Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?

Okładka książki Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę? Michael E. Mann
Okładka książki Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?
Michael E. Mann Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie popularnonaukowa
2021-01-12
Tomasz Szlagor
klimat

Okładka książki The Madhouse Effect Michael E. Mann, Tom Toles
The Madhouse E... Michael E. Mann, To...

Książka otwiera na nową perspektywę, tłumaczy zjawiska polityczne, ich źródła oraz jak jesteśmy nieświadomie wplątani w pewną narrację. Jest to dobry początek do świadomego działania, dużo z niej wyciągnęłam, nakłoniła mnie do zastanowienia się nad kilkoma rzeczami. Szkoda, że autor tak mało skupił się na tym, by podpowiedzieć jak zacząć działać kolektywnie, poza pójściem na wybory. Ostatnie 20% książki mnie męczyło, widać, że Mann chciał wycisnąć, ile się da, skoro już zabrał się do pisania. I nie potrzebnie, bo da się odczuć, że ostatnie 50/100 stron nic nie wnosi do całości.

Nie jest to książka o ociepleniu klimatycznym, lecz historia negacji tego zjawiska w mediach. Ukrytym tematem jest również problem z demokracją gdy trzeba szybko zacząć działać.

🍂Każdy z nas słyszał kiedyś:
Prysznic zamiast wanny. Segreguj śmieci. Nie kupuj w plastiku. Rower zamiast samochodu. Secondhand. Albo w ogóle nie kupuj nowych rzeczy. Ogranicz mięso. Ograniczaj swój ślad węglowy, bo to TY i TWÓJ styl życia doprowadzają do zmian klimatu. Lepszy mały krok niż żaden.

🍂Ja dopiero niedawno natknęłam się na słowa, że te działania to dobry krok, ale wciąż za mało. Potrzeba zmian systemowych, odgórnych. My oddolnie wymuszamy postęp.

🍂Autor nie opisuje zmian klimatu, a raczej problemy i zawirowania polityczne, które nas hamują w kroku naprzód. Wszystko oparte o środowiska lobbujące przemysł paliw kopalnych.

🍂Zaczynamy od poznania tych, co twierdzą, że zmian klimatu nie ma. Następnie poznajemy tych co owszem, potwierdzają zmiany, ale obowiązek walki z tym zrzucają na styl życia obywateli świata. W końcu jeśli nie jeździlibyśmy autami to nie byłaby potrzebna ropa naftowa. Następnie poznajemy tych, którzy walczą o paliwa kopalne negując każde inne czyste rozwiązanie energetyczne wymieniając masę związanych z tym zagrożeń. Kolejni - lobbują utrzymanie brudnej energii, ale z rozwiązaniami ograniczającymi jej szkodliwość. W końcu mamy też tych, którzy uważają, że za późno na jakiekolwiek zmiany i już nie ma znaczenia co zrobimy.

🍂Wszystkie te postawy - negacjonizm, zrzucanie winy, fatalizm - to mechanizmy mające na celu utrzymanie przy życiu przemysłu paliw kopalnych. Autor rozprawia się z politykami, organizacjami fasadowymi, przemysłowcami, naukowcami, celebrytami czy mediami społecznościowymi. Jest to rozprawa udokumentowana 60 stronami przypisów. Wszystko sprowadza się do tego, że jedynym hamulcem są powiązania z przemysłem paliw kopalnych, bo każde rozwiązanie jest wykonalne i są na to pieniądze. Potrzeba tylko zaufania do naukowców, a nie internetowych trolli. W związku z tym wątkiem książkę zamyka porównanie do pandemii COVID-19 - tu też nikt nie słucha naukowców, a celem jest załamanie zaufania do nich wykorzystując strach albo błędne poczucie ucisku.

🍂Każdy z nas słyszał kiedyś:

🍂Ja dopiero niedawno natknęłam się na słowa, że te działania to dobry krok,...

Bardzo rzetelnie napisana książka, która zawiera w sobie elementy polemiki autora z zakłamaniem panoszącym się pośród globalnego społeczeństwa.
Jako osoba, która temat sektora energetyki i jego transformacji ma bardzo dobrze zbadany uważam, że treść nie zawiera w sobie żadnych zakłamań czy hipotez nie popartych badaniami.
Dla potencjalnego czytelnika - jeśli nie należysz do twardej skały krótkowzrocznych tłumów popierających trucie siebie nawzajem w imię sfałszowanego, wykreowanego świata magnatów węgla czy ropy - ta książka zdecydowanie pozwoli Ci zrozumieć sens "zielonej strony mocy", nawet jeśli w tym właśnie momencie uważasz, że próby odchodzenia od "brudnej energii" są skomplikowane i momentami niezrozumiałe.

Dla potencjalnego czytelnika - jeśli nie należysz...

Zmiany klimatyczne to największy kryzys naszych czasów. Nie pomogą kampanie dezinformacyjne, spychologia, negacjonizm. Temu faktowi już nikt i nic nie zaprzeczy.
Michael E. Mann, uczestnik wojny klimatycznej, przedstawia ponad 20 lat historii wypierania prawdy na temat tych zmian, dyskredytowania naukowców i ich badań. Przedstawia fakty, wręcz bombarduje nimi (obszerna bibliografia),demaskując niewygodną prawdę. Obala mity. Odziera z kłamstw słowa biznesmenów, polityków, dziennikarzy, pseudonaukowców. Jest szczery do bólu. Nie gra na emocjach. To fakty przemawiają do czytelnika i skłaniają do refleksji, bo dane z jednej strony przerażają, ale paradoksalnie dzięki pandemii COVID napawają optymizmem.
Mann daje nadzieję. Wskazuje, jak dużo zależy od nas samych, jak wiele możemy zrobić dla Ziemi. Jednak moim zdaniem autor bardziej się skupił na historii walki zaprzeczania zmianom klimatu niż na wskazaniu możliwości, jak się z tym problemem uporać. Jak dla mnie za mało konkretów i miejsca poświęconemu na wytoczenie dział w nowej wojnie klimatycznej, która zaczęła się niedawno i toczy się głównie w mediach społecznościowych. Przemówiło młode pokolenie na czele z Gretą Thunberg. Jej odwaga, stanowczość i nieustępliwość w głoszeniu żądań kierowanych do decydentów porywa młodych.
„Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?” to literatura faktu i książka popularnonaukowa w jednym, która otwiera oczy na zmiany klimatyczne zachodzące na Ziemi, na działania polityków, biznesmenów, wielkich korporacji i fasadowych organizacji. Wskazuje kierunek działań dla nas i dla każdego z osobna, a przy tym skłania do refleksji, uczy krytycznego filtrowania informacji przedstawianych w mediach i podejmowania rozsądnych ekologicznych decyzji. Nie jest to lektura łatwa, lecz na pewno bardzo ważna dla przyszłości nas samych i naszej zielonej planety.

"Wszyscy oni są aktywnymi uczestnikami wieloaspektowej strategii, mającej na celu wybieleni faktycznych winowajców, podzielenie opinii publicznej, opóźnienie działań poprzez promowanie "alternatywnych" rozwiązań, które w rzeczywistości nie likwidują problemu, czy też wywarcie wrażenia, że jest już za późno, by cokolwiek zrobić, dlatego równie dobrze możemy dalej pławić się w ropie naftowej. Tak więc walka nie dobiegła końca. Po prostu wyewoluowała w nową wojnę klimatyczną."

"Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę" Michaela E. Manna to doskonały manifest naukowca o tym, że jeszcze nie jest za późno, aby podjąć kroki zmierzające do redukcji emisji dwutlenku węgla. Choć pozycja ta niesie ze sobą wiedzę, to nie jest napisana "chłodnym" językiem naukowca - stąd też moje skojarzenie z manifestem: Michael E. Mann nie kryje się ze swoimi poglądami, co więcej podejmuje trud przekonania nas do nich. Autor jest więc w tej książce mocno obecny - przywołując własne doświadczenia, swoją polemikę z innymi naukowcami, swoje poglądy. Czasami używa mocnych słów, czasami zwraca się do nas. I choć w książce typowo naukowej taka narracja byłaby nie do pomyślenia - to w przypadku "Nowej wojny klimatycznej" jak najbardziej się sprawdza, przybliżając temat zmian klimatycznych i demaskując lobby przemysłu paliw kopalnych skupiając całą uwagę Czytelnika (choć chciałoby się napisać "słuchacza" tego wykładu). Michael E. Mann wychodzi z założenia, że jest zbyt późno na teoretyzowanie; to najwyższy czas, aby przekonać nas do działania, jeśli chcemy ocalić naszą planetę.

W swoim wykładzie Mann opisuje przebieg "wojny klimatycznej", w której negacjoniści zrobią wszystko, aby ochronić paliwa kopalne. Jak przystało na świetny wykład, Autor przedstawia swoją tezę i argumenty na jej poparcie, a cały wywód jest odpowiednio podzielony. Mann nie musi dowodzić, że zachodzą zmiany klimatyczne - Autor daje do zrozumienia, że to jest niepodważalny fakt. Wobec tego faktu Autor przedstawia jakie działania podejmowali negacjoniści/kontraktywiści, inspirowani chociażby przemysłem tytoniowym - wpierw by negować tempo zmian klimatycznych i wpływ człowieka na nie; później, kiedy tego założenia nie dało się już obalić, przyjmowali nowe strategie, mające na celu skłócenie środowiska ekologów lub snucie wizji fatalistycznych - skoro jest juz zbyt późno, aby działać, najlepiej nic nie robić - i tak za dziesięć lat nasza planeta umrze. Jak zauważa Michael E. Mann podział wśród osób chcących ratować naszą planetę przynosi negatywne skutki - jak chociażby propozycje wielu rozwiązań mających zredukować ilość dwutlenku węgla (jak chociażby przejście na energetykę jądrową albo projekty geoinżynieryjne),które jednak nie skupiają się na przyczynach problemu - czyli paliwach kopalnych. Dobry wykład to nie tylko analiza pewnych zjawisk (tego jakie działania są podejmowane, aby rządy nie wprowadzały rozwiązań systemowych, które uderzą w przemysł),ale także zaproponowanie rozwiązań i wniosków. Każdy rozdział Autor kończy propozycjami co można zrobić, aby rozwiązać przedstawione problemy - i to w sposób bardzo przystępny. Wywód Manna jest przejrzysty i łatwy do przyswojenia oraz zapamiętania. Co więcej, Autor wielokrotnie podkreśla, co ma na myśli - a wynika to z jego doświadczenia, gdzie jego słowa nie raz zostały wyrwane z kontekstu lub źle zrozumiane.

Warto podkreślić, że zaletą "Nowej wojny klimatycznej" jest przedstawienie różnych punktów widzenia - zarówno ekologów i naukowców, jak i polityków oraz dziennikarzy. Choć całość jest mocno zakorzeniona w realiach amerykańskich, Autor odwołuje się także do przykładów z Australii, Wielkiej Brytanii czy Kanady - tutaj zabrakło mi trochę próby porównania chociażby z rozwiązaniami unijnymi, jednak nie to było celem Manna. Ciekawie wypada ukazanie "wbijania klina" w środowisko proekologiczne, aby ukazać jak działa szkodliwe są podziały. Autor przywołuje także wiele sporów między naukowcami i politykami - ilość raczej nam nie znanych nazwisk potrafi przytłoczyć - jednak służą one przykładom, i nawet nie znając danych osób, nie przeszkadza o w wyciąganiu wniosków z przytaczanych sytuacji. Całość dopełnia obszerna bibliografia.

"Nowa wojna klimatyczna" to książka, którą powinien przeczytać każdy. Dla młodych jest głosem ich pokolenia, żądającego podjęcia działań systemowych tu i teraz, aby ocalić dla nich planetę. Dla osób starszych jest wykładem otwierającym oczy, ukazującym jak nie raz daliśmy się zmanipulować - niczym młody Mann oglądający reklamę o płaczącym Indianinie, która nawoływała do indywidualnej odpowiedzialności za planetę. W taką reklamę łatwo uwierzyć i nie dostrzec niebezpieczeństwa jakie niesie - to ważne, żeby zbierać plastikowe butelki i nie wyrzucać śmieci w lesie; ale nie możemy na tym poprzestać - bo może rozwiązaniem byłoby nie produkowanie plastikowych opakowań? Żywy język, pasujący do wykładu czy przemówienia, celowe powtórzenia i odwołania sprawiają, że "Nowa wojna klimatyczna" spełnia swój cel - nastawia Czytelnika do działania! A także karze nam się zastanowić, czy sami nie ulegliśmy manipulacjom i dezinformacji. "Nowa wojna klimatyczna" jest książką dającą do myślenia - a myśleć o losie naszej planety powinien każdy. Gorąco polecam!

Książka, która porusza niezwykle aktualny temat kryzysu klimatycznego, który jest tak szeroko w dzisiejszych czasach omawiany. Książka, która napisana jest w bardzo przystępny sposób zarówno dla tych którzy interesują się ekologią, jak również dla laików w tym temacie.

Książka utwierdziła mnie w trafności poglądów, które wyniosłam z przeglądania internetu i czytania czasopisma ekologicznych. Bardzo dobra pozycja dla osób zainteresowanych tematem ekologii. Nie tylko podaje jak na złotej tacy ogrom wiedzy, ale też jest napisana w przystępny, przyjazny czytelnikowi sposób. Nawet osoba, która nigdy wcześniej nie zetknęła się z poruszanymi zagadnieniami będzie w stanie bez problemu je zrozumieć i przemyśleć po swojemu.

Kryzys klimatyczny to teraz bardzo często poruszany temat wśród społeczeństwa. Myślę, że warto sięgnąć po książkę „Nowa wojna klimatyczna” i bardziej zagłębić się w tym temacie.

Coraz częściej słyszymy o zmianach klimatycznych. Co chwilę niemal dowiadujemy się o powodziach, pożarach i suszach. Co jakiś czas docierają do nas informacje o tym, że w niektórych regionach za jakiś czas będą zdarzały się problemy z brakiem wody. Czytamy o postępującym wylesianiu i jego wpływie na klimat. Jeśli te problemy są dla Was istotne to ta książka jest na pewno dla Was. Autor sam jest naukowcem i w bardzo wnikliwy i naukowy sposób pokazuje nam wpływ naszych działań na naturę i klimat. Mann zadaje tytułowe pytanie - jak ocalić naszą planetę! Poszukajcie odpowiedzi :)

• Naukowe i popularnonaukowe różne
  • Ekologia
  • Reportaże

Dodaj cytat z książki Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?