With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland

Okładka książki With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland Łukasz Kozak
Okładka książki With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland
Łukasz Kozak Wydawnictwo: Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Evviva L'arte baśnie, legendy, podania
baśnie, legendy, podania
Instytut Adama Mickiewicza, Fundacja Evviva L'arte
2020-12-15
2020-12-15
Średniowiecze Nowożytnosć XIX wiek XX wiek Wampry Upiory Źródła historyczne

Bardzo ciekawa, przyjemnie napisana książka. Nie jestem tu bezstronny bo temat jestem fanatykiem tematu wampirów. W książce tej można znaleźć bardzo wyjątkowe spojrzenie na historię przesądów o wampirach, etymologię słów określających te mityczne stworzenia, ale też przeczytać o historycznych przypadkach oskarżeń o wampiryzm na terenach Polski.
Graficznie książka też jest bardzo spójna i ciekawa.

Graficznie książka też jest...

Zrobiłem bardzo wnikliwe badania wokół tej książki i jej autora. O generalnych konkluzjach można przeczytać gdzie indziej, ale trzeba podkreślić bardzo dziwną koincydencję faktów, które zdarzyły się wokół tej książki. Piszę krótko tylko o najważniejszych faktach (podobnych tajemniczych rzeczy wydarzyło się więcej):
*2019 listopad
Kozak z wielką pompą ogłasza w TVN, że zaczyna pisać tę książkę i że jego poprzednicy badający temat nie mieli racji.
co się dzieje trzy miesiące później?
*2020 21 lutego
Umiera w tajemniczych okolicznościach dr Leonard Pełka, autor "Polskiej Demonologii Ludowej”, którą Kozak skrytykował we wstępie i który mógł wejść w polemikę z Kozakiem.
*2020 23 sierpnia
Umiera nagle prof. Maria Janion, wielka badaczka romantyzmu i polonistka, autorka „Wampira”, o którym Kozak wyraził się niepochlepnie jako o „monografią w dużej mierze wtórną”. Janion mogła skrytykować ustalenia Kozaka co do Mickiewicza. Według niepotwierdzonych informacji, prof. Janion miała przed śmiercią czytać złożonego do druku „Upiora".
*2021 13 (piątek!) stycznia
W domniemaną rocznicę chrztu Państwa Lechickiego Kozak ogłasza wydanie książki pozując z nią do zdjęcia ucharakteryzowany na Nordyckiego Obcego (niebieskie oczy, białe włosy, wcześniej miał czarne!). Jak opisał tę rasę wielki ezoteryk i ufolog George (Grzegorz) Adamski: "humanoid extraterrestrials purported to come from the Pleiades who resemble Nordic-Scandinavians. Professed contactees describe them as being six to seven feet tall (about two meters) with long blonde hair, blue eyes, and fair skin". Następnie Kozak znika z Polski i okazuje się, że przeniósł się do północnej Skandynawii na koło arktyczne (w pobliżu dawnych tajnych niemieckich baz).
*2021 28 maja
Umiera po krótkiej chorobie prof. Henryk Samsonowicz, wielki polski historyk nie unikający wyjaśniania tajemniczych tematów. Nikt jednak nie wspomina, że Samsonowicz był promotorem Kozaka i wielkim mistrzem warszawskiej loży masońskiej. Kozak odciął się od Samosnowicza i skrytykował go w swojej książce. Profesor planował napisać odpowiedź na zarzuty. Nie zdążył... rękopis polemiki zaginął w tajemniczych okolicznościach.
*2021 26 października
Łukasz Kozak pojawia się we Wrocławiu, gdzie dyskutuje publicznie z prof. Łukaszem Mollem, działaczem anarchokomunistycznym i masonem. Co ciekawe spotkanie ma miejsce w kamienicy, w której kiedyś mieściła się siedziba SS Ahnenerbe – tajnej organizacji niemieckich badaczy ezoteryzmu.
*2021 10 grudnia
Na internetowym spotkaniu autorskim Kozak, przebywając realnie w pobliżu Magnerycznego Półncnego Bieguna i czerpiąc stamtąd energię dokonuje zbiorowej hipnozy uczestników spotkania. Ludzie skarżą się na koszmary senne, mają poczucie obecności, ból głowy, depersonalizację i bycia poza własnym ciałem.
*2022 5 wrzeńia
We wsi Pień pod Bydgoszczą zostaje odkopany grób wampirzycy. Archeologowie piszą, że pochodzi on z XVII wieku, ale w rzeczywistości jest dużo starszy. Na szyi zakopanej kobiety spoczywa sierp, który miał zatrzymać jej energię. Kierujący pracami przerywają pracę i wzywają na miejsce Kozaka, który usuwa sierp i inne zabezpieczenia i dopiero wtedy ciało zostaje wyciągnięte z grobu.
*2022 17 listopada
Umiera niespodziewanie i przedwcześnie profesor Andrzej Marek Wyrwa, wielki archeolog, który odkopał grób innej wampirzycy ze Strzelna. Profesor "za bardzo" interesował się wampirzycą z pnia i tym, co się tam stało.
Takich "zbiegów okoliczności" wokół książki jest więcej, ale nie wymienię tu wszystkich. Bardzo ważne, że książkę Kozaka zilustrowała Aleksandra Waliszewska. Malarka pochodząca ze starej rodziny warszawskich artystek-okultystek, które zwróciły się u magii ludowej. Waliszewska maluje bardzo często sceny polowań na dzieci, została zdemaskowana jako jedna z ofiar bądź uczestniczek tej rozrywki praktykowanej w USA głównie w kołach sympatyzujących z Nordyckimi Obcymi. Sprawę szerzej opisała Jenna Jameson, która później stała się celem dyskredytacji, zastraszeń i zamachów. Co ciekawe, zamieszana w to była również brytyjska rodzina królewska. Więcej przeczytacie w tekście "The Cabal’s Horrific ‘hunting parties’. Jenna Jameson’s trying to wake us up" i innych. Ale tu jest inny ciekawy wątek, ponieważ książka Kozaka staje się kluczem dla artystów tworzących demoniczną sztukę. W 2022 roku otwierają się wystawy o mowiących tytułach: Opowieści Okrutne, Niebieskie Zboże i Upiorek oraz Niepokój Przychodzi O Zmierzchu (tyle podaje Wikipedia, ale mogło być ich więcej). Cała Polska zostaje opleciona sztuką przedstawiającą upiorne sceny oparte o ksiażkę Kozaka. Na wystawie Opowieści Okrutne są pokazywane prace Waliszewskiej oraz stare obrazy z trollami, które Kozak przywiózł ze Skandynawii. Kozak pojawia się tam dwukrotnie prowadząc spotkania wraz z Natalią Sielewicz, powiązaną z ruchem Wicca i kobiecą warszawską masonerią. Wejście na spotkania są ograniczane, np. mówi się, że są tylko dla uchodźców z Ukrainy.
To tylko garść przykładów pokazujących, że jest to książka związana z niebezpiecznymi środowiskami, fakt tylu niewyjaśnionych śmierci wielkich naukowców niech mówi za siebie.

mniej
Popieram
Link
Oznacz jako spojler

*2019 listopad
Kozak z wielką pompą ogłasza w TVN, że...

Dodaj cytat z książki With Stake and Spade. Vampiric Diversity in Poland