Okładka książki Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2021-01-11
2021-01-11
klimat zmiany klimatu globalne ocieplenie kryzys klimatyczny

Ta książka pod względem naukowym, jak na podręcznik podstawowy, jest co najmniej bardzo dobra, miejscami nawet rewelacyjna. Natomiast, w mojej opinii, rozdział o psychologii jest tak ogólnikowy (ulotkowy),że różni ludzie mogą go zinterpretować w różny sposób. Nie było wspomniane, że depresja klimatyczno-ekologiczna raczej jest ściśle powiązana z depresją odczuwaną na skutek kontaktu z dominującym systemem ekonomiczno-społecznym, który doprowadził (obiektywnie, a nie tylko subiektywnie) do tego polikryzysu, więc gdy zmieni się ten system na jakikolwiek lepszy, to w większości przypadków depresja pryśnie jak bańka mydlana, nawet gdy pozostanie jeszcze wiele do zrobienia w kwestii środowiska. Po prostu siłę da wtedy świadomość, że ludzkość jest już na dobrej drodze, i że wystarczy zakasać rękawy, popracować metodycznie według dobrego planu oraz odpowiednich priorytetów, np. z jakimś żwawym hymnem zjednoczonej ludzkości na ustach. Dlatego trochę lepszy (bardziej sprecyzowany i pełniejszy) był rozdział 13.3, pomijając np. sloganową uwagę autora na temat polskiego tzw. "komunizmu" (który przecież oprócz wad zawierał też w sobie niektóre rozwiązania proekologiczne na wyższym poziomie niż w obecnym systemie, i to też warto dostrzegać). Nigdzie nie było też podkreślone, że proekologiczna etyka nie jest związana z żadną konkretną religią.

Oprócz tego, według mnie, zbyt mało było napisane o negatywnym działaniu ekonomicznych systemów rynkowych na klimat i ekologię. W niektórych rozdziałach można wyczuć większą sympatię autorów do rozwiązań rynkowych niż do planowanych naukowo i racjonalnie. Np. nie było o bezsensownym (z racjonalnego punktu widzenia) akumulowaniu nadwyżek produktów i ich ewentualnym niszczeniu (gdy się nie sprzedadzą); o chaotycznym produkowaniu oraz sztucznym kreowaniu zapotrzebowania na rzeczy, bez których można się obejść. Poza tym pieniądz, który w swej idei nie ma zabezpieczeń przypisania na konkretnego okaziciela, jest ekstremalnie podatny na wszelkiego rodzaju nadużycia i wypadki (np. kradzież, zgubienie). Dlatego wiele wskazuje na to, że systemy oparte na indywidualnej akumulacji (zwłaszcza bez limitu) czegokolwiek, co normatywnie wycenia się pieniędzmi, mają przymusowo wpisane nadużycia do nieoficjalnych zasad gry.

Szkoda, że autorzy nie poświęcili co najmniej jednego rozdziału na zaproponowanie własnego, wzorowego, racjonalnego systemu światowego (gospodarczo-społecznego, niekoniecznie opartego na pieniądzu). Takiego, który świeciłby przykładem, pokazywałby konkretne rozwiązania planowania na skalę planetarną, wspomagane komputeryzacją i innymi nowoczesnymi technologiami (które już teraz umożliwiają takie planowanie, monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym, na skalę globalną). Jeżeli chodzi o rolnictwo, uważam że warto byłoby umieścić przemyślenia z artykułu: „Relocating croplands could drastically reduce the environmental impacts of global food production” (Robert M. Beyer, Fangyuan Hua). Analogiczną relokację można by zastosować do innych gałęzi przemysłu, tak aby były możliwie najmniej inwazyjne dla istot żywych oraz ich naturalnych przestrzeni życiowych. To wymagałoby (tak jak niektórzy autorzy zauważyli) utworzenia rządu światowego lub np. centralnej rady planetarnej, która nie musi automatycznie oznaczać zamordyzmu z przeszłości. Dużo zależy od poziomu etyki, bez mieszania w to jakiejkolwiek religii, czyli od uniwersalnej etyki, która jest przekazywana w świeckiej edukacji i poprzez świecenie przykładem z rady centralnej. Tym bardziej, że uniwersalna etyka zawiera w sobie między innymi myślenie ekologiczne.

Mimo wszystko myślę, że warto to przeczytać, dodatkowo ze względu na to, że tego typu podręczniki są stosunkowo rzadkim zjawiskiem w edukacji.

Bardzo przystępnie, klarownie i konkretnie napisany podręcznik. Nawet jeśli ktoś nie siedzi w temacie, to wszystko zrozumie. Zarówno dla osób, które chcą powiększyć wiedzę, jak i dla takich, które wahają się co do katastrofy klimatycznej - myślę, że dobrze pokazuje skalę problemu i dzięki temu otwiera oczy.

• Do kupienia
  • TBR 2024