Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu

Okładka książki Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu praca zbiorowa
Okładka książki Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu
praca zbiorowa Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
306 str. 5 godz. 6 min.
Kategoria:
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Klimatyczne ABC. Interdyscyplinarne podstawy współczesnej wiedzy o zmianie klimatu
Wydawnictwo:
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
Data wydania:
2021-01-11
Data 1. wyd. pol.:
2021-01-11
Liczba stron:
306
Czas czytania
5 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
9788323547303
Tagi:
klimat zmiany klimatu globalne ocieplenie kryzys klimatyczny
Średnia ocen

8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
14 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
219
67

Na półkach: , ,

Ta książka pod względem naukowym, jak na podręcznik podstawowy, jest co najmniej bardzo dobra, miejscami nawet rewelacyjna. Natomiast, w mojej opinii, rozdział o psychologii jest tak ogólnikowy (ulotkowy),że różni ludzie mogą go zinterpretować w różny sposób. Nie było wspomniane, że depresja klimatyczno-ekologiczna raczej jest ściśle powiązana z depresją odczuwaną na skutek kontaktu z dominującym systemem ekonomiczno-społecznym, który doprowadził (obiektywnie, a nie tylko subiektywnie) do tego polikryzysu, więc gdy zmieni się ten system na jakikolwiek lepszy, to w większości przypadków depresja pryśnie jak bańka mydlana, nawet gdy pozostanie jeszcze wiele do zrobienia w kwestii środowiska. Po prostu siłę da wtedy świadomość, że ludzkość jest już na dobrej drodze, i że wystarczy zakasać rękawy, popracować metodycznie według dobrego planu oraz odpowiednich priorytetów, np. z jakimś żwawym hymnem zjednoczonej ludzkości na ustach. Dlatego trochę lepszy (bardziej sprecyzowany i pełniejszy) był rozdział 13.3, pomijając np. sloganową uwagę autora na temat polskiego tzw. "komunizmu" (który przecież oprócz wad zawierał też w sobie niektóre rozwiązania proekologiczne na wyższym poziomie niż w obecnym systemie, i to też warto dostrzegać). Nigdzie nie było też podkreślone, że proekologiczna etyka nie jest związana z żadną konkretną religią.

Oprócz tego, według mnie, zbyt mało było napisane o negatywnym działaniu ekonomicznych systemów rynkowych na klimat i ekologię. W niektórych rozdziałach można wyczuć większą sympatię autorów do rozwiązań rynkowych niż do planowanych naukowo i racjonalnie. Np. nie było o bezsensownym (z racjonalnego punktu widzenia) akumulowaniu nadwyżek produktów i ich ewentualnym niszczeniu (gdy się nie sprzedadzą); o chaotycznym produkowaniu oraz sztucznym kreowaniu zapotrzebowania na rzeczy, bez których można się obejść. Poza tym pieniądz, który w swej idei nie ma zabezpieczeń przypisania na konkretnego okaziciela, jest ekstremalnie podatny na wszelkiego rodzaju nadużycia i wypadki (np. kradzież, zgubienie). Dlatego wiele wskazuje na to, że systemy oparte na indywidualnej akumulacji (zwłaszcza bez limitu) czegokolwiek, co normatywnie wycenia się pieniędzmi, mają przymusowo wpisane nadużycia do nieoficjalnych zasad gry.

Szkoda, że autorzy nie poświęcili co najmniej jednego rozdziału na zaproponowanie własnego, wzorowego, racjonalnego systemu światowego (gospodarczo-społecznego, niekoniecznie opartego na pieniądzu). Takiego, który świeciłby przykładem, pokazywałby konkretne rozwiązania planowania na skalę planetarną, wspomagane komputeryzacją i innymi nowoczesnymi technologiami (które już teraz umożliwiają takie planowanie, monitorowanie i sterowanie w czasie rzeczywistym, na skalę globalną). Jeżeli chodzi o rolnictwo, uważam że warto byłoby umieścić przemyślenia z artykułu: „Relocating croplands could drastically reduce the environmental impacts of global food production” (Robert M. Beyer, Fangyuan Hua). Analogiczną relokację można by zastosować do innych gałęzi przemysłu, tak aby były możliwie najmniej inwazyjne dla istot żywych oraz ich naturalnych przestrzeni życiowych. To wymagałoby (tak jak niektórzy autorzy zauważyli) utworzenia rządu światowego lub np. centralnej rady planetarnej, która nie musi automatycznie oznaczać zamordyzmu z przeszłości. Dużo zależy od poziomu etyki, bez mieszania w to jakiejkolwiek religii, czyli od uniwersalnej etyki, która jest przekazywana w świeckiej edukacji i poprzez świecenie przykładem z rady centralnej. Tym bardziej, że uniwersalna etyka zawiera w sobie między innymi myślenie ekologiczne.

Mimo wszystko myślę, że warto to przeczytać, dodatkowo ze względu na to, że tego typu podręczniki są stosunkowo rzadkim zjawiskiem w edukacji.

Ta książka pod względem naukowym, jak na podręcznik podstawowy, jest co najmniej bardzo dobra, miejscami nawet rewelacyjna. Natomiast, w mojej opinii, rozdział o psychologii jest tak ogólnikowy (ulotkowy),że różni ludzie mogą go zinterpretować w różny sposób. Nie było wspomniane, że depresja klimatyczno-ekologiczna raczej jest ściśle powiązana z depresją odczuwaną na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
362
27

Na półkach: ,

Bardzo przystępnie, klarownie i konkretnie napisany podręcznik. Nawet jeśli ktoś nie siedzi w temacie, to wszystko zrozumie. Zarówno dla osób, które chcą powiększyć wiedzę, jak i dla takich, które wahają się co do katastrofy klimatycznej - myślę, że dobrze pokazuje skalę problemu i dzięki temu otwiera oczy.

Bardzo przystępnie, klarownie i konkretnie napisany podręcznik. Nawet jeśli ktoś nie siedzi w temacie, to wszystko zrozumie. Zarówno dla osób, które chcą powiększyć wiedzę, jak i dla takich, które wahają się co do katastrofy klimatycznej - myślę, że dobrze pokazuje skalę problemu i dzięki temu otwiera oczy.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    60
  • Przeczytane
    18
  • Teraz czytam
    5
  • Posiadam
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Do kupienia
    2
  • TBR 2024
    1
  • Filozofia praktyczna
    1
  • Naukowe inne
    1
  • Literatura ekologiczna i antymotoryzacyjna
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także