Rozgrywka

Albatros
2021-02-24
2021-02-24
Robert Waliś
górskie schronisko escape room zagadka

Wyróżniona opinia i

Rozgrywka

przeczytanych książek 1135 napisanych opinii 387

Bardzo schematyczna, nieskomplikowana ale na szczęście ze szczyptą klimatu zimy i gór (za to dodatkowa gwiazdka). Do przeczytania w czasie zimowych ferii w sam raz.

Podobno nie ocenia się książek po okładce! No cóż, gdybym kierowała się wyłącznie takim podejście, to zapewne nigdy nie sięgnęłabym po "Rozgrywkę" Allie Reynolds. Aczkolwiek farbowane na czerwono grzbiety przyciągają nieco uwagę. Podobnie jak i opis z tyłu.
Grupa przyjaciół, spotykając się po latach, w małym ośrodku wysoko w górach. Samotni, zdani wyłącznie na siebie, z dala od cywilizacji, a pośród nich domniemany morderca. Taka fabuła brzmi bardzo znajomo, a skoro tak, to i nieco monotonnie oraz powtarzalnie. Jednakże, czytając tę powieść, wcale się nie nudziłam. Klimat gór, mrocznych, niebezpiecznych i nieprzewidywalnych, dodawaj tej historii specyficznego uroku. W takiej sytuacji wystarczyłaby chwilą nieuwagi i każdy, nawet najbardziej doświadczony miłośnik gór, stałby się kolejną ofiarą zimowego krajobrazu.
Akcja owej lektury toczy się spokojnie, umiarkowanie, tylko czasami nabiera nieco intensywniejszego tempa( głównie dotyczy to ostatnich rozdziałów). A skoro tak, to wiele fragmentów możnaby pominąć, a inne znacznie bardziej rozbudować.
Co do bohaterów, to mam tutaj bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony jestem świadoma, że przedstawione towarzystwo miłośników sportów zimowych, jest specyficzne, to jednak ich relacje dość mocno mnie zaskakiwały. Szczególnie dotyczy to tych toksycznych relacji, które niszczą, ale i fascynują zarazem. To znajomości, których się wystrzegasz, bo niosą ci same komplikacje, a mimo to bez nich nie potrafisz żyć. Taką postacią była Saskia- znienawidzona przez wszystkich, ale i ogromnie uzależniająca. To ona stała się ich przeznaczeniem, kością niezgodny, śmiertelnym zagrożeniem. I choć mocno się starałam, to nijak nie potrafiłam zrozumieć bohaterów.
Całość, choć zawiera kilka minusów, to jej przeczytanie dało mi przyjemność. Przedstawiona historia mnie zaciekawiła, a wspomógł to górski i nieprzenikniony klimat. I choć sama nie przepadam za śniegiem, górami zimą, to takie miejsce i czas na fabułę to przepis na idealne zbrodnie, pełne tajemnice.

Na pewno ta pozycja dała mi dobrą rozrywkę. Głównie spowodowane to jest tym, że sama jeździłam na snowboardzie i ciekawie podążało się za losami bohaterów. Jednak jak chodzi o sam poziom thrilleru w tym wszystkim to był dość średni. Klasyczne powtarzanie, że zrobiło się coś strasznego, snucie co chwilę bezsensownych domysłów po jednym na wpół wypowiedzianym zdaniu przez kogoś innego. Jednak podsumowując dobrze się bawiłam i pochłonęła mnie ta pozycja.

Świetna

Świetna

Ktoś się naczytał Agaty i myśli, że też tak potrafi. Ano nie.

Ktoś się naczytał Agaty i myśli, że też tak potrafi. Ano nie.

Opustoszałe schronisko, lodowiec,
tajemnicza intryga, mroczna gra, nietuzinkowe, barwne
postacie.
Przyjemna proza
Jest jedną z tych, które czyta się na "wdechu
Interesujący zwrot akcji i zaskakująca końcówka
Jeśli chcecie przeczytać książkę w której nutką watpliwości i
tajemniczości autorka żongluje do końca - dobrze trafiliście.

Opustoszałe schronisko, lodowiec,
tajemnicza intryga, mroczna gra, nietuzinkowe, barwne
postacie.
Przyjemna proza
Jest jedną z tych, które czyta się na "wdechu
Interesujący zwrot akcji i zaskakująca końcówka
Jeśli chcecie przeczytać książkę w której nutką watpliwości i
tajemniczości autorka żongluje do końca - dobrze trafiliście.

"Rozgrywka" napisana przez Allie Raynolds to intrygujący thriller, który wciąga w skomplikowaną intrygę. Książka oferuje dobrze skonstruowany świat pełen napięcia i zwrotów akcji.

Fabuła skupia się na głównej protagonistce, która zostaje uwikłana w ryzykowną grę, gdzie stawką jest nie tylko jej życie, ale także życie bliskich jej osób. Raynolds sprawnie buduje napięcie na kartach powieści, tworząc atmosferę niepewności i tajemnicy, która trzyma czytelnika w napięciu.

Należy docenić umiejętność autorki do tworzenia wyrazistych postaci. Główna bohaterka jest dobrze wykreowana, a jej wewnętrzne konflikty dodają głębi całej historii. Również pozostałe postaci są interesujące i różnorodne, co sprawia, że czytelnik czuje się związany z nimi podczas ich emocjonującej podróży.

Jednakże, pomimo licznych zalet, "Rozgrywka" posiada też pewne mankamenty. Tempo narracji czasami zwalnia, a niektóre wątki mogłyby zostać lepiej rozwinięte. Mimo że ogólnie akcja jest wciągająca, niektóre fragmenty mogą być przewidywalne.

Podsumowując, "Rozgrywka" to udany thriller, który zapewnia czytelnikowi niezwykłe chwile napięcia i rozrywki. Mimo pewnych niedoskonałości, Allie Raynolds stworzyła fascynujący świat, który z pewnością przyciągnie fanów tego gatunku. Warto sięgnąć po tę książkę, zwłaszcza jeśli lubisz zaskakujące zwroty akcji i wciągającą fabułę

Jak napisać debiut, który będzie dobrym debiutem? Ano wystarczy wziąć kilka znanych schematów i wepchnąć do krainy, której używa niewielu autorów (o ile w ogóle używają 😅).

Tak wygląda "Rozgrywka". DALSZĄ CZĘŚĆ CZYTACIE NA WŁASNĄ ODPOWIEDZIALNOŚĆ, MOGĄ WYSTĄPIĆ SPOILERY! Schemat pierwszy: odcięcie od świata grupy ludzi. Schemat drugi: otoczenie, które wpływać będzie na nas jako czytelników w sposób "ej nie wszystko widać co się tam czai". Schemat trzeci: poznaj wroga, ale tylko tak tyle o ile, żeby na końcu można było zrobić "kto to kurka wodna jest?". Schemat czwarty: zrób skoki w czasie! Koniecznie! Schemat piąty: każdy każdego zna, ale każdy ma tajemnicę - spoiler: nie obchodzą nas te tajemnice, bo nie chcemy wiedzieć, czemu każdy jest rozchwiany emocjonalnie i idzie do łóżka z kim chce, lub nie, lub ej czym wypełnić rozdział? Schemat szósty: suspens! Ale taki wiecie, suspens suspensu! Blam!

A teraz wybierzmy krainę, co powiecie na snowboard? Nie kojarzę książki, w której byłoby to tłem. Serio. Narty tak, skutery śnieżne też były, rakiety, piesze brodzenie w śniegu itd., a snowboard? No nie było. Wiecie, że jak śnieg to chętniej czytam książkę, więc tym bardziej byłem w szoku, że nie czytałem (a może nie pamiętam) o snowboardzie. I tu autorka daje pole do popisu. Ok, są powtórzenia i ciągłe schematy związane z rynną i treningami, aby być lepszym, ale jakoś lepiej mi się czytało fragmenty o tym sporcie niż o tym, czemu ktoś z kimś spał, śpi, lub planuje spać. 😅

Ale koniec biadolenia. Ogólnie dobrze spędziłem czas przy tej książce, ale musiałem wyłączyć krytyczny głos, aby pewne elementy mnie nie dusiły. Śnieg i umiejscowienie akcji na duży plus. Ale czy mrożący krew w żyłach thriller? (Tak okładka mówi) To bym polemizował. Ot dobry thriller jako debiut i jako książka na wolne ciche wieczory. Ale jeśli jeździcie na snowboardzie to czytajcie!

Ciężko powiedzieć, że to mrożący krew w żyłach thriller... 🤷🏻‍♀️

Ciężko powiedzieć, że to mrożący krew w żyłach thriller... 🤷🏻‍♀️

"Rozgrywka" to mocny thriller trzymający w napięciu. Jeśli lubicie górskie klimaty,tajemnice i szybką akcję to trafiliście idealnie!

Akcja rozgrywa się w schronisku wśród górskich szczytów. Grupka przyjaciół zostaje odcięta od świata i musi zmierzyć się z tym,co stało się 10 lat temu w tym samym miejscu. Nie wiedzą kto ich tu zaprosił ani czemu nagle znikają ich telefony i zaczynają dziać się niepokojące rzeczy...A to dopiero początek lawiny tragicznych zdarzeń.

Mimo znanego już schematu,czyli zamknięcia kilkorga ludzi w jednym miejscu,bez dostępu do świata i możliwości ucieczki przed domniemanym mordercą,czytałam ten thriller z dużą ciekawością. Krótkie rozdziały,dwie osie czasowe- teraźniejszość i przeszłość oraz szybkie przeskakiwanie między nimi nadają tempa i podsycają ciekawość. Każdy ma coś sumieniu,a jednocześnie wydaje się być niewinny. Ciężko wskazać osobę,która mogła przyczynić się do tragedii sprzed 10 lat...dlatego też rozwiązanie naprawdę zaskakuje. Do tego kilka plot twistów na sam koniec i czytelnik jest mocno zakręcony i zdziwiony.
Dużą frajdę sprawia też odkrywanie zależności i związków między bohaterami i stopniowe odsłanianie ich relacji,chociaż większość z nich jest raczej powierzchowna. Klimat książki i sceneria w jakiej umieszczone jest schronisko zachwyca,a jednocześnie przeraża. Każdy z nas chciałby znaleźć się w takich pięknych okolicznościach,ale nie odcięty od świata z grupką znajomych mających coś na sumieniu ;)
"Rozgrywka" to bardzo dobry thriller z górskim klimatem i zawodami snowboardowymi w roli głównej. Miłość, zazdrość,tajemnice,zdrady,przyjaźń pod publiczkę i rywalizacja. Czy sportowcy są w stanie zapłacić każdą cenę by wygrać? Przekonajcie się sami!
Ps.jesli czytaliście np."Jedno po drugim" możecie odnieść wrażenie,że już coś podobnego czytaliście. Miałam gdzieś to z tyłu głowy,jednak,mimo to,czytało się wyśmienicie:)

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Rozgrywka