Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń

Okładka książki Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń Marzena Filipczak
Okładka książki Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń
Marzena Filipczak Wydawnictwo: Wielka Litera literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Wielka Litera
2021-06-02
2021-06-02
literatura polska podróż Polska

Autorka w książce opisuje jak w Polsce można spędzić czas w sposób niestandardowy, nie zawsze oczywisty, a zarazem są to aktywności dostępne w zasadzie dla każdego. Nie są to sposoby na spędzanie czasu, których nie zna każdy z nas, jednak ich opis, rozmowa z przedstawicielami danego rodzaju spędzania czasu jest dużym walorem tej książki. Wartością dodatnią są również piękne zdjęcia. W tym tekście dokładnie widać jak nasza Polska jest różnorodna, piękna i jeszcze nie odkryta nawet przez jej mieszkańców.

Bardzo polecam tą książkę! Zawiera dużo ciekawych aktywności nastawionych zarówno na przygodę jak i na relaks. Każdą z aktywności można znaleźć w kilku lokalizacjach w Polsce, dzięki czemu nie zawsze trzeba jechać na drugi koniec kraju ;)

Cykl mini reportaży prezentujące 30 różnych sposobów spędzania wolnego czasu. Wszystkie składają się z luźnego, emocjonalnego wprowadzania autorki oraz przeredagowanego wywiadu ze znawcą danej dziedziny. Na koniec mamy kilka technicznych uwag i zdjęć.

O ile części w całości zależne od autorki są bez zarzutu to już eksperci różnie się spisali. Wielu ciekawie opowiadało o swoim hobby ale niektórzy już tylko o sobie.

Co do wyboru aktywności to jest dość przekrojowy ale li tylko z uwzględnieniem "natury" i okolic. Zresztą może to i lepiej.

Wybuch pandemii Covid-19 znacząco wpłynął na zwyczaje podróżnicze ludzi. Najpierw uziemił nas wszystkich w domach. Później część możliwości podróżowania wróciła, ale wybierający się w drogę byli znacznie ostrożniejsi w swoich planach, weryfikowali wybory i ostatecznie wielu z nas po raz pierwszy od lat zdecydowało się na spędzenie wakacji w Polsce. Swoje plany zmieniła też Marzena Filipczak, podróżniczka i dziennikarka, która postanowiła nie ryzykować wyjazdu za granicę, ale szukała wrażeń w kraju. Odbyła więc całkiem sporo mniejszych, lokalnych podróży, a ich pokłosiem jest widoczna na zdjęciu książka - Poczuj PL. Podróże po Polsce w poszukiwaniu wrażeń.

Książka podzielona jest na dwie części - Przygoda oraz Relaks. A zawiera w sumie 30 gotowych już pomysłów na wyjazdy - krótsze i dłuższe - w poszukiwaniu - jak wskazuje tytuł - wrażeń lub relaksu. Każdy z rozdziałów to jedna destynacja i jedna wyprawa. Otwiera ją opowieść autorki o tym, jak pojawił się pomysł na taką, a nie inną wyprawę. Dalej znajdziemy wypowiedzi różnych osób związanych z danymi lokacjami, które opowiadają nam o zaletach (i czasem wadach) takiej wyprawy, o tym, co możemy przeżyć i co warto wiedzieć. W rozdziałach znajdziemy też masę przydatnych wskazówek, które mają znaczenie już na etapie planowania - dzięki czemu znacznie łatwiej będzie nam się na taką wyprawę zdecydować i ją zorganizować, korzystając z doświadczeń autorki i innych osób, których wypowiedzi pojawiają się w rozdziałach.

Książka jest przy tym bardzo ładnie wydana - zróżnicowana typograficznie, okraszona ładnymi zdjęciami (choć szkoda, że w dużej mierze to zdjęcia zakupione do zilustrowania książki, a nie fotografie z wypraw robione przez autorkę; nawet gdyby były nie do końca ostre czy świetnie wykadrowane, pozwoliłyby jeszcze lepiej poczuć klimat przygody i doświadczeń). Urzekają mnie detale w postaci małych ikonek w górnym rogu każdej strony, które symbolizują motyw przewodni danego rozdziału i... ułatwiają wyszukiwanie dla tych, którzy nie zerkają do spisu treści. Jest też mapka z zaznaczonymi miejscami, o których przeczytacie w książce.

Poczuj PL to książka, która w pewnym stopniu pomaga odkryć Polskę na nowo, na nowo się nią zachwycić. Pokazuje, że krajowa turystyka ma naprawdę wiele do zaoferowania - i to bardzo różnym osobom, o różnych potrzebach i temperamentach. Autorka uzmysławia nam, że nie trzeba lecieć na drugą stronę globu, żeby przeżyć coś unikalnego i zapadającego w pamięć. Jeśli tak zachwycać się Polską może osoba, która widziała już kawałek świata, to czemu my nie moglibyśmy czuć tego samego. To książka dla marzycieli, podróżników, poszukiwaczy przygód, singli, przyjaciół i rodzin. Po trosze opowieść o podróżach, po trosze przewodnik. Inspirująca i niebanalna lektura.

Poczuj serduchem! Zobacz serduchem!

"Poczuj PL" ma w sobie wszystko to, co doskonały, kompletny, interesujący przewodnik mieć powinien - konkretną, porywającą treść, piękne ilustracje, garść informacji turystycznych, rady dla początkujących, mnóstwo adresów, odnośników i wskazówek. To wszytko pięknie wydane.

Ale przede wszystkim "Poczuj PL" ma tę drobinkę magii...

Marzena Filipczak, dziennikarka i podróżniczka, wpadła bowiem na doskonały pomysł i wielkie "uffff" - tenże pomysł zrealizowała. Chciała bowiem

"pokazać Polskę nie przez miejsca, ale przez doznania. Nie tylko pojechać i zobaczyć, ale dotknąć, przeżyć, zachwycić się, oderwać od codzienności. Poczuć dreszcz przygody, ekscytacji, poznania czegoś nowego, dla którego przecież podróżujemy i który sprawia, że cieszymy się światem".

Pani Marzeno - udało się Pani zachęcić do "poczucia Polski" największego "leniwca podróżniczego" w województwie łódzkim - mnie =D

Zachwycił mnie sposób, w jaki stworzono tę książkę. Pani Marzena oddaje głos specjalistom, albo inaczej - entuzjastom danej aktywności. To właśnie oni - ludzie pełni pasji, miłości i takiej zaraźliwej chęci do ruszenia dupska z kapany sprawiają, że chcemy tu i teraz wskoczyć na tę tratwę, narty, czy spakować plecak i ruszyć na nockę do lasu. Strzał w dyszkę - nikt nie nakręci nas bardziej, niż osoby, które oddały danej aktywności całe swoje serducho.

Autentycznie możemy poczuć dreszczyk emocji, ale przecież to tylko wabik - bo prawdziwa uciecha czeka na nas wtedy, gdy damy sobie szansę na przeżycie czegoś nowego. Oczywiście nie wszystko jest w zasięgu naszych możliwości - czy to finansowych, czy czasowych, ale nie ma takiej opcji, abyśmy nie znaleźli spośród trzydziestu oryginalnych form spędzenia wolnego czasu takiej, która byłaby idealna dla nas. Spacer wzdłuż Bałtyku, rowerem przez Polskę, noc z gwiazdami, bieg z psami - brzmi "zwyczajnie", "banalnie"? - zapraszam do lektury ;) przekonacie się, że zwykła wyprawa do lasu może okazać się największą przygodą życia. Jeśli wiemy gdzie patrzeć, co słuchać i jak czuć.

Doskonała propozycja dla ciepłych buł kanapowych - czyli ludzi takich jak ja, którzy "najlepiej w chałupie, na dupie". Otwiera oczy, trąca nas łokciem i szepcze do ucha - "ruszaj, zobacz jak piękna jest Polska!". Nie tylko Kraków, Wrocław, kamienice, kościoły, deptaki, pomniki.
Bo najważniejsze jest nie tyle samo patrzenie, ale emocje towarzyszce widokom. Takie podróżowanie to ja rozumiem <3

Poczuj serduchem! Zobacz serduchem!

Ale przede wszystkim "Poczuj PL" ma tę drobinkę...

„Poczuj PL” to niesamowicie wpasowująca się w moje klimaty literatura podróżnicza. Teraz gdy ją skończyłam, żal ściska mi serce, że już swój letni urlop wykorzystałam… bo zapewne w kilka miejsc opisanych w książce bym się chętnie wybrała.😄

Całość podzielona jest na rozdziały. Do każdego z nich autorka zaprosiła niesamowite osoby, które bardzo emocjonująco opisywały swoje doświadczenia związane z wybraną formą aktywności. Zawsze stawiałam na urlopy w Polsce, jest tyle pięknych miejsc, których często nie doceniamy, lektura „Poczuj PL” oczarowała mnie i porwała na dobrych kilka dni.

Wzruszyła mnie opowieść o serdecznej „wschodniej gościnności” Pani Anity Demianowicz @banita_travel i jej wycieczka dookoła polski rowerem.

Pan Marcin Kwaśniewski zainspirował mnie, żeby wybrać się do Jury Krakowsko-Częstochowskiej na Szlak Orlich Gniazd- do Zamku Pilcza w Smoleniu – może nie koniecznie żeby się wspinać, ale wędrować i podziwiać piękno niepowtarzalnej przyrody.

Ogromnie zaintrygowała mnie opowieść Pana Dawidziuka, instruktora lotów balonem. To jak on pięknie opisał ziemię widzianą z góry, sprawiło, że pokonałabym nawet swój lęk wysokości, żeby tylko móc się zachwycać tak jak On 😍

Gdyby nie podróż w Beskid Niski pewnie bym się sama nie wybrała zimą na biały spacer po szlaku, (na którym notabene zabłądziłam😂) , ale z przewodnikiem Sławomirem Stankiewiczem chętnie bym się wybrała na wspólną wędrówkę na rakietach po Górach Izerskich. Zima ma swój urok, nawet dla takiego zmarzlucha jak ja.😉

Dużo by jeszcze wymieniać tych historii, każda zasługuje na wyróżnienie, a jej bohaterowie to niezwykli i odważni ludzie.👏 Co jest jeszcze fajne, na końcu każdego rozdziału znajdziecie „Przepis na przygodę i relaks” czyli wszystkie niezbędne informacje, jakie będą Wam potrzebne, żeby się dobrze i bezpiecznie bawić.

Ostatnio z Marzeną Filipczak zwiedzałam Azję. Teraz przyszedł czas na rodzime strony i w dobie koronawirusa autorka zabiera nas w podróż po Polsce. Ale nie jest w tym zwiedzaniu osamotniona, bowiem w każdym prezentowanym zakątku spotyka ludzi, którzy są tam zakorzenieni. I aby lepiej przedstawić konkretne miejsca to właśnie ich, znawców tematu, prosi o opowiedzenie o miejscach bliskim ich sercu.

Książka podzielona jest na dwa główne rozdziały - w pierwszym autorka na Polskę patrzy z perspektywy aktywnego wypoczynku, w drugim skupia się na obcowaniu z naturą, poznawaniu tradycji i najzwyczajniejszym wypoczynku. Opatrzona mnóstwem zdjęć książka, pozwala lepiej zapoznać się z opisywanymi miejscami.

Nie znajdziemy tu zaludnionych miast, oklepanych zabytków, wielkomiejskich drapaczy chmur. Popływamy za to tratwą po jeziorze, prześpimy się w lesie, nauczymy się zbierać zioła, polatamy paralotnią, napijemy się wina z polskiego gospodarstwa, udamy się na wyprawę w poszukiwaniu bursztynów w morzu, odwiedzimy pola lawendy. 30 miejsc, pozwalających odetchnąć.

Ta książka to subiektywny przewodnik, który uruchamia wszystkie zmysły. Polecam się zainspirować, w końcu wakacje przed nami!

Mój bookstagram: my.books.shelf

A może lot balonem? Albo jazda na saniach ciągniętych przez psy zaprzęgowe? A może przygoda na Biebrzy, na tratwie? Spływ kajakami?
Wiem! Rowerem dookoła Polski! Albo biwak na dziko. Nie? To może polowanie na ptaki z aparatem w ręku, albo geoturystyka...

Nasz kraj obfituje w możliwości, z których nawet nie zdajemy sobie sprawy, ja sama przecierałam oczy ze zdumienia czytając ileż to Marzena Filipczak znalazła dla Nas możliwości, co więcej, porozmawiała o nich z ludźmi, którzy je organizują. Dotarła do ludzi z pasją, którzy z tej pasji uczynili również sposób na życie i biznes, przy okazji nie tracąc entuzjazmu, którym zarażają innych.

Autorka podaje Nam 30 gotowych pomysłów na wyjazdy, które mogą stać się przygodą, ale również zagwarantować relaks, jakiego potrzebujesz, taki z dala od codzienności.
Jedni oczekują ciągłych bodźców, lubią być w ruchu, zwiedzać, coś robić, a inni szukają spokoju. Przygodą nie musi być koniecznie lot paralotnią, to może być również czas z książką, ale zamiast w zabetonowanym mieście możesz to zrobić choćby w otoczeniu pachnących lawendę pól, albo siedząc na tarasie i w ciemną noc, z dala od świateł cywilizacji zapatrzeć się w gwiazdy słuchając audiobooka.

Ależ się rozmarzyłam!!!

To co? Jak myślicie, czy w Polsce znajdziecie takie miejsca, w których się zakochacie, i które będziecie polecać znajomym?
Ruszycie w pogoń za bursztynem? A może potrzebujecie odprężenia przy robótkach ręcznych i chcecie nauczyć się robić krywulki?
Tak, tak, dobrze czytacie. Krywulka, to tak w skrócie, taka kolia z koralików.

To genialny przewodnik po Polsce z mnóstwem cudnych zdjęć, a co najważniejsze, są tu podane wszystkie informacje, które pozwolą Nam zdecydować, czy tego właśnie chcemy. Powiem Wam, że nie jest łatwo wybrać, ale mając go w domu można zdać się na los i pojechać tam, gdzie otworzy się dla nas ta książka.

Marzena Filipczak ma dla Nas sporo podpowiedzi, a ja od siebie podpowiem dwa miejsca, które gorąco polecam.

Pierwsze z nich to Przytulia (@przytulia.eu),gdzie cudowna Pani Basia razem z mężem, w drewnianym domu na końcu wsi, wynajmuje pokoje. Widoki z tarasu są przecudne, okolica sprzyja spacerom, a gdy jest sezon, to grzyby praktycznie same wskakują do koszyka. Dla tych lubiących aktywność, to fajne miejsce wypadowe, skąd niedaleko jest do trasy na Babią Górę. A do tego pyszne, domowe jedzenie. To u Niej pokochałam owsianki.

Drugie, to Siedlisko Sobibór ( @siedliskosobibor ),gdzie możesz zamieszkać w drewnianym domu, albo takim starym z bali, albo w jednym z tych nowoczesnych. To tam, co rano wstawałam niczym skowronek, parzyłam kawę i biegłam z telefonem w pola, w pogoni za mgłą i pajęczynami przy wschodzie słońca. I tu kuchnia jest wspaniała, a przy sprzyjającej pogodzie posiłki jadać można na zewnątrz ciesząc oko fajnym widokiem na łąki.

Oba miejsca są świetne by zrobić z nich bazę wypadową, lub zaszyć się z dala od cywilizacji, bo mają na miejscu wszystko, co potrzebne.

Ponieważ sezon urlopowy już się zaczął, to Kochani, udanych wakacji Wam życzę :)

"Poczuj Pl" to nowa książka Marzeny Filipczak, podróżniczki i dziennikarki. Tym razem autorka zabiera nas w podróż po Polsce - proponuje, by spojrzeć na nią poprzez doznania, a zatem by dotknąć, przeżyć, zachwycić się i oderwać od codzienności. W książce znajdziemy pomysły na przygody, które dostarczą nam wrażeń oraz wyjazdy, które pomogą nam odnaleźć wewnętrzny spokój - m.in. spływ kajakowy Bugiem, tratwy na Biebrzy, trasy rowerowe, wspinanie w skałkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, loty balonem i paralotnią, biwakowanie, narty biegowe i żeglowanie po lodzie, obserwacja ptaków i gwiazd, geoturystyka, pobyt w klasztorach, pola lawendy, zbieranie ziół i leczenie lasem. Ogromną zaletą publikacji są zamieszczone w niej rozmowy z ludźmi, którzy tworzą i organizują dla nas te wszystkie wspaniałe aktywności i miejsca. O swojej działalności opowiadają z pasją, entuzjazmem i zaangażowaniem. Czym są parki ciemnego nieba? Gdzie warto wybrać się na lot balonem? Jak przygotować się do noclegu w lesie? Od czego rozpocząć przygodę ze wspinaczką skałkową? - i dużo, dużo więcej.

"Poczuj Pl" to pięknie wydana, pełna kolorowych zdjęć, inspirująca i praktyczna publikacja, która sprawi, że zapragniemy wyruszyć w Polskę i poczuć ją wszystkimi zmysłami. Czytałam z przyjemnością i mam już nawet kilka pomysłów na krótkie wakacyjne wycieczki (pola lawendowe, nadchodzę ;).

Nie wiem jak Wy ale ja powoli zaczynam myśleć o wakacjach. Planuję gdzie jechać, co zwiedzić, gdzie przenocować. Jedno jest pewne... to będzie Polska.
Nie ukrywam, że książka prezentowana na zdjęciu okazała się w tym moim planowaniu bardzo pomocna.

#poczujpl to 30 propozycji podróży po Polsce w poszukiwaniu wrażeń. Opowiadają o nich osoby, które znają się na rzeczy. Biwak w lesie, trzystukilomertowy spacer po plaży, luksusowy namiot na warmińskim odludziu a może lasoterapia? W każdym z tych miejsc i innych proponowanych, możemy przeżyć fantastyczną przygodę.
Książka podzielona została na dwie części: przygodę w której poznamy propozycje aktywnego spędzania czasu oraz relaks, czyli propozycje odpoczynku na łonie natury.
Ta pozycja, to nie tylko opisy ciekawych miejsc w Polsce. To również wiele cennych wskazówek, odnośników i stron internetowych dzięki którym możemy jeszcze bardziej zgłębić temat. Całość została okraszona cudownymi zdjęciami.
Muszę przyznać, że książka zrobiła na mnie duże wrażenie. O wielu miejscach i możliwościach spędzania wolnego czasu w ogóle nie miałam pojęcia.
Świetna sprawa! Polecam 💚💚💚

• Podróżnicze