Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni

Okładka książki Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni Rukmini Iyer
Okładka książki Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni
Rukmini Iyer Wydawnictwo: Znak Literanova kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Znak Literanova
2021-09-06
2021-09-06
Maria Borzobohata-Sawicka

Lubicie gotować? Chcecie jeść pyszne domowa dania? Zwykle nie wychodzą wam skomplikowane przepisy? To książka dla was.

Przepisy tutaj są proste, zajmują zaledwie kilkanaście minut, składają się z produktów które ma się pod ręką i co najważniejsze - nie da się popsuć tych dań. Są tak proste, że każdy sobie z nimi poradzi.

Mamy tu bardzo dużo różnych przepisów z opisem ich przygotowania krok po kroku, a także apetycznie wyglądającymi zdjęciami. Bardzo ciekawa książka.

Mamy tu bardzo dużo różnych przepisów z opisem ich...

Ta książka ma wszystko to co lubię w książkach kulinarnych, czyli:
- piękne zdjęcia większości gotowych posiłków (moje oczy zjadłyby wszystko z tej książki)
- listę potrzebnych składników (nie z kosmosu, bardziej z Lidla)
- krótki opis, czasem historia związana z posiłkiem (uczłowiecza to trochę cała książkę)
- zrozumienie zabieganych ludzi w tym mnie (mało się brudzi, mało się potem zmywa - nie trzeba stać przy garach, wszystko za nas "odwala" piekarnik).

Ta książka ma wszystko to co lubię w książkach kulinarnych, czyli:
- listę potrzebnych składników (nie z kosmosu, bardziej z Lidla)
- zrozumienie zabieganych ludzi w tym mnie (mało się brudzi, mało...

Uwielbiam pełne inspiracji książki kucharskie, w których przepisy nie wymagają umiejętności na poziomie Master Chefa czy zakupu składników za miliony monet. Taka jest właśnie "Upiecz to!" Przepisy są mało skomplikowane acz pyszne. Naprawdę, jest to idealna pozycja dla początkujących jak i dla poszukujących nowych kuchennych inspiracji - jak choćby moje - już ulubione - pulpeciki sezamowo-imbirowe :)

W kuchni kieruję się trzema zasadami, ma być szybko, prosto i smacznie. Kiedy więc zobaczyłam tę książkę z adnotacją, że zawiera przepisy porażkoodporne, od razu wiedziałam, że to coś dla mnie.

I wiecie, co mnie zaskoczyło? Że upiec można praktycznie wszystko! I to błyskawicznie!

Od razu spodobało mi się, że prócz gotowych przepisów, w książce są tabele, na podstawie których możemy robić własne wariacje pieczonych potraw. To idealne rozwiązanie, gdy nie lubisz, tak jak ja, marnować jedzenia, bo wtedy można wykorzystać resztki różnych produktów, które masz w lodówce. I idealne, gdy, podobnie jak ja, nie lubisz zmywać. Wszystko przygotujesz w jednym naczyniu żaroodpornym.

Proponowane przepisy, które w większości wydają się proste na pierwszy rzut oka, okazały się zawierać niektóre składniki jak na moją wiedzę i umiejętności zbyt wyszukane. Kilka razy musiałam sprawdzić co kryje się za egzotyczną nazwą, ale okazało się, że to albo gotowa mieszanka przypraw, którą łatwo dostać, albo można wykorzystać prostsze zamienniki danego składnika.

U mnie w tym roku wyjątkowo obrodziła jabłonka, więc na pierwszy ogień poszły pieczone jabłka, ale już w planie na weekend jest zapiekany brokuł i kalafior z kozim serem i łosoś z warzywami. Już wiem, że to książka, która będzie u mnie w ciągłym użyciu!

W dzisiejszych, zabieganych czasach często szuka się prostych, szybkich do przygotowania przepisów. Najlepiej jeszcze, by wykonać można je było z łatwo dostępnych produktów i aby efekt końcowy był taki, jak zamierzony. Czy są przepisy, które zawsze wychodzą i jednocześnie przygotowanie potraw nie zajmuje dużo czasu?

W kuchni warto inspirować się pomysłami różnych osób, łączyć smaki, kolory, zapachy. Wychodząc z tego założenia a także zachęcona opisem sięgnęłam po tę książkę. Wiadomo, że nie zawsze jest czas na przygotowanie wymyślnych potraw. Można też zniechęcić się, gdy wykonanie potrawy jest skomplikowane i niestety efekt końcowy nie jest taki, jak byśmy sobie tego życzyli. Czy da się w krótkim czasie, z wykorzystaniem łatwo dostępnych produktów przygotować ciekawe, smaczne i pożywne dania? Przekonajmy się o tym zaglądając do tej książki.

Do książki zachęca już sama okładka i danie na niej przedstawione. Oprawa graficzna jest trafna, okładka twarda a wewnątrz obok przepisów znajdują się duże zdjęcia wykonanych potraw. Ponadto podoba mi się sam pomysł przygotowywania potraw w piekarniku ze względu na prostotę, jedno naczynie, ale także właściwości zdrowotne.

Wstęp zawiera krótki zarys konstrukcji książki, opis naczyń do zapiekania oraz podstawowych składników, które warto mieć w domu. Dalej publikacja podzielona jest tematycznie na osiem działów. Przykładowo trzy pierwsze to: dania rybne, pieczony kurczak, warzywna uczta. Nie zabrakło też pomysłów na słodkości, które można znaleźć między innymi w rozdziale pieczone owoce. Myślę, że wśród tych przepisów każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż wiadomo też, że nie każde zestawienie składników przypadnie wszystkim do gustu. Na to też autorka znalazła sposób. Przedstawione przepisy bowiem to tylko wstęp do Waszych pomysłów, które według pewnego schematu przedstawionego w książce możecie skomponować sami.

Każdy rozdział rozpoczyna się od pewnego rodzaju tabeli, w której dobierając produkty i dodając do nich odpowiednie przyprawy i składniki z kolejnych kolumn możecie przygotować danie odpowiednie dla Was. Skomponować składniki, które lubicie, tak więc przepisy tu przedstawione stanowią zachętę i inspirację. Postanowiłam na początek wypróbować dwa przepisy a mianowicie „Prosty kurczak z czerwoną papryką pieczony na blasze” oraz „Pikantne skrzydełka kurczaka z dodatkiem chipotle pieczone z łódeczkami z batatów, kolendrą i jogurtem limonkowym”. Dosyć długie nazwy trzeba przyznać. Pierwsze danie okazało się smakowite i szybko zniknęło z talerza, natomiast drugie to nie moja bajka. Połączenie batatów z kurczakiem nie przypadło mi do gustu, ale tak jak wspomniałam komponować składniki można także samemu, posługując się pewnym wzorem. Przepisy są klarownie przedstawione. Poza potrzebną ilością składników znajdują się opisy wykonania krok po kroku. W każdym przepisie określono liczbę porcji oraz czas przygotowania i czas pieczenia.

„Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni” to książka kucharska, którą warto mieć na półce by zainspirować się i skorzystać z przedstawionych przez autorkę przepisów, ale też tworzyć własne. Barwna, pełna ciekawych kompozycji smakowych i pomysłów publikacja, która może być wstępem do otulonej zapachami kulinarnej podróży.

W kuchni warto inspirować się pomysłami różnych osób,...

"Upiecz to" jest bestsellerem światowym, jednak w Polsce o autorce do tej pory nie słyszałam. Teraz to się zmieni! Wiem, że wydała jeszcze inne książki i mam nadzieję, że będą też w Polsce... "Upiecz to" jest proste i po prostu przydatne. To nie jest ksiażka, którą odłożyłam na półkę, tylko książka z której ciągle chce się próbować! Aha no i wydanie pierwsza klasa, twarda oprawa, śliczne zdjęcia.

WOW. nie sądziłam, że ta książka naprawdę będzie inna niż wszystkie kulinarne, a jest. W zalewie tych książek to jest wreszcie KONKRET i nie mam wrażenia, że jestem zbyt mało kulinarnie utalentowana, żeby to zrobić...
no i to, że nie muszę zmywać tylu naczyń, bo tu się wszystko robi w jednym jest genialne :D :D :D

to jest wspaniałe! serio! <3 takie proste i przepięknie wydane, idealne na prezent dla siebie i innych!

• Czytane wielokrotnie
  • Literanova
  • Kulinarne przygody...🍕🍉🍟🍤🥝🍖🍩🍰😋
  • Do kupienia
  • ▪ Inne

Rukmini Iyer Upiecz to! Porażkoodporne przepisy na miarę każdej kuchni Zobacz więcej