Inspektor Parma i afera środowiskowa

Poradnia K
2020-11-25
2020-11-25
Nina Wum

Jak powstaje smog? Dlaczego powinniśmy dbać o środowisko? Gdzie trafia zużyty plastik i czy recykling to dobry sposób na ratowanie środowiska? Na te i inne pytania odpowiada druga część przygód dzielnej inspektor Parmy.

Do siedziby agencji detektywistycznej na ul. Boczkowej 23 trafia kolejna sprawa. Tym razem problem dotyczy afery ekologicznej. Co wspólnego mają zaginione osoby oraz tajemnicze laboratorium? Co zagraża Ziemi?

Tym razem nieustraszona Parma tropi grupę odpowiedzialną za zmiany na planecie. Wkracza w dość niebezpieczne rejony. Stoi na straży ochrony środowiska. Tłumaczy młodym czytelnikom zawiłe terminy związane ze skomplikowanymi manipulacjami, z jakimi mierzymy się każdego dnia. Uświadamia, że dla większości najważniejsze są pieniądze i zrobią wszystko dla zysku. Daje do zrozumienia, że tanie nie zawsze oznacza bezpieczne. Uczula, że planeta ulega stopniowej degradacji. Niektórych zniszczeń niestety nie da się cofnąć. Nawołuje, aby za wszelką cenę dbać o najbliższe otoczenie i uważnie dobierać produkty codziennego użytku. Tak modne życie w trybie eko wpływa nie tylko na planetę, ale również na nasze życie. Dlatego powinniśmy dołożyć wszelkich starań o kondycję lasów. Trzeba za wszelką cenę zapobiegać ich wycince, w przeciwnym razie kiedyś zabraknie nam tlenu.

Bajka Siemieńskiego dynamicznie i w sposób zrozumiały dla każdego odkrywa przed czytelnikiem tajniki ekożycia. To książka z misją uzdrawiania. Tłumaczy, skąd się bierze efekt cieplarniany i jak temu zapobiec. Utrzymana w nurcie edukacyjnym historia, jest nie tylko zabawna, ale też zachęca do interesowania się tym, co nas otacza. Zaprasza dzieci do wspólnego dbania o otaczający nas świat. Towarzyszy w ich dorastaniu, jednocześnie mając świadomość, że nauka jest nudna. Nie zmusza, ale tłumaczy, dlaczego w ogóle trzeba się tym zajmować i dlaczego ekologia jest aż tak ważna dla ludzi.

Książka ma niezwykle ważny cel, ale w tym przypadku jednak realizacja nieco zawiodła. Cała akcja rozgrywa się nieco zbyt szybko, aby mogło ją zrozumieć dziecko. Zaś starszy odbiorca może uznać pewne zabiegi za dziecinne. Niemniej jednak rola literackiej fikcji jest tu jak najbardziej do zaakceptowania. Zaprasza do większej uważności na problemy otaczającego nas świata. Zachęca do podejmowania tematu ekologii podczas codziennych rozmów w gronie rodzinnym. Książka bowiem nie powinna służyć jedynie rozrywce.

Książka z misją. Pouczającą. Moralizującą. Z gatunku tych, co to smrodkiem dydaktycznym raczą. Teoretycznie miał być kryminał dla najmłodszych, a jest piętnowanie wszystkiego co nie jest ekologiczne. I nie byłoby to złe samo w sobie, gdyby nie fakt, że powieść jest po prostu nudna. I drętwa. Nie mówiąc już o tym, że autor nie potrafił się zdecydować na docelowego odbiorcę zatem dla starszych dzieci jest zbyt infantylna a dla młodych niezrozumiała. Efekt jest taki, że dorosły lektor w trakcie czytania zasypia. Ilustracje nie kłują w oczy, ale też niespecjalnie są urokliwe. Podsumowując, nijaka książka, której czytanie z czystym sumieniem można sobie odpuścić. Nie widzę sensu was namawiać.

„Prawda to oczywista, że rozwój dziecka
w kontakcie z przyrodą przynosi
wartości niedające się wytworzyć
w żaden inny sposób”.

Struktura i funkcjonowanie przyrody, a także to, co na nią oddziałuje od lat, nie tylko fascynuje naukowców, ale również zmusza ich do podejmowania działań na rzecz naszej planety. Już od najmłodszych lat dzieci na całym świecie, w domach, przedszkolach i szkołach uczone są szacunku do Ziemi oraz jej przyrody. Organizacje ekologiczne prześcigają się w pomysłach na działania, które mają doprowadzić do większej czystości planety oraz jej mniejszego skażenia. Trzeba, jednak uczciwie przyznać, że świadomość ekologiczną nasze dzieci wynoszą z domu i powielają zachowania rodziców, członków rodziny jak również kolegów i koleżanek.

Publikacji o problemach współczesnego świata, przeznaczonych dla dzieci ukazało się już wiele, zarówno bubli literackich jak i naprawdę wartościowych dzieł. Po moim ostatnim spotkaniu z książką Pana Chtistophera Siemieńskiego o dzielnej Inspektor Parmie, która robiła wszystko, aby ochronić mieszkańców swojego miasteczka przed paskudną trującą substancją, a także złym doktorem Trujem, postanowiłam z wielką chęcią sięgnąć po tom II serii Inspektor Parma i afera środowiskowa.

Część druga porusza w bardzo przystępny sposób dla młodych czytelników, problem zanieczyszczenia środowiska, szeroko pojętej ekologii, oraz wpływu człowieka na naszą piękną planetę. Tym razem dzielna świnka wraz ze swoim druhem Szperkiem musi rozwiązać kolejną, tajemniczą zagadkę. Przy ulicy Boczkowej zjawia się Michał Bizon, niezwykle przejęty zniknięciem swojej żony przed siedmioma dniami. Sytuacja jest tym dziwniejsza, że żona Michała jest naukowcem, a naukowcy nie znikają ot tak sobie. Inspektor Parma zaczyna więc swoje śledztwo. Czy odkrycie czym w swoim laboratorium zajmuje się Pani Bizonowa pomoże sprawie? Na dodatek okazuje się, że nie tylko ona zaginęła, ale co to wszystko ma wspólnego ze smogiem? Afera ekologiczna spędza sen z powiek Parmie i Szperkowi, a sytuacja robi się coraz bardziej niebezpieczna. Czy naszym bohaterom uda się rozwiązać zagadkę i ocalić miasteczko? Koniecznie musicie to przeczytać.

Po zapoznaniu się z dwoma częściami serii o dzielnej śwince jestem zachwycona pomysłem Pana Siemieńskiego, na stworzenie niezwykle przyjaznej dzieciom książki o problemach otaczającego świata. Zarówno tom pierwszy jak i drugi to nie zbyt obszerne publikacje, które nie znudzą czytelnika swoją długością, ale zachęcą do głębszego zapoznania z tematem. Dzięki lekturze dzieci poznają wartość dbania o środowisko, dowiedzą się, co oznacza termin ekologia, recykling, czy biosfera. Całości tej wartościowej lektury dopełniają wspaniałe, przezabawne ilustracje Pana Martina Siemienskiego, które z całą pewnością zachwycą każdego młodego czytelnika.

Seria o Inspektor Parmie, to nie tylko opowieść detektywistyczna, to także szereg ważnych informacji zmuszających do dyskusji w domu. Inspektor Parma i afera środowiskowa, uczy i bawi, zapraszając do czytania całą rodzinę.

Musicie koniecznie zapoznać się z naszą wspaniałą bohaterką. Poznać mieszkańców Jagodna i kolejną zagadkową sprawę, z którą musi zmierzyć się agencja przy Boczkowej 23. Wspaniały rodzinny wieczór z lekturą o przyjaźni i ochronie środowiska gwarantowany.

„Prawda to oczywista, że rozwój dziecka
w kontakcie z przyrodą przynosi
wartości niedające się wytworzyć
w żaden inny sposób”.

„Inspektor Parma i afera środowiskowa” to kolejny tom przygód detektyw Parmy i jej asystenta Szperka. Tym razem bohaterowie zmierzą się z problemem afery ekologicznej, a nasi malutcy czytelnicy zagłębią się w problemy dotyczące środowiska naturalnego. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na środowisko mają nasze pojedyncze działania? Staracie się segregować śmieci albo oszczędzać energię i zwracacie uwagę Waszych pociech na takie rzeczy? Do biura Parma i Partnerzy zgłasza się Michał Bizon, którego żona zaginęła, co dziwne jest ona naukowcem badającym podejrzaną sprawę w swoim laboratorium. Co łączy tę sprawę ze smogiem? Co się dzieje z plastikiem oraz o co chodzi z tym całym recyklingiem? Tego wszystkiego dowiecie się razem ze swoimi pociechami w książeczce „Inspektor Parma i afera środowiskowa”.

W przypadku tego tomu jest podobnie, jak z poprzednim, tematy są trudne, poważne i bardzo ważne, ale przedstawione w taki sposób, by zaciekawić małego czytelnika oraz młodzież. Przygody Parmy i Szperka są bardzo ciekawe, pouczające, a przy tym wywołują uśmiech na twarzy dziecka, jak i dorosłego czytelnika. Piękne ilustracje przyciągają wzrok oraz rozbudzają naszą wyobraźnię, sprawiając, że czytanie to sama przyjemność. Inspektor Parma w tej części uświadamia nas, jak ważne jest środowisko, jak mu szkodzimy swoimi działaniami, które są dla niego niebezpieczne. Uświadamia i wyjaśnia dzieciom te zagadnienia poprzez przygody interesujących bohaterów, które zapadają małym na długo w pamięć. Moja siostrzyczka po przeczytaniu powiedziała: „Przeczytamy kolejną część przygód Parmy, bo ona jest super!”… No i jak tu dziecku odmówić? Jest to historia, która podoba się małym czytelnikom, nie przytłacza ich trudnymi zagadnieniami, ale przekazuje wartości w idealnej mieszance wiedzy i zabawy. Mogę Wam powiedzieć szczerze, że ja i siostry zostałyśmy wielkimi fanami twórczości autora oraz przygód inspektor Pary i jej asystenta Szparka.

Dziś trochę poważniej.
Książka, która niby jest przeznaczona dla dzieci ale rodzice powinni ją z nimi przeczytać.
Można przerobić z trochę młodszymi, ale pomimo że bohaterzy to zwierzęta i miejsca wymyślone to akcja i problemy całkiem dorosłe.
🤔
Pani Inspektor PARMA jest świnka, która jest jednocześnie ekspertem w tropieniu wszelkich afer i przestępstw.
I mamy tu poważne wykroczenia dotycząe smogu/zanieczyszczania środowiska - AFERA ŚRODOWISKOWA.
🤔
Jest poważnie, bo sprawy są poważne ale przedstawione tak by zaciekawić dzieci i młodzież.
👍
A przede wszystkim żeby zainteresować tematem.

Dziś trochę poważniej.
I mamy tu poważne...

Christopher Siemieński udowadnia, że powieść detektywistyczna może służyć czemuś więcej niż tylko rozrywka. Autor stworzył serię książek dla dzieci o inspektor Parmie. Ta brzuchata, wiecznie głodna świnka pracuje w biurze detektywistycznym i ciężko pracuje nad rozwikłaniem różnych zagadek. Sprawy, którymi zajmuje się Parma, związane są z ważnymi aspektami życia. W pierwszej części przygód pani inspektor i jej asystenta autor podjął temat śmieciowego jedzenia. Natomiast drugi tom skupia się na ochronie środowiska i zagrożeniach, jakie niesie za sobą nieodpowiedzialność ludzi oraz postęp cywilizacyjny. Christopher Siemieński w lekki, zabawny sposób przedstawia młodym czytelnikom najważniejsze problemy ekologiczne. Myślę, że jest to niezwykle atrakcyjna forma przekazywania wiedzy i choćby z racji tego warto zainteresować się tą serią.

“Inspektor Parma i afera środowiskowa” podzielona jest na kilka około czterdziestostronicowych rozdziałów, z których każdy związany jest z innym zagadnieniem. Mały odbiorca, zagłębiając się w śledztwo prowadzone przez Parmę i Szperka, zapozna się z różnymi pojęciami, np. smogiem, gazami cieplarnianymi czy erozją gleby. Dowie się, czym grozi niesegregowanie odpadów i używanie taniego paliwa, jakie są konsekwencje nadmiernej wycinki lasów i jakie skutki niesie za sobą przemysł wydobywczy. Ta historia skłoni czytelnika do zastanowienia, co może zrobić, by zadbać o otaczającą przyrodę, jakie działania może podjąć, by mieć swój wkład w ochronę środowiska.

Ta książka nie tylko bawi, ale i uczy, kształtuje w młodym odbiorcy postawę proekologiczną. Napisana przystępnym językiem, wciągająca, zabawna historia o inspektor Parmie wyjaśnia trudne pojęcia związane ze środowiskiem naturalnym, a także odsłania mechanizmy i skutki działalności człowieka szkodliwej dla przyrody. Co ważne, autor podaje wiedzę w sposób bardzo ciekawy, zajmujący. Naukowe zagadnienia wplata w fabułę z dużym rozmysłem, nie narzucając się zanadto czytelnikowi. Bohaterowie nakreśleni przez autora są barwni, ciekawi, nieco ekscentryczni, co nadaje powieści humorystycznego tonu. Wszystko tu ze sobą współgra, a nie sądziłam, że kryminalna intryga i temat ekologii mogą stanowić tak wyśmienite połączenie. Bonusem jest wątek romantyczny, który toczy się w tle poszczególnych wydarzeń, wywołujący szeroki uśmiech na twarzy czytelnika.

Uważam, że ze względu na dużą wartość edukacyjną pozycja ta powinna stanąć nie tylko na domowych, ale również na bibliotecznych półkach. Tak by mogło zapoznać się z nią jak największe grono czytelników. Jest to opowieść, która z pewnością sprawdzi się jako wstęp do rozmów i prelekcji związanych z ekologią.

"Inspektor Parma i afera środowiskowa" to bardzo przyjemna lektura, przy której wraz z synem spędziłam miło czas. Sięgając po ten tytuł nie znaliśmy poprzedniej części książki i wcześniejszych przygód wspaniałej Pani Inspektor i jej pomocnika Szperka. Niemniej jednak książki można czytać rozdzielnie, choć podejrzewam, że nadrabiając poprzednią część pewne kwestie zrozumiemy lepiej.
Duet Parmy i Szperka jest wspaniały i niejednokrotnie wywołał na naszych twarzach uśmiech. Ich przygody są bardzo ciekawe, a co najważniejsze są bardzo pouczające. Nie dość, że można miło spędzić czas i dobrze się bawić, to dodatkowo można się sporo nauczyć.
W tej części przygód Inspektor Parma uświadamia nam jak ważne jest dla nas środowisko i jak bardzo mu szkodzimy swoimi działaniami. Autor przedstawia wiele sytuacji, które mają na celu podkreślenie czynności, którymi zanieczyszczamy środowisko i oddziałujemy na nie negatywnie.
Książka jest bardzo przyjemna i uczy, przeznaczona może być zarówno dla najmłodszych, jak również dla tych nieco starszych czytelników, gdyż jej przesłanie jest aktualne dla każdego pokolenia.

Inspektor Parma i afera środowiskowa to przygody z niezwykle ważnymi wątkami. Poznajemy Michała Bizona, który zgłasza zaginięcie żony (pracownicy laboratorium),tropimy tajemniczego Krakena oraz uczestniczymy w akcji poszukiwania zaginionej Inspektor Parmy. Co wspólnego z tym wszystkim ma środowisko, a raczej jego wyniszczanie?

Książka jest niesamowicie ciekawa i wciągająca. Mogłabym się pokusić o stwierdzenie, że jest to kryminał w wersji dla dzieci. Mamy ciekawych bohaterów, rozbudowane wątki tematyki, która odgrywa w naszym życiu bardzo ważną rolę, ale przede wszystkim edukację, naszprycowaną wartką akcją. Dostajemy tu wiedzę odnośnie konsekwencji niesegregacji odpadow, nadmiernej emisji gazów cieplarnianych, używania taniego paliwa, czy wycinania lasów. Uważam, że książka, która opowiada młodemu czytelnikowi o środowisku jest wręcz obowiązkowa. Niezwykle ważne jest to, aby dzieci znały konsekwencje zanieczyszczania środowiska, ale też wiedziały jak o nie dbać. Co ciekawe myślę, że ta książka to nie tylko lektura dla dzieci, ale i dla dorosłego czytelnika, aby przypomnieć powagę sytuacji oraz konsekwencje nieodpowiedzialnych zachowań.

Książka jest niesamowicie ciekawa i...

Do biura Inspektor Parmy i Szperka zgłosił się Michał Bizon. Jego żona zniknęła w niewyjaśnionych okolicznościach i zrozpaczony żubr postanowił szukać ratunku u znanej detektyw. Szybko okazało się, że nie było to jedyne zaginięcie w ostatnim czasie. Inspektor przyjęła już pięć tego typu zgłoszeń na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy! Co więcej, aż trzy z nich dotyczyły naukowców… Parma nigdy nie wierzyła w takie zbiegi okoliczności, postanowiła więc uważniej przyjrzeć się tej sprawie.

Oględziny w domu Państwa Bizonów dostarczyły detektywom wielu cennych wskazówek. Pendrive sprytnie ukryty w pamiątkowym zdjęciu zawierał bowiem dane, nad którymi w ostatnim czasie pracowała żona zrozpaczonego żubra. Prowadzone przez zaginioną badania środowiskowe ujawniały liczne przekroczenia norm przez samochody, które produkowane były w lokalnej firmie Auto Moto Szrot. Parma podejrzewała, że ktoś chciał uciszyć żubrzycę, której odkrycie mogłoby zrujnować producenta samochodów. Czy Inspektor ma rację? I czy to właśnie Auto Moto Szrot odpowiada za smog, który od wielu miesięcy snuje się po ulicach Jagodna? Zajrzyjcie do książki „Inspektor Parma i afera środowiskowa”, by przekonać się, jak potoczy się ta historia.

Po raz kolejny Christopher Siemieński wykorzystał tak lubiany przez dzieci gatunek, jakim jest powieść detektywistyczna, do poruszenia niezwykle ważnego dla nas wszystkich tematu. Poprzednio były to szkodliwe dodatki do żywności, zaś tym razem autor wziął na tapet przeróżne ekologiczne grzeszki i przewinienia. W swoim śledztwie Inspektor Parma zmierzy się nie tylko z problemem smogu, ale także z nadmierną wycinką drzew, postępującym pustynnieniem i degradacją terenów leśnych, nieprawidłowym przetwarzaniem śmieci, nadmiernym zużyciem plastiku i nieracjonalnym używaniem nawozów sztucznych.

Podobnie jak w poprzedniej części, tak i teraz przygody Inspektor Parmy przemycają ważne przesłanie pod przykryciem kryminalnej zagadki i porywającego wręcz śledztwa. Co ważne, jest to przede wszystkim przyjemna powieść, a wątki ekologiczne są tu poruszone poniekąd przy okazji. Nie znajdziecie tu skomplikowanych definicji, trudnych pojęć czy profesjonalnych schematów. Wręcz przeciwnie! „Inspektor Parma i afera środowiskowa” to książka, która jedynie dotyka przeróżnych współczesnych problemów, związanych z przyrodą. Główny wątek poświęcony jest przecież śledztwu i niesamowitym przygodom tytułowej bohaterki! Dzięki temu jest to lekka lektura, bez moralizatorskiego tonu, a mimo to uświadamiająca młodym czytelnikom, jak istotne jest to, byśmy wszyscy dbali o otaczający nas świat!

„Inspektor Parma i afera środowiskowa” to wciągająca książka. Jest w niej pełno dynamicznej akcji, niespodziewanych zwrotów fabuły, a sama intryga usnuta jest w sposób przemyślany. Owszem, w wielu miejscach wątki ekologiczne są nieco przekoloryzowane, ale w końcu nie jest to książka tak do końca edukacyjna! Jestem jednak pewna, że niecodzienne przygody Inspektor Parmy i Szperka zwrócą uwagę dzieci na problemy, które obecne są nie tylko na kartach książki, ale także w otaczającej nas rzeczywistości.

Gorąco polecam książkę „Inspektor Parma i afera środowiskowa” dzieciom od 9. roku życia. Ciekawa fabuła, sporo kolorowych i pełnych ekspresji obrazków oraz niebanalni bohaterowie są gwarancją udanej lektury.

Strzeżcie się wszelkiej maści truciciele środowiska! Wraz z drugim tomem książki „Inspektor Parma i afera środowiskowa” nadciąga nieustraszona obrończyni zdrowego jedzenia i czystego środowiska, świnka – ekolożka. Inspektor Parmę i jej dociekliwego asystenta Szperka, podobnie jak w pierwszym tomie, czeka huk pracy. Kiedy ta dwójka rozpoczyna śledztwo to każda osoba z nieczystym sumieniem musi mieć się na baczności. Nie od dziś wiadomo, że prowadzone przez nich dochodzenia zawsze zwieńczone są słowami: „jest pan aresztowany!”. Jednak zanim Parmie będzie dane wygłosić jej ulubioną kwestię mnóstwo pracy i mrożących krew w żyłach przygód przed nią.

„Aferę środowiskową” rozpoczyna tajemnicze zniknięcie Pani Żubrzycy. Kiedy Parma odnajduje ukryty pendrive, a wyczulone świńskie uszka i szczurzy nos łączą fakty - przeprowadzone testy pokazują, że samochody firmy Auto Moto Szrot czterdziestokrotnie przekraczają dopuszczalne normy emisji tlenku azotu, nad miastem unosi się smog, a Żubrzyca jest pracownikiem laboratorium Envirolab, które przeprowadziło niekorzystne dla producenta samochodów badania - wszystko jest jasne. Doszło do porwania! Kto stoi za zniknięciem pracownicy laboratorium i jakie przeszkody będzie musiała pokonać Inspektor Parma próbując rozwikłać tę zagadkę dowiecie się już z książki.
Dla naszej świnki zamknięcie sprawy trucicieli powietrza to nie koniec walki o czyste środowisko. Inspektor Parma wie, że dla niej i dla Szperka gra dopiero się rozpoczyna. Czeka ich jeszcze rozwikłanie tajemnicy KRAKENA, wodnego potwora grasującego w Bułach Wielkich, czy wykrycie przyczyn suszy panującej na skraju Jarskiego Lasu.

W dochodzeniach Inspektor Parmie pomaga jak zawsze niezawodny wieprzek Serrano (nie zdradzę chyba wielkiej tajemnicy jeśli napiszę, że para świnek ma się ku sobie). Serrano, nie jest jednak jedyną postacią, która włącza się w śledztwa.
W sprawach prowadzonych przez Parmę pojawia się również tajemnicza postać Dany Fox. Kim jest i jaką rolę przyjdzie jej odegrać? Czy fakt, że Dana jest lisiczką ma tu jakieś znaczenie? Jeśli Wasze dzieci są czytelnikami żądnymi przygód i lubią rozwiązywać zagadki detektywistyczne to niech szybko złapią za książkę „Inspektor Parma i afera środowiskowa” i zaczną czytać.

Najnowsza książka @christopher_siemienski to świetna propozycja dla naszych dzieciaków. Inspektor Parma łączy w sobie bowiem przygodowo - detektywistyczną akcję  z edukacją ekologiczną. W książeczce dzieciaki z pewnością nie znajdą tego co często ich irytuje i drażni – moralizatorstwa, wytykania błędów, czy wiecznego pouczania przez dorosłych. Autor pokazuje właściwe wzorce zachowań i zwraca uwagę na problemy związane z ochroną środowiska wykorzystując w tym celu nieustraszonego, ale nie pozbawionego wad bohatera. Inspektor Parma walczy o czyste środowisko w upapranym od jedzenia płaszczu i z brudnym ryjkiem.
Dynamiczna akcja i humor doprawione świetnymi ilustracjami @martinsiemienski to gwarancja pierwszorzędnej zabawy w towarzystwie dobrej książki.

• Szkoda czasu
  • Egzemplarze recenzenckie