Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek

2021-11-04
32 min.
Joanna Olejarczyk
dzieci pożeracz książek tajemniczy

Kolejny raz spotykamy się króliczkiem Rafciem, miłośnikiem książek wszelkiego gatunku. W części zatytułowanej "Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek" Rafcio ma spory problem - z powodu wciąż hałasującego młodszego braciszka, Rafcio nie potrafi znaleźć sobie w domu spokojnego miejsca do poczytania. Dopiero w bibliotece znajduje spokój i ciszę. I to właśnie tam odkrywa coś strasznego - ktoś lub coś wygryzło ogromną dziurę w jego książce! Rafcio musi odnaleźć tajemniczego pożeracza książek. W domu nikt z rodziny nie przyznaje się do podgryzania książek, ale to tam znajduje jeszcze więcej książek zniszczonych czyimiś zębami.
Króliczek postanawia za wszelką cenę rozwiązać tę zagadkę. Przygotowuje więc swój zestaw detektywa i... że zdumieniem odkrywa prawdę.

Domyślacie się kim jest tytułowy pożeracz książek? Rafcio ma genialny pomysł, by temu zaradzić. Jaki? Przekonajcie się sami.

Bardzo zabawna historia ukazująca wady i zalety posiadania młodszego rodzeństwa, ale też dojrzałość Rafcia, bo mimo wszystko, potrafił znaleźć w sobie zrozumienie dla Radka.

Książki, książki, książki...
Otaczają mnie i moje dzieci od zawsze.
Przy kazdej możliwej okazji wybierałam na prezent kolejne literackie arcydzieło i napawałam się zapachem kartek, barwnego papieru pod palcami.

Tym jest to konto.
Esencją tego, co udało mi się wyciągnąć z książek i tego, co chce ofiarować swoim dzieciom.

Poznajcie więc serię, która w zabawny sposób przybliża temat czytelnictwa ale także szacunku dla książek i cudzej wlasnosci.

W ramach współpracy udało mi się poznać serię "Poszukiwany!" wydana nakładem @wydawnictwojednosc , a więc "Tajemniczny złodziej książek" oraz "Tajemniczy pożeracz ksiazek".
Opowiadaja one o czytelniczych perypetiach Rafcia, niewielkiego królika, który wprost przepada na absolutnie wszystkimi książkami!

⭐️"Tajemniczy złodziej książek " to opowieść o wielkim marzeniu, którego nie udało się opanować. Główny bohater jako wzorowy czytelnik podążał za swoim nosem, i poznawal coraz to nowsze propozycje wydań książkowych, oceniając i sortując według najróżniejszych kryteriów.
Ale cóż zrobić, gdy chęć poznawania jest tak ogromna, że składania do kradzieży?
Artur, który odkrył w kolekcji książek bibliotecznych ogromną ilość luk, rozpoczął prawdziwe śledztwo aby je odzyskać!
Cała historia miała niesamowicie poważny wydźwięk, bo zaangażowany w poszukiwania był nawet komisarz Kałuża! 🤭

⭐️"Tajemniczy pożeracz książek" skupia się na szacunku dla słowa pisanego i otula rodzinę Rafcia, która całkiem niedawno się powiększyła.
Szalony książkowy entuzjasta tym razem samodzielnie odkrywa w sobie talent detektywistyczny i bierze we własne łapki odpowiedzialność za odszukanie autora śladów zębów i twórcę dziur w treści.
Sprawa staje się bardzo poważna, gdy okazuje się, że poszukiwany najpewniej był głodny, a do tego został złapany na gorącym uczynku!
Czy już podejrzewasz, kto nim był?🤫

Opowieści o Rafciu są nasycone emocjami I dziecięcym pojmowaniem rzeczywistości. Przerysowane problemy i barwne ilustracje angażują małego odbiorcę w przeżywanie i właściwe zapamiętanie.
Bardzo je polubiliśmy!
Oprócz niewątpliwej estetyki na uwagę zasługują także ukryte nauki i to zdecydowanie przekonuje mnie w tych publikacjach. 😊

Książki, książki, książki...
Otaczają mnie i moje dzieci od zawsze.

Tym jest to konto.

Poznajcie więc serię, która w zabawny sposób...

"Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek” to krótka opowieść o króliku Rafciu. Rafcio jest wielkim miłośnikiem literatury. Czyta gdzie i kiedy tylko może. A właściwie czytał… Bo odkąd urodził mu się braciszek, nici z czytania! Mały Radek – jak to dziecko – hałasuje. Wszędzie jest za głośno i Rafcio nie może się skupić… Szukając cichego i spokojnego miejsca, udaje się do biblioteki. Gdy tam wyjmuje z plecaka książkę, okazuje się, że jest ona pogryziona! W domu znajduje więcej zniszczonych książek… Królik postanawia przeprowadzić śledztwo w tej sprawie i znaleźć sprawcę całego zamieszania. W końcu mu się udaje. Ale nie będę Wam zdradzać, kto okazał się „tajemniczym pożeraczem książek”. 😊

To wciągająca, dynamiczna i pełna humoru historia, która mówi o miłości do literatury i czytania. Uczy szacunku do książek – nie wolno ich niszczyć, psuć, drzeć czy mazać… Za pomocą prostej i zabawnej fabuły przekazuje dzieciom ważny morał. Książka uczy również, że w każdej sytuacji możemy znaleźć rozwiązanie, a nasze pasje możemy dzielić z innymi. To jest piękne. 😊

Mamy tu humor, akcję i elementy zagadki, czyli to, co lubią mali czytelnicy. 😊 Format książki to coś między A5 i A4. Tekstu nie jest dużo. Towarzyszą mu kolorowe ilustracje, które dodatkowo uatrakcyjniają lekturę. Podoba mi się ich kreska – szata graficzna nieco przypomina dzięki niej dziecięce rysunki. W środku znajdziemy różny styl i różną wielkość czcionki – świetnie komponuje się ona z ilustracjami.

3-letnią Igiełkę ta książka naprawdę wciągnęła. Myślę, że spodoba się tym mniejszym, jak i nieco większym czytelnikom. 😊

"Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek" to bardzo zabawna i przyjemna historia skierowana do młodszych dzieci.

Jestem wzrokowcem, więc mnie urzekły w niej przede wszystkim te kolorowe, urocze ilustracje, które zawierały mnóstwo wartych uwagi szczegółów (np. te pomysłowe tytuły książek znajdujących się w księgarni ;)).

Sama historia zawiera w sobie zagadkę, której rozwiązanie powinno się okazać dla małych czytelników czymś ciekawym a nawet niecodziennym.

To opowieść nie tylko o miłości do książek i ich poszanowaniu, ale też o relacji pomiędzy rodzeństwem.

Wielki plus za to, że bibliotekarka nie była przedstawiona stereotypowo!

Chętnie sięgnę po inne pozycje tej autorki.

Sama historia zawiera w sobie zagadkę, której...

W życiu królika zaszły pewne zmiany. Co prawda miłość do książek nie zmieniła się, wręcz mam wrażenie, że przybrała na sile, bo Rafcio poświęcał literaturze każdą wolną chwilę, a cisza do czytania książek była dla niego najcenniejsza! Sęk w tym, że ciszy w domu było jak na lekarstwo, a to wszystko za sprawą nowo narodzonego braciszka. Królik nigdzie w domu nie mógł zaznać spokoju, więc ostatecznie udał się do biblioteki, by w ciszy móc poczytać wypożyczone książki i tu sprawa nieco się skomplikowała. Jeden egzemplarz był doszczętnie zniszczony, prezentując wewnątrz ogromną wygryzioną dziurę! Kto mógł w tak bestialski sposób postąpić z książką? Tego zamierza dowiedzieć się nasz bohater, rozpoczynając prywatne śledztwo, podczas którego odkrywa coraz więcej pożartych książek i to w jego własnym domu! Pewnie domyślacie się, kto był winowajcą zniszczeń? Jak z całą sytuacją poradzi sobie króliczek?
To dla młodych molików książkowych fantastyczna publikacja zachęcająca do rozwoju czytelnictwa oraz dzielenia się tą wspaniałą pasją z innymi. Pokazuje, że wspólne czytanie może być równie przyjemne co czytanie w pojedynkę, nawet z małym śliniącym się rodzeństwem. Uczy poszanowania do literatury oraz uwrażliwia na emocje i pragnienia innych.
Bardzo polubiłam serię tych książeczek nie tylko ze względu na uroczego bohatera, ale i przez morały, jakie nam serwuje w bardzo przyjemny i lekki sposób. Poza tym z tak sympatycznym Rafciem ciężko nie pokochać czytania.
Mistrzostwem świata są tytuły króliczych lektur np. "Królikson Cruzoe", czy też "Harry Hopper i komnata marchewek"- ja kocham w książkach takie zagrania!

Polecam obie części do wspólnego czytania z maluchami, bądź do samodzielnego czytania dzieciom w wieku wczesnoszkolnym. Skusicie się?

Królik Rafcio uwielbia czytać książki. Ma ich całe mnóstwo, jednak to mu nie wystarcza. Chęć czytania jest tak silna, że zaczyna zakradać się do sąsiadów, aby w tajemnicy czytać ich książki. Jednak i to zaczyna mu nie wystarczać, zaczyna zabierać książki z sobą. Czy zostanie złapany?

Świetna historia z ogromną dawką humoru. Rafcio jest bohaterem, obok którego nie da się przejść obojętnie.

Wizualnie książka nas zachwyciła. Tekst różnej wielkości, z różną czcionką, a do tego świetne i duże ilustracje.

„Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek” to ciekawa, zabawna propozycja do poczytania z dzieckiem. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2021/12/wydawnictwo-jednosc-ksiazka-pt.html

Czytając książkę autorstwa Emily MacKenzie pt. ''Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek'' czuje się bardzo przyjemny panujący wokół niej klimat, gdyż można dowiedzieć tylu interesujących informacji na temat książek.

Gdy zapoznawałam, się z zamieszczoną w niej treścią to od razu wiedziałam, że zaprzyjaźnię się z występującym głównym bohaterem króliczkiem Rafciem.

Jego odpowiednie i właściwe podejście do magicznego, pełnego ciekawostek świata książek urzekło mnie na tyle osobiście i to, z jakim szacunkiem, czytelniczą pasją odnosi, się swoich zainteresowań może stanowić przykład dla każdego ucznia, że z takim przyjacielem jak on należy nawiązać dobre relacje. Nawet możemy usiąść razem z nim i porozmawiać, o czym czyta i zadać mu pytanie:

Czy jest zadowolony z dokonanego czytelniczego wyboru?

Książka pt. ''Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek'' obrazuje, to z możemy zanalizować po tym, z jaką miłością oraz zaangażowaniem autorka zna doskonale potrzeby czytelnika i wie, że z każdej trudnej opisanej sytuacji jest wyjście, nawet kiedy zaginie tytułowa książka.

Bardzo podoba się mi się również to, że autorka wykazuje nie tylko kreatywność, ale, jak również wykonuje piękne wyraźne ilustracje, dzięki którym mały czytelnik będzie mógł zobaczyć bardzo widoczną precyzyjność przedstawienia wyglądu swojego ulubionego króliczka Rafcia oraz jego rodziny.

Lubię, kiedy występujący mali bohaterowie są na tyle sympatyczni, że potrafią działać, szukać rozwiązań, mieć szacunek dla rodziny i zrobić wszystko, aby czuli się szczęśliwi, nawet jeśli dokonać ważnych decyzji występujące już w jego małym świecie.

Dodatkowym elementem, który bardzo mi się spodobał, a jest, on naprawdę bardzo praktyczny to są dołączone karty pracy do prowadzenia zajęć bibliotecznych w niższych klasach szkoły podstawowej.

Każdy mały czytelnik będzie mógł się ucieszyć, że pozna króliczka Rafcia i jego czytelniczy świat.

Wydawnictwu Jedność dla dzieci dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania książki autorstwa Emily MacKenzie pt. ''Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Jego...

Kiedy w domu królika Rafcia pojawia się młodszy brat Radek, cisza jest tylko mglistym wspomnieniem. Nasz króliczy czytelnik, nigdzie nie może znaleźć dla siebie miejsca, wszędzie jest hałas. Jednak królik wie, gdzie jeszcze może poczuć się swobodnie. Pędzi do biblioteki. Tam chcąc zatopić się w lekturze stwierdza brak książki. Ale nie tam że brakuje paru stron... W książce jest wygryziona dziura! Na szczęście królik nie ma z tego powodu problemów, co nie zmienia faktu, że jest mu przykro. Gdy wraca do domu i chce odnaleźć sprawcę, natrafia na swoje ulubione książki, które są całe pogryzione. Wtedy jest już po prostu zły i zdeterminowany, alby rozwiązać zagadkę nadgryzionych książek. Oczywiście pożeraczem książek okazuje się jego młodszy, ząbkujacy brat. Jak nasz króliczek rozwiąże ten problem? Czy będzie umiał postawić się na miejscu młodszego braciszka?

Druga część jest równie dobra jak pierwsza. Piękne ilustracje, wciągająca historia, ale napisana językiem odpowiednim dla młodych czytelników, działa bardzo zachęcająco i szczerze, już czekamy na kolejne przygody. Dodatkowo książka w swojej okładce posiada zakładki, które można wyciąć i używać. To super pomysł. Jeszcze się nie spotkałam z takim detalem, ale jak ważnym, zwłaszcza dla kogoś kto ciągle je gubi 🤣

Chyba każdy miłośnik książek wie, jak przyjemne jest zatopienie się w lekturze ulubionej książki, kiedy otacza nas cisza i nic nie odwraca uwagi od treści zajmującej powieści. Największą karą dla takiej osoby jest oderwanie od wciągającej historii, a jeśli to zdarza się nagminnie, to jest prawdziwą tragedią. Bo przecież nie można NIE CZYTAĆ!!!!
Jeśli jesteś takim właśnie miłośnikiem książek, który za największa przyjemność uważa wieczór z książką, to wyobraź sobie, że nie możesz się skupić, bowiem w twoim domu pojawiło się nagle źródło emitujące bardzo wysokie, przeszkadzające dźwięki, którego praktycznie nie można wyłączyć. I nie ma znaczenia, że tym źródłem jest twój brat czy siostra, bo nawet, jeśli bardzo kochasz nowego członka rodziny, to jednak chciałbyś poczytać. Tymczasem nie pomaga ani chowanie się w kuchennej szafce, ani w koszu na pranie, ani nawet … w ogrodowej szopie.
Wyobraź sobie, że taka właśnie sytuacja spotkała królika Rafcia, który – tak jak ty – bardzo kochał książki. Pojawienie się na świecie braciszka, Radka, odebrało króliczkowi przyjemność płynącą z lektury, bowiem nigdzie nie było już na tyle cicho, by Rafcio mógł sobie poczytać. Nic zatem dziwnego, że zmęczony już czekaniem, aż brat przestanie mu przeszkadzać w lekturze, wybrał się ostatecznie do biblioteki. To tu spędzał długie godziny przeglądając książki i wybierając te, które chciałby wypożyczyć i przeczytać. Jednak pewnego dnia, kiedy w spokoju chciał poczytać przyniesioną z domu książkę ze zdumieniem zauważył, że jest ona … pogryziona. A dokładnie widnieje w niej wielka dziura.
Książki z dziurą pośrodku nie da się czytać, zatem króliczek Rafcio postanowił przeprowadzić dochodzenie. Niczym prawdziwy detektyw śledztwo rozpoczął od przesłuchania domowników, okazało się jednak, że nadgryzienia książki wyparła się zarówno babcia, jak i jego rodzice. Jak myślicie, kto zniszczył książki Rafcia? Czyżby w domu pojawiły się lubiące książki myszy? A może winowajcą jest jednak ktoś z domowników?
Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w niezwykle wciągającej książce pt. „Poszukiwany! Tajemniczy pożeracz książek”, autorstwa Emily McKenzie. Opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność pozycja to urocza i pięknie ilustrowana pozycja, adresowana do dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nawet jeśli nie potrafią one czytać, to dzięki obrazowym ilustracjom będą mogły śledzić przebieg wydarzeń (dochodzenia),czerpiąc przyjemność nie tylko ze wspólnie spędzanego z Rafciem czasu, ale i z faktu, że ktoś jeszcze może lubić tak bardzo książki.
Lektura książki o książkach (i ich pożeraczu) to wspaniały prezent dla tych, którzy lubią książki, ale też sposób, by zaprosić wszystkie dzieci do tego literackiego świata. Piękna jest wymowa książki, piękna też postawa Rafcia, który wreszcie znajduje wspólny język z braciszkiem i odkrywa, jak może cieszyć dawanie prezentów i spędzanie razem czasu. Na lekturze książek oczywiście …

Jeśli jesteś takim właśnie...

• Dla dzieci
  • Wydawnictwo Jedność