Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali

Okładka książki Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali Bartłomiej Jurecki
Okładka książki Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali
Bartłomiej Jurecki Wydawnictwo: Sine Qua Non reportaż
reportaż
Sine Qua Non
2021-10-27
2021-01-01
górale podhale tatry reportaż fotografia

Ciekawy pomysł, aby upamiętnić biografie silnych ludzi gór. Szkoda tylko, że wykonanie nie sprostało. Może gdyby historie były opowiedziane bardziej w gawędziarskim stylu, a nie w formie rozbudowanej noty biograficznej byłyby bardziej pasjonujące. A przedstawione w taki sposób zwyczajnie nużą. Zdjęcia wykonane są na czarnym tle. Nie jest to złe rozwiązanie, lecz czasami twarze nie wypadają korzystnie. Mam świadomość, iż nie zawsze model jest fotogeniczny, ale chciałabym widzieć moc w portretowanych ludziach. Nie zawsze udało się ten przekaz fotografowi przekazać. Podsumowując, przeczytać można, aczkolwiek obawiam się, iż prędzej skończy się na przerzucaniu kolejnych stron. Szkoda.

Piękna, mądra książka. Historie zwykłych bogatych miłością i mądrością życiowa ludzi. Samemu człowiek dzisiejszy takich historii nie posiada. Czyta się je jak własne z pragnienia i potrzeby życia. Lektura obowiązkowa dla wszystkich dzisiejszego świata. Aby zrozumieć, dotrzeć do prawdy. To zapiski tego co utracone. Piękne życie. Trudne, czasami tragiczne. Jednak oparte zawsze na miłości, wierze, zaufaniu do drugiego człowieka. Ten świat przebija albo już przeminął. Biedni my ludzie XXIwieku i dalszych lat życia nowego pokolenia.

Nie będę się rozpisywał bo nie zawsze więcej znaczy lepiej. W tej książce każde słowo znaczy tyle ile kolejne zmarszczki na twarzach jej bohaterów. Mądrość odchodzącego pokolenia przelana i ukazana w przepięknej formie.

Od strony wizualnej arcydzieło, od strony pisanej książka wybitna.

Od strony wizualnej arcydzieło, od strony pisanej książka wybitna.

Wspaniałe historie, klimat góralski oddany w 100%.

Wspaniałe historie, klimat góralski oddany w 100%.

Jestem w trakcie czytania, ale już mnie ta książka zachwyciła. Przedstawione historie polskich góralek i górali wprowadzą w zadumę, budują, rozgrzewają serce. Dla mnie to książka nr 1 roku 2021.

Historia legendy południowej Polski opowiedziana w pięknej formie - albumie opatrzonym prostymi historiami ludzi. Bartłomiej Jurecki z niezwykłą wrażliwością uchwycił twarze prawdziwych górali i góralek, które oddają życiowe doświadczenie, wpływ surowego klimatu i upływ czasu. W treści natomiast przeplatają się takie wartości jak przywiązanie do tradycji (stroju, obrzędów),wiary, rodziny i piękna języka. Nie ulega wątpliwości, że na zauważenie zasługuje również dwustronna okładka, która na równi stawia góralki silne jak halny i twardych jak skała górali.

Coś pięknego! Nie tylko wizualnie (przepięknie wydana, w detalach dopracowana, pomysł z dwiema okładkami to mistrzostwo),ale też w warstwie tekstowej- cudowne opowieści, aż się łza w oku kręci. Raz się człowiek zaśmieje, raz wzruszy. Ma się ochotę odwiedzić tych ludzi.

Warto mieć na półce i do niej wracać. Pamiętać świat, który umiera.

Warto mieć na półce i do niej wracać. Pamiętać świat, który umiera.

• Polska
  • Rozczarowanie
  • Te, przy których pracowałam
  • 📚Prywatna biblioteka

Dodaj cytat z książki Twardy jak skała, silna jak halny. Portrety polskich górali