Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy

Okładka książki Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy praca zbiorowa
Okładka książki Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy
praca zbiorowa Wydawnictwo: Kropka interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
64 str. 1 godz. 4 min.
Kategoria:
interaktywne, obrazkowe, edukacyjne
Tytuł oryginału:
In Great Numbers
Wydawnictwo:
Kropka
Data wydania:
2021-01-27
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-27
Liczba stron:
64
Czas czytania
1 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366671379
Tłumacz:
Adam Pluszka
Tagi:
edukacja matematyka cyfry nauka dla dzieci
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
10 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1368
133

Na półkach: , , , ,

Ładnie wydana, ładnie zilustrowana, ale coś mi w niej nie zagrało. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy też samego oryginału, ale niektóre kwestie były wytłumaczone bardzo mało przejrzyście nawet dla mnie (a mam za sobą trzy lata studiów matematycznych),więc nie wiem czy w jakikolwiek sposób przemówią do dzieci. Inne, z kolei, potraktowane były bardzo skrótowo. Nie wiem, czy zrobi robotę zachęcania do matmy.

Ładnie wydana, ładnie zilustrowana, ale coś mi w niej nie zagrało. Nie wiem, czy to kwestia tłumaczenia, czy też samego oryginału, ale niektóre kwestie były wytłumaczone bardzo mało przejrzyście nawet dla mnie (a mam za sobą trzy lata studiów matematycznych),więc nie wiem czy w jakikolwiek sposób przemówią do dzieci. Inne, z kolei, potraktowane były bardzo skrótowo. Nie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
272
271

Na półkach:

Liczby zazwyczaj kojarzą się tylko z matematyką, tymczasem nic bardziej mylnego. Książka pokazuje, że liczby dotyczą wielu dziedzin życia i towarzyszą ludziom od dawien dawna. Dziś nie możemy sobie bez nich wyobrazić życia. Czasem długo trwało zanim jakieś zagadnienie zostało powszechnie przyjęte, zaakceptowane przez daną społeczność, region, kraj. Ludzie bacznie obserwowali świat wokół siebie, wykorzystywali części ciała, by tylko coś policzyć. Na przykład sposób pomiaru długości, objętości, masy w różnych zakątkach Ziemi wyglądał wszędzie inaczej. Do dzisiaj są zresztą różnice: inna skala w mierzeniu temperatury choćby w Polsce i w USA. Żeby poznać świat liczb trzeba cofnąć się nawet o tysiące lat. I do takiej podróży zachęca nas ta książka. Odwiedzamy Sumerów korzystających z systemu opartego na liczbie 60, Starożytne Chiny, gdzie liczono za pomocą patyków, Starożytny Rzym, gdzie wykorzystywano do liczenia dłonie. Skąd się wzięły liczby arabskie, kto był ojcem geometrii, czyja kąpiel zrewolucjonizowała świat nauki, jakie jednostki miary używali Egipcjanie, a jakie Rzymianie i Niemcy? – to tutaj znajdziecie odpowiedzi na te wszystkie pytania. Wiele z zagadnień matematycznych ma ciekawy kontekst społeczny, kulturowy czy nawet historyczny. Na przykład Francuzi chcieli wprowadzić nowe jednostki miar po rewolucji w 1789 roku. Chcieli stworzyć coś zupełnie nowego, co nie związane było ze starym porządkiem. Dwaj francuscy naukowcy postanowili zmierzyć wielkość Ziemi, pierwszy kilogram pojawił się w 1793 oku, Chińczycy jako pierwsi drukowali pieniądze papierowe, istnieje prosta zasada przeliczania stopni Fahrenheita na Celsjusza, w końcu kalendarz, którego używamy dziś, liczy sobie już blisko 5000 lat (!!!),Chiny mają aż 5 stref czasowych – a korzystają tylko z jednej w całym kraju, w tzw. mgnieniu oka może wydarzyć się wiele rzeczy. To tylko kilka zagadnień, by pokazać, jakie pojęcia zostały tu poruszone. Czy te pojęcia nie robią na Was wrażenia? każde z nich zostało wytłumaczone w prosty i przystępny sposób, bez zbędnych dłużyzn. Na końcu książki znajduje się słowniczek z trudniejszymi pojęciami. Matematyczna książka o liczbach przyciąga wzrok feerią barw i ciekawymi ilustracjami.

Liczby zazwyczaj kojarzą się tylko z matematyką, tymczasem nic bardziej mylnego. Książka pokazuje, że liczby dotyczą wielu dziedzin życia i towarzyszą ludziom od dawien dawna. Dziś nie możemy sobie bez nich wyobrazić życia. Czasem długo trwało zanim jakieś zagadnienie zostało powszechnie przyjęte, zaakceptowane przez daną społeczność, region, kraj. Ludzie bacznie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
271
271

Na półkach:

Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebus oraz Raphael Honigstein postanowili pokazać młodym czytelnikom, że liczby są… wszędzie! Od tysiącleci ludzkość próbowała za ich pomocą opisać otaczającą rzeczywistość. Daty, godziny, temperatura i inne zjawiska fizyczne byłyby niemożliwe to zdefiniowania bez liczb. Mało tego, „Potęga liczb” pokaże nam, że bez tych prostych znaków nie moglibyśmy korzystać z komputerów, podróżować na Księżyc czy choćby zrobić zakupów! W tej książce znajdziecie najciekawsze, najbardziej zadziwiające i najmniej oczywiste fakty o liczbach, ich historii i… potędze.

„Potęga liczb” to mnóstwo ciekawostek, dotykających każdej dziedziny naszego życia. To właśnie z tej książki dowiecie się, że nie tylko ludzie mają coś, co nazywamy zmysłem liczbowym. Czy wiedzieliście, że pewne pająki doskonale wiedzą, ile much złapało się w ich sieć? Gdy usuniemy kilka ofiar z ich pułapki, pająki będą zdezorientowane i będą szukać swych zdobyczy (w końcu muszą gdzieś tam być!). Nie są to jednak jedyne zwierzęta, które instynktownie wiedzą, że czegoś jest więcej lub mniej…

A kiedy ludzie zaczęli używać liczb? Kiedy powstały pierwsze wagi? Kto zbudował pierwsze liczydło? I jak powstały cyfry, które znamy z dzisiejszych lekcji matematyki? Na to pytanie także odpowie Wam właśnie „Potęga liczb”! To jednak wcale nie koniec. Z książki dowiecie się także od jakiego owocu wywodzi się słowo „karat”, jak mierzono odległość w krokach i co ma wspólnego rewolucja francuska z wprowadzeniem systemu metrycznego.

Skoro jesteśmy przy metrach, czy wiecie kto i dlaczego zdecydował, że metr to będzie dokładnie 100 centymetrów? I dlaczego 1 cm to właśnie tyle, a nie więcej ani mniej? Otóż uczeni z Francuskiej Akademii Nauk stwierdzili, że metr powinien mieć związek z wielkością ziemi. Wymyślili, że zmierzą odległość od bieguna północnego do południowego wzdłuż południka, biegnącego przez Paryż, podzielą tę odległość przez 10 000 000 i to właśnie będzie metr. Proste prawda?

Równie zaskakującym faktem, dotyczącym liczb było to, że dawniej woda zamarzała w temperaturze 100°C, a wrzała przy 0°C. Dopiero później ktoś doszedł do wniosku, że warto byłoby tę skalę odwrócić, i teraz tak, jak jest… Takich zaskakujących zmian w przeróżnych systemach liczbowych było bardzo dużo, a najwięcej z nich dotyczyło kalendarza. Gdzie rok trwał 360 dni? Dlaczego co kilka stuleci pomijany jest rok przestępny? Zajrzyjcie do „Potęgi liczb” – tam znajdziecie wszystkie odpowiedzi!

„Potęga liczb” to książka absolutnie niesamowita. Fakty, które zebrali w niej autorzy są niewiarygodnie wręcz ciekawe! I choć każdy z nas wie, jak korzystać z kalendarza czy zegarka, to ewolucja systemu zapisu dat i czasu jest tak fascynująca, że nie sposób oderwać się od lektury. Mało tego, zestawienie liczbowych ciekawostek jest tak świetnie przemyślane, że choć wszystkie strony ściśle wiąże się z cyframi, to każda z nich jest inna. Czas, miary, wagi, pieniądze, kody, szyfry – o tym wszystkim przeczytacie właśnie tu! I gwarantuję, że każda rozkładówka zaskoczy Was czymś ciekawym. Wiedzieliście na przykład, że podróżujący pociągiem w XIX w. nawet w czasie krótkich dystansów musieli kilka razy przestawiać zegarek?

Co ważne, by umilić młodym czytelnikom lekturę, każda ze stron została ubrana w proste, choć bardzo przyjemne dla oka ilustracje. Ułatwią one zrozumienie niektórych zagadnień, przede wszystkim jednak sprawiają, że „Potęga liczb” to nie tylko książka ciekawa, ale także zabawna i atrakcyjna. Jestem przekonana, że przygoda w świecie, zdefiniowanym za pomocą dziesięciu znaków będzie fascynująca i zaskakująca. My polecamy tę książkę każdemu czytelnikowi od 6. roku życia.

Isabel Thomas, Robert Klanten, Maria-Elisabeth Niebus oraz Raphael Honigstein postanowili pokazać młodym czytelnikom, że liczby są… wszędzie! Od tysiącleci ludzkość próbowała za ich pomocą opisać otaczającą rzeczywistość. Daty, godziny, temperatura i inne zjawiska fizyczne byłyby niemożliwe to zdefiniowania bez liczb. Mało tego, „Potęga liczb” pokaże nam, że bez tych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
276

Na półkach:

Arcyciekawa książka dla dzieci w wieku 9+. „Potęga liczb” przenosi nas w świat odległych cywilizacji; Sumerowie, Babilończycy, Chińczycy – wszyscy oni opracowali swój niepowtarzalny sposób liczenia i używania cyfr. Jednakowo, tłumaczy skąd wzięły się miary, czas…

Księga liczbowych tajemnic, (bo tak można śmiało nazwać tę pozycję),to nic innego jak skarbnica wiedzy o matematyce i świecie uporządkowanym przez nią.

Znajdziecie tu bardzo wiele przydatnych informacji z zakresu czasu, miar, pieniądza, wartości i symboli, którymi posługujemy się na co dzień, a o których wiemy dość niewiele.

Polecamy zdecydowanie, dla wszystkich odkrywców, tych co matematykę lubią, lub tych, którzy chcieliby ją zrozumieć.
polecam serdecznie opinię młodego czytelnika:
https://www.wopisie.pl/1_3_76_potega-liczb.html

Arcyciekawa książka dla dzieci w wieku 9+. „Potęga liczb” przenosi nas w świat odległych cywilizacji; Sumerowie, Babilończycy, Chińczycy – wszyscy oni opracowali swój niepowtarzalny sposób liczenia i używania cyfr. Jednakowo, tłumaczy skąd wzięły się miary, czas…

Księga liczbowych tajemnic, (bo tak można śmiało nazwać tę pozycję),to nic innego jak skarbnica wiedzy o...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    33
  • Przeczytane
    14
  • Dla dzieci
    3
  • Posiadam
    2
  • Popularnonaukowe
    1
  • 2021
    1
  • Mr. T
    1
  • Dla starszaka
    1
  • DK / Sz / PM / Sec
    1
  • Dla Krzysztofa
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Potęga liczb. Jak liczby kształtują świat w którym żyjemy


Podobne książki

Przeczytaj także