dwa i pół roku temu! Kawał czasu. Niektórzy czytelnicy w internetowych dyskusjach wyrażali nawet wątpliwości, czy cykl doczeka się na naszym rynku zamknięcia. Na szczęście Mucha Comics ostatecznie stanęła na wysokości zadania i kilka dni przed Bożym Narodzeniem otrzymaliśmy zgoła nieświąteczny, demoniczny prezent. Sprawdźmy, czy było na co czekać.

Wielkimi krokami zbliża się ostateczna walka między Wypędzonymi a wysłannikami ciemności. Wszystkie drogi prowadzą do miasteczka Rome – to tam Kyle Barnes zbiera siły, które mają przeciwstawić się demonicznym najeźdźcom. Wokół jego szyi zacieśnia się pętla, co więcej, Allison zostaje opętana, jednak z takim przypadkiem nie miał do tej pory do czynienia. Wszystko zależeć będzie od tego, czy uda się zorganizować obronę, zanim „demony” dokonają przerażającego Wielkiego Scalenia.

Jeśli ktoś spodziewał się po zamknięciu „Outcast” wielkich rewelacji i jakiegoś szokującego twista, ten może po lekturze poczuć się rozczarowany. Kirkman prowadzi opowieść w spodziewanym kierunku. Oznacza to ni mniej, ni więcej tylko to, że zakończenie jest, nazwijmy je, mocno amerykańskie. Czyli raz jeszcze siły dobra rozprawiają się z wielkim złem. To, powiedzmy szczerze, dość rozczarowująca konkluzja – we wszystkich poprzednich tomach Kirkman kreował szczególną atmosferę, przepełnioną beznadzieją i mocno pesymistyczną, rzekłbym, że nieco noirową w wydźwięku. Ten przytłaczający klimat uległ w „Scalonych” znacznemu rozmyciu.

Zakończenie „Outcast” rozczarowuje pod względem kreacji antagonistów. We wcześniejszych tomach mieliśmy do czynienia z niepodrabialnym, niepokojącym Sidneyem, w „Scalonych” jednak, w wyniku pamiętnych zdarzeń, już go nie oglądamy. I tu powstaje problem – nikt nie wchodzi w jego buty, a potencjalnym zastępcom brak odpowiedniej charyzmy. Ponadto większość albumu stanowi przygotowanie gruntu pod finałową konfrontację. Bohaterowie snują plany, zastawiają pułapki. Wszystko trwa odrobinę za długo, w pewnym momencie napięcie siada a nadejście konkluzji jest wyraźnie przeciągnięte. Nie chciałbym też zbytnio wchodzić w szczegóły rozpisania scen kończących konflikt, ale podjęte przez Kirkmana decyzje nie wydają się optymalne, niekiedy sprawiają wrażenie wręcz banalnych, napisanych na „odwal się”, po linii najmniejszego oporu.

„Scaleni” są najlepsi w tych momentach, w których opowieść skupia się na konkretnych bohaterach, pokazuje ich rozterki i wątpliwości. Na szczęście w toku tego podwójnego albumu znajdziemy kilka takich scen, co znacząco poprawia ogólne wrażenia na temat lektury. Zamknięte na farmie postaci przeżywają sporo chwil zwątpienia, ale starają się nie poddawać niepewności. Wiedzą, czym może grozić opętanie, dlatego chcą zachować własną tożsamość i nie poddać się wypaczającej, nieznanej mocy.

Od początku bardzo podobały mi się rysunki Paula Azacety. Mroczne i nastrojowe, utrzymane w ciemnej kolorystyce (to akurat zasługa fenomenalnej Elizabeth Breitweiser),tworzyły fantastyczny klimat grozy i niepewności. W albumie kończącym serię jest niestety nieco gorzej, choć to bardziej wina stylu poprowadzenia finału przez scenarzystę. W oczy rzuca się zwłaszcza chaos w umiejscowionych bliżej końca konfrontacyjnych scenach grupowych – większa skala nie sprzyja tu charakterystycznemu, rozmytemu stylowi artysty. Na kilku stronach pojawiają się też irytujące rozbłyski światła, białe plamy, które tylko podkreślają brak interesującej koncepcji na zakończenie fabuły. Spodziewałbym się również kilku ciekawych dodatków, tych niestety brak, dostaliśmy tylko posłowie Kirkmana i Azacety.

Finał „Outcast” odstaje jakościowo od poprzednich odsłon cyklu. Nie jest to komiks zły, jednak bez dwóch zdań nie jest tak dobry, jak wcześniejsze albumy. Na plus można z pewnością zaliczyć fakt, że Kirkman dał nam definitywne zakończenie, niewymagające żadnej kontynuacji. Osobną sprawą jest to, dla jak wielu czytelników będzie ono satysfakcjonujące. Dla mnie niestety nie jest.


Recenzja do przeczytania także na moim blogu - https://zlapany.blogspot.com/2022/02/outcast-opetanie-tom-6-scaleni-recenzja.html
oraz na łamach serwisu Szortal - https://www.facebook.com/Szortal/posts/5085018548187498

Nie ma co gadać, na początku ostatniego tomu „Outcast” powinno znajdować się jakieś streszczenie. Nawet najwięksi fani serii, jeśli nie odświeżali sobie niedawno poprzednich części, mieli prawo zapomnieć, co działo się wcześniej, a to z tego względu, że poprzednia odsłona ujrzała światło dzienne już ponad dwa i pół roku temu! Kawał czasu. Niektórzy czytelnicy w...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    16
  • Posiadam
    3
  • Komiksy
    3
  • Chcę przeczytać
    3
  • Komiks
    2
  • 2. Komiksy/powieści graficzne/mangi
    2
  • Kupione w 2023
    1
  • Komiksy inne
    1
  • 2023
    1
  • Outcast
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Outcast: Opętanie #6 - Scaleni


Podobne książki

Okładka książki Siostry Niezapominajki: 4. Kozica i kometa Alessandro Barbucci, Giovanni Di Gregorio
Ocena 8,0
Siostry Niezap... Alessandro Barbucci...
Okładka książki Pan Borsuk i pani Lisica. Talizman Brigitte Luciani, Eve Tharlet
Ocena 10,0
Pan Borsuk i p... Brigitte Luciani, E...
Okładka książki Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, Rudyard Kipling, TieKo
Ocena 7,0
Księga Dżungli Jean-Blaise Djian, ...
Okładka książki Quo Vadis Patrice Buendia, Cafu, Henryk Sienkiewicz
Ocena 6,0
Quo Vadis Patrice Buendia, Ca...

Przeczytaj także