Beautiful World, Where Are You

2021-09-07
Inne

Momentami wybitna.
Momentami przynudnawa.

Zgodzę się, że brak wyraźnie zaznaczonych dialogów wprowadza lekki chaos. Wiem, że to celowy zabieg, który pewnie miał nadać powagi tej historii, mnie jednak nieco... wkurzał.
Sądzę również, że jest zbyt filozoficznie niekiedy. Czy młodzi ludzie na prawdę takie maile mogą sobie w ogóle pisać?

Osobiście jednak będę się nazywać fanką Sally Rooney.
Ta jej nieidealna powieść i jej nieidealni bohaterowie idealnie wpisują się we współczesny świat. Mój świat.
Bywa słodko, bywa gorzko. Bywa źle i bywa euforycznie. Bywa niezrozumiale. Patologicznie. Szczęśliwie...
Cała gama emocji i odczuć.

Nie wiem czy trzeba dojrzałości do takich książek czy jednak pierwiastka masochizmu. Może obu.
"Normalni ludzie" to to może nie było, ale "Gdzie jesteś piękny świecie" mimo wad- daje radę.

I rzadko notuję cytaty z książek, a tym razem... utknęły mi głęboko.
"I nienawidzimy ludzi za popełniane błędy o wiele bardziej, niż kochamy ich za wyświadczane nam dobro, najłatwiej zatem w życiu nie robić nic, nie mówić nic i nie kochać nikogo."
"Więc było łatwiej i bezpieczniej zostać w złej sytuacji, zamiast wziąć odpowiedzialność za wydostanie się z niej."

Momentami wybitna.
Momentami przynudnawa.

Osobiście jednak będę się nazywać...

"Nie pykło" mi z tą książką, a ponieważ szkoda mi czasu, to po 80 stronach mówię "thant you , next".

Niestety, kolejna książka autorki dla mnie jest powieścią przeciętną, która, jak poprzednie, prześlizguje się po tematach i relacjach powtarzając to, co znamy z innych powieści. Rozmowy bohaterek pełne filozoficznych dysput nie kończą się na samych ... frazesach. W życie tego już nie wcielają.

Prosta codzienna filozofia zderza się z nietypowymi postaciami i wybiórczym podejściem do ludzi i różnych kwestii. Zachwyty zapisane na okładce - nie znalazłam ich w środku.

Ogólnie nie polecam, gdy ma się wybór.

Prosta codzienna filozofia zderza się z nietypowymi postaciami i wybiórczym...

Dialogi skonstruowane są nieczytelnie. Nie widać gdzie się kończą a zaczynają przemyślenia bohatera. Męcząca historia bez puenty. Chore relacje między bohaterami, które koniec końców magicznie rozwiązują się w ostatnim rozdziale. Nie polecam

Książka o niczym. Przegadana. Gdyby nie to, że słuchałam audiobooka sprzątając itd., to na pewno nie dałabym rady jej dokończyć. Niedojrzali, irytujący i przede wszystkim toksyczni bohaterowie. NIE POLECAM.
Btw, jak to możliwe, że ta sama autorka napisała "Normalnych ludzi"? Nie wiem.

Btw, jak to możliwe, że ta sama autorka napisała "Normalnych ludzi"? Nie wiem.

Żadna książka w całym moim życiu nie urzekła mnie tak bardzo - bohaterowie w których odnajduje zarówno siebie jak i piękny świat, mistrzowskie dialogi i niesamowita wrażliwość. Tej książki nie czyta się tylko oczami wyobraźni, ale oczami duszy.
Czuję jakby proza Rooney coś we mnie zmieniała, łamała skorupę i przypominała świat, który widziałam kiedyś. Uwrażliwia na piękno drobnych gestów, normalności. Czyste piękno.

Jest to książka (jak dla mnie) o niczym. Bardzo filozoficzna, niezbyt ciekawa. Dialogi są suche, a filozoficzne maile przeplatane przez rozdziały męczą. Relacje między bohaterami również są naprawdę dziwne.
Domyślam się, że ma ona głębszy sens, ale ja do niego nie dotarłam, bo w połowie zrezygnowałam.

Strasznie nudna. Zaczęłam ją czytać, bo znałam Normalnych ludzi. Gdyby nie to, odłożyłabym po kilkunastu stronach. Tu liczyłam, że COŚ zaskoczy. Więc czytałam dalej. W pewnym momencie straciłam nadzieję, na to COŚ, ale brnęłam dalej, bo może jednak. I nie. Nie polecam, a jak ktoś zaczął i się zastanawia czy odłożyć to radzę czas poświęcić na coś innego.

Mam mieszane uczucia; z jednej strony interesujący sposób spojrzenia na współczesne relacje, z drugiej strony miejscami po prostu nudna.

Bardzo dobrze się to czyta. Myślę, że sięgnę po kolejną książkę tej autorki.

Bardzo dobrze się to czyta. Myślę, że sięgnę po kolejną książkę tej autorki.

• Literatura piękna