Teściowa

2020-06-23
2020-06-23
2019-04-23
Agnieszka Barbara Ciepłowska-Kwiatkowska

Z teściową najlepiej wychodzi się na zdjęciu

Zdecydowanie oceniam pozytywnie tę pozycję. Dobrze się czytało, historia była wciągająca i pomimo banalnego tytułu dość nietuzinkowa. Jestem ciekawa innych pozycji autorki.

Akcja zaczyna się informacją o śmierci tytułowej bohaterki -teściowej Lucy, Diany. Stąd już tylko dochodzenie do prawdy czy było to samobójstwo czy jednak ktoś stoi za tą śmiercią. Odkrywany fakty stopniowo, z perspektywy dwóch osób. Każda retrospekcja rzuca nowe światło na wydarzenia i relacje. Muszę przyznać, że Diana nie przypadła mi do gustu i nawet fakt, że nie żyła niezbyt ja usprawiedliwiał. Jej sztywność i niechęć wobec zarówno synowej jak i córki była odpychająca. Córka widzi ją podobnie, nie potrafi jej zaufać ani jej się zwierzyć. Wszelkie wysiłki Lucy by zbliżyć się do teściowej trafiają w próżnię. Autorka zgrabnie wykreowała rodzinne relacje zwłaszcza w kontekście damskim: teściowa - synowa, matka – córka. Dochodzą jeszcze sprawy spadkowe. W efekcie każdy wydaje się mieć wystarczająco silny motyw, żeby się zemścić.
Zakończenie pozytywnie zaskoczyło.

Obowiązkowa lektura dla teściowej i synowej . Polecam.

Obowiązkowa lektura dla teściowej i synowej . Polecam.

Przyznaje, że bardzo dobra pozycja na wieczór. Książka opowiada o rodzinie, trudnych relacjach , różnych charakterach i świecie w którym żyjemy i przeżywamy podobne problemy. Dobry obyczaj i kryminał w jednym. Ciekawa sprawa choć na początku podejżewałam że "zabił" ktoś inny lub, że nic nie jest takie na jakie wygląda.
Doskonała pozycja na wieczór, plaże, chwilę z książką dla relaksu.

Doskonała pozycja na wieczór, plaże, chwilę z książką...

Kolejna pozycja autorki, którą przeczytałam i która bardzo mi się podobała, zwłaszcza nakreślenie obsesji córki- Nettie oraz postać jej matki Diany, której z początku ogromnie nie lubiłam, później zaś poznając sposób w jaki myśli i jak wartościuje rzeczy zaskarbiła sobie moją sympatię. Urzekła mnie też miłość, jaką dażyła męża i zmiana zachowania w stosunku do swojej synowej. Mimo, że już na wstępie domyśliłam się kto i czemu, historia mi się podobała. Sally Hepworth ma przyjemny styl pisania, przez jej książki się płynie.

Trochę go wszystko nie realne ale tak to jest gdy marzenia zmieniają się w chore obsesje

Bardzo dobra książka. Spodziewałam się komedii. Dobrze się czyta, ciekawa i nietuzinkowa. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

Ha, to jedna z tych powieści, o których nie można napisać za dużo, bo się zdradzi zakończenie. Ale mogę napisać tyle - synowa, która bardzo chce stworzyć poprawne, a nawet ciepłe relacje z teściową, ale wpada na ścianę niechęci, innych pomysłów na życie oraz tradycyjnych rad, ocen i krytyki. Syn też postrzega ojca jako ciepłego i wyrozumiałego, a matkę jako tą wymagającą i zainteresowaną bardziej innymi, obcymi niż nim. Córka widzi ją podobnie, a na dodatek ma własne problemy w małżeństwie. I nagle teściowa popełnia samobójstwo i okazuje się, że miała raka, ale czy na pewno... Czy na pewno rak... Czy na pewno samobójstwo, w końcu synowa wydaje się mieć wystarczająco silny motyw, żeby się zemścić. Dzieci też nie do końca mamusię kochały, ale... tych "ale" jest w powieści mnóstwo i w pewnym momencie nic nie jest takie, jak się wydawało.
Zaczynałam tą książkę bez oczekiwań, że to będzie świetna lektura, raczej liczyłam się, że powieść będzie pełna stereotypów i takich typowych sucharów z opowieści o teściowych i synowych, ale się bardzo, bardzo pozytywnie zaskoczyłam.

Spodziewałam się czegoś innego, ale ostatecznie bardzo dobrze mi się czytało tę książkę. Początek trochę nużył, ale im bardziej poznajemy rodzinkę tym robi się ciekawiej, chociaż to nie thriller ani kryminał a raczej książka obyczajowa o tym, że każdy ma sekreciki i o tym, co w życiu ważne.

Wkurzające że dorosłe dzieci tak żerują na rodzicach. Książka przedstawiająca relacje zwłaszcza kobiet w rodzinie - teściowa - synowa, matka - córka.

---
Córka zabija matkę bo nie chcę jej dać pieniądzy na in vitro, matka ma swoje powody: wie, że córkę zdradza mąż.

---

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to