Mit i znaczenie

Okładka książki Mit i znaczenie Claude Lévi-Strauss
Okładka książki Mit i znaczenie
Claude Lévi-Strauss Wydawnictwo: Narodowe Centrum Kultury Seria: Myśl o kulturze popularnonaukowa
popularnonaukowa
Myśl o kulturze
Myth and Meaning. Five talks for radio by Claude Lévi-Strauss
Narodowe Centrum Kultury
2020-11-30
2020-11-30

Książka tego francuskiego antropologa , przedstawiciela strukturalizmu w antropologii społecznej zawiera wykłady , które były przygotowane dla kanadyjskiego Radia CBC. Są one ważne nie tylko dla samego autora ale także tematów, które w nich porusza. i porusza tematy ważne nie tylko dla myślicieli. Czytelnik odnajdzie w tej książce rozważania tego antropologa do znaczenia mitu w myśleniu "preologicznym" czy też "prymitywnym". A także rola mitu w nauce, muzyce czy też w historii życia społecznego.

Rozmowy z Lévi-Straussem zawarte w "Micie i znaczeniu" sygnalizują bardzo ciekawe wątki obecne w twórczości słynnego antropologa kultury. Mogą one być bazą do dalszych poszukiwań w zakresie analizy mitów, przydatne tutaj mogą być występujące w tekście przypisy.

Książkę jako całość oceniam na 6/10 z powodu tego, że jest zbyt krótka i jak dla mnie zbyt powierzchowna i chaotyczna. Ważne dla miłośników mitów tematy są tutaj zaledwie zasygnalizowane. Inny aspekt mojej oceny jest taki, że nie do końca czuję to co autor chciał przekazać i tutaj minusem znowu jest objętość książki, brakowało mi szerszego kontekstu zagadnień, szczegółowego wprowadzenia do danego mitu czy motywu.

• Teoria etc.
  • Filozofia
  • Religioznawstwo/Mitologia
  • Non-Fiction - Nauki społeczne (Socjologia, Psychologia)

Dodaj cytat z książki Mit i znaczenie