Krwawy południk

Okładka książki Krwawy południk
Cormac McCarthy Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
444 str. 7 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
Blood Meridian, or the Evening Redness in the West
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2010-06-30
Data 1. wyd. pol.:
2010-06-30
Data 1. wydania:
2007-01-01
Liczba stron:
444
Czas czytania
7 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308044766
Tłumacz:
Robert Sudół
Tagi:
powieść Ameryka western dziki zachód literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
1708 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
411
161

Na półkach: ,

Jakiś czas temu w ręce wpadła mi książka McCarthy'ego "Droga". Opowieść niebanalna i prosta jednakże w tej prostocie czaiła się głębia ludzkiej psychiki. Za tą niewydumaną łatwość w przekazie, autora pokochałem i postanowiłem przeczytać jego najnowszą książkę wydaną w Polsce "Krwawy Południk".

Powieść ta traktuje o losach chłopca uciekającego z domu, który dostaje się przypadkiem "pod skrzydła" sędziego, psychopatycznego mordercy i grupy jego towarzyszy. Postać sędziego i jego bandy wzorowana jest na autentycznym gangu Johna Glantona, który w XIX wieku grasował na granicy nowo powstałych Stanów Zjednoczonych Ameryki i Meksyku.

Jak to u McCarthy'ego narracja prowadzona jest dość chaotycznie i oszczędnie, przez co zdarzało mi się czasami gubić na krótko wątek. Jak zwykle też brak jest tutaj interpunkcyjnego oznaczenia dialogów. Czasami nie jest jasne co dany bohater wypowiada na głos a co zostaje tylko w jego głowie pod postacią myśli. W samych dialogach zresztą szczególnie irytował mnie fakt, że część z nich jest w całości w języku Hiszpańskim i nie zawsze udawało mi się wyłapać sens danej rozmowy z kontekstu.

Cała historia, jak słusznie głosi okładka, nosi ślady "Piekła Dantego", "Iliady" i "Moby Dicka". Można traktować ją jako paraboliczną opowieść o źle czającym się w człowieku i drodze jaką ten przebywa by się w nim zanurzyć. Żadna z trzech wyżej wymienionych książek nigdy nie przypadła mi specjalnie do gustu więc czy ich połączenie jest w stanie to zrobić?

Książka jest wychwalana szczególnie w Ameryce. Nazywana nawet arcydziełem. Być może dla nich, jako że jest to istotna część ich historii może tak być, jednak dla mnie całość była mocno wydumana i szczerze mówiąc nie wiem gdzie doszukiwać się tych zachwytów. Owszem, ścieżka zła jest przedstawiona wyjątkowo realistycznie i skrajnie wręcz krwawo i brutalnie, historia o kowbojach, o ile wiem nigdy nie była jeszcze przedstawiana w tym świetle i całość jest oryginalna. Czy takie cechy świadczą już o wybitności dzieła? Nie sądzę.

Czytając książkę nie potrafiłem przestać odliczać kartek pozostałych do końca. Często narracja wpada w mocno filozoficzny ton czasami rozwodząc się nad znaczeniem kamyka na pustyni lub błyskawicy na niebie. Nagromadzenie metafor czasami jest tak duże, że zmienia się w lirykę i potrafi tak trzymać dobre kilka stron. Mimo tego są też momenty w których stronice same uciekają spod palców jednak są to chwile sporadyczne a szkoda.

Po lekturze "Drogi" oczekiwałem książki zapierającej dech w piersiach, napisanej prosto wręcz oszczędnie i dającej mocno do myślenia na temat ludzkiej natury. "Krwawy Południk" jest napisany zbyt górnolotnie, brak mu tej lekkości "Drogi", sama forma jest podobna, jednak treść nuży mimo iż często szokuje poszczególnymi scenami. Książka daje do myślenia lecz całość jest napisana jakby chaotycznie przez co czasami trudno się skupić nad tym nad czym warto by podumać.

Cała moja opinia jest w sumie jak ta powieść - nieco chaotyczna. Sam nie wiem jak ją ocenić. Wymyka się ona moim zdolnościom literackim. Polecić ją mogę osobom z zacięciem filozoficznym lub polonistom, całą resztę ostrzegam: to nie jest powieść sensacyjna ani western a podróż do głębi cienia w człowieku, powieść niekoniecznie łatwa i na pewno trudna w czytaniu. Dla mnie zwykłego ekonomisty "Krwawy Południk" to źle wydane 34,90zł.

Jakiś czas temu w ręce wpadła mi książka McCarthy'ego "Droga". Opowieść niebanalna i prosta jednakże w tej prostocie czaiła się głębia ludzkiej psychiki. Za tą niewydumaną łatwość w przekazie, autora pokochałem i postanowiłem przeczytać jego najnowszą książkę wydaną w Polsce "Krwawy Południk".

Powieść ta traktuje o losach chłopca uciekającego z domu, który dostaje się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 996
  • Przeczytane
    2 102
  • Posiadam
    591
  • Ulubione
    106
  • Teraz czytam
    91
  • Chcę w prezencie
    35
  • Literatura amerykańska
    21
  • 2023
    19
  • Literatura piękna
    17
  • 2013
    14

Cytaty

Więcej
Cormac McCarthy Krwawy południk Zobacz więcej
Cormac McCarthy Krwawy południk Zobacz więcej
Cormac McCarthy Krwawy południk Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także