Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać

Okładka książki Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać Joel Minden
Okładka książki Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać
Joel Minden Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Show Your Anxiety Who's Boss: A Three-Step CBT Program to Help You Reduce Anxious Thoughts and Worry
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
2021-05-24
2021-05-24
Agnieszka Kasprzyk
lęk psychologia odwaga cbt zamartwianie się samopomoc samorozwój rozwój

To typowy "poradnik" z "zadaniami". Autor zachęca do prowadzenia notatek, nazywania myśli i reagowania na nie określonymi metodami. Nie znalazłam tu merytorycznej wiedzy i naukowych wyjaśnień – raczej autorskie strategie. Odniosłam wrażenie jakoby jedynymi problemami ludzi były lęki związane z życiem zawodowym, wystąpieniami publicznymi i dopasowaniem społecznym. Pod koniec znajdują się pytania i odpowiedzi, dotyczące wcześniej poruszanych kwestii, wydają się bardzo sztuczne. Krótkie rozdziały, przystępny język, ale wiele powtórzeń. Podobał mi się ostatni akapit książki, ogólnie podsumowujący tematykę.

Może i byłaby to dobra książka, gdyby została napisana poprawnie i dobrze przetłumaczona. Tak to czyta się ją źle. Czytanie jej nie sprawia przyjemności, natomiast przypomina przedzieranie się przez dżunglę. A to wszystko z powodu zdań wielikrotnie złożonych jakimi usiana jest ta książka. Męczysz się z każdą stroną. Musisz wytężyć umysł i skoncentrować się do maksymalnego stopnia, bo jakiś grafoman to tłumaczył. W efekcie czego, co chwile zapominasz i niewiele wyciagasz z materiału... Masakra. Książka merytorycznie ok. Ale osobie, która ma problem z lękiem zda się na niewiele, bo osoby lękliwe to zbiór impulsów niewypowiedzianych, przez co mają problemy z koncentracją i lepiej żeby dostały proste i szybkie narzędzia, zamiast rozprawki naukowej.

Na półkach: , , , , , ,

Książka podzielona jest na trzy sekcje na podstawie tych kroków.

Pierwsza część (Użyteczne prognozy, zamiast fantazji lękowych) pozwala identyfikować fantazje lękowe (pułapki lękowe, które utrudniają kontrolować lęk),aby móc nauczyć się reagować na wyzwania za pomocą bardziej realistycznych prognoz. Życie jest pełne wzlotów i upadków. Są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Ta część książki dostarcza technik i wskazówek, jak uciszyć nadreaktywny umysł.

„Gdy dowiesz się, w jaki sposób poznawać i restrukturyzować szkodliwe prognozy, lepiej przygotujesz się do tego, aby uporać się z lękiem, zamiast wycofywać się z sytuacji, które wydają się zbyt trudne”.

Część druga poradnika (Działaj, oczekuj satysfakcji) pomaga unikać rzeczy, które wywołują niepokój, stawiać małe kroki, by z czasem pożegnać się z rzeczami, które kiedyś powodowały niepokój.

„Dzięki drugiej części będziecie w stanie powstrzymać pragnienie, by unikać lęku, przepracowując wyzwania emocjonalne blokujące was przed wartościowymi działaniami. (…) Dowiecie się tutaj o powszechnych i ukrytych formach unikania, które zakłócają sposób życia zorientowany na cele, o tym jak należy działać mimo wszystko (…),a także jak żyć proaktywnie (…),w którym unikanie zostaje zastąpione działaniem oraz satysfakcją”.

Trzecia część książki (Zaakceptuj i przekieruj) uczy, że zamiast odpowiadać na wewnętrzne doświadczenia jak na zagrożenie, mamy możliwość nauczyć się je wyłapywać i poddawać obiektywnej analizie, w pełni akceptując z otwartością i zainteresowaniem, by następnie przekierować uwagę na istotniejsze sprawy.

(…) skuteczna długofalowa kontrola lęku ma więcej wspólnego z reagowaniem na niego niż ze zdolnością unikania bądź kontrolowania tej emocji. (...) Jeśli zapoznacie się z tymi pułapkami myślowymi, łatwiej będzie wam zdecydować, czy chcecie im się przyjrzeć bliżej, czy wolicie pozostawić je w tle, a sami zając się czymś innym”.

Każdy rozdział kończy się wyjaśnieniem, a także podsumowaniem kluczowych punktów. Książkę można polecić wszystkim, których paraliżuje strach. Ogólnie rzecz biorąc, ta książka dostarcza wielu informacji tym, którzy zmagają się z lękiem. Jeśli szukasz lepszych metod na zmniejszenie lęku, to lektura na dobry początek, aby dowiedzieć się, jaka jest jego przyczyna. Ta książka to doskonały przewodnik, by ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać.

Pamiętaj, jeśli lęk jest poza kontrolą, lepiej poszukaj pomocy. CBT może zająć trochę czasu, ale to bardzo pomaga.

Cała recenzja na stronie: http://autorzy365.pl/jak-walczyc-z-lekiem_a7016

Książka podzielona jest na trzy sekcje na podstawie tych kroków.

Lęk - koślawy towarzysz wszystkich, który często podszczypuje nas w pupę i utrudnia siedzenie. To oczywiście moja, bardzo "lekka" definicja bardzo poważnego problemu, który dotyka wielu ludzi w stopniu zbyt silnym i nierzadko paraliżuje życie. Zawsze interesowało mnie to zagadnienie, bo lęk codziennie pojawia się w harmonogramie dnia... bywa, że i nocą nie daje spać. Zna go każdy, ale już nie każdy potrafi z nim sobie porodzić. Znamy skrajne przypadki, w których lęk robi z człowieka więźnia, nie pozwala wyjść z domu - to bardzo "filmowy lęk", uwielbiany przez kino. Lecz od czego się zaczyna? Dlaczego niektórych pożera? A inni, znacząca większość, potrafią z nim funkcjonować? I czy zawsze jest zły? Pytań jest wiele, a "TY TU RZĄDZISZ" robi dobrą robotę - naprawdę dobrą.
Joel Minden psychologiem klinicznym, który w niesamowicie przystępny sposób prowadzi nas przez "lęk". To, co warto wiedzieć o tej książce, to fakt, że nie jest to jeden z tysięcy, wyrastających jak grzyby po deszczu - poradników. Nie znajdziecie tu idiotyzmów w stylu "usiądź na trawie, weź głęboki oddech, pomyśl o motylach i powiedz, że jesteś super". Nie! Jeśli by tak było, to ja bym po tę książkę w życiu nie sięgnęła, bo po pierwsze, mam ogromne zaufanie do Wydawnictwo UJ, a już szczególnie do ich pozycji psychologicznych - zawsze są to książki naukowe, nigdy zaś nie trafiłam na brednie ogarniętych dzikim EGO celebrytów. Ich książki po prostu są rzetelne i pomocne, oraz serwują mięsistą wiedzę, a nie pseudoporadnikowe bulgoty. Po drugie, nie czytam poradników, zaś często sięgam po pozycje popularnonaukowe, które czasem mają znamiona poradnika, ale przede wszystkim są starannym przedstawieniem popartych życiem badań.
To, na mnie w tej książce zachwyciło, to inne, niebanalne podejście do lęku i do radzenia sobie z nim. Autor nie tworzy iluzji, nie oszukuje nas, że lęk minie, że lęk zniknie, że lęk odejdzie, że lęk zostawi nas w spokoju, że lęk przestanie mieć znaczenie - NIE! Autor szczerze przyznaje, że lęk będzie deptał nam po piętach zawsze, ale to od nas zależy, jak go będziemy postrzegać. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z jego istnienia. Musimy też go odpowiednio zidentyfikować, nazwać i wskazać dziedziny naszego życia, na które ma największy wpływ.
Lęk nie zawsze jest zły. Lęk nas ostrzega, bywa drogowskazem, czerwoną lampką... byle by nie świeciła zbyt długo. Minden podaje przykłady, przytacza życiorysy, sprawia, że czytelnik zaczyna się oswajać z własnymi obawami. Jest to także, jak już wspomniałam, wiedza psychologiczna podana w bardzo przystępny sposób. Mamy tu konkretne informacje, bo tylko z konkretami da się pracować.
"TY TU RZĄDZISZ", jest także swoistym zeszytem ćwiczeń. Nie bójcie się jednak, bo nie są to ćwiczenia szkolne i tylko od was zależy, czy się w nie zaangażujecie - ja doradzam sporządzanie notatek podczas lektury. Dzięki tym sowim zapiskom poznacie lepiej siebie - to przecież TY jesteś dla siebie NAJWAŻNIEJSZYM rozmówcą.

lęk nie musi być wrogiem
7/10
seria PSYCHE/SOMA
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

• Psychologia
  • Popularnonaukowe
  • Nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
  • Do przerobienia
  • Psychologia/Rozwój
  • 02. Epub?

Dodaj cytat z książki Ty tu rządzisz. Jak ujarzmić lęk i przestać się zamartwiać