Okładka książki Dieta dla zdrowia psychicznego. Jak jeść, kiedy męczą cię: mgła mózgowa, natrętne myśli, depresja Uma Naidoo
Uma Naidoo Wydawnictwo: Feeria poradniki
poradniki
Feeria
2021-05-19
2021-05-19

Czytając tego typu pozycje zawsze się zastanawiam czy wnioskujemy ze skutków o przyczynie, czy odwrotnie. Tym niemniej na pewno poprawa diety nikomu nie zaszkodzi. Ale książka ma bardzo fajny układ i wyjątkowo łatwo się ją czyta.

Książka lekko i przejrzyście napisana z podsumowaniami rozdziałów. W mojej ocenie poszerza wiedzę z zakresu zdrowego podejścia do odżywiania + dodatkowo obfituje w mądre, ale i uproszczone do najważniejszych informacji opisy badań naukowych. Bardzo mnie wciągnęła.

To co dla wielu będzie pewnie minusem to fakt, że autorka propaguje podstawowe zasady zdrowego odżywiania o których już niejeden raz każdy słyszał (w tym w skrócie mówiąc włącza w to działanie dobroczynne dla mózgu) - omega 3, witaminy, selen, cynk, magnez, dieta o niskim IG, wege czy ketogeniczna...

Ja myślę, że to plus, że nic odkrywczego autorka nie znalazła (żadnych opisów "super food - musisz to mieć!"). Autorka poleca nasze rodzime, dostępne w sklepach produkty spożywcze, albo mądrą suplementację. Nie neguje też leczenia psychiatrycznego, ani terapii - wręcz przeciwnie.

Polecam gorąco!

Dobra inwestycja w nowy stan badań na temat tego, jak dieta wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Czytywałam już zabawniejsze publikacje na temat jelit i nie tylko, ta zaś jest wartkim popularnonaukowym dyskursem opartym na własnych doświadczeniach autorki. W przeciwieństwie do Servana-Schreibera Uma Naidoo wciąż żyje.

Autorka w swojej książce porusza szereg powszechnie występujących schorzeń / dolegliwości. Stany lękowe, ADHD, depresja, otępienie i mgła mózgowa, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, PTSD, bezsenność, zmęczenie, libido … Opłaca się zajrzeć do książki, aby poczytać o najnowszych odkryciach naukowych na temat wszelkich dolegliwości. Warto sprawdzić jaki wpływ na zmianę naszego zdrowia może mieć odpowiednia dieta, co należy zacząć jeść a z czego zrezygnować, aby poczuć się lepiej. Do tego typu książek, jak już nie raz Wam wspominałam, podchodzę z dystansem. Nie wierzę ślepo w to, co jest w nich wypisywanie, ale czytam je z uwagą i „testuję” na sobie niektóre porady. Zawsze zachowuję dystans, ale niejednokrotnie się już przekonałam, że często sprawdzają się w moim przypadku takie podpowiedzi. W tej książce mamy dodatkowo rozdział poświęcony przepisom kulinarnym. Dlaczego by nie przetestować któregoś? Jeśli istnieje choćby cień szansy, że przyczyni się to tylko na plus dla naszego organizmu, warto spróbować. Zachęcam Was do czytania tego typu literatury.

Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy, że to co jemy może, oddziaływać w tak wielkim stopniu na naszą psychikę.

O ile wcześniej zawsze stałam się zdrowo odżywiać to nie za sprawą profilaktyki zdrowia psychicznego, a jedynie czułam potrzebę ze względów wizualnych. Po przeczytaniu tej książki moje postrzeganie zupełnie się odmieniło.

🧠 Dowiedziałam się masę informacji, które produkty wybierać, aby zredukować lęk. Spróbowałam i rzeczywiście małymi krokami rzadziej łapią mnie "ataki paniki" które, niestety pojawiły się po pandemii. Niewychodzenie z domu oraz odseparowanie od ludzi nie wpłynęły na mnie w korzystny sposób.

Jak jeść, kiedy męczy cię:
🧠 Mgła mózgowa
🧠 Stan lękowy
🧠 Depresja
🧠 Bezsenność
🧠 ADHD
🧠 Zaburzenia afektywne
🧠 Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

🧠 W książce znajdziecie rzetelną wiedzę, udowodnioną badaniami naukowymi. Pozycja pełna wsparcia i zrozumienia z praktycznymi radami.
Takiej książki potrzebowałam.

Serdecznie polecam dla wszystkich, którzy zmagają się z problemami na tle psychicznym. To książka dla was.

🧠 Dowiedziałam się masę informacji, które...

Mam wrażenie, że dużo problemów natury psychicznej jest tutaj spłaszczane do nieodpowiedniej diety. Masz problemy ze snem? Jedz więcej ryb, bo zawierają kwasy tłuszczowe omega-3, to na pewno załatwi problem! Słaba książka, nic ciekawego z niej nie wyniosłam.

W czasach gdy tak trudno wybrać odpowiednie, zdrowe produkty jak znalazł. Książka lekka, z masą cennych informacji.

• Psychologia
  • Poradnik