Bez powietrza

Okładka książki Bez powietrza Magdalena Szponar
Okładka książki Bez powietrza
Magdalena Szponar Wydawnictwo: Szósty Zmysł Cykl: Cztery Żywioły (tom 2) literatura obyczajowa, romans
Cztery Żywioły (tom 2)
Szósty Zmysł
2021-07-28
2021-07-28
literatura polska

Tak jak powiedziałam, tak też zrobiłam i bez chwili zawahania zabrałam się za drugi tom serii Cztery żywioły. Akcja zaczyna się dokładnie w tym momencie, w którym kończy się tom pierwszy. Tylko tym razem na światło dzienne wychodzi przeszłość głównego bohatera, Rafała, z którą jak się okazuje, wiąże się jego przyszłość. Więzy krwi wymuszają na nim wstąpienie do szeregów mafii i prowadzenie życia, jakiego od lat starał się uniknąć. Dodatkowo jego instynkt obronny działa na najwyższych obrotach, bo oto Marta na dobre zagościła w jego życiu i sercu. A dla ludzi, których kocha, zrobi wszystko – dosłownie.

Autorka w drugim tomie skupiła się na głównym bohaterze. Mogłam poznać go z zupełnie innej strony. Okazało się, że Rafał od lat budował mur nie tylko po to, aby odgrodzić się od ludzi i uczuć. Mur ten krył silnego, bezpośredniego i bezwzględnego człowieka, który gotów był zrobić wszystko, aby obronić najbliższych. Kiedy okazało się, że ma niezawodnych przyjaciół, a Marta okazała miłość i zrozumienie, pojawił się problem lub może jednak błogosławieństwo. Ci najbliżsi też byli w stanie zrobić dla niego wszystko. Bezwarunkowe oddanie i lojalność doprowadzają do sytuacji, przez które bohaterowie znajdują się w niebezpieczeństwie, zagrażającym ich życiu.

Wielokrotnie podczas lektury zastanawiałam się, czy bohaterowie mogli podjąć inne decyzje, czy gdyby postąpili inaczej, historia mogłaby obrać inne tory. Niestety nie potrafiłam uzyskać na te pytania konkretnej odpowiedzi. Autorka w skuteczny sposób uświadomiła mi, że nie ma złych czy dobrych decyzji. Każda z nich niesie jedynie konsekwencje, z którymi trzeba się zmierzyć.

Nie mogło też zabraknąć niezawodnego duetu: Igi i Olka, który stanął na wysokości zadania i mimo swoich odmiennych zdań oboje potrafili zjednać się i działać po tej samej stronie barykady w imię przyjaźni. Nie dało się jednak unikać zabawnych, a zarazem bojowych wymian zdań. Oczywiście był to dopiero wierzchołek góry lodowej. Góry lodowej, którą poznajemy w książkach “Pod wodą” i “Nad ziemią”.

Książki Magdaleny Szponar zawsze dają pewność, że czas z nimi spędzony będzie dobrze wykorzystany. Nie brakuje tutaj poczucia humoru, chwil trzymających w napięciu, uniesień miłosnych i lekcji życia. To wszystko składa się na przepis na dobrą książkę, od której czytelnik nie może się oderwać, jak ja.

Tym sposobem mam już za sobą dwa cykle, ale jeszcze sporo przede mną…

Moim zdaniem książka trochę napisana na siłę , autorka mogła zamknąć to w jeden części . W tej książce jest dosłownie wszystko i to nie w dobrym znaczeniu tego słowa. Niby dużo akcji , historii, tajemnic i niedopowiedzeń ale no nie , coś mi nie grało .

Sama nie wiem jak ocenić . 3/4 książki prawie nic się dzieje, kiedy myślałam, że w końcu coś, jakaś akcja, to nim się rozkręciło juz był koniec.
Jedyne co zapamiętałam z tej książki to: "mój strażak" i "mój mężczyzna".

Jedyne co zapamiętałam z tej książki to: "mój strażak" i "mój mężczyzna".

Na półkach: , , , , , , ,

Dziewczyna z przeszłością która nie łatwo dopuszcza do siebie kogokolwiek.
Mężczyzna który spotyka się z kobietami tylko niezobowiązująco i tylko na raz.
Kobieta uratowana przez strażaka. Wystarczyło że raz spojrzeli sobie w oczy. Ona nie mogła o nim zapomnieć a On robił wszystko aby wybić ją sobie z głowy.
Zdecydowanie Rafał nie był bohaterem za jakiego miała go Marta.... w końcu on też miał swoją przeszłość....

Seria Cztery Żywioły to jedna z tych zalegających na mojej wirtualnej półce aż przyszedł ten moment. Niestety pierwsze rozdziały w jakich autorka przedstawiła Rafała, jego myśli i postępowanie, totalnie mnie zirytowały. Strażak okazał się dokładnie takim bohaterem, jakich nie lubię. Niestety wiem, że moje nastawienie wpływa na dalszy odbiór i ocenę całej historii ale dla mnie zachowanie bohaterów jest kluczowe. Co do reszty wydarzeń to miałam wrażenie chaosu. Momentami wiało straszną nudą. Później niby coś się działo ale to było takie bez ładu i składu że zastanawiam się jakim cudem te wydarzenia były możliwe.
Myślę że gdybym przeczytała te dwie części wcześniej mogłabym ocenić je lepiej ("W płomieniach", "Bez powietrza") ale znam kolejne dzieła autorki i są wg mnie dużo lepsze. Mimo jednak lekkiego rozczarowania, mam zamiar przeczytać kolejne części tej serii bo nie ukrywam, że bardzo ciekawi mnie historia Igi i Olka.

Dziewczyna z przeszłością która nie łatwo dopuszcza do siebie kogokolwiek.
Mężczyzna który spotyka się z kobietami tylko niezobowiązująco i tylko na raz.
Zdecydowanie Rafał nie był bohaterem za jakiego miała go Marta.......

#30/2023

Kolejna dobra książka. Fajna. Rozstrzygająca wszelkie zagadki.

#30/2023

Kolejna dobra książka. Fajna. Rozstrzygająca wszelkie zagadki.

2007

Początek trochę mnie irytował za sprawą zachowania Igi i Olka a szczególnie Igi, która nie potrafi trzymać języka za zębami.
Potem akcja zaczyna nabierać tempa.
Marta przesiaduje całymi dniami w szpitalu przy łózku rannego Rafała i czeka aż wreszcie się obudzi ze śpiączki. Któregoś dnia poznaje człowieka, który z ochroną odwiedza Rafała, podaje się za jego dziadka a w stosunku do niej jest bardzo miły i serdeczny. Nie zdaje sobie niestety sprawy kim jest ten człowiek i jak bardzo namiesza w ich dalszym życiu.
Po wybudzeniu się ze śpiączki Rafał dowiaduje się od matki, że jednak posiada rodzinę a jest nim właśnie dziadek Denisz, znany i groźny gangster który w stosunku do swojego wnuka ma własne plany.
Ten wątek mafijny mimo, że nie jest zbyt rozbudowany, to jest jednak bardzo ważny, bo decyduje o dalszym losie naszych bohaterów.
Ich historia pokazuje jak wielka jest siła miłości i że nie potrafią bez siebie żyć. Potrafią natomiast poświęcić własne życie dla drugiej kochanek nad życie osoby. Tak jak człowiek nie może żyć bez powietrza, tak oni nie potrafią żyć bez siebie.
Bardzo podobała mi się ta powieść pełna emocji i ciekawej akcji, podczas której można się zarówno pośmiać jak i wzruszyć.

Potem akcja zaczyna nabierać tempa.

❤️‍🔥 🔥
Mój opis:
Miłość Marty i Rafała wybuchła nagle i niespodziewanie niczym pożar. Kiedy oboje przestają walczyć z demonami przeszłości to przyszłość też wypada blado, a bezsilność będzie przytłaczająca.
Ta miłość zrodzona w płomieniach pokaże im, co znaczy brak powietrza i strach o tą najważniejszą osobę w życiu.
Ich walka trwa nadal a stawką jest życie!

Czytając @szponarmagda czuje się jak w kinie na najlepszym seansie w kinie! Emocje są nie dopisania i chwytają za serce ❤️

❤️‍🔥 🔥
Mój opis:
Ich walka trwa nadal a stawką jest życie!

Czytając...

Troszkę nudno było na początku. Długo trzeba było czekać żeby coś się zadziało. Pierwsza część zdecydowanie lepsza i ciekawsza. Autorka przypieczętowuje w tej części losy bohaterów. Czas na Igę i Olka...

Tak samo słaba jak pierwsza część, przekartkowałam tylko po to, żeby zobaczyć jak się skończy. Chcę Magdy z "Odcieni czerwieni" - które były świetne, więc mimo iż jest ciekawa losów Igi i Olka spasuję. Przytaczając ulubiony tekst autorki (sądząc po ilości powtórzeń w książce!): Czy jestem gotowa zakończyć przygodę z Magdą? Bardziej nie będę!

Świetna historia, bardzo wciągająca . Pierwsza jak i druga część skradła moje serce , czytało się przyjemnie i z ciekawością . Polecam serdecznie!

Magdalena Szponar Bez powietrza Zobacz więcej
Magdalena Szponar Bez powietrza Zobacz więcej