The Franks in the Aegean 1204-1500

1995-01-01
9780582051393
historia Grecja średniowiecze krucjaty Bizancjum XIII w. XIV w. Wenecja Genua

Na półkach: , , , , , ,

Doskonałe uzupełnienie leciwej pracy Williama Millera "The Latins in the Levant". Wbrew datacji z tytułu autor skupia się na wieku XIII i XIV. Oczywiście nie zabrakło skrótowego przedstawienia dziejów państw i kolonii założonych w Grecji po IV krucjacie, ale nie historia narracyjna jest siłą tej książki. Bazując na źródłach pisanych oraz zdobyczach archeologii autor umieszcza wydarzenia w szerszym kontekście gospodarczym, kulturowym, prawnym, religijnym i społecznym, którego zabrakło w pracy Millera.

Lock analizuje przyczyny sukcesu i trwałości frankijskich państw, jednocześnie opisując zderzenie Zachodu ze Wschodem i specyfikę powstałego w ten sposób pogranicza kultur. Praca rzuca światło na wcale nieoczywisty charakter relacji Greków ze zdobywcami, złożoną sytuację ekonomiczną regionu, czy charakter powstałego społeczeństwa feudalnego, z rolą kobiet, niewolników, Żydów włącznie. Autorskie wnioski poparte są wieloma przykładami, co tworzy barwną panoramę tych interesujących, choć bardzo mrocznych czasów. Bardzo warto.

• Anglojęzyczne
  • 03 Historia: Średniowiecze