Okładka książki Jesteś kimś więcej, niż myślisz - dla nastolatków. Przegoń chmury samokrytyki i odkryj swoją wrodzoną wartość Lisa M. Schab
Lisa M. Schab Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP) poradniki
poradniki
The Self-Esteem Workbook for Teens: Activities to Help You Build Confidence and Achieve Your Goals
Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne (GWP)
2021-05-24
2021-05-24
Anna Sawicka-Chrapkowicz
psychologia psychologia społeczna socjologia poradniki interpersonalne samodoskonalenie nauki humanistyczne

Świetna książka dla nastolatków, rodziców i nauczycieli. Uświadamia wiele rzeczy w prosty sposób.

Książka dla bardzo młodych nastolatków, w zależności jaką mają wiedzę myślę że od 8-15 lat maksymalnie.

Budowanie tożsamości nastolatka.

Młody człowiek w przededniu dorosłości zawsze znajduje się na pełnym niepewności etapie, na którym buduje swoją tożsamość, wartości oraz na którym definiuje swoje przyszłe cele, marzenia i ramy, w których funkcjonuje następnie jako osoba dorosła. Jak poskładać wszystkie te elementy w jedną całość tak, aby zachować między nimi zdrową równowagę? Tym właśnie zagadnieniem zajmuje się w niniejszej książce Lisa M. Schab.

Poczucie własnej wartości jest w młodym wieku jedną z kluczowych podwalin dalszego zdrowego (w sensie mentalnym),a w konsekwencji także i szczęśliwego życia. Wiek nastoletni to jednak okres wielu pułapek, niepewności oraz zagrożeń, które mogą kruchą mentalną równowagę młodego człowieka zakłócić. Czy istnieje sposób, aby temu zapobiec?

Według autorki niniejszej książki jak najbardziej tak. Służyć mają temu przedstawione w kolejnych rozdziałach ćwiczenia, dzięki którym wszystkie elementy tej mentalnej układanki mają szansę wskoczyć na swoje miejsce. Na czym owe ćwiczenia mają polegać?

W największym skrócie na treningu akceptacji samego siebie. Ideą jest tutaj samoakceptacja - zarówno w zakresie własnej, niepowtarzalnej indywidualności, a także w zakresie odmienności względem innych. Każdy człowiek jest wyjątkowy i chociaż jest to oczywiste, to jednym z zagrożeń nastoletniego wieku jest potrzeba przynależności do grupy rówieśniczej, a co za tym idzie - i to jest pewnym niebezpieczeństwem - gotowość do całkowitego podporządkowania się tejże grupie w imię akceptacji, a więc także gotowość do negacji i tłumienia własnej indywidualności. Schab proponuje szereg ćwiczeń, które uświadamiają młodemu człowiekowi, że nie należy iść tą drogą, lecz właśnie zmierzać w kierunku przeciwnym, w którym akceptujemy W PEŁNI samego siebie: z całym bagażem pozytywnych i negatywnych cech.

Akceptacja wiąże się tutaj ze zgodą na to, że nie jest się i nigdy nie będzie się idealnym. To bardzo zdrowe podejście, którego praktykowanie nie jest jednak zadaniem łatwym. Ciężko jest bowiem czasem pogodzić się z własnymi ograniczeniami - zwłaszcza młodemu człowiekowi. Autorka książki proponuje także tutaj szereg praktycznych rozwiązań.

Innym komponentem tej układanki są ćwiczenia ukierunkowane na samorozwój - przede wszystkim w zakresie własnych pasji, mocnych stron i przekonań, które kształtują zestaw wartości młodego człowieka. Ten aspekt rozwojowy jest szczególnie ważny, na nim bowiem opiera się w zasadzie całokształt dorosłego funkcjonowania każdego, kto dorasta. Zgodnie ze znanym przysłowiem "czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał" - dotyczy to także własnych przekonań i systemu wyznawanych wartości; jeśli ich nie wykształcimy, nie będziemy mieć się później na czym oprzeć w dorosłym życiu.

Całokształt proponowanych przez Schab działań i praktycznych ćwiczeń zmierza do zbudowania własnej tożsamości oraz pewności siebie każdego młodego człowieka. Tego rodzaju książki bogate w praktyczne ćwiczenia są szczególnie cennymi publikacjami, mogą bowiem w realny sposób wpłynąć na czyjś dobrostan i codzienną egzystencję - oczywiście w pozytywny sposób. Warto zatem do omawianej książki zajrzeć - zwłaszcza jeśli wkraczacie dopiero na próg dorosłości.

Gorąco polecam!

Dziękuję GWP za egzemplarz recenzencki.

#jesteśkimświęcejniżmyślisz #dlanastolatków #lisamschab #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #pewnośćsiebie #dorastanie #zestawwłasnychwartości #samoakceptacja #równowagamentalna

Budowanie tożsamości nastolatka.

• Psychologia