Jak uwolnić się od stresu

Okładka książki Jak uwolnić się od stresu Kjell Hovik, Jennifer Love
Okładka książki Jak uwolnić się od stresu
Kjell HovikJennifer Love Wydawnictwo: Muza poradniki
poradniki
When Crisis Strikes
Muza
2021-05-26
2021-05-26
Nina Wum
poradnik stres zdrowie

Tematem książki jest chroniczny stres. Książka dzięki się na dwie części. Na początku przeczytamy o tym jak działa stres skąd się bierze, jak oddziałowuje na nasz organizm i jakie skutki niesie za sobą. Jest to świetnie opisane, zrozumiałe, prostym językiem i w ciekawy sposób. Następnie przechodzimy do autorskiej metody 5 kroków. Zadania podzielone na etapy, dość łatwe, wykonalne i pomocne przynajmniej w pewnym stopniu. Ale czy to wystarczy by poradzić sobie z dużym kryzysem, traumą, emocjami? Pewnie to zależy, na szczęście autorzy przypominają by w razie potrzeby zwrócić się po pomoc do specjalisty. Mi osobiście samej ciężko było wdrożyć całą tą metodę w życie. W drugiej części zostały przedstawione historie pacjentów w różnego rodzaju kryzysie i opis zastosowania przez nich metody 5 kroków. Dla mnie ta część była niepotrzebna, nic nie wniosła i szczerze mówiąc ciężko mi było przez nią przebrnąć. Na koniec przeczytamy jeszcze kilka praktycznych porad dotyczących snu, napięcia mięśniowego, ćwiczeń oddechowych.

Jak wiadomo w dzisiejszych czasach każdy ma na swoim koncie jakiś kryzys lub boryka się z ciągłym stresem. Z pomocą przychodzi metoda pięciu kroków. Ma ona na celu przejęcie kontroli nad życiem w tym ciężkim czasie.
Autorzy książki zadbali o to aby całość była łatwa w odbiorze poprzez bardzo przystępny język oraz szczegółowe objaśnienia tematu. Rozdziały i podrozdziały są pisane naprzemiennie przez oboje, a rodzaj w jakim się zwracają się do czytelników zmienia się wraz z autorem.
Oprócz dobrze objaśnione metody pięciu kroków mamy do dyspozycji wiele przykładów jej użycia w zależności od sytuacji w jakiej znajduje się potencjalny pacjent. Nie są to oczywiście wszystkie traumy świata, ale te najczęstsze. Sama odnalazłam tam przykład z którym mogę się utożsamiać. W podsumowaniu też znalazłam coś dla siebie - przyczynę dolegliwości o której podłoże podejrzewałam najgorsze sytuację, a winowajcą okazał się... cukier 🤔🤔🤔
W posłowie znajdziemy informacje jak autorzy zastosowali swoją metodę w czasie pandemii, co jest bardzo dobrym obrazem obecnej sytuacji.
Moim zdaniem warto przeczytać tą książkę. Dotyka ona problemów z którymi mierzymy się wszyscy. Metoda pięciu kroków, jak większość metod wymaga praktyki aby być skuteczna, zatem książka jest drogowskazem, punktem zwrotnym do dalszych działać. Sama dowiedziałam się wiele o sobie czytając tą pozycję. Kwieciste przykłady i dygresje ułatwiają zrozumienie tematu osobom nie obracającym się w tej dyscyplinie nauki. Jedyne co mi nie przypadło do gustu to okładka, rozumiem jej przekaz, ale sama wydaje mi się mało zachęcająca.

Na samym wstępie przyznam, że mam przy sobie egzemplarz nie przeznaczony do sprzedaży, jest to szczotka, przed ostateczną korektą. Zostawię ją sobie w domu, nie odczuwam potrzeby kupowania pełnowartościowej książki - ze względu na to, że nie do końca do mnie przemówiła. Premierę miała 26 maja 2021 roku. Dominuje kolor niebieski, w lewym górnym rogu widzimy człowieka uwiązanego łańcuchem do nogi, a w głowie chaos myśli, oznaczonych jako zaplątany dymek z nici. Mój egzemplarz posiada kilka literówek - mam nadzieję, że te błędy zostały poprawione w finalnym egzemplarzu. Kremowe strony, czcionka wystarczająca dla oka. Rozdziały nie za długie, nie są też zbytnio krótkie.

Podzieliłabym tę książkę na dwie części. Wstęp połączony z omówieniem sposobu na uwolnienie się od stresu, jest to metoda pięciu kroków. Druga część to przykłady z życia pacjentów, oczywiście ze zmienionymi imionami, ale z podanymi przykładami życiowych problemów wraz z podsumowaniem i zakończeniem. I ta druga część, o wiele bardziej mi się podobała. Jak dla mnie nie była ta książka łatwa w odbiorze, nie da się jej czytać na raz, czy na dwa. Ja poznawałam ją przez kilka dni, wczesnymi rankami i późnymi wieczorami. Momentami czytało się płynnie i lekko, przynajmniej w tej drugiej połowie. Zaś na początku nie mogłam przestawić się na medyczny język, który chwilami był dla mnie może nie, że trudny, nie że nie zrozumiały, ale jakiś dziwny. Nie trafiało do mnie to, o czym pisali, sposób, w jakim to wszystko przekazywali. I niestety, ale ja nie potrafię tak przestawić się do podanej przez nich metody... Zaznaczyłam kilka fragmentów, jednak nie ma ich zbyt wiele i nie odmieniły mojego życia.

Może to akurat do mnie nie przemówiła, a do Was trafi w sto procent - tego nie wiemy, dopóki sami się nie skusicie. Musicie zmierzyć się z tym, co autorzy proponują.
Fajnie, że mamy napisane, w którym momencie kto do nas pisze - czy Jennifer czy Kjell.

Dużo w moim życiu jest stresu. Problemów. Moich własnych i tych najbliższych mi osób. Może jestem za bardzo obsypana tym wszystkim, by móc sobie poradzić z metodą pięciu kroków jak radzą autorzy książki? Być może. Niemniej jednak pokazują, że da się wyjść i da się uwolnić od problemów. Tutaj jednak bohaterowie mieli po jednym problemie, a ja bym rzekła, że nawet kilka z nich dotyczy właśnie mnie, siedzi we mnie, w mojej głowie.

Nie wiązałam z tą książką żadnych nadziei. Nie nastawiałam się, nic kompletnie i dobrze. Bo zawiodłabym się. A tak, uważam, że trafiłam na poradnik, który nie do końca przypadł mi do gustu, mimo iż rozumiałam to, co czytałam, jednak nie umiałam zastosować tego w swoim życiu. Wydaje mi się, że naprawdę jestem za bardzo wieloma rzeczami obciążona i powinna czekać mnie wizyta u specjalisty - co również oboje zalecają. Nie zmuszają też czytelnika na siłę do zastosowania ich metod - to również na plus.
Na minus moim zdaniem, że znów, w kolejnej tego typu książkę, autorzy w większości zdań zwracają się do kobiet, a powinni ogólnie, gdyż mężczyźni też mają prawo czytać takie książki, a taki sposób przerzucania odbiorców na kobiety jest pewną dyskryminacją - moim zdaniem.

Reasumując uważam, że nie trafiłam z tą pozycją i nie mogę jej polecić, bo ja niewiele z niej wyniosłam. Wiele rzeczy jest tu prostych i logicznych, jednak niczego nowego nie dowiedziałam się, nie wprowadziłam niczego w swoją codzienność. Z wami jednak może być inaczej, więc gdy czujecie przyciąganie do tej pozycji, skuście się, może akurat Wy z niej skorzystacie. :)

Ciekawa, polecam.

Ciekawa, polecam.

Zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę jest stres? Jednym z początkowych rozdziałów książki jest ten opisany jako „Nauka o stresie, czyli dlaczego tak fatalnie się czujesz?” W którym Jennifer wprowadza nas w opowieść o stresie – wbrew pozorom nie jest to nudny naukowy rozdział, a bardzo interesujący wstęp do pierwszej części książki. W tej części dowiemy się przede wszystkim czym jest Metoda pięciu kroków. I w zasadzie w tradycyjnych poradnikach z którymi do tej pory się spotykałam to właśnie ta część stanowiłaby clue książki o ile nie całą książkę.

Tymczasem tutaj, po zapoznaniu się z teorią, czyli tym jest stres i jak sobie można z nim radzić, w wersji bardzo przyjaźnie napisanej i okraszonej przykładami, przechodzimy do tak zwanej części praktycznej. Druga część książki, Metoda pięciu kroków w praktyce, składa się z opowieści o konkretnych przypadkach i w jaki sposób w tych sytuacjach dana osoba zmagająca się z problemem oraz terapeuta zastosowali tę metodę.

Przyznaję, że taki podział książki w której teoria stanowi ok. 40%, a praktyka to kolejne 60% bardzo przypadła mi do gustu. Ponadto opowieść o teoriach mimo wszystko przez przykłady i opowieści jest zdecydowanie ciekawszą formą poradnika niż suche fakty, które myślę, że jak w wielu sytuacjach po prostu by mnie znudziły. Znalazłam tam wiele ciekawych odniesień, przykładów, pomysłów jak podejść do pewnych problemów, ograniczeń, które dotykają nam nas na codzień i mając wiedzę, że ich nie unikniemy, możemy natomiast się przygotować do konfrontacji. Bardzo mi się spodobało zdanie mówiące o frajdzie w naszym dorosłym życiu:

„Frajda wydarza się wtedy, gdy coś budzi nasze wewnętrzne dziecko. Kiedy śmiejemy się z całego serca i przestajemy martwić tym, co pomyślą sobie o nas inni.”

"Jak uwolnić się od stresu?" to pytanie za milion dolarów. W codziennym życiu bardzo ciężko uwolnić się od stresowych sytuacji.. Praca zawodowa, związki, chory, dzieci oraz wiele, wiele rzeczy pogłębia w nas tylko jeszcze większy stres. Czy da się cokolwiek zrobić by łatwiej się żyło? Autorzy ksiazki, twierdzą, że tak.. Nic nie ma jednak za darmo.. Trzeba pracować nad sobą i podjąć się zasady pięciu kroków by opuścił nas stres..

Nie ma co ukrywać, że stres w dzisiejszych czasach jest nieodłącznym elementem w naszym życiu. I dotyczy wszystkich - zarówno dzieci jak i dorosłych.
_
Krok pierwszy -" Weź się w garść".
_
"Jak uwolnić się od stresu" jest pięciostopniowym programem walki z naszymi kryzysami życiowymi i radzenia sobie z przewlekłym stresem. W książce znajdziemy informacje jak nasze ciało reaguje na stres oraz jak na niego reaguje na niego nasz mózg oraz jak nasze samopoczucie wpływa na nasze ciało. Ale najważniejsze co możemy znaleźć podczas lektury to narzędzia, które możemy stosować w naszym codziennym życiu do walki że stresem.
_
Trzeba przyznać, że książka napisana jest dostępnym dla lajka językiem. Dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i łatwo zapamiętać z niej wskazówki, które pomogą nam uporać się z swoimi demonami.

_
Krok pierwszy -" Weź się w garść".
_

Przyznajcie się ,czy stresujecie się każda pierdoła lub na tyle często ,że jesteście ciągle zmęczeni ,ciągle Was coś boli i macie wrażenie,że przerasta Was to wszystko?

Czasem każdego dopada kryzys.

Ale jeśli jesteście kłębkiem nerwów ,to czas coś zmienić .

Zasada pięciu kroków, opisana w książce pozwoli Wam zredukować ilość stresu. Nie na wszystko co dzieje się wokół mamy wpływ,więc czy jest sens się tym stresować ?
Czasem czemuś wystarczy pokazać środkowy palec i ruszyć to przodu .

Pierwsza część to teoria ,gdzie poznajemy każdy krok metody pięciu kroków.
Druga część to metoda w praktyce opisana na przeróżnych przykładach ; chorobach przewlekłych, kryzysie w rodzinie,utracie ,traumie ,krachu egzystencjalnym.
Dodatkowo jest rozdział dla tych co to w pandemii radzą sobie gorzej .

Książka to lekka forma terapii ,proste przykłady ,proste polecenia .
Dwoje autorów ,dwa podejścia . Różne ,razem tworzą idealne wyważenie.

Bardzo podoba mi się forma tej książki ,lekka , nie podręcznikowa . Przepłynęłam przez temat ,z każdą stroną rozumiejąc więcej . Kończąc książkę ,zdałam sobie sprawę ,że część rzeczy które mnie stresuje na codzien nie ma sensu .

Więc wyrównaj oddech , weź książkę do ręki ,rozsiadz się i sprawdź czy i Tobie ta metoda przypadnie do gustu .

Czasem każdego dopada kryzys.

Ale jeśli jesteście kłębkiem nerwów ,to czas coś zmienić .

Pierwsza część książki warta przeczytania, druga już niekoniecznie.

Pierwsza część książki warta przeczytania, druga już niekoniecznie.

Miałam w swoim życiu wiele sytuacji, które były dla mnie źródłem stresu. Siedem operacji, zdradzający mąż, rozwód, później związek z psychopatą itp. 🥴
O ile do operacji już się przyzwyczaiłam, o tyle pozostałe sytaucje nie przeszły bez echa. Totalny dołek, spadek formy, koniec świata wręcz. Jestem jednak tą szczęściarą, że los obdarzył mnie bardzo silnym charakterem i szybko podnoszę się z kolan. 💪
Jeśli jednak jesteś osobą o słabszym charakterze, ciężko Ci poukładać w głowie problemy tak by z nimi powalczyć, to zdecydowanie ta książka jest dla Ciebie.🥰
Pomoże Ci poukładać myśli, przemyśleć to co zdarzyło się w Twoim życiu, zrozumieć że nie na wszystko masz wpływ, wyciągnąć wnioski ze swojego postępowania a przede wszystkim zacząć korzystać z metody pięciu kroków uwolnienia się od stresu 💪
Nie trać czasu i wzbogać się o tą pozycję 💪

• Psychologia
  • Przeczytane w 2021