Jego oczami

2014-01-01
2014-01-01

Bardzo dobra ksiazka

Bardzo dobra ksiazka

Józef Tischner przyszedł na świat w Starym Sączu, wychował w kochającej się rodzinie. Jego samego prawie cudem uratowano w maleńkości, nawet udzielono ostatniego namaszczenia podczas choroby. Zostaje kapłanem 26 czerwca 1955 roku.

Od siódmego roku życia pisał pamiętniki, można więc bez zbędnych domysłów poznać jego zdanie na wiele tematów. Wybór przez Józefa Tischnera studiów teologicznych stwarzał problemy dla najbliższych, ponieważ ojciec piastował stanowisko kierownika szkoły, matka była nauczycielką, a w tych czasach mogli stracić pracę.

W publikacji znaleźć można oryginalne wypowiedzi księdza Józefa, publikowane w Tygodniku Powszechnym. Najwięcej ciekawych historii opowiada brat księdza - Kazimierz. Drugi brat ma na imię Marian, a w młodości stanowili zgrane trio, trzymały się ich niewybredne żarty charakterystyczne dla rodzeństwa.

Przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą, późniejszym papieżem Janem Pawłem II. O księdzu opowiada też przyjaciel Marian Gromada, ks. Mieczysław Zoń, biskup Tadeusz Pieronek, ks. Adam Boniecki, prof. Jacek Popiel, dr Stanisława Trebunia - Staszel. Z samym księdzem Tischnerem rozmawia Marek Barański, a treść wywiadu nie została wcześniej opublikowana w całości. Dopiero teraz po śmierci słynnego księdza ujrzała światło dzienne.

"Jego oczami" to dokument będący uzupełnieniem filmu pod tym samym tytułem o nietuzinkowym człowieku jakim bez wątpienia był ksiądz Józef Tischner. Autor przygodę ze swym bohaterem rozpoczął pisząc pracę magisterską, trwa ona do dnia dzisiejszego. Polecam każdemu, kto bardziej chce poznać i zgłębić tajniki duchowej wielkości księdza Józefa Tischnera.

„Męstwo polega na tym, żeby podejmować ryzyko w imię spraw, które człowieka przewyższają i przeważają”

Chyba nie ma takiej osoby, która choć raz w życiu nie słyszałaby o ks. Józefie Tischnerze. Ten najsłynniejszy podhalański góral podbił serca rzeszy wiernych choćby tym, iż najbardziej nawet wyszukaną myśl filozoficzną czy teologiczną potrafił przełożyć na prosty język, zrozumiały dla każdego odbiorcy. Poza tym cechowała go niezwykła serdeczność, życzliwość oraz otwartość dla drugiego człowieka. I choć minęło już ponad czternaście lat od jego śmierci, to jego postać po dziś dzień fascynuje i jest wzorem do naśladowania dla wielu ludzi w różnym wieku.

„Jego oczami” to pierwotnie tytuł filmu zrealizowanego przez grupę młodych ludzi, w reżyserii Szymona Wróbla, którzy co prawda nie znali osobiście ks. Tischnera, ale zainspirowani jego tekstami i zafascynowani jego osobą, postanowili nakręcić dokument będący hołdem pamięci ku czci sławnego profesora i filozofa. Po dwóch latach w ręce czytelników trafia książka autorstwa reżysera, która jest uzupełnieniem tego, czego nie zawarł on w swoim filmie. Do publikacji dołączona jest również płyta DVD z filmem.

Książka „Jego oczami” to zbiór wspomnień osób, które znały osobiście ks. Tischnera i dla których był ona ważną częścią ich życia. Znajdziemy w niej obszerny wywiad z bratem księdza - Kazimierzem Tischnerem, a także wywiady z jego przyjaciółmi: Marianem Gromadą, ks. Mieczysławem Zonią, bp. Tadeuszem Pieronkiem, ks. Adamem Bonieckim, prof. Jackiem Popielem oraz doktor Stanisławą Trebunia - Staszel. Ponad to mamy okazję zapoznać się z niepublikowanym do tej pory wywiadem, jaki dziennikarz Marek Barański przeprowadził z ks. Tischnerem w 1990 roku oraz zapisami relacji ze spotkań z młodymi - Pawłem Kak, Natalią Bogdan, Michałem Kastelikiem, Justyną Wierzbowską oraz Mateuszem Andrysiakiem. Ostatnie rozdziały poświęcone są relacjom z dni, w które kręcony był film oraz miastom, w których byli twórcy. Zaprezentowane zostały także wybrane fragmenty z publikacji księdza profesora.

Celem całego projektu „Jego oczami” jest przede wszystkim zapoznanie młodych ludzi z osobą ks. Tischnera, ale nie jako profesora i filozofa, ale jako zwykłego człowieka: brata, kolegi, przyjaciela, wykładowcy, publicysty oraz miłośnika góralszczyzny i duchowego przewodnika górali. Z kart książki wyłania się obraz niezwykłego człowieka pełnego ciepła i empatii, podchodzącego do każdego z życzliwym słowem i przyjaznym uśmiechem. Po skończonej lekturze śmiało mogę napisać, iż ks. Tischner był osobą, której wprost nie dało się nie lubić i wcale mnie nie dziwi, iż zaskarbił sobie uznanie i szacunek tak wielu ludzi. Mnie co prawda twórczość księdza profesora nie była do tej pory szerzej znana, jednak w najbliższym czasie mam zamiar to jak najszybciej zmienić. Zasmakowanie tylko wybranych fragmentów jego publikacji utwierdziło mnie w przekonaniu, iż jest to wartościowa lektura, której warto poświecić swój czas.

Książkę szczególnie polecam wszystkim tym, których interesuje postać i twórczość ks. prof. Józefa Tischnera, ale nie tylko. Jest to wartościowa lektura, w której każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Ja osobiście jestem pod wielkim wrażeniem pracy, jaką musiał wykonać Szymon Wróbel, aby jego dokument ujrzał światło dzienne. Autor swoją postawą pokazał, że jak się chce, to się da - z niewielkim budżetem, bez kamer, nie znając osobiście głównego bohatera wyreżyserował firm, który do tej pory cieszy się dużą popularnością, nie tylko w Polsce, ale także poza granicami naszego kraju. Nic, tylko brać przykład ;)

„Dobroć zawsze rodzi się w bólu. Kto się lęka bólu, ten wcześniej czy później popadnie w kompromis ze złem”

[Opinia pochodzi z bloga: http://bierziczytaj.blogspot.com]

Ksiądz Józef Tischner miał wielu zwolenników, ludzie kochali jego oraz twórczość, którą tworzył. Aby zachować pamięć o nim powstał dokument "Jego oczami", film stworzony przez Szymona J. Wróbla.
Książka została napisana jako uzupełnienie do filmu, który został umieszczony w egzemplarzu. Myślę, że to dobre posunięcie - spisanie tego, co nie zostało użyte w filmie, a co jest wartościowe. Szkoda by było, gdyby to po prostu przepadło. Wiadomo bowiem, że jeśli coś zostało spisane nikt o tym nie zapomni, będzie to gdzieś ciągle obecne.

Nie mogę nie wspomnieć tutaj o wykonaniu książki - twarda okładka, piękna, prosta grafika, przyjemne czcionka wewnątrz, a do tego film i to wszystko w niskiej cenie - 34,90. Myślę, że to niedużo jak na tak solidnie wykonaną publikację.

Co do samej treści - poznajemy księdza Tischnera z opowiadań ludzi, którzy byli blisko niego. Najbardziej podobała mi się relacja brata księdza Józefa, Kazimierza. Polubiłam tego sympatycznego pana i chyba najbardziej się zżyłam z jego opowieścią. Zdradził on szczegóły dotyczące nagrobku swojego brata, ta opowieść szczególnie zapadła mi w pamięci. Obraz księdza Tischnera jest jasny - dobry, otwarty człowiek, chętny do pomocy, nie bojący się wyrażać swojego zdania. Swoją postawą skupił wokół siebie wielu wiernych, którzy go pokochali.

Chciałabym napisać, co książka zawiera w sobie - mianowicie wspomnienia Kazimierza Tischnera, Mariana Gromada, ks. Mieczysława Zonia, biskupa Tadeusza Pieronka, ks. Adama Bonickiego, profesora Jacka Popiela, doktora Stanisława Trebunia - Staszel; odnaleziony wywiad z księdzem Tischnerem; zapis relacji z młodymi - Pawłem Kak, Natalią Bogdan, Michałem Kastelikiem, Justyną Wierzbowską, Mateuszem Andrysiakiem. W publikacji znajdziemy również zapis z dni, w które kręcony był film oraz relację z miast, w których byli.

W książce zostały umieszczone również fragmenty z jego publikacji. Przyznam, że do tej pory nie zagłębiałam się w twórczość księdza Tischnera, jednak kiedy jej zasmakowałam dzięki "Jego oczami" to z całą pewnością mogę powiedzieć, że to wartościowe lektury, niełatwe w odbiorze, lecz niosące za sobą prostą, ludzką mądrość.

Na koniec zaznaczę, iż podziwiam pracę Szymona J. Wróbla, który naprawdę wykonał przysłowiowy kawał dobrej roboty. To niezwykle cenny dokument, który warto znać. Jeśli jesteście zainteresowani osobą księdza Tischnera, chcecie poznać go z perspektywy bliskich mu osób, a do tego obejrzeć film koniecznie zaopatrzcie się w swój egzemplarz.

• Egzemplarze recenzyjne
  • Mam
  • Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy
  • Literatura polska (1800-1990)
  • Chętnie sprzedam lub wymienię
  • Raczej nie przeczytam
  • Biografia/Autobiografia/Pamiętnik

Dodaj cytat z książki Jego oczami