Gambit zabójcy

Okładka książki Gambit zabójcy Tony Kent
Okładka książki Gambit zabójcy
Tony Kent Wydawnictwo: Albatros Cykl: Gambit zabójcy (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Gambit zabójcy (tom 1)
Killer Intent
Albatros
2021-04-14
2021-04-14
Cezary Frąc
rząd kryzys polityczny teorie spiskowe służby specjalne

Naprawde swietnie sie czytalo.

Naprawde swietnie sie czytalo.

Wartka akcja, przyzwoicie napisane. Fajnie się czyta.

Wartka akcja, przyzwoicie napisane. Fajnie się czyta.

Dobra rozrywka, wartka akcja, udany debiut.

Dobra rozrywka, wartka akcja, udany debiut.

Po naprawdę ciekawym początku spodziewałam się świetnej historii. I taką dostałam. Prawie.
Na brak akcji nie można narzekać. Wszystko dzieje się w zaskakującym tempie, a trup ściele się gęsto. Momentami można się pogubić kto jest kim, czytelnik otrzymuje wiele informacji, ale te czynią bohaterów wielowymiarowymi.
To historia dwóch samców alfa, prawnika i dziennikarki, nasycona światem polityki i wywiadu, jak również walką o wpływy i władzę. Pełna tajemnic i zwrotów akcji, choć niepozbawiona absurdów.
Nie pasował mi tylko wątek gangsterski i miłosny, ale w pewnym sensie oba dopełniały całość. Nie było to również coś, czego już by na rynku nie było. Książka zdecydowanie w klimacie m.in. Lee Childa, przypomina trochę "Jednym strzałem".

To historia dwóch samców alfa, prawnika i dziennikarki,...

Dość szybko zorientowałam się kogo autor obsadził w roli czarnego charakteru. Oraz co skłoniło nikczemnika do zaplanowania i wcielenia w życie niecnych zamiarów. Tak więc już w pierwszej połowie powieści rozkminiłam, " kto za tym stoi i komu to służy".

Jednakowoż w niczym nie zakłóciło mi to przyjemności obcowania z tą książką. Bardzo fajna, godna polecenia rozrywka dla czytelników lubiących ten rodzaj literatury.

Dobry, solidny sensacyjny thriller polityczny. Dobrze się słucha (poznałem w wersji audio). Jest tu wszystko, co powinno być, ale nie ma tu nic nowego, czego nie było by choćby w spiskowych sensacjach w rodzaju powieści Ludluma, więc wielkich zaskoczeń nie ma co się spodziewać. Forsyth to na pewno nie jest. Końcówka trochę przydługa i w stylu "zabili go i uciekł". Ale jako rozrywkowe czytadło na pewno warte polecenia.

Książka, którą jest niesamowicie trudno ocenić.
Z jednej strony jest emocjonująca, i czyta się z całkiem sporym zainteresowaniem. A z drugiej absurd, goni absurd, brak logiki kłuje w oczy, a durnych momentów jest zatrzęsienie.
Ot takie czytadło, czy odmóżdżacz.

Jeśli Ludlum i le Carré by ją mieli napisać, to tylko dla beki i po niezłej tygodniowej popijawie.

Książka, którą jest niesamowicie trudno ocenić.
Ot takie czytadło, czy odmóżdżacz.

Gambit zabójcy to pierwsza powieść i mam nadzieję, że nieostatnia pióra Tony’ego Kenta. To książka dla wszystkich miłośników Roberta Ludluma, czy Lee Childa. Niesamowity klasyczny thriller z politycznym spiskiem w tle. Chwyta od pierwszych stron.

Gambit zabójcy od początku trzyma w napięciu, dopiero na ostatnich stronach daje czytelnikowi ulgę, że już po wszystkim, choć nie każdy w trakcie czytania takie zakończenie by widział. Nie będę Wam za wiele zdradzać, nic więcej, na co nie skusiło się samo wydawnictwo.

W opowieści poznajemy czwórkę bohaterów, których ścieżki przetną się w różnych miejscach, w różnych okolicznościach. Pierwszym z nich jest Joshua, płatny morderca, jeden z najlepszych w swoim fachu, bezduszny, w pewnym sensie pedantyczny. Obawia się tylko jednego człowieka, którego dawno temu nie pokonał. Jest nim agent brytyjskich służb wywiadowczych Dempsey, który ukończył to samo szkolenie, co morderca, więc rozumie i wie, jak on działa.

Cóż to by była za historia bez kobiecego wątku. Kolejną bohaterką jest Sara, dziennikarka ze Stanów Zjednoczonych, którą pogoń za spełnianiem marzeń, przywiała do Anglii. Ostatnim głównym bohaterem jest Mike, genialny adwokat od spraw prawie niemożliwych do wygrania, a jednak wraz ze wspólnikiem im się udaje. Mimo to nikt nic nie wie, o jego przeszłości. Autor długo wodzi czytelnika za nos, dzięki czemu napięcie tak łatwo nie odpuszcza.

Tę czwórkę bohaterów wiąże to, co wydarzyło się na Trafalgar Square, gdzie zamachowiec zabija jednego z czołowych brytyjskich polityków i rani byłego prezydenta USA, a pocisk snajpera odpowiedzialnego za zapewnienie bezpieczeństwa śmiertelnie godzi agentkę służb specjalnych.

Sprawa wywołuje kryzys polityczny, zaognia się konflikt między Irlandią a Wielką Brytanią. Wszystkie drogi prowadzą bohaterów do Belfastu, którym, od pewnego czasu, ponownie wstrząsają ataki terrorystyczne. Zamach szybko okazuje się czymś więcej. Sara i Mike oraz Dempsey wpadają na trop spisku, w którym liczy się tylko wygrana.

Jak na pierwszą powieść, Tony Kent, poradził sobie śpiewająco. Ukłony ślę w stronę tłumacza i jego umiejętności.

Bardzo solidna, choć mocno przewidywalna książka. Moim zdaniem fajny literacki fast food. Choć fast food może ma pejoratywny wydźwięk, ale czyż każdy z nas naprawdę nie lubi czasami wstąpić do McDonalda?

doskonały thriller, wątek służb przypomina sytuację w kraju

doskonały thriller, wątek służb przypomina sytuację w kraju

• Biblioteka
  • Thriller
  • Legimi audio

Dodaj cytat z książki Gambit zabójcy