Trejo. My Life of Crime, Redemption and Hollywood

Okładka książki Trejo. My Life of Crime, Redemption and Hollywood Donal Logue, Danny Trejo
Okładka książki Trejo. My Life of Crime, Redemption and Hollywood
Donal LogueDanny Trejo Wydawnictwo: John Blake Publishing Ltd. biografia, autobiografia, pamiętnik
John Blake Publishing Ltd.
2021-07-06
2021-07-06
aktor Biografia Dany Trejo

Danny Trejo zagrał w kilkuset filmach kinowych i telewizyjnych. Stał się rozpoznawalny dzięki swojej charakterystycznej aparycji. Dzięki niej też trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako najczęściej ginący aktor w historii kina. Regularnie zabijał i był zabijany, choć w prawdziwym życiu uratował niejednego człowieka. Jak to się stało, że z budzącego niepokój przestępcy zamienił się w popularnego aktora i „anioła” pracującego z narkomanami, alkoholikami i więźniami? O tym właśnie opowiada Trejo: My Life of Crime, Redemption, and Hollywood.

Książka jest autobiografią. Danny Trejo napisał ją z pomocą innego aktora, Donala Logue’a, i – jak twierdzi – nie ściemniał. W sposób wciągający, lecz nieco chaotyczny opowiada historię swojego życia. Zaczyna od burzliwej młodości, pierwszego aresztowania (miał wtedy dziesięć lat),drobnych i nie zawsze udanych „skoków”, które z czasem przerodziły się w regularną działalność przestępczą. Niezbyt skuteczną, bo Trejo regularnie lądował w więzieniu. W czasie jednej z odsiadek poznał Charlesa Mansona, w czasie innej na dobre uzależnił się od narkotyków. Handlował nimi, był świadkiem co najmniej kilku morderstwo, został też bokserskim mistrzem San Quentin, jednego z najstarszych więzień w Kalifornii.

Takiego życia nauczył się w domu, podpatrując ojca i wuja, starszych kumpli z osiedla. Nie widział dla siebie innej drogi i w pewnym momencie otarł się nawet o karę śmierci. Wtedy właśnie odnalazł wiarę i rozpoczął specjalny program wychodzenia z uzależnienia. Z czasem sam zaczął pomagać innym więźniom mającym problemy z alkoholem i narkotykami. Zajmował się tym także po wyjściu z więzienia, łącząc to zajęcie z pracą ogrodnika, handlowca, budowlańca czy specjalisty od trawników. Kiedyś jeden z jego walczących z nałogiem znajomych potrzebował pomocy. Pracował na planie filmowym Uciekającego pociągu, a wokół roiło się od używek. Trejo pojechał do niego i… tak właśnie trafił na wielki ekran.

Kariera filmowa to mniej niż połowa tej książki. Obfituje ona w zabawne anegdotki z planów zapomnianych już dziś filmów, a także wielkich przebojów pokroju Desperado. Dużo więcej miejsca Trejo poświęca jednak swojemu wcześniejszemu życiu, a także działalności społecznej. Opisuje też kolejne małżeństwa, w których kompletnie nie dawał sobie rady, a także nałogi swoich dzieci. Robi to szczerze, bez lukrowania, trochę tak, jak mówi w wywiadach. Nieskomplikowanymi słowami, z charakterystycznym „holmes” wrzucanym co drugie zdanie, prosto do celu. Całkiem niezła to lektura.

Więcej recenzji:

• Biografie