Etyka. 50 idei, które powinieneś znać

Okładka książki Etyka. 50 idei, które powinieneś znać Ben Dupre
Okładka książki Etyka. 50 idei, które powinieneś znać
Ben Dupre Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN Seria: 50 idei, które powinieneś znać filozofia, etyka
filozofia, etyka
50 idei, które powinieneś znać
Wydawnictwo Naukowe PWN
2021-01-22
2021-01-22
Paweł Tomanek

Książka ta, to zestawienie 50 najważniejszych idei z zakresu etyki wraz z krótkim omówieniem. Znajdziemy tutaj takie zagadnienia jak tortury, prawo, tolerancja, wojna, altruizm, przyjaźń. Autor wprowadzi nas w tematykę szczęścia moralnego i umowy społecznej. Dowiemy się czym jest utylitaryzm, nihilizm, absolutyzm moralny, obiektywizm, subiektywizm i realizm moralny, relatywizm, konsekwencjonalizm, intuicjonizm czy emotywizm.

Plusem tej książki wpływającym na jej przystępny odbiór, jak i całej serii, tak przynajmniej było w filozofii, jest oś czasu, na której autor przedstawia najważniejsze wydarzenia związane z danym tematem. Umiejscowiony jest na niej konkretny filozof zajmujący się omawianym zagadnieniem i wskazane jego dzieło. Przyda się to z pewnością tym, którzy w będą chcieli wejść głębiej w temat na własną rękę.

Miłym zaskoczeniem była (symboliczna) wzmianka o racjonalnym egoizmie Ayn Rand. Może dzięki temu więcej osób zainteresuje się jej filozofią i twórczością

Niestety autor nie powstrzymuje się od wartościowania i wciskania swojego stanowiska, co w wielu miejscach jest niesmaczne. Wprawniejszy czytelnik z pewnością wywnioskuje z niektórych rozdziałów, jaki pogląd w sprawie ma autor. Nie o to jednak w tej książce powinno chodzić.

Książka stanowi bardzo przystępne wprowadzenie dla kogoś, kto dopiero zapoznaje się z problematyką etyki i zagadnieniami z nią związanymi. Osoba, która czytała podobne pozycje raczej nie znajdzie tutaj nic nowego.

Na minus liczne, zbyt liczne jak na PWN literówki - Marks piszący w 1948 roku? Stąd tak niska ocena.

• Inne
  • Do zakupienia