120 twarzy Marty Frej

albumy
Wydawnictwo RM
2021-04-14
2021-04-14

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1 / styczeń 2018 Halina Bortnowska, Sylwia Chutnik, Marta Frej, Tymek Jezierski, Tomasz Kamiński, Ignacy Karpowicz, Marcin Król, Łukasz Lamża, Piotr Matywiecki, Rafał Milach, Weronika Murek, Redakcja magazynu Pismo, David Remnick, Bartek Sabela, Beata Sosnowska, Filip Springer, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Agnieszka Wolny-Hamkało, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Uwielbiam Martę Frej. Tyle w temacie ;)

Uwielbiam Martę Frej. Tyle w temacie ;)

Świetny album. Obrazki pani Frej, to coś więcej niż obrazki, nie tylko cieszą oko, bo i są świetne wykonane, ale to też ważny głos w dyskusji społecznej. Dają one do myślenia, zmusząją do refleksji. Uważam, że takie prace są bardzo potrzebne. Niektóre z obrazków, wyrażają to, co mam poczucie wiele osób czuje, ale o tym nie mówi, bo np. nie wypada, bo się wstydzi itd. itp.Trafia ona w samo sedno sprawy. Bardzo w punkt. Jest w jej pracach coś bardzo wyzwalającego.

Ludzie są specyficznymi istotami. W zasadzie można nas przypisać do określonego rodzaju charakteru, lub wskazać konkretny rodzaj dominujący. Poznajmy pewną kobietę, i jej 120 twarzy...
To było naprawdę ciekawe. Katarzyna Kasia pisząc wstęp do publikacji wskazuje swoją ulubioną ilustrację, omawia stan pojmowania "dziewczęcości" i zestawia się ją w patriarchalnej rzeczywistości. Wśród ilustracji nie ma jednolitości tematycznej. Każda z nich posiada krótki komentarz, postać główną. W zasadzie każdy z nich można uznać jako specyficzny rodzaj komiksu, jedynie nie mamy dymka, gdzie znajduje się wypowiedź. A dlaczego można go tak pojmować, bo w pewnym sensie jest to spójna opowieść o naszej rzeczywistość. Z jednej strony nawiązuje do feminizmu, ale pokazuje absurdy naszej codzienności. Wskazuje schematy, którymi kierują się ludzie podczas całego swojego życia, obala stereotypy. A także mówi o naszej ludzkiej, ukrytej samotności. Każda z ilustracji ma swój niepowtarzalny charakter. Jedne są spokojne, za parę stron zobaczymy te, które są bardziej agresywne i wulgarne. Spoglądając na każdy z obrazków ma się wrażenie wypukłości, jakby te dane postaci właśnie na Ciebie czytelniku spoglądały. Niektóre mają oceniający wzrok, w innych oczach widać po prostu współczucie. Niektóre ilustracje pobudziły do życia moje poczucie humoru.
Interesujące doświadczenie, które każdy musi przeżyć. Polecam. Publikacja jest naprawdę inspirująca.

Uważam Martę Frej za ważniejszą postać współczesnej kultury. Bezkompromisowa, w słowie i w obrazku. Konsekwentna, z poczuciem humoru. To świetny pomysł, żeby świat jej wyobraźni i inteligencji wkomponować w zgrabny album.

Absolutnie jestem zachwycona, Martę Frej znam głównie z Wysokich Obcasów, w których to często coś ilustruje, ale także z "internetów", po prostu. Uważam (i zawsze uważałam) ją za artystkę totalną, genialnie łączy wizję z przekazem, korzysta raczej ze zdjęć, grafik i kolaży oscylujących wokół fotografii lub grafik na nie stylizowanych. Przekaz, który serwuje jest mocno feministyczny, bardzo aktualny i bardzo inteligentny. Hasła, które towarzyszą tym "plakatom codzienności" są bardzo życiowe, codzienne, takie prawdziwe! Nawet nie zdawałam sobie z tego sprawy, zanim nie zapoznałam się z albumem. Jeśli chcecie uszczęśliwić jakąś feministkę albo wskazać nastolatce "odpowiedni" tok myślenia, gorąco polecam.
Moją wyjątkową uwagę zwróciła praca "Niektóre książki", na której to widnieje napis "niektóre książki idą za mną całe życie", myślę, że "za mną" można rozumieć także jako "ze mną", to takie prawdziwe i głębokie, że jak się kocha literaturę tak bardzo, można uronić nawet łzę (chociażby wewnętrznego skrytego wzruszenia),bo tak, mam takie książki! One są już częścią mnie, sprawiają, że jestem lepszym, mądrzejszym i bardziej świadomym człowiekiem. Przepiękne. Jak artyzm Marty Frej.

Wyzwanie czytelnicze LC czerwiec 2021: Przeczytam książkę z ilustracjami lub zdjęciami (25).

"120 twarzy Mart Frej" to absolutnie wyjątkowy album z ilustracjami Marty Frej <3
Marta Frej to malarka, ilustratorka i animatorka kulturalna, mama i feministka. Swoimi pracami wsadza kij w mrowisko ukazując swoje życie, aktualne problemy społeczne. Stała się głosem wielu kobiet, zmusza do myślenia i refleksji.
Polecam, można się zakochać <3

Polecam, można się zakochać <3