Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata

Okładka książki Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata Ana Cristina Herreros
Logo Lubimyczytac Patronat
2021-10-13
Barbara Bardadyn
baśnie legendy

Okładka książki Księga potworów Ana Cristina Herreros, Marcin Minor
Księga potworów Ana Cristina Herrer...

Wyróżniona opinia i

Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata

przeczytanych książek 361 napisanych opinii 252

To taki zbiór baśni dla dorosłych. Baśni, opowieści ze wspólnym dla różnych kultur i czasów motywem śmierci. Ale spokojnie żadne horrory czy takie tam, ale piękne opowieści z morałem. Dodatkowy atut przepięknie wydana na kredowym papierze (więc paluchy i tusz drukarski są bezpieczne) dużym drukiem i z pięknymi ilustracjami. Nie jest ich za dużo żeby nie przypominało to książeczki dla dzieci, ale kilka jest co tworzy dobry klimat. Tu się nie ma co rozwodzić nad zawartością to trzeba po prostu sobie przeczytać. Powiem tak może tytuł nie zachęca, ale wydanie już jak najbardziej, żeby kupić to na prezent dla kogoś kto lubi dostawać dobre książki, które nie śmiecą regału.

Przepiękna książka! Przyznam szczerze, że po zapowiedziach spodziewałam się zupełnie czegoś innego, niż to, co dostałam, jednak w żaden sposób nie jestem rozczarowana, a wręcz zachwycam się całością. Autorka zebrała aż 44 opowieści, wierzenia o Nieuniknionej. To temat niezwykle fascynujący, wszak każdy z nas wie, że Śmierć jest tytułową Nieuniknioną rzeczą w naszym życiu. Przez to, opowiadanie o niej nie powinno być dla nas tematem tabu. Pokazanie czterdziestu czterech opowiadań z różnych wierzeń i baśni na świecie, daje do myślenia i pozwala otworzyć oczy na inne opowieści dotyczące Śmierci. To intrygujący i jednocześnie przerażający temat.

„Nieunikniona” to zbiór świetnych, niejednokrotnie wzruszających i łamiących serce, opowieści, które pozwolą czytelnikowi na rozszerzenie horyzontów myślowych odnośnie tematu śmierci. Przede wszystkim, to powieść przepięknie wydana. Dwukropek jest wydawnictwem skierowanym do dzieci, stąd wielka czcionka baśni i ilustracje od niezawodnego Marcina Minora (niby dziecinne, ale wprowadzają idealnie w klimat danej historii). Mimo wszystko nie powiedziałabym, że jest to książka typowo dla dzieci, ponieważ wiele opowiadań jest dość makabrycznych i okrutnych, nawet starszego czytelnika czasem potrafią zadziwić. To też niezwykła dawka smutku, który wylewa się niemalże z każdej historii. Jak to bywa w opowiadaniach – niektóre są lepsze, inne gorsze, ale całościowo to bardzo dobry twór. Zarzuciłabym mu jedno – przez tak dużą czcionkę książka jest obszerna (grubość papieru też dodaje powieści ciężaru),a niekoniecznie ma aż tak dużo treści (niektóre baśnie są maksymalnie na dwie strony). Zważając na ciężką tematykę, jest to zabieg dość dziwny, bo dziecko nie sięgnie po tak wielkie tomiszcze, mimo, że z pewnej strony należy do grupy docelowej tych opowiadań. Przed każdą z baśni autorka przedstawiła cytat, niezwykle pasujący do klimatu i tematyki danego wierzenia. Baśnie opisane są bardzo przystępnym, prostym językiem, nieco spłyconym i infantylnym. Niektóre historie aż proszą się o dalszą część, o więcej szczegółów, które autorka niestety gorzej streściła. Mimo wszystko, książka przeszła niebywale wielki research, niezwykle ważny dla tego tematu.

„Nieunikniona” to zbiór opowieści, do których można powracać co roku, zwłaszcza w okresie listopadowym. Powieść ta niezwykle relaksuje i pozwala na zadumę. Większość opowieści jednak powinno zostać bardziej dopracowanych, nawet jeśli autorka weszłaby w mroczniejsze rejony i książka nie była już skierowana do dzieci. Mimo wszystko polecam, wartościowa lektura na czas jesienny 🤎.

Na wstępie zaznaczę, że jest to literatura dziecięca. Jednak czy aby na pewno ? W książce znajdziemy 44 opowiadania o śmierci. Dosłownie. O tym jak dawniej celebrowaliśmy ten etap a jak teraz się go obawiamy. Śmierć przedstawiona jest w większości jako kobieta, często jako staruszka bądź kostucha. To postać sprawiedliwa dla bogatych i biednych, mądrych i głupich, dzieci i starców. Znajdzie chwilę dla żebraka i dla króla, karalucha czy orła.

Wkraczamy w świat baśni od flamandzkich (na których mnie ciarki przeszły) po zairskie, hebrajskie, asturskie, kastylijskie, perskie, katalońskie,walenckie, tybetańskie, chińskie, grackie (już bardziej nam znane) po wiele wiele innych. Jedne z nich są bardziej straszne, inne wcale. Wszystkie łączy motyw śmierci. Książka jest w twardej oprawie, ma dużą czcionkę i przedstawione historie się wręcz chłonie. Sama jestem zachwycona, ale nie wiem czy umiałabym z dzieckiem o tym porozmawiać. Żałuję tylko jednego. Nie ma tu baśni słowiańskich. Znacie jakieś?

2082

Oswajanie słowa: "śmierć" poprzez stare baśnie, mity, przypowieści z różnych kultur.
Nie tylko dla dzieci.
Piękne wydanie.
Cudowne ilustracje Marcina Minor.

Nie tylko dla dzieci.
Piękne wydanie.
Cudowne ilustracje Marcina Minor.

"Bo w końcu rozstania to życia początek"

"Bo w końcu rozstania to życia początek"

Bardzo pouczająca książka, czerpiąca garściami z podań ludowych. Nie sądziłem, że coś napisanego takim prostym językiem potrafi tak ukoić człowieka. Ta książka jest jak płaszcz lub ciepły koc, który otula w zimne czy bardziej przygnębiające dni. Odnosi się do naszego dziecięcego "ja", gdy świat wydawał się być znacznie prostszy, i o którym wiele z nas zapomniało.

Sam przez kilka miesięcy odczuwałem strach przed śmiercią, z różnych powodów. Opowieści i legendy z tej książki uświadomiły mi jak irracjonalny strach to jest. Bo czy to okres kryzysu czy spokojne czasy, to i tak jest to rzecz nieunikniona, a bez niej przyroda byłaby zachwiana. Chciałem kupić różne inne książki, w tym relacje osób po śmierci klinicznej, wywiady z lekarzami, nawet rzeczy religijne czy podchodzące pod mistycyzm czy spirytyzm. Ale ciesze się, że jednak wybrałem to, bo z tamtych rzeczy wątpliwe żeby coś wynikło.

Zgadzam się też z opinią autorki we wstępie. Jako cywilizacja (szczególnie zachodnia) zaczęliśmy panicznie unikać tematu śmierci, starości, chorób, czy ogólnie starzenia się. A im bardziej tego unikamy, tym bardziej uderza to w nas na pewnym etapie życia.

Sam przez...

Bardzo ciekawy i unikalny zbiór opowiadań. Niektóre były mi wcześniej zupełnie nieznane (i zapewne trudne do znalezienia samodzielnie) inne zaś bardziej znane. Ogólnie bardzo ciekawy zbiór.

Zbliża się czas zadumy i wspominek, Wszystkich Świętych, Dia de Muertos, Dziady. To idealny czas, by sięgnąć po książkę pt. „Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata” Wydawnictwa Dwukropek. To pięknie ilustrowany, wydany na grubym papierze w twardej oprawie zbiór 44 opowiadań, których bohaterką jest Śmierć. To baśnie z różnych części świata. Przedstawia się w nich Ją w różnych odsłonach, w zależności od kultury i jej historii, w konkretnych krajach postrzega się ją w różny sposób: jako akuszerkę, Matkę, przyjaciółkę, sprawiedliwą, zakochaną, pracowitą, nauczycielkę). Ana Cristina Herros przedstawia Śmierć na podstawie legend, podań, wierzeń, baśni, historii jako kogoś, kogo nie należy się obawiać. Bez Niej świat nie może istnieć.
„Baśnie…” to zbiór nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, którym ułatwią one rozmowę z młodszymi o nieuchronnym odejściu, o procesie umierania niezależnie od wieku czy gatunku. Dzięki tej wspaniałej książce łatwiej jest podejść do Śmierci nie jako do kary za grzech pierworodny, a jako zwieńczenia Życia, związaną z zasiewami i zbiorami, nieodłączną częścią dzieła stworzenia. Niejako można się z Nią zaprzyjaźnić. Czy w końcu tak nie jest łatwiej?

Sama przedmowa autorki i pierwsze baśnie trafiły do mnie najbardziej. Jestem tego sama zdania, co Ana Cristina Herreros. Warto śmierć postrzegać, jako sam nieodzowny, naturalny, jakże sprawiedliwy - akt.

Ciekawa jest historia naszej cywilizacji, kiedy tworząc betonowe światy, oddalamy się od rzeczy tak bardzo dla nas ludzkich i nieuniknionych. Miałam jednak nadzieję, że przedstawione w książce baśnie, zwizualizują mi śmierć w taki sposób, że poczuję do niej wręcz sympatię (kto czytał "Złodziejkę Książek" to chyba wie, co mam na myśli).

Bardzo często ludzie myśląc o śmierci, boją się jej, bo nie postrzegają jej jako sam akt, moment. Zapewne poruszając kwestie śmierci, stawiają znak równości nad tym, co następuje po niej samej. A wydaję mi się, że tego właśnie ludzie boją się najbardziej - niepewności co będzie potem.

Warto czytać książki o takiej tematyce, ale akurat ta nie dała mi do końca tego, czego chciałam.

Bardzo miło spędziłam czas przy tych baśniach. Czyta się szybko, są krótkie i takie w sam raz przed snem. Uważam, ze książka bazuje na świetnym pomyśle (zbiór baśni o śmierci z całego świata uporządkowany tematycznie, czy tez motywami). Baśnie jak to baśnie maja przekaz i to często nie błachy. Jeśli ktoś interesuje się tematyka śmierci to odnajdzie myśli filozofów w tych baśniach.

• Do kupienia

Ana Cristina Herreros Nieunikniona. Baśnie Matki Śmierci z całego świata Zobacz więcej