Wiersze dla dzieci

Okładka książki Wiersze dla dzieci Stanisław Jachowicz, Maria Konopnicka, Adam Mickiewicz
Okładka książki Wiersze dla dzieci
Stanisław JachowiczMaria Konopnicka Wydawnictwo: Wydawnictwo SBM Seria: Polscy Poeci poezja
poezja
Polscy Poeci
Wydawnictwo SBM
2013-03-19
2013-03-19
wiersze klsayka

Okładka książki Konopnicka na cały rok. Wybrane wiersze Marii Konopnickiej. Maria Konopnicka, Marta Taraszkiewicz
Konopnicka na ... Maria Konopnicka, M...
Okładka książki Na jagody Maria Konopnicka, Katarzyna Minasowicz
Na jagody Maria Konopnicka, K...

"Wiersze dla dzieci" to zbiór kilkudziesięciu wierszy niezapomnianych polskich poetów. Czytelnicy odnajdą tu twórczość Marii Konopnickiej, Adama Mickiewicza oraz Stanisława Jachowicza. Wiersze te powstały ponad sto lat temu, a do tej pory nie straciły na swojej atrakcyjności i świeżości. Wciąż bawią i uczą, a dzięki charakterystycznej melodyjności teksty te łatwo się zapamiętuje. Z przyjemnością odkryłam, że do dziś mogę bez zająknięcia wyrecytować "Stefka Burczymuchę", "Panią Twardowską" czy "Chorego kotka".

Mnie do gustu najbardziej przypadły wiersze pana Jachowicza - są króciutkie i proste a ich melodia i rytm bardzo szybko wpada w ucho. Dodatkowo każdy wiersz zakończony jest morałem i każdy niesie jakieś przesłanie i przestrogę. Świetna lektura zarówno dla małych jak i dużych czytelników.

Dodatkowym atutem zbioru są ilustracje autorstwa Joanny Babuli, które dużo wnoszą do wierszy. Dzięki nim małym czytelnikom dużo łatwiej zrozumieć tekst, który dla współczesnego odbiorcy może być nie do końca jasny. Przy trudniejszych słowach znajdziemy odsyłacz w postaci gwiazdki oraz wyjaśnienie, co dane słowo oznaczało.

Zdecydowany prym w książce wiedzie Maria Konopnicka - znajdziemy tu aż 19 jej wierszy! Kilku nawet ja sama nie znałam. "Pokrzywdzony" został Adam Mickiewicz - ma tylko 3 wiersze (zapewne dlatego, że spośród autorów to on jest najcięższy w odbiorze).

W zbiorze znajdziemy między innymi takie wiersze jak:
- "Pan Zielonka",
- "Tęcza",
- "Co słonko widziało",
- "Pani Twardowska",
- "Chory kotek",
- "Zgoda"
czy "Sposób na laleczkę".

• Klasyka
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Wiersze dla dzieci