Kiedy spałaś

2017-05-18
Zbigniew Kościuk

Nie wiem skąd tak niskie oceny. Dla mnie książka bardzo dobra

Nie wiem skąd tak niskie oceny. Dla mnie książka bardzo dobra

"Kiedy spałaś" to debiut literacki Liz Lawler. Mocny thriller medyczny. Główna bohaterrka Alex Taylor budzi się na sali operacyjnej. "Zdala sobie sprawę, że ma rozwarte uda, podparte łydki i kostki skrępowane pasami. Leżala na stole operacyjnym z nogami w górze." Przy niej znajduje sięczłowiek w ubeaniu chirurga..Po jakimś czasie zostaje odnaleziona na parkingu. Nikt nie wierzy, gdy opowiada to zdarzenie, sądzi się, że ma urojenia. Posądzana jest o chorobę psychiczną i podejrzewana o kilka morderstw. Przeżywa katusze, zażywa leki, ucieka w alkohol. Bardzo dobrze zostala wykreowana bohaterka, wyzwala w czytelniku współczucie. Fabuła trzyma w napięciu, czy prawda wyjdzie na jaw, czy ceniona lekarka zostanie oczyszczona z zarzutów i odzyska spokój. Szkoda tylko, że opisana historia jest mało realna, a dochodzenie dopiero pod koniec książki nabiera odpowiedniego kierunku i rozpędu.

akcja toczy się baaardzo wolno, nie tego się spodziewałam czytając opis książki

akcja toczy się baaardzo wolno, nie tego się spodziewałam czytając opis książki

Budzisz się, nie możesz się ruszać, przewracasz oczami i widzisz sale operacyjną, nagle nad Tobą staje lekarz.
Nie możesz nic powiedzieć, nic zrobić- czujesz straszny niepokój, strach, czujesz że lekarz ma złe intencje...
Znowu zasypiasz ...

Lekarka Alex Taylor budzi się w szpitalu po tym, jak została znaleziona nieprzytomna na parkingu. Mimo braku widocznych obrażeń, twierdzi, że została porwana.
Nikt jednak nie potwierdza jej słów, poddając w wątpliwość wiarygodność jej wspomnień.
Alex zaczyna sama wątpić w siebie i zastanawiać się, czy to, co pamięta, rzeczywiście wydarzyło się .

Książka trzymała mnie w napięciu, fabuła była dynamiczna, pełna niespodziewanych zwrotów akcji.
Nie mogłam oderwać się od lektury, a krótkie rozdziały podkreślały tempo narracji.
Autorka stopniowo układała przed czytelnikiem nowe kawałki układanki, które nie zawsze od razu dawały odpowiedzi.
Czasami sama nie byłam pewna, co jest prawdziwe.
Świetna książka!

Znowu zasypiasz ...

Doktor Alex Taylor budzi się na stole operacyjnym z nogami podwieszonymi do góry zostaje poddane różnym dziwnym zabiegom. Po jakimś czasie zostaje znaleziona na przyszpitalnym parkingu gdzie nie ma śladu po jakichkolwiek zabiegach operacyjnych i dodatkowo nikt naszej bohaterce nie chce uwierzyć że takie coś miało miejsce... Fantastyczny debiut autorki, czytasz i nie chcesz odkładać. Fabuła mogła być bardziej zagmatwana bo idzie się domyślić kto stoi za tymi wszystkimi uczynkami jednak pozycja zasługuje na 10 gwiazdek

Kiedy spałaś" autorstwa Luz Lawler to jeden z lepszych thrillerów jakie czytałam!
A jak wiecie uwielbiam ten gatunek.
Jest to opowieść o kobiecie, która została napadnięta. Budzi się na stole operacyjnym, przerażona, bo wie że ktoś chce ja skrzywdzić. Jednak budzi się ponownie w otoczeniu znajomych lekarzy.
Zgłasza atak, ale nikt jej nie wierzy, bo znaleziono ją bez żadnych śladów napadu.
Kobieta powoli popada w obłęd.
Gdy w jej otoczeniu zaczynają się dziać dziwne rzeczy, próbuje wszystko łączyć z jej napadem. Jednak to zawsze ona jest w centrum wydarzeń. W końcu sama budzi podejrzenia.
Ja szczerze mówiąc, nie wiedziałam w co mam wierzyć. Nie byłam pewna czy to prawda czy wymysł lub choroba głównej bohaterki. Wiele rzeczy wskazywało przeciwko niej, ale wiele też zostało nie rozwikłane.
Nie spodziewałam się zakończenia i wyjaśnienia całej tej historii.
Akcja bardzo szybko się rozwijała, pojawiały się nowe wątki, fabuła była dobrze rozbudowana. Główna bohaterka świetnie została wykreowana, jej zachowanie i odczucia manipulowały czytelnikiem.
Jestem pod wielkim wrażeniem tej książki.
Bardzo polecam !

A jak wiecie uwielbiam ten gatunek.
Zgłasza atak, ale nikt jej nie wierzy, bo znaleziono ją bez...

Bardzo dobry kryminał. Historia jest dość nie typowa i ma sporo wątków pobocznych. Fajnie było przeczytać historię w której nikt nie wierzy poszkodowanej. Jeden z lepszych kryminałów jakie w tym roku czytałam.

Dziś kilka słów o książce, która premierę miała w ubiegłym roku, ale do moich rąk trafiła całkiem niedawno. ☺️ Intrygujący opis i ciekawa okładka sprawiły, że miałam wobec niej duże oczekiwania i nie pozwoliłam jej czekać zbyt długo. Przyznam, że nie porwała mnie jakoś wybitnie, ale to dobry thriller psychologiczny, a na dodatek debiut literacki autorki. Warto poświęcić jej swój czas. 🙂

Alex to młoda, ambitna i ceniona przez wszystkich pani doktor. Pewnego dnia rolę się odwracają. Przerażona i zdezorientowana kobieta budzi się na stole operacyjnym. Nie wie, co się dzieje, dlaczego jest unieruchomiona i kim jest chirurg opowiadający makabryczne brednie. Wie, że czeka ją coś okropnego, bardzo się boi. Niestety nie ma szansy się bronić, ani wezwać nikogo na pomoc. Zasypia.
Odnaleziona na parkingu przed szpitalem, od razu zgłasza napad i gwałt. Policja jednak twierdzi, że nie ma podstaw, by jej uwierzyć. Na ciele Alex nie stwierdzono żadnych śladów. Najgorsze, że nawet bliscy powątpiewają w jej historię. Śledztwo toczy się w ślimaczym tempie, a kobieta czuje się coraz bardziej samotna i oszukana. Na dodatek wokół niej zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Czy to możliwe, że pani doktor zaczyna wariować, a atak był tylko urojeniem? Czy ktoś celowo podkopuje jej pewność siebie i niszczy jej życie?

Dobrze rozwijająca się akcja, ciekawi bohaterowie i uczucie napięcia towarzyszące lekturze. Zaskakujące zakończenie i ważne tematy poruszane w książce powinny zachęcić Was do przeczytania. Ja również zachęcam! 😀

Sala operacyjna. Przygotowywanie do zabiegu. Lampy świecą pacjentce prosto w twarz. Pacjentka jest przytomna, a anestezjologa brak. Ktoś usiłuje wykonać na przytomnej pacjentce niebezpieczny zakrawający o tortury zabieg. Czy nie brzmi to jak koszmar senny, z którego chcielibyśmy się jak najszybciej wybudzić?. Czy ktoś byłby w stanie uwierzyć, że to wydarzyło się naprawdę?

A co jeśli tą teoretyczną pacjentką jest ceniona, nad wyraz profesjonalna doktor Alex Taylor, która cały swój czas poświęciła na naukę, pracę, rozwój osobisty, potrafiąca zachować zimną krew w każdej sytuacji, tak bardzo do bólu wręcz racjonalna osoba?

Muszę przyznać, że zdawkowy opis, niezbyt zachęcająca okładka oraz gatunek, w którym naprawdę ciężko mnie czymś zaskoczyć, nie zamydliły mi oczu na to jak ta historia była dobra.

W mojej opinii była to wręcz uczta, na której serwowano "gęsią skórkę". szybką akcję, coraz większe zdziwienie co do "koronkowo utkanej" wręcz intrygi, poczucie osaczenia, osamotnienia, niezrozumienia, na tym złym, gościu honorowym kończąc.

Dodatkowo zagadka kryminalna, którą śledczy mają do rozwiązania jest arcy ciekawa, a wszystkie tropy zdają się prowadzić do dr Alex Taylor.

Tytuł "Kiedy spałaś" doskonale wręcz ukazuje jak nie wiele potrzeba, aby wszystkie nasze osiągnięcia, dobre imię na które pracujemy latami, przestały cokolwiek znaczyć w obliczu chęci czyjejś zemsty i jak niewielkie wydarzenie może ów chęć u kogoś wywołać.

Chcę podkreślić także, że bardzo podobał mi się kontrast dwóch postaci: policjantki, której nie sposób było polubić i właśnie doktor Alex, która była jej zupełnym przeciwieństwem i swoją ciężką pracą doszła do tego co ma.
Czy jest więc możliwe, że ta lubiana i ceniona lekarka stała się seryjną morderczynią i jest na tyle sprytna, aby okłamywać wszystkich dookoła i wymyślać historię o torturach na stole operacyjnym w szpitalu, w którym pracuje? O tym musicie przekonać się sami.

Podsumowując: "Kiedy spałaś" autorstwa Liz Lawler to jeden z lepszych kryminałów z wątkiem medycznym, jakie miałam przyjemność czytać i z czystym sumieniem każdemu polecam sięgnąć po ten tytuł.

Ta książka moim zdaniem jest wciągająca i ta historia jest taka że cały czas trzyma w napięciu ja moim zdaniem polecam tę książkę

• Przeczytane 2021
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Egzemplarz recenzencki

Dodaj cytat z książki Kiedy spałaś