"Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko."

Okładka książki "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko." Deborah MacNamara
Okładka książki "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko."
Deborah MacNamara Wydawnictwo: Wydawnictwo Szum Lasu poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
"Rest, Play, Grow. Making Sense of Preschoolers (Or Anyone Who Acts Like One)"
Wydawnictwo Szum Lasu
2021-08-19
2021-08-19
Piotr Cieślak

Z każdą stroną tej książki odkrywałem więcej niż spodziewałem się z niej dowiedzieć. Wykorzystując wieloletnie obserwacje autorka przybliża nam mechanizmy, które kierują dziećmi oraz ich opiekunami. W trakcie lektury powracała do mnie myśl - gdybym tylko przeczytał to dzieło dr MacNamary, gdy urodził się mój pierwszy syn! Miałbym z dziećmi więcej zabawy pełnej życzliwości, więcej pozwolenia na odpoczynek, który z kolei miałby wtedy szansę dać nam wszystkim więcej wytchnienia. Oczywiście, lepiej późno niż wcale, zatem mam też w sobie wdzięczność za chwile, które są wciąż przede mną jako bardziej teraz świadomym tatą, zmagającym się na co dzień z wyzwaniami rodzicielskimi. Bez wahania polecam tę lekturę!

Cudowne wydawnictwo "Szum Lasu" (warto czytać wszystko co wydają!) daje nam do rąk wspaniałą lekturę, która pomoże zrozumieć dzieci i ich zachowania, które wynikają z ich etapu rozwojowego. Dzieci nie wymuszają, ani nie chcą nam utrudnić życia. Autorka podpiera swoje stanowisko badaniami naukowymi i pokazuje nam jak piękne jest relacyjne podejście. Niewzykle wzbogacająca i ciekawa lektura, bardzo polecam!

Ksiazka pt. "Odpoczynek, zabawa, rozwoj" autorstwa dr D. Macnamara na prawdę pozwala zrozumieć małe dziecko. Wskazowki w niej zawarte ułatwiają nam - rodzinom codzienne dźwiganie słodkiego krzyża rodzicielstwa, umożliwiają tym samym storzenie szczesliwej relacji w rodzinie.
Ksiazka wskazuje jak podążać za dzieckiem, które pragnie zabrać nas do swojego świata - pełnego ciekawości, olsniewajacego, a niekiedy frustrującego. W owym swiecie, widzianymi oczami naszych pociech, my dorośli uczymy się jak na nowo się zatrzymać dostrzegając jego piękno (pochylajac sie nad pelzającym ślimakiem czy czując na twarzy orzeźwienie wiosennych kropel deszczu).
Materiał podkresla jak ważną rolę odgrywa odpoczynek i swobodna zabawa w rozwoju naszych pociech. Co wazne lektura bazuje na podejsciu rozwojowo-relacyjnym, w którym rodzic jest ogrodnikiem starającym się zrozumieć i stworzyć warunki prawidłowego funkcjonowania emocjonalnego dziecka. Dziecko natomiast to male nasionko o które trzeba dbac otaczajac je ciepłem, bezwarunkową miloscią i troską, dając poczucie bezpieczenstwa i wsparcie.
Rozwoj dziecka jest niezaprzeczalnie pięknym i cudownym procesem, chciejmy w nim naprawde uczestniczyć tworzac z dzieckiem wiez, dzięki której odnajdzie przestrzeń do odpoczynku, zabawy i spokojnego rozwoju. Serdecznie polecam.

Żałuję że tak późno zajrzałem do tej książki. Całkowicie odmieniła moje spojrzenie na świat dziecka , pozwoliła mi się wczuć w jego odbieranie świata i mnie samego. Nie zrewolucjonizowała może mojej rzeczywistości ale rzuciła inne światło na kwestie odczuć dziecka. Jest bardzo pomocnym narzędziem w byciu świadomym rodzicem i fundamentem rozwoju dla naszych kochanych "niedojrzałych".

Co jest potrzebne dziecku aby rozwijało się zdrowo i szczęśliwie? Zabawki elektroniczne? Zajęcia pozalekcyjne? Korepetycje? Nie, potrzebna jest swobodna zabawa, więź z rodzicami i... święty spokój:) Książka przybliża przystępnym językiem i bez moralizowania wiedzę z zakresu psychologii rozwojowej, główny nacisk kładąc na znaczenie relacji dziecka z dorosłymi opiekunami. Polecam!

Czytam, podkreślam, zaczynam od nowa lub wracam do ulubionych fragmentów. Ta książka pozwala na głębokie zrozumienie zachowań małych dzieci, uczy jak towarzyszyć małemu człowiekowi w niełatwej drodze dojrzewania, poznawania własnych emocji, swoich granic i możliwości. Jest wspaniałym wsparciem dla rodzica, ale również każdego, kto chce zrozumieć przedszkolaka.

Kompendium wiedzy na temat rozwoju emocjonalno-społecznego małych dzieci, chociaż na temat dorosłych (ich funkcjonowania emocjonalnego i w relacjach) również sporo się dowiemy. Nie jest to typowy poradnik dla rodziców, bowiem bazuje nie na prostych rozwiązaniach/sposobach, tylko na roli zrozumienia dziecka w podejmowaniu takich działań rodzicielskich, które mają sprzyjać naturalnemu procesowi rozwoju. Mam wrażenie, że ta jedna pozycja mieści w sobie wiele odpowiedzi na potrzeby, pytania rodziców i opiekunów małych dzieci. Autorka w swojej książce odwołuje się do licznych badań naukowych.

• Dziecko
  • Poradnik dziecięcy

Dodaj cytat z książki "Odpoczynek, zabawa, rozwój. Zrozumieć małe dziecko."