Lecę dalej. Tanie podniebne podróże

literatura podróżnicza
Poradnia K
2012-04-02
2012-04-02
podróże tanie loty tanie linie lotnicze

Super książka, której ponad połowa stanowi opis 12 podróży autorki, zaś pozostała część to poradnik dotyczący taniego latania. Część dotycząca opisu podróży jest bardzo ciekawa, zawiera ogrom turystycznych ciekawostek, a także sporo genialnych zdjęć wykonanych przez autorkę. Jedyne co mi się nie podobało, to fakt że te opisy były za krótkie bo liczyły średnio po kilkanaście stron. Czuję ogromny niedosyt, bo chciałoby się o tym czytać i czytać, ale chyba to powinno zostać odebrane jako komplement, że historie były tak wciągające! Część będąca poradnikiem jest kompendium wiedzy, która może się przydać każdemu turyście chcącemu skorzystać z tanich linii lotniczych. Faktem jest, że część danych jest nieco przestarzała, lecz nie rozumiem oburzenia czytelników co do tego, gdyż książka była wydana 10 lat temu - wówczas wszystkie informacje były jak najbardziej aktualne! O cenach biletów jakie udało się wtedy upolować autorce, dziś można tylko pomarzyć, lecz wiedza o tym gdzie je najlepiej kupić, a także informacje o różnych aspektach związanych z lotem wciąż mogą być przydatne dla podróżujących. Jest to naprawdę wciągająca książka, żałuję tylko że nie liczy więcej stron!

Książka jest bardziej opisem wypraw autorki z przeciągu całego roku niż poradnikiem na temat latania. Same porady na końcu książki też już niestety średnio się mają do naszych realiów, a szczególnie do realiów osób, które ze względu na pracę o spontanicznym kupnie biletów mogą pomarzyć. Jednak generalnie była to książka ciekawa i przyjemna, pokazała mi kilka miejscu o których pewnie nawet nie pomyślałabym nigdy w kategorii "tam chcę lecieć".

2041

Fajnie, że tak tanio Pani Autorka książki sobie lata. A co z całą resztą? Co z noclegami, wyżywieniem...?
Ciekawa jestem, ile niepracujących osób w naszym kraju może sobie na takie latanie pozwolić. Nawet jeśli jest tanie. Zakładam bowiem (może niesłusznie),że pracujący człowiek nie może od tak kupić spontanicznie biletu i sobie gdzieś polecieć na czas jakiś.

Natknęłam się na tę autorkę czytając felieton w NG Traveler. I pierwsza część książki w zasadzie dokładnie taka jest - krótkie notki o miejscach, które autorka odwiedziła. Czasami może nawet za krótkie i zbyt lakoniczne. Za to uzupełnione masą kolorowych zdjęć, które zgrabnie uzupełniają tekst. Nie zawsze opowiadają jednak o "w tym mieście musisz zobaczyć", bo czasem to jest wręcz spontaniczna decyzja podróżniczki, czy iść w prawo czy w lewo. Ale na pewno pokazują, że czy zaplanowane czy niezaplanowane podróżowanie jest bardzo ciekawe. Jednak ta pierwsza część książki jakoś mi nie zostanie w pamięci, może dlatego, że tak dużo tam różnych miejsc i różnych sposobów zwiedzania (trochę zresztą niekonsekwentnych, bo z reguły każdy lubi zwiedzać w podobny sposób różne miejsca). Dla mnie ciekawsza była jednak druga cześć, która pokazuje bardzo zdroworozsądkowe podejście do tematu tanich linii lotniczych oraz uświadamia wiele generalnych zasad latania samolotami po świecie. Znalazłam tu kilka ciekawych informacji, których zupełnie nie byłam świadoma, mimo że klientem linii lotniczych byłam już kilkakrotnie. Warto tego wszystkiego się dowiedzieć.

Aktualnie, gdy chyba już każdy ma jakieś doświadczenie z tanimi lotami, myślę, że ta książka nie jest zbytnio odkrywcza. Jednakże należy pamiętać, że została napisana kilka lat temu, kiedy tanie linie były nowością, więc informacyjne podejście autorki uważam za słuszne. Cieszyło mnie, kiedy część podróżnicza zgadzała się z moimi doświadczeniami i spostrzerzeniami. Jest to wartościowa pozycja ze względu na zjawisko społeczne jakim jest podróżowanie tanimi liniami, i pewnie za kilkanaście lat, ludzie z zaciekawieniem będą czytać o tym jak się kiedyś podróżowało :)

"Tanie linie to nie klasa biznes na trasie z Europy do Singapuru, tylko taki podniebny PKS: pokazuję bilet, wsiadam, zajmuję miejsce, wysiadam. Nie żądam od konduktora darmowego wina czy własnego telewizorka. Dostaję dokładnie to, za co zapłaciłam. Moje jedyne wymaganie: dotrzeć na miejsce sprawnie i bezpiecznie"

No i jak tu nie zgodzić się z autorką :)

Bardzo dobrze przygotowana książka. Zawiera sporo wskazówek i porad dotyczących np. wyszukiwania tanich lotów. Ciekawe są również fragmenty opisujące dane miejsce - ja dowiedziałam się stąd naprawdę sporo interesujących faktów.
Wszystko opatrzone kolorowymi zdjęciami. POLECAM

Wszystko opatrzone kolorowymi zdjęciami. POLECAM

Ok. Przyznaję się. Przeczytałam tylko połowę tej książki, i to tę drugą połowę :)
Nie miałam weny na opowieści 'gdzie byłam, i jak tam fajnie', a o tym była pierwsza część. Za to rozdziały o efektywnym pakowaniu się, o sposobach na upchnięcie wszystkiego co potrzebne na wyprawę, łącznie z namiotem, w 9 kg plecaczek były fascynujące :) I, co najważniejsze, prawdziwe. Większość z 'patentów' przetestowałyśmy z córką przed jej wyprawą rowerową. Były jak znalazł :) nawet namiot udało się upchnąć w niewielką sakwę :)

Uwielbiam książki o podróżach, zwłaszcza tych dostępnych dla każdego. Autorka w sposób treściwy i humorystyczny opisuje swoje wyprawy. Daje również czytelnikom na tacy wskazówki, jak podróżować tanio we wszystkie strony świata. Polecam.

Ciekawe porady, ale trzeba je weryfikować do dzisiejszych czasów.
Szkoda, że połowa informacji zawartych w tej książce jest już nieaktualna. Linie popadały, stron www nie ma, a ceny niestety już nie tak atrakcyjne jak te opisane.

Ciekawe porady, ale trzeba je weryfikować do dzisiejszych czasów.

Fajna inspiracja podróżniczna

Fajna inspiracja podróżniczna