Ty jesteś kobietą mojego życia, ona kobietą moich snów

Okładka książki Ty jesteś kobietą mojego życia, ona kobietą moich snów Pedro Brito, Joao Fazenda
Okładka książki Ty jesteś kobietą mojego życia, ona kobietą moich snów
Pedro BritoJoao Fazenda Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy komiksy
komiksy
timof i cisi wspólnicy
2021-10-25
2021-10-25
Jakub Jankowski
komiks timof timof comics brito fazenda

Komiks wydany po raz pierwszy w 2001 roku i nagrodzony na festiwalu Amadora, należy do klasyki komiksu portugalskiego.
Opowiada historię młodego twórcy, który usiłuje napisać scenariusz komiksu, męża ekscentrycznej malarki, który dziwnym trafem zakupuje od tajemniczej staruszki brzydką roślinkę o dziwnym kształcie. Roślina staje się jego muzą i wywołuje halucynacje, które inspirują go do stworzenia scenariusza. W onirycznych wizjach pojawia się piękna dziewczyna. W komiksie świat realny miesza się z
onirycznym. Ciekawe grafiki o oszczędnej, wyrazistej kresce w tonacji czarno-czerwonej.
Warte zapoznania się!

Pamiętacie taką piosenkę grupy Hey pt. Teksański? Tą o ciężkiej pracy poety, tekściarza, który ma stworzyć słowa. Tak, pierwsze strony tego komiksu również są na ten temat. O bólu twórcy. O pustce w głowie. I czym to się kończy? Ano autor bierze swoje życie i zapisuje je na kartach komiksu. Albo przynajmniej tak mówi. Czy to ciekawe życie? Czy pełne pasji? Niekoniecznie. Jest kilka refleksji na temat współczesnej sztuki, a konkretnie malarstwa oraz sposobów kreowania swojej popularności w świecie początku tego wieku. Jest kilka zdań o związkach i ich trwałości. Lecz ogólnie nic ciekawego. Nic obrazoburczego. Nic odkrywczego. Szkoda. Miałam chyba zbyt wielkie oczekiwania. To przez tytuł – zaintrygował mnie. Również kreska specyficzna. Bardziej plama i poplątane linie. Nie w moim guście. Polecać się nie odważę.

Fantastyczne grafiki w estetyce szkiców z dodatkiem czerwieni i sporą dawką abstrakcji nie tuszują niestety braków fabularnych. Autorzy w dosyć krótkiej pracy chcą zawrzeć kilka ważnych tematów naraz. Od wartościowania sztuki, przez kryzys w związku, po moc wyobraźni czy romantycznych wizji autora. W efekcie powstaje silne wrażenie, że wszystkiego dotknięto "po łebkach", a końcowy twist zdecydowanie to potwierdza. Do oglądania

Ciekawy klimat, oszczędna kreska, miejsce i tematyka lekko egzotyczne, ale przez problemy pokazywane dość bliskie. Całość można z przyjemnością przeczytać, ale nie jest to nic wybitnego. Ot, takie zerkniecie w trochę inną wrażliwość, ale sama fabuła niezbyt oryginalna. Dla koneserów :)

"Ty jesteś kobietą mojego życia, ona kobietą moich snów" to zdecydowanie komiks dla dorosłych czytelników. Oprócz świetnego, przyciągającego wzrok tytułu posiada on intrygującą, nieco mroczną kreskę, która wyróżnia go spośród innych komiksów dostępnych na polskim rynku wydawniczym.

Portugalski autor Pedro Brito zabiera nas w świat związków i erotycznych doznań. Bohaterowie irytują swoim dziecinnym zachowaniem, brakiem konsekwencji i niechęcią do prostej, szczerej rozmowy. Mam wrażenie, że ten magiczny element, który pojawił się w fabule, miał odciągnąć czytelnika od tego, co go w tej historii najbardziej denerwowało. Sama nie wiem, czy w moim przypadku mu się to udało.

Nie polubiłam ani Tomasa, ani Elsy. Oboje mieli swoje za uszami, choć w ogóle tego nie zauważali. Moim zdaniem ich związek w ogóle nie był dojrzały a żadne z nich nie było jeszcze gotowe na poważną relację i przez to burzyli sobie nawzajem życie prywatne i zawodowe. Ani w siebie nawzajem nie wierzyli, ani w samych siebie.

Na końcu książki znajduje się wywiad z autorem oraz rysownikiem, co urozmaica samo wydanie komiksu.

Czy mogę go polecić? Nie wiem. Mam jakieś sprzeczne emocje na jego temat. Zmęczyła mnie treść, miejscami denerwował mnie dobór kolorów i taka nieco przerażająca, gwałtowna kreska. Wydaje mi się, że ta akcja nie zostanie na długo w mojej pamięci i wyleci z niej po kilku tygodniach.

Jest to drugie, poprawione wydanie komiksu, który pierwotnie został wydany przed Taurus Media. Jak można się dowiedzieć z wywiadu z twórcami, który znajduje się na końcu, poprawiono drobne błędy, ale głównie część rysunków. Tytuł ma już ponad 20 lat na karku i choć pewne elementy mogły się zestarzeć, jak chociażby budka telefoniczna, to jednak ma on dość uniwersalne przesłanie.
Porusza tematy międzyludzkie, brak zrozumienia między mężczyznami i kobietami, rozstania i powroty. Jak wskazują sami autorzy, ważnym elementem są dialogi, na których budowana jest treść, bo nie znajdziemy tutaj opisów. Bardzo ciekawa jest również technika połączenia kreski z "plamą", czyli farbą nałożoną w oddzielnej warstwie. To połączenie dwóch kolorów, czerni i czerwieni również jest charakterystyczne dla tego komiksu i było innowacyjne na czasy, w których powstawał. Niektóre ilustracje imitują ruch, jak w animacji. Całość jest rozprawką trochę obyczajową, trochę psychologiczną z odrobiną romantyzmu.

• Komiksy
  • Komiks
  • Małgosia biblioteka papierowa
  • Szkoda czasu
  • Literatura obca

Dodaj cytat z książki Ty jesteś kobietą mojego życia, ona kobietą moich snów