Yolk

Okładka książki Yolk Mary H.K. Choi
Okładka książki Yolk
Mary H.K. Choi Wydawnictwo: Little, Brown Book Group literatura obyczajowa, romans
Little, Brown Book Group
2021-03-02
2021-03-02

“Nie mogę znieść bycia we własnej skórze, patrzenia własnymi oczami”.
[ Współpraca reklamowa z wydawnictwem ]

Jayne i June uważają, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Pewnie by tak było, gdyby nie fakt, że są siostrami i obie zdecydowały się na przeprowadzkę do Nowego Jorku. Jak wieziecie niewiele je łączy, a tego, co je dzieli, jest już o wiele większa lista, przede wszystkim są to osobowości. June jest tą straszą siostrą, która wszystko kontroluje, a jej praca pozwala jej na wygodne życie, w (jak uważa Jayne) nudnym mieszkaniu. Jayne natomiast ma wiele problemów, m.in irytujący współlokator, nieradzenie sobie z emocjami oraz kompleksy. Jej strona z pewnością wspomniałby, że musi w końcu skupić się na studiach i przestać wydawać pieniądze rodziców.
Gdy przykra prawda o chorobie June wychodzi na światło dzienne, jedyna osoba, która może jej pomóc, będzie jej siostra.
Czy tak ciężkie okoliczności zbliżą je do siebie? Czy życie Jayne może być jeszcze trudniejsze?

Ta książka była dla mnie przede wszystkim niesamowicie emocjonalną przeprawą przez problemy życia codziennego, które spotykają nas bądź naszych bliskich. Pewne sytuacje możemy obserwować wokół nas i to właśnie sprawiło, że poczułam bliskość z tą historią. Co prawda nie poczułam większej więzi z bohaterkami, ale nie odebrało mi to poczucia, że ta książka w bolesny sposób przedstawia życie dokładnie takim, jakim jest.
Pojawiły się również tematy, które spotkały mnie, w moim realnym życiu, a to sprawiło, że odnalazłam się w głębi tej historii. Z pewnością znajdą się osoby, do których „Żółtko” nie trafi tak mocno, jak do mnie, ale to jest kwestia bardzo indywidualna. Ja uwielbiam właśnie takie książki, pełne emocji, ciężkie, wlewające w nas smutek, które zostają w głowie na dłużej.

Niewiele wspomniałam o tym, czemu ta książka wydaje mi się ciężka. Nasze bohaterki zmagają się nie tylko z problemami dotyczącymi ich więzi. Obie zdają się cierpieć na własny sposób, w ciele jednej z nich rozwija się choroba nowotworowa, a druga zmaga się z zaburzeniami odżywiania, nie uznaje tego za spoiler, ponieważ przed sięgnięciem po tę książkę powinniście wiedzieć, że właśnie takie wątki tam się pojawiają.
Nowe problemy łączą się z tymi starymi, czyli rasizmem, który od dawna bytuje na ich codziennych ścieżkach.

Spodobało mi się to, jak autorka przedstawiła relacje sióstr. Ona nigdy nie była łatwa, więc opisanie jej także wymagało szczególnych umiejętności, które moim zdaniem autorka przedstawiła. Jej sposób pisania chwilami mnie spowalniał, bo jak można zauważyć już na samym początku książki, niesamowicie lubuje się w długich opisach, co nie każdemu przypadnie do gustu, ja na całe szczęście przebrnęłam, bo “Żółtko” od pierwszych stron trafiło do mojego serca.

“Nie mogę znieść bycia we własnej skórze, patrzenia własnymi oczami”.
[ Współpraca reklamowa z wydawnictwem ]

💛🍳

,,Żółtko" to historia dwóch zupełnie różnych od siebie sióstr, które nie są sobie zbyt bliskie. Sytuacja zmienia się, gdy okazuje się, że u June - starszej z nich - zdiagnozowano raka.

🩺🩹

Dawno nie miałam takiego chaosu w głowie przy pisaniu recenzji. Może więc dla ułatwienia sprawy wskażę Wam plusy i minusy tej historii.

Co mi się podobało?
💛 fragmenty o koreańskich korzeniach
💛 przemiana bohaterek
💛 ciekawie opisane zaburzenia odżywiania, bez upiększeń

Co odbierało mi przyjemność z lektury?
🍳 chaotyczny styl
🍳 wolne tempo akcji, mnogość opisów i dygresji
🍳 nagromadzenie wulgaryzmów
🍳 zbyt mało pogłębione wątki
🍳 brak dobrego wyjaśnienia podłoża konfliktu między siostrami

Myślę, że najlepszymi fragmentami tej książki są pierwsze i ostatnie rozdziały (choć w zakończeniu zabrakło mi informacji na temat jednej z bohaterek).

Początkowo byłam zaintrygowana tą historią, ale dość szybko okazało się, że czytanie idzie mi dość opornie. Niezbyt podobał mi się styl autorki, nie miałam poczucia, że fabuła dokądś zmierza, a niektóre dialogi były w mojej ocenie niezrozumiałe i nazbyt wulgarne jak na książkę 14+.

Niestety nie potrafiłam empatyzować z głównymi bohaterkami, były one dla mnie po prostu męczące. Choć lubię od czasu do czasu sięgnąć po książkę, która mnie dobije, ta wymęczyła mnie w jakiś nowy, niekomfortowy sposób.

Spodziewałam się pięknej, poruszającej lektury o odradzającej się siostrzanej więzi, ale niestety trochę się zawiodłam. Dostrzegam plusy tej historii, ale nie zdołały zatrzeć raczej negatywnego wrażenia.

🌇🗽

[TW: zaburzenia odżywiania]

[współpraca reklamowa z @wydawnictwoyoung]

💛🍳

🩺🩹

Co mi się podobało?
💛 fragmenty o...

nawet nie wiem co mogę powiedzieć. to książka, która nie każdemu się spodoba. jest trudna, bezpośrednia i w pewnych momentach dość nieprzyjemna. na pewno nie jest to pozycja na odstresowanie czy odpoczynek, chyba że właśnie czegoś takiego potrzebujecie.

opowiada o mocno zawiłych (lecz właściwie dość prawdziwych) relacjach między dwoma siostrami. o życiu jayne i jej próbach odnalezienia się w nim. napisana jest w sposób bardzo specyficzny, ale słowa dobrane są w sposób taki, że ta książka wręcz owija się wokół czytelnika, momentami trochę go podduszając. porusza tematy, o których mało się mówi, w sposób dość prosty, nie jest to jakoś bardzo skomplikowane, tylko opisane jak zwykły element życia (choć takim nigdy nie powinny być)

sama główna bohaterka jest postacią, której po prostu nie potrafię polubić, ale chyba taka właśnie miała być. jej sposób patrzenia na życie i „radzenia” sobie w nim mnie strasznie irytował i ciągle tylko myślałam jak bardzo inaczej bym postąpiła.

momentami czułam jakby czegoś mi tu brakowało, jakby informacje mi podawane były tylko szczątkowe i bardzo chciałam dowiedzieć się czegoś więcej. ogólnie wątki zostały dobrze pociągnięte, a postacie napisane interesująco i miały też jakieś swoje tło, dzięki czemu można zrozumieć, dlaczego zachowują się w dany sposób lub mają jakąś konkretną relację z jayne. brakowało mi tylko rozwinięcia wątku z patrickiem, bo jego postać bardxo mnie zainteresowała.

jeśli zadajesz sobie pytanie „czy warto?”, myślę że tak, ale trzeba ten typ książek lubić, żeby polubić też „żółtko”.

współpraca z wydawnictwem young 💛

[współpraca recenzencka z wydawnictwem young]

Na początku chciałabym podziękować wydawnictwu za możliwość współpracy. Chciałam też zaznaczyć, że to jest moja opinia, nie musicie się z nią zgadzać. W recenzji występują spoilery.

Na początku chce zaznaczyć, że dużym plusem książki jest to, że jest widoczna od pierwszych stron różnica między siostrami. Motyw odkrywania siebie i wchodzenia w dorosłość jest bardzo dobrze zrobiony. Na pierwszej stronie nie wiedziałam za bardzo o co chodzi, ale po mimo tego jakimś trafem w czułam się w akcję. To jak Jayne porównuje siebie do dziewczyny swojego byłego chłopaka, było mega dołujące, ale też zarazem pokazujące, że postać zmaga się z problemami.

Ale żeby nie było tak kolorowo przejdźmy do minusów. Moim zdaniem June-starsza siostra została potraktowana trochę po macoszemu, w książce jest tak naprawdę główny wątek też z nią, ale mam wrażenie, że i tak jest zepchnięta mocno na drugi plan. Chciałabym zobaczyć z 5/7rozdziałów z jej perspektywy, jak to wyglądało z jej strony. Za bardzo nie czułam vibe'u Korei, a myślałam że owy będzie, ponieważ główne bohaterki mają Koreańskie korzenie.

Cieszę się, że powstała książka z trudnymi tematami i problemami, która jest dla trochę młodszych czytelników, którzy mają okazję czytać książkę z morałem, może pomoże im z jakimiś problemem, lub nakłoni do refleksji. Pomimo minusów polecam tą książkę.

[współpraca recenzencka z wydawnictwem young]

„Żółtko” to historia, która rzeczywiście dotyka trudnych tematów i emocji. Opowieść o siostrach, Jayne i June Beak, jest pełna głębokich cytatów i realistycznych relacji, które mogą poruszyć czytelnika. Autorka odważnie przedstawia problemy, nie próbując ich upiększać, co może być odświeżającym podejściem w literaturze młodzieżowej.

Jednakże, mimo tych pozytywnych aspektów, styl narracji może być specyficzny i nie przypadnie do gustu wszystkim czytelnikom. Osobiście, niektóre momenty książki były dla mnie nużące, a wątek głównych bohaterek czasem był trudny do śledzenia.

Niemniej jednak, doceniam autorkę za wykreowanie realistycznych postaci, które nie są idealizowane, oraz za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów. Książka może być inspirującym czytelniczym doświadczeniem dla tych, którzy lubią historie z głębokimi relacjami i tematami poruszającymi

Jednakże, mimo tych pozytywnych...

[Współpraca reklamowa] Recenzja

Tytuł: Żółtko
Autor: Mary H.K. Choi
Wydawnictwo: Young
Wiek: 14+
Ocena: 3/5⭐️
Myśli mam chaotyczne, ale zacznę od początku, tak jak być powinno.
Naprawdę ciężko było mi przeczytać, ponieważ styl pisania autorki nie należy do łatwych. Musiałam robić długie przerwy w czytaniu, bo nie dawałam rady i męczyłam się książką.
Sama fabuła jest na serio dobra, historia piękna i ciekawa. Losy sióstr, które są naszymi bohaterkami są wzruszające. Jedna z nich - Jayne nie radzi sobie z emocjami i ciężko jej funkcjonować w każdym, zwykłym, ludzkim dniu. Bohaterki i ich historia zadecydowały o tym, że nie oceniam tej książki nisko, niestety ciężkość przyswajania ich losów i całej książki zdominowała moją ocenę.
Czy poleciłabym tą książkę? Tak. Z pewnością jest to pozycja do polecenia, ale zastrzegłabym- nie jest to dzieło łatwe do przyswojenia.

[Współpraca reklamowa] Recenzja

Tytuł: Żółtko
Autor: Mary H.K. Choi
Wydawnictwo: Young
Wiek: 14+
Ocena: 3/5⭐️
Myśli mam chaotyczne, ale zacznę od początku, tak jak być powinno.
Sama fabuła jest na...

Wow, Dawno książka mnie tak nie poruszyla. Serio, nawet musiałam o niej porozmawiac na mojej terapi :P Dlaczego? Bo jest coś takiego jak uwrazliwenie - to znaczy, ze niektore rzeczy poruszają cię głębiej niz innych ludzi - przez twoje doświadczenia życiowe. Historia dówhc sióstr mieszkajacych w Nowym Yorku bardzo do mnie trafiła. Sama mam siostry wiec nie ciężko mi było sobie wyobrazić jak taksa relacja może wyglądac. Co wiecej obie sisotry maja cechyz którymi się identyfikuje i ty bardziej ciezko mi było nie angazowac sie emocjonalnie w to co się z nimi dzieje. Czułam się jakbym była nimi obiema. Chciałam na nie krzyczeć i nimi potrzasnać. Chciałam się nimi zaopiekować i zapewnić im confort. Co więcej, fascynujące było poznanie punktu widzenia koreanko-amerykanki na to jak kultura Koreańska zostala rozpopularyzowana na całym swiecie a tym samym też nastąpiła seksualizacja koreańczyków i koreanek. Barzo pdobala mi sie zmiana w narracji i cały opis wtedy gdy pojawial się Patrick - jakby główna postac cała się"zmiękczała" i to bylo widoczne w tekście. Dla mnie wązne jest to, zeby powiedziec, ze według mnie 14+ to zdecydowanie za małe ograniczenie wiekowe dla tej ksiażki. Uważam, ze 16+ to minimum. A to właśnie przez tematy tam porszane. Of course sa trigger warning (pierwszy raz w zyciu poczułam, ze ten trigger warning jednak może sie przydawać bo ja byłam bardzo ztrigerowana) ale i tak tematy tam poruszane, sposoby radzenia sobie z nimi - to moze mieć negaywny wpływ na młode umysły.
Nie zaprzecze, ze książk jest tez troche dziwaczna - troche pisana w stylu nurtu świadomości choć łatwiejsza w odbiorze.
Dla mnie naprawde, jedna z lepszych ksiazek jakie czytałam!

Wszystko się zmienia, gdy June dowiaduje się, że choruje na raka.

June i Jayne, dwie siostry, wydają się być zupełnie różnymi osobami, gdy June zachoruje, Jayne będzie jedyną osobą, która może jej pomóc. Czy ta sytuacja zmusi je do odkrycia rodzinnych tajemnic i lepszego zrozumienia siebie nawzajem?

Nie zawiodłam się. Gdy tylko dowiedziałam się, że jest również autorką „Kontaktu alarmowego”, wiedziałam, że to nie będzie byle co. Z drugiej strony, książka nie spełniła moich wszystkich oczekiwań (których nawet nie umiem nazwać). Z początku ciężko byłoby mi się wciągnąć w fabułę, potem już poszło decydowanie lepiej, ale wciąż po przeczytaniu czuję lekki niedosyt.

Wątek miłosny, który został wpleciony? Jestem jego fanką, choć trochę czuję niedosyt. Dużo bardziej wciągnęłam się w skomplikowaną relację sióstr, których wątek został przedstawiony wyśmienicie i jestem w nim zakochana.

Trochę dziwne było przedstawione zakończenie tej książki. Nie, że niezrozumiałe, ale takie, które otwiera możliwość kontynuowania tej książki? Nie wiem, jak to ująć, ale zupełnie tego nie pojmuję.

Jedyną rzeczą z którą się nie mogę zgodzić, to ograniczenie wiekowe - 14+? Sorry, not sorry, ale przez poruszane tematy i niektóre sceny, uważam, że powinno być 16+.

‼️Książka porusza takie tematy jak: zaburzenia odżywiania, dysmorfofobia, choroba nowotworowa, bezpłodność, rasizm, przemoc fizyczna.

-@kirasbookk

Wszystko się zmienia, gdy June dowiaduje się, że choruje na raka.

Nie zawiodłam się. Gdy tylko dowiedziałam się, że jest również autorką...

Na wstępie muszę powiedzieć, że to nie była łatwa lektura. Sięgnęłam po nią, ponieważ zainteresowało mnie, jak autorka poradzi sobie z poruszeniem jednego z bliskich mi tematów (więcej o nim poniżej).

Mary H. K. Choi w swojej książce wzięła na warsztat kilka ciężkich motywów i muszę powiedzieć, że dobrze sobie z tym poradziła. Chciałabym przy tym zwrócić szczególną uwagę na opisanie przez nią zmagania się z zaburzeniami odżywiania jednej z głównych bohaterek, które jak autorka wspomina na początku, są inspirowane jej doświadczeniami z tą chorobą. Czytając „Żółtko” faktycznie się to czuje (to samo odczucie towarzyszy nam przy fragmentach dotyczących rasizmu – autorka pochodzi z Korei Południowej, a od 14 roku życia mieszka w USA),a przy tym Choi opracowała to zagadnienie w sposób nieszkodliwy dla czytelników.

Jednak zdecydowanie najważniejszym wątkiem tej powieści znajduje się relacja sióstr Baek. Nawet osoby, które nie posiadają rodzeństwa będą w stanie się wczuć w to, przez co przechodzą June i Jayne.

Muszę zwrócić także uwagę na styl napisania tej książki. Jest bardzo naturalny, a przy tym błyskotliwy. Czasem pojawi się jakieś przekleństwo, czasem bardzo trafne porównanie. Patrząc na to, że jest to powieść przeznaczona dla osób młodych to uważam, że ilość słów wulgarnych jest do przyjęcia i mimo wszystko są one potrzebne, ponieważ w odpowiednich momentach podkreślają emocje targające bohaterami.

No właśnie, „Żółtko” jest dla osób młodych. Pytanie – jak młodych? Jest ono określane jako książka 14+, z czym absolutnie się nie zgadzam. Niektóre pojawiające się wątki będą ciężkie do przyswojenia dla osób w każdym wieku, a co dopiero dla tak młodych. „Żółtko” momentami bywa ciężkie, brudne i przytłaczające. Wspomniane przeze mnie wcześniej pojawianie się wulgaryzmów także nie uważam by było wskazane dla tak młodych osób. W książce mamy także, co prawda nie szczegółowo opisany, ale jednak stosunek seksualny, co także nie wydaje mi się odpowiednie dla czternastolatków.

Ograniczenia wiekowe to nie wina samej książki, a do środka „Żółtka” nie mam większych zastrzeżeń. Czy mieliście styczność z którymś z poruszanych wątków, czy nie to uważam, że jest to lektura warta poświęcenia jej czasu. Dla mnie pewne z nich także były czymś nowym, a dzięki historii June i Jayne mogłam je przyswoić i w jakimś stopniu zrozumieć.

,,𝐙̇𝐨́𝐥𝐭𝐤𝐨" - 𝐌𝐚𝐫𝐲 𝐇.𝐊 𝐂𝐡𝐨𝐢
⭐⭐⭐,5/5

,,Twoja unni cię potrzebuje’’

𝐑𝐞𝐜𝐞𝐧𝐳𝐣𝐚:
Jest to historia która zdecydowanie poruszy nie jedno serce i umysły czytelników. Porusza ona trudne tematy. Nie jest jednak ona wystarczająca dobra, nie zachwyciła mnie. Sposób w jaki napisana jest ta książka jest bardzo specyficzny i nie należy do moich ulubionych stylów pisarskich. Po prostu bardzo się przy niej znudziłam. Bardzo łatwo było się pogubić w sytuacji głównych bohaterek – Jayne i June Beak.

Mimo tych minusów są też plusy i tym plusem jest m.in. pełno wartościowych cytatów. W książce mamy pokazane że człowiek może mieć wiele problemów ale nie koniecznie jest się tego świadomym (tak jak nasza bohaterka Jayne). Mamy pokazaną również piękną więź sióstr mimo tego że miały do siebie mieszane uczucia to zawszę się wspierały i nie pozwoliły olać drugiej osoby gdy ta potrzebowała pomocy. Zdecydowanie były to postacie z bardzo dobrym wykreowanym charakterem i nie można zarzucić Autorce że źle je wykreowała bo zrobiła to wspaniale! Nie są to wyidealizowane postacie jak w niektórych książkach więc myślę że większość osób będzie mogła się z nimi utożsamić.

Wątek miłosny był wpleciony w tą historie. Ale był strasznie dziwny, tak jakby autorka nie do końca nie wiedziała jak opisać ich relacje? No zdecydowanie ten wątek miłosny był nie rozwinięty a super się już zapowiadał. Czuje niedosyt!!

Bardzo nie zrozumiałe było dla mnie zakończenie tej książki. Można powiedzieć że ona się nie skończyła? Może będzie 2 tom przynajmniej mam taką nadzieje bo serio nie wiem o co chodzi z tym zakończeniem.

Podsumujmy to:
Pomysł na fabułę super ale wykonanie gorsze. W książce możemy znaleźć bardzo dużą ilość przekleństw więc uprzedzam was bo wiem że nie każdy lubi przekleństwa w książkach.

!! Książka porusza takie tematy jak: zaburzenia odżywiania, dysmorfofobia, choroba nowotworowa, bezpłodność, znęcanie się, rasizm, korzystanie z używek !!

,,𝐙̇𝐨́𝐥𝐭𝐤𝐨" - 𝐌𝐚𝐫𝐲 𝐇.𝐊 𝐂𝐡𝐨𝐢
⭐⭐⭐,5/5