Lalka i perła

Okładka książki Lalka i perła
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie językoznawstwo, nauka o literaturze
85 str. 1 godz. 25 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2001-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2001-01-01
Liczba stron:
85
Czas czytania
1 godz. 25 min.
Język:
polski
ISBN:
8308031145
Tagi:
Tokarczuk Prus Lalka Wokulski czytanie powieści
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
219 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
554
157

Na półkach: ,

Być może przesłania mi oczy niczym niezmącona admiracja zarówno Olgi Tokarczuk, jak i naszej pozytywistycznej "Lalki". Jednak nawet siląc się na obiektywizm, nie mogę odmówić sobie mianowania tego eseju arcydziełem. Po prostu przy ani jednym zdaniu, ani na krok nie opuszczało mnie poczucie obcowania z pięknem w czystej postaci. Moje potrzeby estetyczne zostały w pełni zaspokojone...

Tokarczuk proponuje nam zupełnie nowatorskie - niewątpliwie subiektywne, ale dające do myślenia - odczytanie "Lalki". Życie Wokulskiego postrzega jako wewnętrzną drogę po skarb. Skarbem jest duchowa dojrzałość - szlachetna perła mieniąca się swym blaskiem.

"Dziś Wokulski pojechałby pewnie do Nowego Jorku [zamiast do Paryża], bo tam jest teraz środek świata, środek dziwny i chaotyczny. Jest to miasto pozbawione uświęconego centrum. Może świat wymaga dziś więcej od pielgrzymów. Może centrum trzeba przywieźć ze sobą."

Dusza jako centrum świata. Mnie przekonuje taka koncepcja duchowości. Czy taka koncepcja "Lalki" również może przekonać? Można by się spierać co do prawdopodobieństwa jej pokrycia z intencją Prusa. Jednak odnoszę wrażenie, że nie o to w tym wszystkim chodzi. Że "Lalka i perła" nie jest esejem krytycznoliterackim samym w sobie. Że to tylko pozór - forma, jaką Tokarczuk przyjęła, aby pod jej płaszczem snuć swoje koncepcje na temat życia, duchowości i obcowania z literaturą w ogóle. Pretekst do inspirujących rozważań i wskazywania potęgi możliwości w subiektywnym czerpaniu z kultury. Wezwanie do odwagi w samodzielnym, wolnym i niczym nieograniczonym korzystaniu z sieci skojarzeń drzemiących w naszych umysłach. Postulat wolności twórczej i odtwórczej. Wszak nie zapominajmy, że czytelnik współtworzy dzieło, użyczając mu swej wyobraźni jako projektora zawartych w nim znaków.

I jest coś jeszcze...

"Czytanie dobrej powieści sprawia przyjemność i radość. Może chodzi tu o szczególny rodzaj podglądactwa - bezkarnego śledzenia ludzi, podążania za nimi krok w krok, zaglądania w ich myśli, osądzania i jednocześnie pozostawania w cieniu."

No właśnie. Podążmy tą drogą, pod osłoną niewidzialności, korzystając z wielości perspektyw, jaką oferuje nam taki stan rzeczy.

Ponad wszystko, Tokarczuk jest dla mnie mistrzynią estetycznego operowania słowem, bogactwem polskiego języka. Jest geniuszem wyrobu foremek dla myśli; mistrzynią zarówno formy, jak i treści.

Chapeau bas.

Być może przesłania mi oczy niczym niezmącona admiracja zarówno Olgi Tokarczuk, jak i naszej pozytywistycznej "Lalki". Jednak nawet siląc się na obiektywizm, nie mogę odmówić sobie mianowania tego eseju arcydziełem. Po prostu przy ani jednym zdaniu, ani na krok nie opuszczało mnie poczucie obcowania z pięknem w czystej postaci. Moje potrzeby estetyczne zostały w pełni...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 225
  • Chcę przeczytać
    785
  • Posiadam
    192
  • Teraz czytam
    31
  • 2021
    23
  • Ulubione
    22
  • 2020
    20
  • Literatura polska
    18
  • 2019
    16
  • 2020
    11

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Lalka i perła Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także